Cote D’azur – Aslı Göksan Gözünden

 

Dünya üzerinde zenginliğin ve lüksün en şık ve zarif şekilde yaşandığı Fransa’nın güney sahiline verilen ad Cote D’azur. Diğer bir adıyla da; cennet!
Çarşambadan pazara kadar dört gece beş günlük bir tatilinizde tercih edebileceğiniz gibi, bütün bir yazınızı orada geçirip yine de doyamayabilirsiniz. Herbiri birbirine yaklaşık yarım saatlik sürüş mesafelerinde bulunan farklı şehirlere sahip Cote D’azur bölgesi.
 nice
Bunlardan ilki; Nice.
İzmire oldukça benzettiğim Nice dünya üzerindeki en güzel şehirlerden biri olabilir. Nice’e ilk gidişimde beni ilk büyüleyen anı havalimanından çıkışım olmuştu. Oldukça özenilmiş bir peyzaj çıkıyor hemen karşınıza. Meşhur palmiye ağaçları ve rengarenk çiçekler… Daha şehre gelmeden bu kadar güzel bir giriş dünya üzerinde başka bir şehirde gördüğümü hatırlamıyorum. Nice güney fransanın baş şehri diyebiliriz. Tatil beldesinden daha çok şehir formatında. Dolaşmak için keyifli bir çarşısı var.
Akşam yemeği için önerim ise, muhteşem deniz mahsülleri ve paellasıyla; Boccaccio.
fouquet's
Gelelim benim favorim olan, her sene mayıs ayında meşhur film festivaline ve dünyaca ünlü yıldızlara ev sahipliği yapan, palmiye cenneti; Cannes!
Gündüzleri meşhur caddesi La Croisette‘te yürüyüş yapabilir, vitrinleri gezebilir, en güzel butiklerden alışveriş yapabilirsiniz. Carlton otelin terasında yorgunluğunuzu enfes kokteylleri ile atıp birbirinden şık insanları seyredebilirsiniz.
Baoli, Plage L’ondine, Carlton Beach ve Majestic Barriere Beach en güzel plajlar. Baoli grupa ait olan plajda akşamüzeri partisi var ve yaş ortalaması diğer plajlara göre daha genç. Rezervasyon yaptırmayı sakın unutmayın!
Akşam yemeği önerilerimden ilki yine Baoli grupa ait olan Baoli Restoran. Yemekleri ve ortamı oldukça keyifli. Yalnız rezervasyonsuz girme şansınız yok. Şortla ve parmak arası terlikle de girilmiyor benden söylemesi.
Diğer akşam yemeği önerilerim ise; Hotel Majestic’in altında bulunan, herzaman garanti bir seçim olan La Petite Maison ya da ünlü Fouquet restoran.
Konaklamak için önerilerim: Carlton Hotel ya da Hotel Martinez en gözdeler. Bunun dışında Majestic Barriere de diğer bir lüks seçenek.
Daha uygun alternatifler için; 3.14 Hotel, Hotel America, Radisson Blu, Hotel Cezanne ve Hotel Beau Rivage‘a göz atabilirsiniz.
monaco
Gelelim prenseslere layık minik burjuva ülke Monaco‘ya…
Oldukça ufak bu ülkenin bir de baş kenti var; Monte Carlo! Casinosuyla meşhur olan şehir dünya üzerindeki en kaliteli ve şık yerlerden biri.
Akşam yemeği için asla pişman olmayacağınız iki önerim var; ilki Hotel Hermitage’ın çatısında bulunan Les Vistamar.  Sırf manzarası için bile gitmeye değer! Diğeri ise Hotel de Paris’in çatısında bulunan Le Grill. Çantanız için ayrı puf getiren ve bayanlara fiyatsız menü sunan Le Grill, içeride oturduğunuz zaman bir geminin içerisindeymişsiniz gibi hissettiriyor. Yaz aylarında ise terasını açıyor ve muhteşem bir manzara sizi bekliyor.
Monaco’da yapabileceğiniz diğer aktiviteler ise; prenslik sarayı, Oceanographic Museum of Monaco (dev akvaryumlardan oluşan müze), antik araba müzesi ve meşhur bahçeleri olabilir. Bunlardan biri; Jardin Exotique de Monaco (botanik bahçe) diğeri ise Princess Grace Rose Garden. (Prenses grace’in gül bahçesi)
Geceye Monaco’da devam etmek isterseniz benim favorim Jimmyz.
st tropez
Sırada eğlencenin asla hız kesmediği, sezonda en lüks tekneleri ve ünlü isimleri ağırlayan plajlarıyla; St Tropez!
Brigitte Bardot’un  ‘et Dieu..Crea la femme’ filmiyle meşhur olan bu küçük ada son 50 yıl içinde şüphesiz dünyanın en lüks tatil ve eğlence merkezlerinden birisi haline geldi. Hatrı sayılır büyüklükte (!) yatları barındıran marinası, muhteşem plaj ve ve gece kulüpleri ile St.Tropez, eğlenceyi ve lüksü bambaşka bir boyuta taşımış durumda.
Gözde plajlar; Bagatelle, Club 55, Nikki Beach. Rezervasyonsuz gitmeyin ve asla geç kalmayın!
Nice, Cannes, Monaco ve St Tropez dışında Cote D’azur bölgesinde uğramadan geçmemeniz gereken diğer yerlerden biri, parfümün bulunduğu Eze köyü. Fragonard ailesinin parfüm fabrikasını gezebilirsiniz.
antibes
Hotel du Cap Eden Roc isimli meşhur oteli için gitmeniz gereken Antibes, ve lokal lezzetlerle dolu şirin sanatsever kasaba  Saint Paul de Vance da diğer önerilerim.
Bon Voyage!
Aslı Göksan