AURORA BOREALIS – KUZEY IŞIKLARI

Gökyüzünde Işıkların Dansı: Aurora Borealis

 

 

 

Zirveleri, şelaleleri, mağaraları, çölleri, denizaltı hazineleri ile bezenmiş dünyamızın en etkileyici görsel şovu olan Aurora Borealis, belki de doğanın sergilediği en muheşem performans sanatı.

 

İsmini Roma’nın Şafak Tanrıçası Aurora ve Antik Yunan’ın Kuzey Rüzgarı Boreas’dan alan Aurora Borealis – diğer adı ile Kuzey Işıkları – geceyarısı gökyüzünde beliren neon yeşil, sarı, pembe, mor ve mavi ışıkların dansı ile gerçekten büyüleyici bir göksel ışık gösterisi.

 

Dünyadan 150 milyon kilometre uzaklıkta, güneşin yüzeyinde meydana gelen, uzay boşluğunda yolculuk ederek bize ulaşan bu büyüleyici doğa fenomeni, insanlığın sonsuzlukla bir bağlantısı adeta.

 

Kuzey ülkelerinde yüzyıllardır mutluluk, şans, doğum, hediye, bereket gibi güzelliklerin habercisi olan ışıklar, Amerika’da ruhların dansı olarak nitelendirilirken, Ortaçağ Avrupa’sında Tanrı’dan gelen mesajlar olarak yorumlanmış, Finlandiya efsanelerinde hızla koşan tilkilerin kuyruklarından çıkan kıvılcımlar veya balinaların püskürttüğü suların köpükleri, İsveç’te çok uzaklarda patlayan volkanların ışıkları veya ringa balık sürülerinin yansımaları, Norveç mitolojisinde ise Valkyrie kadın savaşçılarının kalkanlarından yansıyan parıltılar ile özdeşleştirilerek, nesillerden nesillere aktarılan efsane ve hikayelerin bir parçası olmuş.

aurora4

Peki nasıl oluşuyor bu ışıklar? 150 milyon kilometre uzaktaki güneşin yüzeyinde oluşan dev patlamalar sonucu, uzay boşluğuna Solar Rüzgar ismi verilen elektro manyetik partiküller savruluyor. Bu partiküller 3-4 gün sonra dünyaya yaklaşıyor, ve dünyanın manyetiği çoğu partikülü uzağa fırlatmayı başarıyor. Ancak bir kısım partükül, kutup bölgelerinin yoğun manyetik çekimi sebebi ile atmosferden içeri sızıyor. Bu enerji yüklü partüküller kutup rüzgarı ile atmosferde taşınırken, iyonosferdeki elektron ve protonlar ile çarpışınca foton yüklü gazlar oluşuyor. Bu fotonların emilimi, Aurora ışıklarının belirmesine yol açıyor. Oksijen ve nitrojen yoğunluğuna göre ışıklar sarı ve yeşil arasındaki renklerden mavi ve mor renk tonlarına geçiş yapıyor.

 

Bu ışık şovu Güney Kutup bölgesinde de aynı şekilde gerçekleşiyor, ancak Güney Kutup halkası kara parçası ve yerleşim bölgesinden yoksun olduğu için orada izlemek çok zor.

 

Bilimsel tanıma göre manyetik bir anomali sonucu görünür hale gelen bu enerji yüklü parçacıklar, gökyüzünün sonsuzluğunda renkli ışık hüzmeleri olarak dans ederken, izleyenleri tarfisiz bir hayranlığa sürükleyen şans melekleri olarak algılanıyor.

 

Özellikle Kasım-Mart ayları arasında Kuzey Kutup Dairesi’nin üzerinde kalan topraklarda şahit olduğunuz, kimi zaman saatlerce gökyüzünde salınarak dans eden, kimi zaman da hızla renk ve şekil değiştiren bu renkli ışıkların dansı, insanın şahit olabileceği en nefes kesici deneyimlerden birisi.

aurora3

Eskimo ruhunun, efsanelerin, ren geyikleri ve husky köpeklerinin, bembeyaz karlarla kaplı manzaraların, ve zevkli Kuzey estetiğinin eşlik ettiği bu unutulmaz ışık avı deneyimi için, en güzel Kutup macera noktalarını derledik:

 

 

Laponya

Avrupa’nın en bakir ve sessiz bölgesi Laponya, kış aylarından dünyanın dört bir köşesinden Kuzey Işıklarını izlemek için gelenleri adeta zamanı unuttuyor. Finlandiya, İsveç, Norveç ve Rusya’nın kuzey kesimlerindeki topraklardan oluşan Laponya’da, kilometrekare başına sadece iki kişi düşüyor. Kendinizi manzaraları ve deneyimleri ile başka bir gezegende gibi hissettiğiniz Laponya, kalabalık, gürültü ve keşmekeşten uzak, el değmemiş doğa ile içiçe, hem huzurlu, hem heyecanlı hem de hayranlık verici bir tatil yapmak için ideal bir bölge.

 

Geceleri ışık avına çıkmanın yanı sıra gündüzleri bembeyaz düzlükleri ve ormanları kar motorsikletleri veya kayaklar ile keşfetmek, kar ayakkabıları ile doğa yürüyüşleri yapmak, balık avlamak, buz kıran gemiler ile Kral Yengeç avına çıkmak, husky köpekleri veya Ren geyiklerinin çektiği kızaklar ile masallarda gibi hissetmek için ideal bir destinasyon Laponya.

 

aurora5

Finlandiya Laponyası

Finlandiya, karlarla kaplı uçsuz bucaksız topraklarında, 200,000 Ren geyiği, 6 farklı doğa parkı, ve yılda 200 gece Kuzey Işıkları gösterisi ile, heyecan verici bir Arktik macera ülkesi. Noel Baba’dan, Andersen Karlar Kraliçesi masallarına uzanan gerçeküstü bir deneyim sunan Fin Laponya’sının başkenti Rovaniemi. Laponya’nın yerlileri olan Sami halkının yaşadığı Rovaniemi, Santa Claus Holiday Village aktivite ve oyunları ile çocuklu aileler için ideal yerlerden birisi. Ancak daha sakin ve özgün bir Aurora ve Kutup deneyim için, Urho Kekkonen Milli Parkı gibi Finlandiyanın farklı noktalarını tavsiye ediyoruz. Ayrıca el değmemiş doğanın ortasında yer alan Menesjärvi, Lemonjoki National Parkına uzanan uçsuz bucaksız manzaralar sunuyor. Kuzey Doğu’da Inari gölünün donmuş sularının yanı başında yer alan Nellim ve Muotka, da diğer doğa harikaları. Kuzey Batı’da yer alan Harriniva ve Torassieppi daha çok kış aktivitesi ve yeme-içme-konaklama misafirperverliği sunan alternatifler. Inari köyünde Sámi kültürünü ve geleneklerini tanıtan ünlü Sámi Siida Müzesi ziyarete değer.

 

Oteller

Hotel Kakslauttanen, Urho Doğal Parkı’nda yer alan, kütük evler, yarı kütük yarı cam tavanlı odalar, cam tavanlı veya kardan iglolar, dört farklı restoran, ve dünyanın en büyük geleneksel Fin saunasından oluşan Kakslauttanen otel, adeta kendi başına bir köy. Buhar veya don yapmayan özel termal tavan camları sayesinde, geceleri odanızda uyurken aurora alarmını duyduğunuzda, dışarı çıkmadan yatağınızdan ışıkların dansını seyredebiliyorsunuz.  Kuzey’deki konumu ile Eylül’den Nisan’a kadar Aurora Borealis Işıkları izleme imkanı tanıyan otel, Ren geyiği safarisi, karda ata binme, buzlu Baltık Denizi’ne dalış, buz kırma gemisiyle gezinti gibi doğa turları düzenleyerek, konaklayanlara mükemmel bir Kutup deneyimi yaşatmakta usta.

Levin Iglut Hotel, Camdan iglolarda geceleri gökyüzünü ve ışıkların dansını seyredebileceğiniz, gündüzleri de Kutup aktiviteleri yapabileceğiniz, sıcacık döşenmiş zevkli bir başka otel.

Nellim Wilderness Hotel, Inari gölü yakınlarındaki yer alan, yarı buzdan yarı camdan inşaa edilmiş baloncuk şeklindeki mütevazi odalar, yatağınızdan gökyüzünü ve Aurora ışıklarını seyredebileceğiniz, gündüzleri de el değmemiş doğada harika deneyimler yaşayabileceğiniz başka bir alternatif.

Arctic View Rooms, Lousto’da yeni açılan Arctic View Rooms, bembeyaz karlarla kaplı doğanın ortasında adet 10 konsept camdan şale odadan oluşuyor. Geceleri cam tavanınızdan gökyüzünü, gündüzleri de bembeyaz doğayı dilediğiniz gibi odanızdan seyredebiliyorsunuz. İskandinav tasarım anlayışını yansıtacak şekilde son derece estetik bir zevkle döşenmiş odalarınızdan çıktığınızda kızak safarisinden balık avına birçok Kutup aktivitesi sizi bekliyor.

Aurora Dome, Torassieppi Gölü kıyısnda, Torassieppi Reindeer Farm & Cabins’e eklenen ultra lüks çadırlar ‘glamping’ deneyimini yeni bir boyuta taşıyor. Gökyüzünde ışık kirliliğinden uzak konumu ile muhteşem bir aurora deneyimi yaşama şansı sunan çadırlar, yalıtılmış iglo kubbeleri andırıyor.  Kuzey ışıkları experi olan Aurora Zone firmasının yine doğanın ortasında yer alan Aurora Bubble, Aurora Safari Camp, Aurora Kota isimli farklı orjinal konaklama seçenekleri için www.theaurorazone.com adresine bakabilirsiniz.

 

 

aurora2

İsveç Laponyası

Luleå buz tarlaları, coşkulu Tärendö nehri, Abisko dağları gibi doğa harikaları ile bezenmiş İsveç, el değmemiş doğası ile ziyaret edenleri büyülüyor. Doğa harikalarının yanı sıra ağaçlar üzerine kuş yuvası gibi tünemiş Ağaç Otel, veya buzdan oyularak adeta bir sanat eseri gibi inşaa edilen Buz Otel gibi mimari harikaları ile de ziyaretçilerini etkiliyor.

 

İsveç Lapland’ının merkezi sayılan Lulea, tam bir kontrastlar şehri. El değmemiş doğanın yanıbaşındaki şehir, kozmopolit bir görünüm taşısa da, köy ruhunu korumayı başarmış. Macera dolu aktivite ve turların merkezi olmasına rağmen, sessiz sakin huzurlu sokakları, restoran ve kafeleri ile İskandinav estetiğini yansıtan zevkli bir şehir.

 

Kiruna Bölgesi’ndeki Jukkasjärvi Köyü, Kuzey Işıkları’nı görebileceğiniz bir başka keyifli nokta. Eğer Aurora görme şansı bulamazsanız, Esrange Uzay Merkezi turu alıp, yerleşimden uzak İsveç semalarında yıldızlarla kaplı gök kubbeyi seyredebilirsiniz.

 

 

Oteller

Tree Hotel, Ağaçlara asılı modern bir kuş yuvasında konaklamak ister miydiniz? Kuzeyli ünlü mimarlar tarafından tasarlanmış bu özgün çağdaş kozalar, yalın İskandinav estetiği  ve ekolojik bilinci buluştururken, sonsuzlukta asıl kalmanın huzurunu yaşatıyor. Özellikle ilgi çeken Mirrorcube odası, etrafındaki ağaçları yansıtan ayna duvarları sayesinde ormanın içinde kayboluyor adeta. 12 metrelik bir köprü ile ulaştığınız oda, Lule Nehri manzaralarına bakıyor. Her biri farklı tasarımcılar tarafından tasarlanan diğer UFO, Bird’s Nest, Blue Cone odalarının her biri de, kendine has orjinal deneyimler sunuyor.

The Icehotel, Her yıl yeniden inşaa edilen Buz Otel, adeta buzdan bir sanat eseri. Tam anlamı ile bir Kutup deneyimi yaşamak isteyenler için ideal bir konaklama seçeneği sunan otelde sıcaklık -5 ila -8 derece arasında değişiyor. Misafirler termal uyku tulumlarına sarılıp, buzun üzerine serilen Ren geyiği derisi üzerinde uyuyor.  Daha az macera isterseniz, konaklamak için geleneksel şaleler de mevcut. Geceleri kuzey ışıkları safarileri sunan otelde gündüzleri kar motorsikletleri veya köpeklerinin çektiği kızaklar ile doğa aktiviteleri mevcut.

Abisko Mountain Lodge, İsveç Laponyası’nın en kuzeyinde Abisko Ulusal Parkı’nda, Nuolja Dağı ve Torneträsk Gölü manzaralarına yer alan otel mütevazi kulübeleri ile sadelik arayanlar için ideal bir konaklama seçeneği. Gece ışık avına çıkarken, gündüzleri buzda balık tutabilir, kızak keyfi sürebilir, hatta helikopter kayağı yapabilirsiniz.

Otelin yanıbaşında yer alan buzlarla kaplı Torneträsk Gölü, sırrı çözülememiş bir gizeme sahip. Gökyüzü ne kadar bulutlu olursa olsun, gölün üzeri her daim açık. Bu yüzden bilim adamları göle ‘mavi delik’ ismini takmış. Ayrıca Nuolja Dağı’nda yer alan Aurora Sky Station, yıldızları izlemek için muhteşem bir gözlemevi.

 

 

aurora1

Norveç Laponyası, Lofoten Adaları ve Tromso 

Fiyordları, buzul platoları, dağları ile masal dünyasını andıran Norveç Aurora ışıkları avı için başka bir ideal ülke. Kuzey’in Paris’i olarak anılan Tromsø, Kuzey Kutup Dairesinin kültür sanat ve mimari merkezi. Gulf Stream akıntısı sayesinde aynı enlemdeki yerleşimlere göre daha ılıman bir iklim sunan Tromsø’da, birbirinden orjinal eski ahşap İskandinav evler, gurme restoranlar, suyun yanıbaşında yer alan tasarım harikası oteller, müze ve sanat galerileri sayesinde zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Dünyanın en kuzey noktasındaki akvaryum Polaria, botanik bahçesi, 421 metre yüksekliğindeki Storsteinen tepesi ve 1238 metre yüksekliğindeki Tromsdalstinden dağı ise Tromsø’nun sunduğu diğer keyifli aktivite ve deneyimler.

 

Kuzeyde yer alan Kirkenes ve Alta kasabaları ise, kapıdan çıkıp Arktik doğaya adım atmanızı sağlayan yerleşimler. Eğer isterseniz buzdan iglonuza, Husky kızakları veya cross-country kayakları ile kayarak ulaşabiliyorsunuz. Alta’da 19. Yüzyılda kurulmuş kuzey ışıkları gözlem evleri yer alıyor. Rusya sınırına yakın Kirkenes’de ise, buz kıran gemiler ile ‘kral yengeç’ safarisine çıkabiliyorsunuz.

74.ve 81. paraleller arasında yer alan Svalbard’da Arktik bölgenin içinde yer alan bir ada. Kasım ve Şubat ayları arasında Kuzey Işıklarını gözlemleme şansınız olan Svalbard’a, eğer hiç gün ışığı almadığı “Polar Gece” dışındaki zamanlarda gelirseniz ren geyiği, morslar ve kutup ayılarını görme şansınız daha yüksek.

 

Norveç’in ikinci büyük adası olan Senja ise, fiyordun kıyısında uyanmanıza imkan tanıyan bir doğa harikası, Denize ve dağlara yansıyan Aurora ışıkları ile nefes kesici bir gece geçirirken, gündüz balinaları, balıkları ve deniz kartallarını izlemek için tekne turlarına çıkabiliyorsunuz.

 

Fiyordların tadında varmak için başka bir adres ise Malangen. Denizin yanıbaşında, dağ manzaralarına nazır kasaba, Kuzey Işıklarını görmek için en  sessiz ve sakin yerlerden birisi.

 

Norveç denizin ortasında Kuzey Kutup Dairesi’nin 100 kilometre üzerinde yer alan Lofoten Adaları ise heybetli dağları, derin fiyordları, harika volkanik kumsalları ile Kuzey Işıklarına şahit olacağınız başka bir el değmemiş bir doğa harikası. Geceleri Aurora Borealis ışıkları kendini gösterdiğinde, gökyüzünden karlarla kaplı dağlara yansıyan parlak renklerin dansı nefes kesici bir deneyim sunuyor. Adalar, yüksek dağları ve gökyüzünün kesintisiz karanlığı sebebi ile diğer rakiplerine göre, daha güçlü, parlak ve dinamik bir ışık şöleni yaşamanıza imkan tanıyor.

Kuzey kutup dairesi’nin 350 kilometre kuzeyinde yer alan Tromso şehri ise, cıvıl cıvıl şehir hayatı ile hayattan kopmadan Kuzey Işıklarına şahit olmak isteyenlere güzel bir alternatif sunuyor. Tromso, yanıbaşında yer alan doğal güzellikler yürüyüş, tırmanış, kano, husky kızakları ve balina safarileri gibi macera ve aktivitelere imkan tanırken, şehirdeki müzeler, botanik bahçeleri, akvaryum, restoran ve kulüpler Kuzey Işıklarına denk gelemeseniz bile doyurucu ve canlı bir seyahat yapmanızı sağlıyor.

 

Oteller

Kirkenes Snowhotel, Yeni açılan buz otelde, buzdan heykeller ile döşenmiş odanızda, termal yatak ve uyku tulumlarında sıcacık bir uyku deneyimi yaşayabiliyorsunuz. Gündüzleri husky köpeklerinin çektiği kızaklar ile safari ve gölde buzları kırarak balık avlama gibi kutup aktiviteleri, geceleri ise Aurora safari turlarına katılabilirsiniz.

Sorrisniva Hotel, Alta nehri kıyılarında Finnmark platosunda yer alan iglo otel her sene yeniden inşaa ediliyor. Maceraseverler için ise, ıssız doğanın ortasında geleneksel Lavvo çadırlarında, sıcacık bir ateşin başında konaklamak mümkün.

Lyngen Lodge, Lyngen fiyordlarının tepelerinde gözlerden uzak bir köşede doğanın ortasında konumlanmış bu lodge otelde cam tavanlarınızdan gökyüzünde beliren Aurora ışıklarını ve Lyngen Alp dağları manzaralarını seyretmeniz mümkün.

Svinaya Rorbuer, Lofoten yakınlarında doğanın ortasında yer alan geleneksel Rorbu kabinleri, sessizliğin ortasında otantik bir konaklama Aurora ve Kutup deneyimleri yaşamak ve için ideal bir otel.

Rica Ishavshotel, Tromso şehrinde muhteşem liman ve şehir manzaralarına nazır otel, geceleri kuzey ışıkları safarileri, gündüzleri ise balina izlemek için tekne turları sunuyor.

Hurtingruten Gemisi, Kuzey Kutbu’nda bir taşla iki kuş vurmak için, Norveç’in donmuş denizlerinde, hiç ışık kirliliği olmayan bölgelere yolculuk yapmak üzere, Kuzey Kutbu keşif gemisine binebilirsiniz. Kuzey Kutbu’na açılan geçit Tromsø’dan başlayarak, fiyordlar üzerindeki 30 farklı liman köy ve kasabasını keşfedebilirsiniz.

 

 

 

 

aurora

Izlanda

Aurora deneyimi için ideal başka bir ülke olan İzlanda, lav tarlaları, siyah kumsalları, lagünleri, doğal parkları, gayzerleri ve buzulları ile gerçek bir doğa harikası. 12. yüzyılda Vikinglerden kalma lisanın pek değişmediği ülke, zengin efsaneleri, çarpıcı coğrafyası ile büyülü bir masal dünyasını andırıyor.

 

Ülkenin başkenti Reykjavik, Kuzey Işıkları deneyimi yaşamak için en uygun fiyatlı ve kolay erişilebilir destinasyon. Geceleri Aurora ışıkları ve gastronomi avına çıkarken, gündüzleri İzlanda kültürü, tarihi, mimarisini deneyimleyip, birkaç saat uzaklıkta yer alan doğa harikalarını ziyaret edebilirsiniz. Yıl boyunca sıcaklığını koruyan Mavi Lagün’e girebilir, ya da kar aracı ile Game of Thrones’un çekildiği doğa harikalarını ziyaret edebilirsiniz.

 

Ülkenin sembolü olan Snaefellsjökull volkanına ev sahipliği yapan, Jules Verne’nin ‘Dünyanın Merkezine Yolculuk’ romanındaki hikayenin ev sahibi olan Snaefellsnes, hala aktif olan volkanın tepesindeki buzulu ile en önemli milli parklardan birisi. Burada konakladığınızda Snaefellsjökull Milli parkında yürüyüş, hatta volkanın tepesine tırmanış, İzlanda at çiftliklerine ziyaret ve atla safari, Breidafjoordur fiyordlarında tekne gezisi ve balina safari gibi deneyimler yaşamak mümkün.

 

Oteller

Hotel Ranga, Reykjavik’e iki saat uzaklıkta, doğanın ortasında yer alan otel Ranga, kuzey ışıklarını ışık kirliliği olmadan seyretmek için ideal bir konumda yer alıyor. Hekla volkanı ve Ranga Nehri manzaralarına nazır odalarınızdan veya açık havada yer alan sıcak jakuzilerden kuzey ışıklarını seyredebilirsiniz. Özel bir ‘Aurora alarmı’ uyandırma servisi sayesinde uykunuzdan uyanıp, ışık şölenini yakalayabiliyorsunuz. Ayrıca otelde bir de, yıldız izleme aktiviteleri için yüksek donanımlı astronomik gözlemevi var.

Ion Hotel, Reykjavik’e bir saat uzaklıkta yer alan Ion otel, modern ve minimalist bir mimariye sahip. Panoramik lav tarlaları ve tepeleri manzaralarına nazır otelde geceleri Kuzey Işıklarını izlerken, gündüzleri Pingvellir Doğa Parkı, Thingvallavatn gölü ve Geysir termal banyolarını ziyaret edebilir, rafting, buz yürüyüşü, Amerika ve Avrasya kıtaları arasındaki yarık olan Silfra Yarığı’na dalış yapabilirsiniz

Hotel Budir, Reykjavik’e iki saat uzaklıkta, Snaefellsnes yakınlarında, deniz ve volkanik lav yatağının arasında, dağlar, volkan ve buzul manzaraları ile çevrili otel, dünyanın en etkileyici ve orjinal otellerinden birisi sayılıyor. Tek komşusu 19. Yüzyıldan kalma mistik bir kilise.

The Northern Lights Inn, Grindavik’te Blue Lagoon termal banyolarına yürüme mesafesinde yer alan otel, doğanın ortasında kuzey ışıklarını seyretmek için başka bir ideal lokasyon.

Hotel Laekur, Ufacık bir otel olan Laekur, doğanın ortasında basit, sade ve ekolojik konaklama deneyimi arayanlar için ideal.

 

 

  • Nasıl Gidilir?

Lufthansa Hava Yolları ile 209 USD’den başlayan fiyatlar ile İstanbul- Reykjavik uçuşları hakkında bilgi almak için:  www.lufthansa.com/tr/en/flights-to-europe?specialid=11417

 

 

 

 

Grönland

Ana karaya uzak mistik bir macera noktası olan Grönland, çok az ziyaretçi aldığı için kendinize özel unutulmaz aurora ve doğa deneyimleri yaşamak için ideal bir ada. 4,500 yıl önce Kanada’dan gelen yerlilerin yerleşim kurduğu bilinen ada, dünya nüfusunun en seyrek olduğu, dolayısı ile el değmemiş doğanın hala hüküm sürdüğü bir toprak parçası.

 

Grönland’ın içlerinde Davis Boğaz’ı kııyısında bulunan Sisimiut, el değmemiş kutup deneyimi yaşamak isteyenler için ideal. Buzlar ile çevrili denizin kıyısında, karlı kayalar üzerinde inşaa edilmiş rengarenk evlerden oluşan masal dünyasını andıran kasaba, senede altı ay hüküm süren kış mevsimi sebebi ile kuzey ışıklarına en uzun süre şahit olabileceğiniz noktalardan birisi. Ülkenin ikinci büyük şehri olmasına rağmen hala bir kasaba ruhu taşıyan Sisimiut’un en güzel deneyimlerinden birisi Taseralik Sanat Merkezi. Mart ayında, 160 kilomtrelik bölgeyi aşan Arctic Circle Race kayak yarışına ev sahipliği yapan kasaba, yarışlar sırasında festival havasına bürünüyor.

 

Otel

Hotel Sisimiut, Kasabaya 5 dakika yürüyüş mesafesinde, fiyord ve dağ manzaralarına nazır 3 yıldızlı otel, yalın ve zevkli odaları ve gurme restoranı ile mütevazi bir vaha. Geceleri Aurora ışıklarını izleyip, gündüzleri Præstefjeldet tepesine tırmanış, eskimo balık avı, Sisimiut fiyordları çevresinde tekne gezisi ve köpekler ile kızak safarisi gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

 

 

İskoçya

 

Kuzey Işıklarını görebileceğiniz, doğa harikaları ile ünlü başka bir ülke ise İskoçya. Kuzeyde deniz kıyısında yer alan Caithness bölgesi, hem Aurora avına çıkmak hem de Aviemore ve Cairngorms doğal parklarında büyülenmek, Cairn Gorm dağında Ballater asalet köyüne veya Kraliçe’nin İskoç evi olan Balmoral yakınlarındaki doğal rezervlerini bisiklet ile keşfetmek için ideal.

Otel

Croft 103

Durness’in batısında küçük ve sıcacık çiftlik evlerinden oluşan otelde, açık hava banyolarında keyif yaparken Aurora ışıklarının dans gösterisini izleyebilirsiniz.

 

 

 

Kanada

Kanada’nın en batısında yer alan Yukon bölgesi tam bir vahşi yaşam cenneti. 250,000 göçmen karibu ren geyiği, 70,000 Kanada geyiği, 6,000 boz ayı ve 10,000 kara ayının bulunduğu bölgede yaşayan 35,000 kişilik nüfusta kişi başına 10 hayvan düşüyor. Dağları, nehirleri, gölleri ve buzulları ile Yukon, gündüzleri nefes kesen doğa manzaraları sunarken, geceleri Aurora ışıkları gökyüzünde dans ediyor.

Aurora avcıları için diğer harika bölgeler ise Saskatchewan, Newfoundland, Nova Scotia ve British Columbia.  Hem Kuzey Işıklarını görüp hem de tatilinizi kayak ve diğer kar aktiviteleriyle taçlandırabilirsiniz.

Otel

Blachford Lake Lodge, Ulu ağaçlar ile çevrili Blachford gölü kıyısındaki 10 odalı ahşaptan masal otele, sadece ufak uçaklar ile ulaşabiliyorsunuz. Rustik atmosferi, hiç sönmeyen şömine ateşi ile sıcacık bir konaklama deneyimi sunan oteldeyken, geceleri ışıkları izleyip, gündüzleri kar ayakkabıları veya kar motorsikleti ile doğa gezileri, kano ve tekne gezileri yapabilirsiniz.

 

 

Alaska

Muhteşem doğa harikalarına ev sahipliği yapan Alaska’nın Fairbanks bölgesi Aurora Borealis’i deneyimlemek için başka bir alternatif.

Oteller

Aurora Borealis Lodge, Fairbanks yakınlarındaki bir tepede yer alan otelin isminden Kuzey Işıkları iddiasını anlamak mümkün. Ahşap mimarisi ile klasik bir dağ şalesi atmosferi sunan otel, kuzeyde 65. enlemdeki ve tepelik konumu ile kuzey ışıklarını görme şansınızı arttırıyor.

Chena Hot Springs Resort, Fairbanks’de yer alan Alaska’nın doğasının ortasında yer alan otelde geceleri yüksek bölgelere gerçekeştirilen safariler ile Aurora avına çıkmak çok keyifli

 

 

Zeynep A. Boneval / www.yolculukterapisi.com