VİYANA’DA KLASİK MÜZİK VE OPERA

 

 

Dünyanın en önemli bestecilerine, bestelerine, vals ve operalarına ev sahipliği yapmış Viyana adeta dünyanın klasik müzik ve opera başkenti. Şehrin sembolü olan çikolata ve likörlere Mozart ismini veren şehir, yıl boyunca gerçekleşen konserleri, operaları, festivalleri, baloları, kilise ve kafelerinde canlı müzik performansları ile müzikseverler için adeta bir cennet.

 

Musikverein

Klasik müzik severler için adeta bir mabed olan konser binası, dünyanın en önemli besteci ve müzisyenlerini ağırlamış. 1870 yılında büyüleyici bir mimaride inşaa edilmiş Musikverein senede 1 milyon izleyiciyi ağırlıyor. Çoğunlukla Viyana Flarmoni orkestrasına ev sahipliği yapan dünyanın en iyi akustiğine sahip ‘Goldener Saal’da mutlaka bir müzik şöleni deneyimlemenizi tavsiye ederiz. Bizim Goldenere Saal’de dahi kemancı Julian Rachlin şefliğinde ECO (İngiliz Oda Orkestrası) dan muhteşem bir Mozart ve Mendelssohn konseri dinleme şansımız oldu. Özellikle Julian Rachlin’in 20 dakika süren keman solosu büyüleyici idi. Altın salonunun yanı sıra Cam, Metal, Taş ve Ahşap salonlarında 365 gün klasik ve caz konserleri de yer alıyor. Berlin ve Viyana flarmoni orkstraları ile gerçekleştirdiği yeni yıl konserleri de çok meşhur.

 

Wiener Konzerthaus

Konzerthaus, Art Nouveau stili binasında Ortaçağ, Rönesans, Barok klasik müzik caz ve dünya müziği reperturarı sunuyor. Resonanzen ve Wien Modern festivalleri Konzerthaus’da gerçekleşiyor.

 

Wiener Staatsoper

Viyana Devlet Operasına ev sahipliği yapan ve mükemmel bir akustiğe sahip bina dünyanın en önemli opera sahnelerinden birisi. Senede 30 farklı opera ve balenin 300 den fazla performansı sahneliyor.

 

Theater am der Wien

Mozart’ın anısına 1801Wde inşaa edilmiş bu görkemli bina Baroque ve çağdaş operalar sahneliyor. Burada bir Mozart veya Beethoven operası yakalayabilirsiniz.

 

Volksoper Vien

Operadan klasik müziğe çağdaş danstan konserlere 300’den fazla performans sergiliyor.

 

Marionette Theater – Schönbrunn Sarayı

Schönbrunn sarayının ödüllü tiyatrosu Mozart’ın sihirli flütü ve Strauss’un Mavi Tuna’sını sürekli olarak sahneliyor, ayrıca dönemsel olarak farklı konser ve operalar da sahneleniyor.

 

Chamber Operası

Viyana’nın şehrin ortasındaki küçük oda operası Genç Young Ensemble of Theater an der Wien. Much is possible: from the portrait concert to the unconventional reinterpretation of a major opera.

 

MuTh – Concert Hall of the Vienna Boys’ Choir

Cuma öğleden sonraları genç erkekler orkestrasının konserleri

 

St. Charles Kilisesi

Her Cuma akşamı Vivaldi’nin ‘Dört Mevsim’, her Cumartesi akşamı Mozart’ın ‘Requiem’, her Perşembe akşamı da Schubert, Bach, Gounod’ın Ave Maria konserleri gerçekleşiyor.

 

St. Stephen’s Katedrali

Yaz boyunca her Cuma ve Cumartesi akşamı Vivaldi ‘Dört Mevsim’ konseri gerçekleşiyor

 

vienna cafe sperl

 

Viyana Kafelerinde Konserler

Viyana kafelerinde piyano performansları ve konserler yüzlerce yıldır süren bir gelenek. Canlı müzik ile caz ve klasik eserler, Waltz King veya Johann Strauss melodileri dinlerken Viyana klasikleri olan Apple strudel ve Sacher Torte tatlıları daha da bir lezzetli.

 • Café Schwarzenberg, Kärntner Ring 17 / 1860 yılında açılmış Café Schwarzenberg Viyana’nın en eskilerinden. Piyano resitalleri Musikverien ve Konzerthaus konserlerini aratmayacak nitelikte.
 • Café Imperial, Kärntner Ring 16 / 1873’de kapılarını açan Imperial Cake keki ile ünlü kafe, Sigmund Freud ve Anton Bruckner’i ağırlamış. Muhteşem bir Bösendorfer piyanosunda canlı klasik müzik konserleri dinleyebilirsiniz.
 • Café Landtmann, Universitätsring 4 / Rathaus’un önünde Ringstrasse üzerinde yer alan Landtmann bir Vİyana klasiği. 1873’de açılan Café Landtmann’da piyano dinleyenler arasında Gustav Mahler, Marlene Dietrich, Romy Schneider, Burt Lancaster ve Sir Paul McCartney yer alıyor.
 • Café Prückel, Stubenring 24 / MAK (Museum for Applied Art) çaprazında yer alan Café Prückel 1950lerden ilham alan kahve evinde keyifli piyano konserleri gerçekleşiyor.
 • Konzert-Café Weimar, Währinger Straße 68 / Volksoper’in yakınında yer alan Concert Café Weimar, 1900 yılından beri sanatçıların ve müzikseverlerin gözdesi. Piyano barında canlı klasik müzik, operetta, swing ve caz melodileri dinleyebiliyorsunuz.
 • Café Sperl, Gumpendorfer Straße 11 / 1880’dan beri hizmet veren Café Sperl, klasik Thonet sandalyeleri, mermer masaları, kristal avizeleri ile sanki geçmişte yaşayan bir mekan. Theater an der Wien yakınındaki konumu ile opera severlerin gözdesi olan kafe, canlı müzik performansları ile operalar öncesinde müzikseverleri operalara hazırlıyor.
 • Café Bräunerhof, Stallburggasse 2 / Eski şehrin kalbinde antikacılar bölgesinde yer alan zamanında Thomas Bernhard’ın müdavimi olduğu kafede viyolin, çello, piyano üçlüsü Bräunerhof Trio Franz Lehár, Emmerich Kálmán, Robert Stolz ve Strauss potporileri çalıyor.
 • Café Central, Strauchgasse ve Herrengasse köşesi / 1876’da açılmış Café Central 19.yy’da entelektüel buluşmaların adresi haline gelmiş. Peter Altenberg, Theodor Herzl, Alfred Adler, Egon Friedell, Hugo von Hofmannsthal, Anton Kuh, Adolf Loos, Leo Perutz, Alfred Polgar, Josip Broz Tito, Sigmund Freud, Leon Trotsky gibi isimlerin müdavimi olduğu kafe, tonozlu tavanı süslemeli kolonları ile muhteşem bir iç mimariye sahip. Kahveleri, tatlılarını canlı müzik eşliğinde tadabilirsiniz.
 • Konzert-Café Schmid Hansl, Schulgasse 31 / Konser kafesi Schmid Hansl, klasik müzikten operettalara cazdan blues’a Viyana şarkılarının mabedi.
 • Café-Restaurant Residenz, Schloss Schönbrunn, Kavalierstrakt 52 / Schönbrunn Sarayında yer alan kafenin üst katındaki kahve salonunda canlı konserler sahnelerken, alt katındaki İmparatorluk Pastanesinde ise Viyana’nın tatlı sırları paylaşılıyor. Burada Apfel Strudel’in yapılışını izleyebilirsiniz.
 • Meierei Schönbrunn, Schloss Schönbrunn, Kronprinzengarten / Schönbrunn Park bahçesinde yer alan Meierei Schönbrunn ise canlı müzik eşliğinde harika tatlılar sunuyor.

 

 

 

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ VİYANA YAZILARI

 

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval