GALAPAGOS ROTALARI VE REHBERİ

 

Adaları ziyaret için en iyi yöntem bir cruise gemisi, yat ya da katamaran ile yolculuk yapmak. Bazı adalarda oteller var, ve günü birlik geziler ile diğer adalara gidebiliyorsunuz, ancak diğer adalarda konaklama olmadığı için hem pratik değil hem de mesafeler uzak olduğu için adaların hepsini görmek mümkün değil. Denizden Galapagos’u keşfetmek çok daha güzel bir deneyim.

 

manzara10

Tüm gemilerin rotaları Doğal Park ile önceden belirleniyor, böylece adalarda aynı anda tekne ve insan kalabalığı yaşanmıyor. Zaten adaları korumak için ziyaret edecek insan sayısı kısıtlıyorlar.

 

Biz La Pinta gemisi ile seyahat ettik ve hem geminin konforu, yemekleri, hizmetinden hem de keşif turları ve ekibin tecrübe & bilgisinden son derece memnun kaldık. Çok sistemliler, çok profesyöneller ve de misafirperverler. Gemi de dışardan eski gibi gözükse, içerisi çok zevkli ve konforlu.
DSC_0267

Adalar Doğal Park yönetimi tarafından belirlenen rotalar dahilinde ziyaret edilebiliyor. Tüm adaları gezmek ve tüm canlı türlerini görmek için 15 gecelik rotayı yapmanız gerekiyor. Cruise gemileri bu 15 günlük rotayı takip ediyor, eğer daha kısa kalmak isterseniz, 7 gece, 4 gece, 3 gecelik daha kısa rotalar için gemiye binebiliyorsunuz. Öncelikle gitmek istediğiniz gemiyi seçip, sonra onun hangi günlerde sizin gitmek istediğiniz adalar uğradığını bulup ona göre rezervasyon yaptırmanız lazım. (La Pinta’nın 16 günden oluşan 3 bölüme 7gece/4gece/3gece ayrılabilen örnek rotasına ve haritalarına yazının en altında yer verdim.)

 manzara7

 

ADALAR VE CANLI TÜRLERİ

 • Isabela Adası: Kraliçe Isabela’nın şerefine adı verilen ada, 4,640 km2 dir ve Galapagos’ta bulunan en büyük adadır. En yüksek noktası Wolf Volkanı’dır ( 1,707 metre ). Adanın denizatı görüntüsü, büyük volkanların bir araya gelmesinin ürünüdür. Adada penguenler, karabatak kuşları, flamingolar, Sally ışık ayaklı yengeçler, dev kaplumbağalar, deniz iguanaları görülebilir. Ayrıca volkanın eteklerinde kara iguanaları, kaplumbağalar, ispinoz kuşları, atmacalar izlenebilir.
 • Santa Cruz Adası: 986 km2 büyüklüğünde olan ada, Puerto Ayora şehri ile en çok insan nüfusunun bulunduğu adadır. Charles Darwin Araştırma İstasyonu ve Galapagos Ulusal Park merkezi bu adada yer alır. Adada ayrıca büyük çapta kaplumbağa nüfusu mevcuttur.
 • San Salvador (Santiago, James): Ada 585 km2 büyüklüğünde olup; deniz iguanalarının, denizaslanlarının, fokların, kara ve deniz kaplumbağalarının, flamingoların, yunusların, köpekbalıklarının, ispinoz kuşlarının ve atmacaların görülebileceği bir adadır.  Adaya insan eli ile getirilen domuz ve keçiler, endemik türlere çok zarar verdiği için imha edilmişlerdir     ( 2002’de domuzlar ve yeni olarak keçiler ).
 • Fernandina Adası: Columbus’un seyahatine sponsor olan Aragon Kralı II. Ferdinand’ın onuruna adı verilen ada, 642 km2 büyüklüktedir. En genç ve en batıdaki adadır. Karabatak kuşları, penguenler, pelikanlar ve denizaslanları izlenebilir.
 • San Cristóbal Adası: 558 km2 büyüklükte olan adada fregat kuşları, denizaslanları, dev kaplumbağalar, mavi ve kırmızı ayaklı sümsük kuşları, tropik kuşlar, deniz iguanaları, yunuslar, kırlangıçkuyruklu martılar görülebilir. Galapagos bölgesi başkenti olan Puerto Baquerizo Moreno, adanın güney bölümünde bulunur.
 • Floreana (Santa Maria) Adası: 173 km2 büyüklükte olan ada, pembe flamingoların ve yeşil deniz kaplumbağalarının görülebileceği bir adadır. 18 yüzyıldan beri balina avcılarının tahta barakadan posta ofisi olarak yaptığı ve kullandığı posta ofisi de bu adada bulunmaktadır. Denizaslanları ile şnorkel için ideal bir adadır.
 • Marchena Adası: Ada, 130 km2 büyüklüktedir. Adada atmacalar ve denizaslanları görülebilir. Ayrıca endemik bir hayvan türü olan Marchena Lava Kertenkelesi de bu adada izlenebilir.

denizaslani6

 • Española Adası: 60 km2 büyüklükte olan ada; yaklaşık 3,5 milyon yıllık yaşı ile bölgenin en yaşlı ve aynı zamanda en güneyde olan adasıdır. Endemik faunası, doğal kaynakları ve çevresi bu adanın vahşi hayatını diğer adalardan ayırır. Bu adadaki deniz iguanaları, çiftleşme döneminde renk değiştiren tek iguanalardır. Albatros kuşları bu adada bulunur. İki adet ziyaret bölgesi bulunan adada; Gardner Körfezi yüzme, şnorkel ve aynı zamanda kumsalı olan bir bölgedir. Punta Suarez ise renkli deniz iguanalarına, Española lava sürüngenlerine, Hood alaycı kuşlarına, kırlangıçkuyruklu martılara, mavi ve kırmızı ayaklı sümsük kuşlarına, atmacalara, ispinoz kuşlarına ve albatroslara ev sahipliği yapmaktadır.
 • Pinta Adası: Ada, 60 km2 büyüklüktedir. Denizaslanları, atmacalar, dev kaplumbağalar, deniz iguanaları ve yunuslar görülebilir.  Pinta Adası, yaşayan son Pinta kaplumbağası olan Lonesome George isimli kaplumbağa’ya ev sahipliği yapan adadır. Artık adada bu kaplumbağalar yaşamamakta, son kaplumbağa da araştırma enstitüsünde yaşamına devam etmektedir.
 • Santa Fe Adası: 24 km2 büyüklükte olan adada kırlangıçkuyruklu martılar, tropik kuşlar, kara iguanaları ve lava sürüngenleri görülebilmektedir.
 • Genovesa Adası: Ada, ismini Columbus’un doğduğu yer olarak bilinen İtalya, Genoa’dan almıştır. Adanın büyüklüğü 14 km2 dir. Fregat kuşları, kırlangıçkuyruklu martılar, kırmızı ayaklı sümsük kuşları, lava martıları, tropik kuşlar, ispinoz kuşları izlenebilir.
 • Pinzón Adası: Adanın büyüklüğü 18 km2 dir.
 • Darwin Adası: Adını Charles Darwin’den alan ada 1,1 km2 büyüklüktedir. Foklar, fregat kuşları, deniz iguanaları, kırlangıçkuyruklu martılar, denizaslanları, balinalar, deniz kaplumbağaları, kırmızı ayaklı sümsük kuşları görülebilir.
 • Wolf Adası: Alman jeolog Theodor Wolf’un adının verildiği ada, 1,3 km2 büyüklüktedir. Foklar, fregat kuşları, maskeli ve kırmızı ayaklı sümsük kuşları, deniz iguanaları, köpekbalıkları, balinalar, yunuslar ve kırlangıçkuyruklu martılar izlenebilir.

 

 

 

 

 

 IMG_9050

 

GALAPAGOS REHBERİ

 

DENİZDE KONAKLAMA

Cruise Gemileri

*La Pinta Cruise Ship / 48 kişilik

*Silver Sea Galapagos Cruise Ship / 70 kişilik

Eclipse Cruise Ship / 48 kişilik

Isabela II Cruise Ship / 40 kişilik

Motor Yatlar

Coral I / 36 kişilik

*Galapagos Evolution Motor Yacht / 32 kişilik

Coral II / 20 kişilik

Eric, Letty & Flamingo / 20 kişilik

Grace Motor Yacht / 18 kişilik

Integrity Motor Yacht / 16 kişilik

Grand Odyssey / 16 kişilik

Stella Maris / 16 kişilik

Beluga, 16 kişilik

Galapagos Odyssey, 16 kişilik

Katamaranlar

*Anahí /18 kişilik

Ocean Spray Motor Catamaran / 16 kişilik

Cormorant Motor Catamaran / 16 kişilik

Athala Motor Catamaran / 16 kişilik

Queen Beatriz / 16 kişilik

 

punta arenas

ADALARDA KONAKLAMA

Finch Bay Galapagos Hotel + Yacht, Isla Santa Cruz

Galapagos Safari Camp, Isla Santa Cruz

Red Mangrove Aventura Lodge, Isla Santa Cruz

Angermeyer Waterfront Inn, Isla Santa Cruz

Iguana Crossing Hotel, Isla Isabela

Red Mangrove Isabela Lodge, Isla Isabela

Red Mangrove Floreana Lodge, Isla Floreana

Miconia Hotel, Isla San Cristobal

 

SANAT GALERİSİ

Galeri Aymara, Isla Santa Cruz

YOLCULUK TERAPİSİ EKVATOR YAZILARI

 

ÖNEMLİ BİLGİLER

Galapagos kolay bir seyahat değil, geceleri yol alan gemilerde, motor sesi ile gece yarısı uyanıyorsunuz, eğer deniz çırpıntılı ise epey sallanıyorsunuz. Sabah çok erken kalkıp gün boyu epey aktivite yapıyorsunuz. Adalarda yürüyüş patikaları taşlık, engebeli ve zorlu olabiliyor. Çoğu yerde panga dedikleri şişme botlar ile ‘wet landing’ yani ıslak iniş yapıyorsunuz. Galapagos’un güneşi çok yakıcı, rüzgarı sersemletici, patikalarda yürüken dikenleri sivri, yağmurlarda taşlık alanlar kaygan. Üstüne bir de Galapagos seyahati epey pahalı bir seyahat. Ancak tüm bu zorluklara değiyor, eğer çok narin ve hassas yapılı değilseniz ve sağlık problemleriniz yok ise kesinlikle tavsiye ederim.

 

Olası zorlukları aşmak için mutlaka yanınıza:

 • Çok korumalı (50) güneş kremi,
 • şapka,
 • uzun kollu giysiler,
 • rutubet için pamuklu tshirtler,
 • rüzgar geçirmeyen mont,
 • sağlam yürüyüş ayakkabıları,
 • yürüyüş pantolonları, ‘wet landingler’ için terlik ve yedek pantalon
 • mayo,
 • fotoğraf makinelerinize teleobjektif ve makro lens,
 • su altı kamerası

almanızı öneriyorum.

Uçaktan iner inmez 100 USD park giriş ücreti alıyorlar. Ve sadece nakit ödeyebiliyorsunuz. Teknelerde bulunan keşif ekipleri ve hizmet görevlilerine bahşiş vermek adet.

 

 

Ne Zaman Gidilir?

Aslında Galapagos adaları yıl boyu ziyaret edilebiliyor ve her dönemin farklı bir özelliği var. Yüksek sezon 15 Haziran – 15 Eylül ve 15 Aralık 15 Ocak arası. Aralık – Mayıs arası su ve hava sıcaklıkları daha ılık, deniz daha sakin, gün boyu ara ara kısa süreli yağmurlar olabiliyor. Çiçeklerin açtığı, balıkların bollaştığı, deniz kaplumbağalarının sahilde yuvaladığı bu dönem kuşların çiftleşme dansını görmek için en doğru aylar. Haziran – Kasım arası ise Humboldt akıntısı ile hava ve su serinliyor, akıntının getirdiği besinler Albatros kuşlarını (Española) ve penguenleri de adalara çekiyor. Ayrıca bu dönem mavi ayaklı sümsüklerin çiftleşme dönemi. Bulutlu olan bu dönemde yağış çok az, ancak deniz biraz daha dalgalı.

Nasıl Gidilir?

Galapagos’a gitmek için Ekvator’un Quito veya Guayaquil şehrine uçmanız gerekiyor.

 

ZEYNEP ATILGAN BONEVAL

 

LA PINTA GEMİSİ ROTALARI

 

7 Night / 8 Days Itinerary

Friday

Baltra Island

Our adventure begins with a morning flight to Baltra Island and immediate transfer to the dock to board Yacht La Pinta. There’s a welcome introductory briefing and then lunch. Welcome introductory briefing and lunch.

 

North Seymour Island

Following an afternoon disembarkation, we enjoy a walk along the coast and the interior of the island, observing numerous bird colonies as well as sea lions and marine iguanas. There are opportunities for snorkelling or coastal exploration. Evening briefing, welcome cocktail and dinner.

 

Saturday

Punta Vicente Roca (Isabela Island)

Since there is no landing site at this location, the coastal exploration is by dinghy, while the naturalist guide explains the dramatic geology of the area, with remains of lava flows and tuff stone layers. There is abundant wildlife and, depending on the conditions of the ocean, we’ll be able to snorkel along the cliffs, hopefully in the company of green sea turtles.

 

Punta Espinoza (Fernandina Island)

In the afternoon, we visit the youngest island of the archipelago, Fernandina. Punta Espinoza has an amazing combination of barrenness and abundant wildlife. Highlights include hawks, penguins and the flightless cormorant.

 

Sunday

Urbina Bay (Isabela Island)

After breakfast, we disembark at Urbina Bay, on the western side of Isabela Island, the result of an uplifting of the ocean. Here you can find corals, shells, and large and very colourful Galápagos land iguanas, giant tortoises (occasionally).

 

Tagus Cove (Isabela Island)

On the northwest of Isabela, secluded Tagus Cove provided a favourite anchorage for pirates and whalers over the centuries. An uphill hike takes us to the back of Darwin Crater, filled with salt water. Following the hike, we can snorkel or ride kayaks amid the dramatic landscape.

 

Monday

Rábida Island (Jervis)

In the morning, we disembark at Rábida Island’s red-coloured beach. A stroll along the beach allows us to observe marine iguanas, mockingbirds, yellow warblers and several species of Darwin’s finches. This is a great place to snorkel from the beach. For those non-snorkelers, we can ride our glass-bottom boat for a submarine exploration.

 

Cerro Dragón (Dragon Hill) (Santa Cruz Island)

The north shore of Santa Cruz hosts Cerro Dragón (Dragon Hill). Our walk includes circling a brackish water lagoon frequented by lagoon birds, while further inland, the trail offers a beautiful view of the bay and the western islands of the archipelago.

 

Tuesday

Puerto Ayora and the Charles Darwin Research Station (Santa Cruz Island)

The morning visit heads to the Charles Darwin Research Station and the giant tortoise pens within an impressive giant prickly-pear cactus forest. These are the headquarters of scientific investigation, conservation and the National Park administration. A delicious lunch is served at the poolside of the Finch Bay Eco Hotel.

 

Highlands of Santa Cruz Island

After lunch, visit the highlands of Santa Cruz Island, with their impressive Scalesia forest and the geological formation of the twin pit craters known Los Gemelos. From December to mid-April a visit to see the giant tortoises in the wild may be included, if weather conditions are good.

 

Wednesday

Post Office Bay (Floreana Island)

After breakfast, we land at Post Office Bay to visit the historic barrel that has been serving as a post office in the archipelago for over two centuries. Panga rides along the maze of channels on Floreana’s north shore can be enjoyed. Snorkel from the beach and kayaking.

 

Champion Islet & Punta Cormorant (Floreana Island)

Before disembarking at Punta Cormorant we can snorkel or ride our glass-bottom boat along the coast of an extinct cone called “Champion Islet”. Our visit to Punta Cormorant takes in an olivine-crystal beach for an easy walk by a brackish water lagoon where bird species like greater flamingos may be observed. On the other side of the island, we come to a white-sand beach where sea turtles come out at night to nest.

 

A stunning anchorage provides our jumping-off point for our visit to this sandy white beach with many sea lion harems. Galápagos hawks are often easily observed, perched atop salt bushes. The endemic land iguana, unique to this island, may be spotted during the walk. Snorkelling and swimming along a natural wave barrier.

 

South Plaza Island

The turquoise waters of the channel here contrast brilliantly with the white sand and black lava of the shoreline, while a carpet of scarlet sesuvium succulents serves as groundcover for a grove of luminescent green prickly-pear cactus beyond, populated by yellow-gray land iguanas. Along the coastline one finds sea lion colonies, while sea birds play with the thermals that form along the cliffs of this small but amazing island.

 

Friday

Puerto Baquerizo Moreno (San Cristóbal Island)

After breakfast, we depart for the port and airport for our flight back to the mainland.

 

4 Night / 5 days Itinerary

Monday

Baltra Airport

Following our morning arrival at Baltra Airport, we transfer to the Itabaca Channel, taking a small ferry across the Channel to the north shore of Santa Cruz Island. We board our bus to the highlands of Santa Cruz Island, where we’ll learn about the unique montane ecosystems and biodiversity. Lunch is served at a local restaurant.

 

El Chato (Santa Cruz Island)

After lunch, we travel by bus to El Chato Reserve, one of the best places in the archipelago to see giant tortoises in their natural habitat. The tortoises are easy to spot, lumbering around, eating grass and leaves and wallowing in the small pools. There are several lava tunnels in the reserve, too. A short bus ride takes us down to Puerto Ayora to board Yacht La Pinta.

 

Tuesday

Bahía Ballena – Whale Bay (Santa Cruz Island)

After breakfast, we disembark at a beautiful olivine beach where a trail leads to an old water hole used by former settlers. There are boobies and land birds to spot, and beautiful views of the northwest side of Santa Cruz Island to enjoy. Several activities are possible after the walk, such as snorkelling or a panga ride along the shoreline.

 

Sombrero Chino Islet

The tiny island of Sombrero Chino gets its name from its appearance: a Chinese hat. This islet, only formed fairly recently, makes a beautiful visit as one explores the wildlife along its 400-metre long trail, which begins at a crescent-shaped white sandy beach. The cove offers excellent swimming and snorkeling opportunities with white-tipped reef sharks and Galápagos penguins.

 

Wednesday

Bartolomé Island

This morning, a Galápagos icon awaits: Bartolomé Island. A great way to start the day, with a steep climb up a wooden staircase: the view from the top is worth the effort! Following the walk, we take to the dinghies for a ride around colossal Pinnacle Rock, followed by time to enjoy the beach and some snorkelling. We can also ride in the glass-bottom boat for great views of the underwater world.

 

Sullivan Bay (Santiago Island)

After lunch, we board the pangas to land at Sullivan Bay on the east coast of Santiago, a white coral sand beach great for swimming and snorkelling, and with a trail over a lava field that flowed here less than 100 years ago. This is the perfect place to see and feel the volcanic origin of Galápagos while observing its wildlife.

 

Thursday

Darwin Bay (Genovesa Island)

In the morning, we begin our exploration of this island with an easy stroll to observe thousands of marine and land birds. There is an optional walk over sharp lava and uneven terrain for dramatic views, or else we can return to the beach to enjoy swimming and snorkelling at this beautiful natural harbour. The more adventurous can snorkel along the cliffs or paddle sea kayaks.

 

Prince Philip’s Steps (Genovesa Island)

The afternoon starts with a very interesting panga ride along the cliffs before we disembark for a steep climb up some stairs. Once at the top of the stairs, the land is flat, allowing for a captivating walk of about a mile to the other side of this small island, observing large colonies of Nazca boobies, frigate birds and storm petrels and the elusive short eared owl.

 

Friday

Baltra Island

Our journey ends at Baltra Island where we transfer to the airport to take the flight back to the mainland.

 

 

3 Nights / 4 Days Itinerary

Friday

Puerto Baquerizo Moreno (San Cristóbal Island)

We arrive by plane at San Cristóbal Island and transfer to Yacht La Pinta for cabin assignment, introductory briefing and lunch.

 

Cerro Colorado Tortoise Centre (San Cristóbal Island)

After lunch, we land back at Puerto Baquerizo Moreno and drive 40 minutes to the island’s southern shore. At Cerro Colorado, we visit the breeding centre of the highly-endangered giant tortoises in the midst of a fantastic deciduous forest, home to dozens of bird species and the endemic San Cristóbal lava lizard.

 

Saturday

Punta Pitt (San Cristóbal Island)

We land at the eastern tip of San Cristóbal Island this morning. The trail that ascends from the beach provides spectacular views of the shoreline; we can see the two frigate species, plus a colony of bachelor sea lions. After the walk, if conditions are favourable, there is a chance to swim from the beach and snorkelling by an islet.

 

Cerro Brujo (San Cristóbal Island)

In the afternoon following lunch on board, a dinghy ride along the shores of tuff-stone layers takes us to Cerro Brujo’s expansive, white coraline beach, great for walking, with rewarding birdwatching with good views of seabirds and shore birds. Also, look out for Galápagos sea lions. These are the same shores that Charles Darwin walked upon, back in September 1835. There is a chance to ride in our glass-bottom boat.

 

Sunday

Punta Suárez (Española Island)

Our morning outing at Punta Suárez provides an exciting walk on lava/boulder terrain to visit its unique sea bird colonies, including the waved albatrosses (April – December), boobies, swallow-tail gulls, and the famous “blowhole”. Also, look for red-green-black marine iguanas. Back on board for lunch.

 

Gardner Bay (Española Island)

In the afternoon, we set down at this beautiful, white coral beach for a short walk to observe the sea lions, mockingbirds, finches or enjoy the beach. There is great snorkelling in this area, or else there’s time to kayak or ride the glass-bottom boat.

 

Monday

Charles Darwin Research Station (Santa Cruz Island)

Disembarking in the morning, we visit the Charles Darwin Research Station and the ‘rearing in captivity’ programme for the giant tortoises. Here we witness the efforts and results of all the field work done in the name of science. We transfer by bus across Santa Cruz Island and a short ferry ride to Baltra. Transfer to the airport to take the flight back to the mainland.
la-pinta-map-3nights-thumbla-pinta-map-4nights-thumbla-pinta-map-7nights-thumb