ÇUKURCUMA REHBERİ

Bohem Çukurcuma Sizi Çağırıyor

İstanbul’un bohem ve özgün semti Çukurcuma, nostaljik, eklektik ve özgür ruhu buluşturan, şehrin göbeğinde başlı başına bir ‘Alice Harikalar Diyarı’.

Bir yandan antikacıların önünde dizilmiş eski eşya kutularının içinde dağınık duran siyah beyaz, kimbilir hangi aileye ait eski fotoğraflar, sanki size yan gözle süzer gibi hissedersiniz. Bir yandan rastladığınız yaşanmışlık dolu eşyalar ve mobilyaların aklınıza çeşit çeşit hikayeler getirir. Bir yandan da her gittiğinizde yeni sürprizler ve yeni enerjiler size bekler. İşte bu yüzden her ziyaretinizde Çukurcuma size yepyeni keşifler sunar, yeni dünyalar açar.

IMG_3521

Çukurcuma’nın mevsimi yok, sokaklarından her daim bir hikaye fışkırır. Yine de en çok bahar ayları ona yakışır.

Sokaklarında dizi dizi sıralanmış antikalara, karşınıza çıkan nefis binalara, dükkanlardaki yaşanmışlık kokularına, mobilya ve eşyaların ruhuna ve nostaljik atmosferine dalmak için rotanızı Çukurcuma’ya çevirin. Ve sizin için hazırladığımız adım adım Çukurcuma rotalarını takip edin.

 

Boğazkesen Caddesi

Çukurcuma’ya tramvayın Tophane durağına denk gelen Boğazken yokuşundan bağlanacak olursanız Boğazkesen’de her geçen yıl sayısı artan tasarım butikleri ve kafeler gözünüze çarpacak. Tasarım meraklılarını epeyce oyalayacak alternatif dükkanlar Boğazkesen’i cazip hale getirmiş durumda:

Leila, Şirin vitrini, içeri girdiğinizde karşılayan yaklaşık 20 tasarımcının takıları, çantaları ve kıyafetlerinin yer aldığı rafları ve sahibesi Leyla Hanım’ın sempatik enerjisi ile gözünüze birden fazla ürünün göz kırpacağı Leila, Plüm’ün esprili broşları Lorena’nın deri çantaları Sibel Akay ve Yuka Atölye’nin nefis takı tasarımları ile rengarenk. Leila’dan gelecek herhangi bir hediye her tasarım seven bünyeyi mutlu edecek kadar tatlı. No:100/A

IMG_3531

Tiftix Her biri birbirinden özel ev dekorasyonuna dair tasarımların arasında kendinizi kaybetmeye hazırsanız Tiftix’e buyrun. Seramik ahşap objelerin aydınlatmaların kilim konsol sandalyelerin tasarımları formları ve renk tonları karşısında hayran kalınası bir mağaza. Özellikle eski ve oryantal kilimlerin geleneksel dokumasını modern bir stil ve doğal materyaller kullanarak tekrar kazandıran Tiftix büyüleyici bir stile sahip. No:84

Hamm, Topağacı rehberimizde de yer alan ve diğer şubelerinin Boğazkesen’de olduğundan behsettiğimiz Hamm, iç mimarlar İdil Özbek ve Muhammet Taşlı tarafından kurulmuş. Herşeyin bir tabure dizaynı ile başladığı tasarım mağazası, şu anda kendi tasarımları dışında farklı tasarımcıların ürünlerine de yer veriyor. Mağazada enfes bakır mumluklar, kullanmaya kıyılamayacak kadar güzel cam tasarım kahve fincanları, deri ipad kılıfları, tabureler, porselen beton saksılar gibi sade, yalın ve karizmatik tasarımlar bulunuyor. Mağazalarında aynı zamanda Yunan markası olan Coco-Mat’ın doğal ürünlerle doldurulmuş yatak ve yastıklarına da yer veren Hamm, her bir tasarımına hayran bırakıyor. 69

Pas Coffee House, Bir mimar ve ressam çiftin geçtiğimiz sene açmış olduğu Pas Coffee House, nefis muffinleri, kekleri, kahveleri, sandviç ve atıştırmalıklarıyla Boğazkesen’de iyi bir mola. No:74

IMG_3532

 

 

 

Tar Tar Goods, Pınar Gerçek’in tasarımları çok neşeli çok tatlı. Minik dükkan Boğazkesen’e neşe katan adreslerden. Vitrinindeki rengarenk kolyelere kapılıp içeri girdiğinizde sempatik Pınar Hanım’la tanışacaksınız. Yaptığı kolyeler ve bileklikler nefis renk ve kumaşlara sahip. Farklı ve alternatif takılardan hoşlananlar için hazine gibi bir dükkan. Yine kendi tasarımı olan mini heybe çantalar ve dondurma çubuklarından yaptığı kolyeler nefis. Takılarda kullanılan kumaşlar ve renkler göz alıcı güzellikteler ancak taş ağırlıklı takılar tercihim derseniz yarı değerli taşların kullanıldığı yüzük ve kolyeler de çok albenili. Tar Tar Goods tasarımları aynı zamanda İstinye Park Akmerkez Akasya Avm ve İKSV Tasarım Mağazası’nda da yer alıyor. 66 /A

IMG_3528

Çiçekişleri: Orjinal ahşap ve cam objeler içine dünya tatlısı renk renk kaktüs teraryum örnekleri, harika peynir tahtaları ve sofra aksesuarları, oyuncu ve yaratıcı askılıklar, tabelalar gibi ev aksesuarları, kendilerine ait müthiş tasarımlarda raflar, tabureler gibi ev dekorasyon objeleri ile harika cevherler sunuyor. 55

%100 İstanbul, Geri dönüşüm ile tekrar kullanılabilir hale getirilen çuvallar çantalar clutch’lar ve cüzdanlar olarak karşımıza çıkınca beğenmek takdir etmek ve almak dışında başka şansımız kalıyor mu? 69/A

IMG_3533 (1)

Zanaat Atelye. 1868’de Fransız Yetimhanesi olarak bilinen Saint Joseph Yetimhanesi, Cumhuriyet sonrası bir süre tütün deposu olarak kullanılmış. Arından Kemal Cinbiz’in kartonpiyer atölyesi olmuş. Kemal Usta 1947 yılından beri mesleğinin başında. Atölye hala faaliyette, yanında Kartonpiyer Müzesi ve de bir kafesi bulunuyor. Girişindeki terasta veya bahçeye yayılmış masalarda Türk Kahvesi ya da çay molası verebilir, tavukları besleyebilir, bostanda gezebilir, şehrin göbeğinde olduğunuzu unutabilirsiniz No:67.
Lab Design, Mimar Ceren ve Fatih Başgöze’nin kurduğu Laboratuvar Design Studio, mimari ve iç dekorasyon üzerine tasarımlar ve projeler üretirken aynı zamanda ürün tasarımı yapan bir tasarım mabedi. Ahşap ve metalin birleştiği şahane sehpalar, tabureler, coffee table’ları farklı formlardaki koltuklar, aydınlatmalar ve objeler tamamlıyor. 72/A

Ubik Lab, Boğazkesen Caddesi’nde yürürken kapının önünde takı tasarlayan Melis Hanım’ı göreceksiniz. Takı koleksiyonu kullandığı materyallere ve tarzlara göre değişen farklı isimlere sahip ve yılda 2 defa atölyesine kapanıp yalnızca atölyede yapabileceği takıları tasarlıyor. Diğer materyallerden yaptığı takıları ise yıl boyunca dükkanında yenilerini ekleyebiliyor. Papağanlı küpelerö ipli renkli bileklikler neşeli günler için. Bronzdan yaptığı nefis takılar ise son derece yaratıcı ve zevkli. 80

IMG_3527

Ayrıca tarihi Yazıcızade Binası’nda ev dekorasyonunda ilham alabileceğiniz harika bir showroom olan Cote Deco (30/A)el işi yastık, örtü ve şalları ile Mekhann (32/A), İtalyan sanatçıların eserlerini sergileyen sanat galerisi Russo Art Gallery (21/A) ve yüzlerce yıllık ağaçları el işi ustalığı ile özgün tasarımlara getiren Hane 78 (78) ziyarete değer adresler.

Boğazkesen’deki diğer lezzet durakları ise:

  • Boğazkesen üzerinde akan hayatı izleyerek kahve ve tatlı molası vermek için en uygun mekan Muggle (65/1)
  • efsanevi ‘Martina Tostu: kepek ekmeği arasına beyaz peynir domates’ ile İtalyan Lisesi’nin 40 yıllık tarihi büfesi Ünal Büfe (79)
  • kebap ve ocakbaşı lezzetleri ile ünlü Peymane, restore edilen tarihi binasından içeri girip, Saint Joseph Yetimhanesi’nin eski duvarlarına bakan bahçesine çıktığınızda, geçmişe bir yolculuk yapıyorsunuz. (65/1)
  • Kadirliler Yokuşu No: 63’de yer alan meşhur Tophane Tarihi Taş Fırınından, 130 yıllık odun fırını ateşinde sıcacık taze simit alabilirsiniz.

 

Boğazkesen’den sağ tarafa Çukurcuma ve Masumiyet Müzesi yazan tabeladan döndüğünüzde sizi Çukurcuma Caddesi karşılar.

IMG_3519 (1)

 

Çukurcuma Caddesi
Sokağın hemen başında tarihi Çukurcuma Hamamı yer alıyor.

Hamamın karşısında Uslu Yöney’e ait tasarımların yer aldığı mağaza başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz kadar özgün tasarımlara sahip. Burada su boruları askılıklara lambalara araba farları aydınlatmalara teneke kovalar taburelere dönüşmüş durumda. Endüstriyel tasarımdan ve evinde farklı materyallerle kombin yapmaktan hoşlananlar için muhteşem ve hayranlık uyandıran bir adres. No:5/a

IMG_3530 (1)

Sokakta ilerlemeye başladığınızda sağlı sollu antikacıların kapı önlerinde aklınıza gelebilecek ve gelmeyecek her türlü eşya ve obje ilginizi bir ona bir buna çekerken Çukurcuma’nın ne kadar ‘çılgın’ detaylara sahne olduğunu görürsünüz.

Orhan Pamuk’un kazandırdığı Masumiyet Müzesi’nin (Dalgıç Çıkmazı) sokağının hemen başında yer alan Ms. Strawberry Ceramics’in (Dalgıç Çıkmazı 1/A) seramik broşları, magnetleri ve objeleri tüm bu lafı bol hikayesi eski eşya arasında tatlı tatlı gülümser. Hülya Özcan’ın aynı zamanda atölye olarak kullandığı dükkanın eşiğinden atlayıp benzersiz işlerine bir göz atın.

 

 

IMG_3526

Strawberry Ceramics’ten çıkınca 38 numaralı dükkanın kapısının önündeki sandalyelere dayanmış fotoğraftan adeta delerek bakan Afrikalı çocuktan gözünüzü alabilirseniz hemen arkasındaki vitrini çevreleyen ‘Inspired by the world Created in İstanbul’ yazısını göreceksiniz.

3rd Culture, (No:38/2) biri fotoğrafçı & muhabir, diğeri tasarımcı 2 kardeşin birkaç ay önce Çukurcuma’da açtığı harika bir konsept mağaza. Emre Rende’nin seyahatlerinde çektiği şahane fotoğraflar, Afrika’nın muhteşem renklerinden oluşan kumaşlarla yapılan koltuklar, yastıklar, abajur başlıkları, çantalar, dünyanın çeşitli yerlerinden insan portrelerinin kullanıldığı telefon kapakları hepsi ayrı ayrı akıl çelici. Zeynep’in pozitifliği canlılığı her şeyle tek tek ilgilenmesi ise dükkanın ruhuna müthiş enerji katıyor.

IMG_3377 (1)

 

Ardından soluğu Pırıl Güleşçi Arıkonmaz’ın çağdaş sanat galerisi PG Art Gallery’de alın. 40/1

Biraz soluklanmak için Cuma, hemen sokağın (No:53/A) köşesinde. Tropik bir atmosfer ile gizlenmiş bir bahçe ve içeride vintage objeler ve eşyalarla döşenmiş ev sıcaklığında bir atmofere sahip. Sahibi Banu Tiryakioğlu Maslak Mutfak Sanatları Akademisi’nden mezun. Cuma’yı açmadan önce de ünlü Changa restoranda çalışmış. Feriköy Organik Pazarı’ndan alınan sebzelerle hazırlanan leziz yemekleri, bir bardak çay ya da kahveyi taçlandırılan tatlıları harika. Bir akşamüzeri içkisi de fena olmaz derseniz menüdeki alternatifler Cuma’nın bahçesinde çok iyi gidiyor.

 

 

 

Hacıoğlu Sokak
Düz devam etmeyip Cafe Cuma’dan sola dönerseniz Holy Cafe’nin (Hacıoğlu Sokak 1/B) kırmızı tentesini göreceksiniz. Kapı önündeki kaldırıma atılmış birkaç sandalyesinde ya da içeride kedilere de yer verdikleri koltuklarında oturup ev yapımı keklerinden sipariş verip yüzünüzü güneşe döndüğünüz bir öğle sonrası hayata müteşekkir olma ruh halleri getirebilir.

IMG_3513 (1)

Kahveler kekler yetmedi derseniz hemen yanındaki Çukurcuma Köftecisi’ne (Hacıoğlu Sokak No:1) buyrun.

 

 

Faik Paşa Caddesi
Çukurcuma Köfteci’sinden sağa kıvrılıp yukarıya doğru çıkarken hemen sağınızda Modern Tarih’i göreceksiniz. (No:19) Bu adreste ‘İnsanın ruhunu açan, ilham veren yapıtlar’ mottosu ile sanatsever ve koleksiyon severleri içinde kaybolacakları nefis bir mekan bekliyor. Her birinin ayrı hikayesi ve ruhu olan eşyalar Orta Asya, Anadolu, Afrika ve Uzakdoğu kültürlerinin en belirgin özelliklerini taşıyan orijinal ve kimlik sahibi.

Modern Tarih’ten çıktığınızda güzelim binalara bakmak için arada sırada başınızı kaldırmayı unutumayın.

IMG_3518 (1)

Sol çapraz dükkan sokaktaki dev musluğu ile göze çarpan The Works ‘Objects of Desire’ (No:6/1) Bu sıra dışı dükkan nereye bakacağınızı şaşıracağınız pek çok detay ve eşya ile dolu. Çocukluğunuzun oyuncakları, gramafonlar, teneke kutular, şişeler, ecza dolabı, asker üniformaları, posterler ile tam bir bit pazarı. Orhan Pamuk’un ‘Masumiyet Müzesi’ni kurarken buradan sık sık müzede kullandığı parçaları topladığını da belirtelim.

Objects of Desire’dan devam ettiğinizde birkaç dükkan sonra içeriye davet eden bir mekan gözünüze çarpabilir. Burası mekan sahibi ve şefi olan Aylin Hanım’ın annelerimizin tariflerini misafirleriyle paylaştığı No:19 Dining (No:6) Kazancı Yokuşu’nda başlayan macera 1,5 senedir Çukurcuma’da devam ediyor. Tekstil firması sahibiyken kariyerini ve rotasını mutfağa ve işletmeye çeviren Aylin Hanım’ın Türk mutfağı yemekleri Çukurcuma’nın lezzetli adresleri arasında. Ağırlıklı olarak yabancıların tercih ettiği mekanın yemekleri günlük olarak mevsimindeki malzemelerin şefin haleti ruhiyesi ile buluşması ile şekilleniyor. Masalardaki karabiber 7-8 çeşit baharatın karışımından oluşuyor. Tezgaha günün mezeleri zeytinyağlıları ve yemekleri sıralanıyor ev atmosferindeki mekanı güzel kokular sarıyor. Burası ‘gerçek’ lezzetleri sakin ve huzurlu bir ortamda tatmak isteyenleri mutlu edecek bir adres.

IMG_3525 (1)

Koçgiri Antik’te (No:3) her zaman beni al diyen eşyalar objeler ve kilimler görebilirsiniz. Kapısının önünden geçerken bir şeyler çağırır. Çekinmeyin girin eşyalara dokunun hissedin.

Faik Paşa Caddesi’nin ilerisinde Mehmet Kutlu Art Studio’da (N:25/27 ) sanatçının birbirinden güzel seramik işlerini görebilirsiniz. Lambalar kaseler vazolar fincanlar hepsi birbirinden cazip.

 

Turnacıbaşı Caddesi

Faikpaşa’dan Turnacıbaşı Caddesi’ne dönüp aşağı doğru yürüdüğünüzde karşınıza Ağa Hamamı çıkacak. Ağa Hamamı (No:48) Fatih Sultan Mehmet tarafından 1454 yılında yaptırılan hamam Fatih Sultan Mehmet ve oğulları tarafından özel hamam olarak kullanılıyordu. O zamanlar Beyoglu padişahların av için geldikleri bir bölgeydi. İlk olarak av köşkü olarak yapılan bina daha sonra iki katlı bir hamam dönüştürüldü. 1844 yılında geniş çaplı bir restorasyondan geçen hamam Osmanlı’nın son yıllarına kadar padişahlar ve oğulları tarafından kullanılmış. Tarihi atmosferi solumak için birebir.

 

Turnacıbaşı Caddesi’nden yukarı doğru ilerlerseniz karşınıza Çukurcuma 49 (No:49) çıkacak. Sürgülü camları yaz aylarında daima açık hemen kaldırımın neredeyse üzerine atılmış kırmızı minderlere oturup Çukurcuma’nın havasına biraz Bozcaada havası katabilirsiniz. Kahvaltısı, pizzaları ve Bozcaada’dan gelen şarapları ile keyifli bir adres. Çukurcuma 49’da özellikle kış aylarında cuma akşamları masa bulmak biraz zor olduğundan rezervasyon yapmanızı tavsiye ederiz. Sabah saatleri daha sakin olan kafenin sıcak atmosferi ve minderlerini mesken tutmuş kedisi burayı Çukurcuma’daki gönülçelen adreslerden yapıyor.

Çukurcuma’nın çaprazında gönülçelen bir adres daha bulunuyor. Ressam İrfan Yavru’nun nefis portre çalışmaları adeta vitrinin ardından geçenleri süzüyor kadar canlı bakıyor. Portrelerindeki derin bakışlar büyüleyici. (No:36/A)

İrfan Yavru’nun sanat galerisinin hemen karşısında yer alan De Form Müzik Evi’nde 50 ve 60’lara ait plakları ve uluslar arası pek çok albümü bulabilirsiniz. (No:45)

 

 

Ayakkabılara dayanamıyorsanız el yapımı özel sipariş ayakkabı yapan Fanfinfon (No:34) tam size göre. Burada hayalgücünüz uçuşa geçebilir. Oldukça enteresan ayakkabılar hayal ediyorsanız Fanfinfon gerçekleştirebilecek adreslerden.

IMG_3582

The Corinne Art Boutique Hotel’in (No:41) brasserie’sinin kaldırım üzerinde de yer alan sandalyelerine ilişip sokağın tadını çıkarabilirsiniz. Otel Osmanlı Cumhuriyet mimari tarihinin önde gelen isimlerinden Mimar Kemaleddin Bey tarafından inşa edilmiştir. Mimar Kemaleddin Bey’in adı halen ülkemizde birçok cadde ismi olarak anıldığı gibi, 20 Türk Lirası üzerine resmi konularak yaşatılmaktadır. Çevreye saygılı ve geri dönüşümlü malzemelerle teknolojiyi birleştiren otel aslına sadık kalınarak özenli bir çalışmayla restore edilmiş. Çağdaş çizgilerin bohem detaylarla birleştirilerek oluşturulan iç mimarisi tarihe bir dokunuş vadediyor.

Nurdan Şen Takı Tasarım (No 35/A) kişiye özel ve yalnızca bir adet ürettiği one-of-a-kind takılar yapan sanatçı takılarını Sultanahmet’teki atölyesinde üretiyor ve Çukurcuma’da yer alan dükkanında sergiliyor.

 

 

 

 

Ağa Hamamı Sokak

Soluklanmak için Çaylak Cafe (No:24/A) ev yapımı kekleri ve börekleriyle samimi ve sıcak bir ortama sahip.

Karşısında yer alan Mozk Vintage Shop (No:13) retro kıyafetler ve eşyalar ile dolu bir dükkan.  İngiltere’de moda tasarımı okuyan Selda Bola Özkanlı ve Sanat Yönetmenliği mezunu eşi Berk Özkanlı’nın vintage butiği Mozk Vintage, çiftin karavanla gezdiği Avrupa’nın pek çok yerinden bulduğu  dönem kıyafetleri ve aksesuarlarla görülmeye değer bir adres.

Sanıyoruz herkes Adile Naşit ve Münir Özkul’un başrol oynadığı ‘Neşeli Günler’ filmindeki aralarında çekişme yaşayan huysuz çift karakterini hatırlıyordur. Turşunun en iyi nasıl yapılacağını turşu dükkanlarında tartışan çiftin filmdeki meşhur diyalogları işte tam da burada geçiyor. 1938 yılından beri hizmet veren Asri Turşucu (9/A) Türk dizi ve filmlerine defalarca set olmuş nefis turşularıyla efsane bir adres.

IMG_3585

Bo Sahne (18/1) BizOyuncular ekibi, 2013’te Cihangir’de BO SAHNE KÜLTÜR MERKEZİ’ni ‘ADOLF’ oyunuyla açtı. Nilüfer Bıyıklı ve Levent Özdilek’in kurucusu olduğu BO SAHNE, İstanbul’un göbeğinde 150 kişilik Tiyatro ve Konser Salonu ile 100 metrekarelik bir dans salonuna sahip. Tiyato oyunları ve gçsterilerini izleyebileceğiniz kültür merkezinin yanı sıra nefes alabileceğiniz keyifli bir kafesi de bulunuyor.

 

Altı Patlar Sokak

Sokağın girişinde yer alan Cafe Lumiere (No:7) rengarenk arka bahçesindeki kahvaltıları ile sevimli bir Çukurcuma durağı. Bahçesi huzurlu, vejetaryen alternatifleri ve ev yapımı limonataları çok seviliyor.

IMG_3587

Leyla’s Garden(Çubukcu Çıkmazı 3/A) Çukurcuma’nın enteresan atmosferi içinde huzurlu ve rahat bir bahçe vadeden mekana ‘sadece bunun için bile gidilir’ diyorsunuz. Ahşap ağırlıklı dekorasyonunda keyifli bir akşam geçirmek ve haftanın bazı günlerinde kendinizi canlı olarak dinleyebileceğiniz rembetiko ritmlerine kaptırmanız mümkün. Gitmeden önce herhangi bir program olup olmadığını sorabilirsiniz. Mekan için özel olarak tasarlanmış ve hali hazırda kullanılan seramik eşyaları satın almak isterseniz emrinize amade. Menüde yer alan yemek ve mezelerdeki malzemeleri kaynağından almak konusunda hassas bir işletme. Malzemeler Ezine’den Ayvalık’a, Anamur’dan Bandırma’ya geniş bir yelpazeden malzeme temin ediliyor. Hardallı levrek, balık pastırması, topik, deniz börülcesi, asma yaprağında balık ve ahtapot ızgara restoranın öne çıkan lezzetleri. Sadece akşam yemeği saatlerinde değil aynı zamanda kahvaltı, öğle saatleri de mekan açık.

Werther’s Coffee, (No:2/C) 3. dalga kahvecilik akımı kervanına eklenen ve yenilikçi yöntemlerle yaptığı kahvelerle kahveseverlerin yüzünü güldürecek minik bir adres.

 

 

 

 

Taktaki Yokuşu

Yokuşun başında ya da yönünüze doğru sonundaki köşeyi mesken tutmuş kırmızı minik dükkan Jacqueline Cookies. (No:18a) Bu ağızda dağılan kurabiyelerin yaratıcısı yüzlerce tarif denedikten sonra ortaya bu el yapımı özel tarifi çıkarmış. Pican cevizli, beyaz çikolatalı, Belçika çikolatalı, karamelli, yulaflı, Madagaskar vanilyalı kurabiyelerden isteyen?

IMG_3523

Seçil Sağlam & Zeynep Boneval