YILBAŞINDA EDINBURG

Edinburgh’un dünyaca ünlü yılbaşı kutlamaları olan Hogmanay Festivali,  3 gün 3 gece boyunca muazzam bir parti rüzgarı estiriyor. 30 Aralık’ta başlayıp 2 Ocak sabahı sona eren kutlamalar, canlı orkestralar ile açık hava konserleri, dünyanın en büyük havai fişek gösterisi, ve sokakları şarkılar ile dolduran 100 binlerce şehirli ile gerçekten görsel ve işitsel bir şölen yaşatıyor. Yılın son akşamı Princes caddesi üzerinde kurulan canlı orkestralar, DJ ve dans performans istasyonları, ve akşam saat 9’dan itibaren saat başı gerçekleşen havai fişek gösterileri yaklaşık 80.000 meraklı izleyiciyi yeni yıla hazırlıyor. Tabi ki en ihtişamlı an, saatler gece yarısını vurduğunda Edinburgh Kalesi ve Calton Tepesi üzerinden atılan havai fişekler, tüm gökyüzünü ışıl ışıl sürreal bir tabloya dönüştürüyor.

İskoçya’nın başkenti Edinburg, adeta büyüleyici bir zaman tüneli. Eski Şehirde her biri birer ufak şatoyu andıran yüksek tavanlı heybetli binaların arasındaki kaldırım taşlı sokaklarda, dar çıkmazlarda, kemerli geçitlerde yürürken, işlemeli ön cepheli  ve taç şeklindeki demir çatı süslemeli ihtişamlı katedrallerine girdiğinizde, ya da şehrin altını labirent gibi dolaşan yeraltı mahzenlerini gezerken, kendinizi adeta Ortaçağ’da kaybolmuş gibi hissediyorsunuz. Nazikliği ve zarafeti ile ünlenmiş bu soylu şehir, adeta görkemli bir antik mücevher gibi.

Edinburg sadece geçmişte yaşayan bir şehir değil tabi ki. Yılboyu şehrin dört bir köşesine yayılan festivallerde hem klasik hem de çağdaş sanatın etkileyici örneklerini harmanlayarak sahneye koymayı başarıyor. Dünyaca ünlü tasarımcıların imzalarını taşıyan oteller ile tarihi dokuda modern  atmosferi yaşatıyor. Usta şeflerin geleneksel lezzetlere getirdiği yaratıcı yorumlar ile mükemmel çağdaş lezzetlerin tadına varmanızı sağlıyor.

 

Edinburg’da  yılbaşı partileri: Royal Botanic Garden, The Balmoral Hotel, Harvey Nichols 4.KAT, Whisky Rooms, Prestonfield House

 

Oteller: Eski Şehirde Hotel Missoni, Yeni Şehirde The Balmoral ve Leith’de Hotel Malmaison

Brunch: Eski Şehirde Valerie Patisserie, Yeni Şehirde Henderson’s Deli ve Leith’de The Galley Leith

Öğle Yemeği: Eski Şehirde The Outsider, Yeni Şehirde All Bar One ve Leith’de The Granery

Akşam Yemeği: Eski Şehirde Ondine, Yeni Şehirde Iris ve Leith’de Martin Wishart

Edinburgh izlenim ve rotaları için:  https://www.yolculukterapisi.com/edinburg/

Edinburgh güncel rehberi için: https://www.yolculukterapisi.com/edinburg-rehber/

 

 

 

Zeynep Atılgan BONEVAL