TRAKYA – SUVLA BAĞLARI

 

Selim ve Pınar Ellialtı 2003 yılında iş yaşamlarında radikal değişiklik yaparak, toprağa yönelip, Gelibolu Yarımadası’nın ucunda Kabatepe bölgesindeki Bozokbağ’da araziler alıp ilk bağcılık adımını atmışlar. Bağlara Rousanne, Marsanne, Cabernet Frank, Petit Verdot gibi yabancı kökenli üzümlerin yanı sıra yerli Kınalı Yapıncak ve Karasakız üzümleri ekmişler. Ardından bağlarda yetişen üzümlerden Suvla Şaraplarını üretmeye başlamışlar. Arazilerinin kalan bölümlerinde doğal yöntemlerle tarım ve zeytincilik de yapıyorlar ve Kilye markası altında satışa sunuyorlar. Ecebat’ta şarap üretim tesisleri ile içiçe bir tadım merkezi, Suvla ve Kilye Doğal ürünlerinin satıldığı konsept mağaza ve bir de şaraplara eşlik edecek lezzetler sunan lokantaları var.

suvla (6)

Bu ihtişamlı mağaza kapısından ilk girdiğinizde sizi öyle etkiliyorki, bir süre ağzınız açık seyrediyorsunuz. Loft stili bir mimaride, beton, çelik ve ahşap ağırlıklı tasarımda, yerden tavana yükselen raflarda dizilmiş şaraplar, reçeller, pekmezler, zeytinler… Dev bir masanın üzerinde yer alan doğal sabunlar, seramikler, peynir tahtaları, kitaplar, şarap ve sofra aksesuarları… Gerçekten Alice Harikalar Diyarında gibi hissediyorsunuz kendinizi.

suvla (3)  suvla (5)

Ancak mükemmel bir ilk intiba sonrası hayal kırıklığı yaşamanız mümkün Suvla’da. Aldığınız gecikmeli ve aksak tadım servisi, mahzen ve yağhane gezisi için bir türlü gelemeyen yetkili, kasanın bir türlü açılamaması ve caydırıcı kuyrukların elinize aldığınız ürünü bırakmanıza yol açan kalabalığı, ve de en önemlisi fiyat kalite ölçüsünü epey kaçmış bir ürün seçkisi.

suvla (4)

Özellikle Sur, Reserve Cabernet Sauvignon ve Karasakız şaraplarını çok severek içtiğimiz Suvla şaraplarının, İstanbul’da da biraz pahalı olduğunu düşünüyoruz zaten. Ancak şarapların, kilometrelerce yol gelip (İstanbul’dan yaklaşık 4.5 saat) yerinde ziyaret edenlere, bu kadar yüksek fiyatlara satılmasına hiç anlam veremedik.

suvla (8)

Şarap kalitesine göre en beğendiğimiz şarapları ise şöyle:

  • Orta Fiyat Kategorisi: Suvla Karasakız, Suvla Sur, Suvla Cabernet Sauvignon
  • Yüksek Fiyat Kategorisi: Suvla Reserve Cabernet Sauvignon, Suvla Reserve Merlot, Suvla Reserve Syrah
  • Çok Pahalı Fiyat Kategorisi: Suvla Grand Reserve Roussanne & Marsanne, Suvla Grand Reserve Karasakız, Suvla Grand Reserve Syrah ve Suvla Reserve Petit Verdot & Karasakız

suvla (1)

Gitmeden önce bir arayıp randevu almanızda fayda var, gerçi birşey fark ettiriyor mu emin değiliz. İsmetpaşa Mahallesi, Çınarlıdere No:11, Eceabat Çanakkale / 0286 8141000

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ TRAKYA YAZILARIMIZ

Trakya bağ gezisi izlenim ve hikayeleri: www.yolculukterapisi.com/trakya-hikayeleri

Traka Şarap Tadım Rota Önerilerimiz: www.yolculukterapisi.com/trakya-saraprotalari

Yıllandıkça güzelleşen Trakya hakkında bilgiler ve diğer aktivite bilgileri: www.yolculukterapisi.com/trakya

Gali (Kavur) Bağları ve şaraplarının hikayesi ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-gali

Chateau Kalpak Bağları ve şaraplarının hikayesi ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-chateaukalpak

Chamlija Bağları ve şaraplarının hikayesi ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-chamlija

Umurbey Bağları ve şaraplarının hikayesi ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-umurbey

Barbare Bağları ve şaraplarının hikayesi ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-barbare

Arcadia Bağları, şarapları, Bakucha oteli bilgileri ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-arcadia

Barel Bağları, şarapları ve bağevi bilgileri ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-barel

Suvla Bağları, şarapları konsept mağaza bilgileri ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-suvla

Chateau Nuzun Bağları ve şarapları bilgileri ve şarap tadım notları: www.yolculukterapisi.com/trakya-satonuzun

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

 

 

 

Suvla Bağları Trakya Bağ Rotası Bilgileri

Toprak, asma, insan… En iyiyi üretebilmek idealinde yorulmak bilmez bir adanmışlık ve birliktelik. Bağcılık için çok elverişli bir coğrafyanın güçlü teruar desteği, yüksek teknolojik altyapı ve insan gücünün dengeli birleşimi ile tutkuyla üretilen Suvla, Kabatepe bölgesinde deniz manzaralı çam ormanları ile çevrelenmiş, yoğun iyot ve reçine kokuları içindeki 11 yaşındaki aile bağları Bozokbağ’da yetişen üzümlerden üretiliyor. Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki aile bağları ile ait oldukları muhteşem coğrafyayı ve tarihle dolu bir geçmişi geleceğe taşımayı hayal ediyor.

 

Tarihi yarımadanın Kuzey Ege ve Marmara denizleri arasında yer alan, güçlü karayel ile şekillenen, killi toprak yapısı ile güçlü teruar özellikleri taşıyan 640 dönümlük organik bağlarda yetişen varyeteler; Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz, Cabernet Franc, Grenache Noir, Petit Verdot, Chardonnay, Sauvignon Blanc, Roussanne, Marsanne; yerliler ise tarihi yarımadaya özgü Kınalı Yapıncak ve Karasakız’dan oluşuyor. Pınar ve Selim Zafer Ellialtı tarafından 2003’te kurulan Bozokbağ, yaz kış demeden bağlarda çalışan onlarca kadının, hiç ara vermeksizin büyük sadakatle yöre köylerden gelerek, büyük emekler verdiği onbir yaşındaki çocuğu gibi. Her bir bağbozumu ve kış budaması onlar için ayrı bir heves, ayrı bir heyecan.

 

Yüksek kalitede şato tipi üretim yapabilmek için üzümlerin en doğru şartlarda işlenmesi amacıyla kaliteye odaklı bağcılık teknikleri ile ve en yakın mesafe prensibine göre Eceabat’ta konumlandırılan Suvla tesisi, yerçekimi sistemi, özel soğuk hava odaları ve özel iklimlendirilmiş kavı ile, gelişmiş teknoloji ve doğal yöntemlerin kullanıldığı çağdaş bir üretim merkezi.

 

Suvla, dünya çapındaki önologların danışmanlığı ve yine alanında uzman bir ekibin titiz çalışmasıyla, 2010’dan günümüze, bağ verimine bağlı olarak ortalama 650 tonluk üretimi ile, sektör için çok kısa sayılabilecek bir zaman dilimi içerisinde kalitesini ulusal ve uluslararası ödüllerle taçlandırmış, aranılan ve beğenilen markalardan biri olmayı şimdiden başarmış durumda.

 

Suvla Bağ Gezileri

Suvla, doğal tarım ürünleri markası Kilye ile birlikte düzenlediği ‘Suvla Bağ Gezileri’nde lezzet severlere unutamayacakları bir serüven sunuyor. Yöresel lezzetlerle bezeli eşleşmeli öğle ve akşam mönüsüyle birlikte seyahatlerinin arka planını renkli bağ hikayeleriyle süslemek ve bağda akıp giden hayatın bir parçası olmak isteyen konuklar, Suvla Bağları’nı haftanın her günü 09.00-22.00 saatleri arasında ziyaret edebilirler. Suvla, Eceabat’taki konsept mağazası ve lokantasındaki gustosu ve enerjisiyle çok farklı ve keyifli bir lezzet durağı niteliğinde. Suvla ürünlerinin yanısıra, sadece yörede yetişen sebze, meyve ve zeytinlerin fabrikada doğal şartlarla işlenmesi ile elde edilen Kilye Doğal Ürünler de bulunmaktadır. Büyük gruplar için rezervasyonun rica ediliyor.

Tel: +90 286 814 10 00

Çanakkale: 20 dk. (Feribot ile)

Gelibolu