DÜNYA TEKNOLOJİ TRENDLERİ

 

Dünya teknolojide müthiş ilerlemelere şahit olduğu bir döneminde. İnternet ve sosyal medya sayesinde, artık her bilgiye ve herşeye çok hızlı ulaşıp tüketiyoruz.

 

İnternet, mobil cihazlar, veri analizi, bulut bilişim (cloud) yeni bir dönüşümü beraberinde getiriyor.

 

İnovasyon döngüsü bir gecede yeni sanayiler ortaya çıkartıyor.

 

Artık teknoloji fiziksel iş süreçlerine ve iş modellerine karşı sanal uygulamaları mümkün kılıyor.

 

2035’de ABD’deki işlerin %50’si yalnızca bilgisayar ile yapılabilecek hale gelecek.

 

ABD’de akıllı telefon günde ortalama 58 dakika kullanılıyor. Türkiye’de ise bu rakam 67 dakika.

 

 

2020’de dünyada nüfusun 7 katı kadar akıllı cihaz olacak:

 

Akıllı Cihaz Artışı          2003                 2010                 2015                 2020

Dünya Nüfusu              6.3 milyar         6.8.3 milyar      7.2 milyar         7.6 milyar

Bağlı Cihazlar              500 milyar        12.5 milyar       25 milyar          50 milyar

Kişi Başına Düşen

Ortalama Cihaz Sayısı 0.08                  1.84                  3.47                  6.58

 

teknoloji 

 

YENİ TEKNOLOJİ YAN ENDÜSTRİLERİ DOĞUYOR

 

Nano teknoloji, yapay zeka, robot teknolojileri, mobil haberleşme ve etkileşim alanlarında ve küresel mobiliteye destek verecek (2020’de küresel mobilite %50 artacak) üretim ve yatırımlar artacak.

 

 

Araştırma konseptleri prototip uygulamalara doğru ilerledikçe etkinlik ve verimlilik artacak ve teknoloji endüstrisinin ürettiği uygun bütçeli tüketici ürünleri artacak. 10 yılda ekonomik büyümede teknolojinin payı çok artacak. Birçok yeni yan endüstri doğacak.

 

 LG_Smart_Manager_03

 

İNTERNET ÜZERİNDEN HABERLEŞİP ETKİLEŞEN CİHAZ & APLİKASYONLAR ARTACAK

 • İlk devrim ‘internet’in bilgiyi özgür kılması’ ile başlamıştı. Şimdi ise BİLGİ ETKİLEŞİMİ dönemi. Laptoplarımız, telefonlarımız, tabletlerimiz ve hatta saatlerimiz ile web üzerinden konuşabilen ve kontrol edilebilen ‘akıllı’ aletler, sistemler ve aplikasyonlar ikinci internet devrimini başlattı. Mesela Nest ile evinizdeki ısıtma sisteminin ayarını online uzaktan kumanda ile yapabiliyor, LG Smart Thinq ile buzdolabınız ise erzak eksiklerini anında size online aktararak alışveriş listenizi oluşturuyor.
 • CRYPTO CURRENCY: Gittiğiniz ülkelerde farklı döviz bürolarında sürekli değişen döviz kur oranları sebebi ile kayıplarınızı engelemek üzere yeni bir uygulama var. Bitcoin (BTC) uluslararası geçerliliği olan dijital bir para birimi. Bittylicious gibi websiteleri sayesinde dijital cüzdan taşıyarak Londra Shreditch’deki özel ATM’lerden para çekebiliyorsunuz. Şu anda bir BTC 198 Pound değerinde. 2015 yılında Expedia Amerika’da otel rezervasyon ödemelerinde bitcoinleri kabul etmeye başladı. Airbnb, Uber, Opentable yakında Bitcoin gibi dijital paraları kabul edeceğini açıkladı.
 • ANINDA ÇEVİRİ: Anında çeviri programları ile dünya çapında iş yapmak çok kolaylaşıyor. Skype’ın Translator programı, video görüşmelerinde karşı tarafa söylediklerinizi anında çevirerek aktaran yapay bir ses sayesinde, artık birbirinin lisanını konuşmayanlar da iş görüşmeleri yapabiliyor. Globr anında mesaj çevirisi yapan bir platform. iTranslate ise ses tanıma özelliği ile sesli iletileri de anında çevirebiliyor. Google Translator’ın yeni hayata geçirdiği World Lens ise kameranızı bir yol tabelası veya restoran menüsüne tuttuğunuzda anında sizin lisanınıza çeviri yapıyor.
 • Turizmdeki yansımalar: Starwood otelleri Preferred Guest sadakat programı üyeleri için otel odalarının kapılarını smart telefonları ile açabilecek bir mobil aplikasyon üzerinde çalışıyor. Air France – KLM ise bagaj etiketleri ve takibi için yeni akıllı aletler ve aplikasyon üzerinde çalışmalarını devam ettiyor. Chicago’daki Virgin oteldeki Lucy isimli aplikasyon sayesinde odanızdaki tüm deneyimi (ışık, ısı, koku, yastık, mini bar) kendinize özel hale getirebiliyorsunuz.

 

 

 

 SocialMediaTrends2013-1 

SOSYAL AĞLAR, UYGULAMALAR VE APLİKASYONLARIN GÜCÜ ARTACAK

Facebook bir ülke olsaydı Çin’den sonra dünyada nüfusu en büyük 2. Ülke olurdu!

Nike+ aplikasyonunun aktif kullanıcılarının harcadığı enerji ile günde 7000 evin enerji ihtiyacı karşılanabiliyor!

2020’de dijital teknolojiye doğanların nüfusu dünya nüfusunun çoğunluk bölümünü oluşturacak.

Akıllı cihazlar ve sanal ortamda yetişen yeni nesillerin sanal gerçeklik dünyasına uygun yeni sosyal medyalar, akıllı mobil cihazlar, içerik ve veriler, akıllı aplikasyon ve uygulamalar önem kazanacak:

 

 

 

ARACILARINI ORTADAN KALDIRAN UYGULAMALAR ARTIYOR VE DEĞER KAZANIYOR:

 

 • KONAKLAMADA OTEL YERİNE EV KİRALAMA

Konaklama ihtiyacı olanlar ile konaklama imkanı sunanlar arasında webden veya cepten kolayca iletişimi sağlayan Airbnb, Flipkey, Booking.com gibi basit ara yüzler ve uygulamaların kullanımı hızla artıyor. Airbnb’nin sunduğu oda sayısı Hilton’dan katbekat fazla, öte yandan Airbnb’nin 800, Hilton’un ise 150.000 çalışanı var.

 

Seyahatte bir ufacık bir otel odasına sıkışmış gibi hissetmek yerine, artık evde gibi yaşayabileceğimiz, geniş yaşam alanları sunan konaklama alternatiflerine ihtiyaç duyuyoruz. Hele uzun seyahatlerde veya kalabalık aile & arkadaş seyahatlerinde rahat rahat yayılıp ‘evden uzak evde’ hissedebileceğimiz mekanları tercih eder hale geldik. Bu ihtiyacı karşılamak üzere FlipKey, Airbnb, HomeAway, Roomorama, VRBO gibi bir çok site kuruldu.

 

Lokal uzmanlık ve de daha spesifik kiralamalar için ise sürekli yeni siteler açılıyor; Avusturalya seyahatlerinde Great Space Inc, Provence seyahatlerinde FranceVacationVilla.com, Avrupa gurme seyahatlerinde A&K Villas, festival ve konser dönemlerine özel kiralamalar için  iStopOver, kayak merkezlerinde çocuk bakımı da içeren kiralamalar için www.familyski.co.uk veya www.espritski.com gibi siteler çok gözde.

 

 

 • TRAFİKTE ARAÇ PAYLAŞIMI

Aracı olanlar ile biryerden biryere gitmek isteyenleri buluşturan UBER ise kısa bir sürede fenomen haline geldi. Yoyo ve yolyola ise paylaşım kültürünün yarattığı yeni uygulamalar.

 

 

 • ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE ARACISIZ İLETİŞİM & SATIŞ

Satılık veya kiralık mekanları sanal olarak görüntüleyen, her türlü bilgiyi temin eden, favori ilanların fiyat değişimini haber veren Sahibinden.com emlakçıların önemini ve gerekliliğini azalttı bile.

 

Tazedirekt.com, aysunthesutcu gibi uygulamalar ise üreticiden tüketiciye tüm aracıları ortadan kaldıran yeni iş modelleri.

 

Bu trend ile başetmek için toptancılar ise farklı online uygulamalar geliştiriyor. Migros sanal market evinizin alışverişini kapınıza getiriyor. Getir.com aplikasyonu ise, evinizden ya da iş yerinizden ayrılmadan, ihtiyacınızı size en yakın bakkaldan temin ederek kapınıza kadar getiriyor.

 

 

 • İNDİRİM APP’LERİ ÖNEM KAZANACAK

Yeni nesil akıllı tüketici, lüks hizmet ve ürünler dahil her türlü satın almayı indirimli yapmayı tercih ediyor. Zubizu gibi indirim ve fırsatlar sunan aplikasyonlar artacak.

 

 

 

SANAL ORTAMDA KİTLENİN ARTAN GÜCÜ

Wikipedia, Twitter, Instagram gibi uygulamalar sayesinde özellikle yeni nesil tüketici beğenisini, övgüsünü, tepkisini, yargısını, eleştirisini, önerilerini mobil cihazlar üzerinden anında online gösterebiliyor. Ve sanal alemdeki bazı twitter ve instagram fenomenlerinin yorumları kitleleri harekete geçirebiliyor.

 

Bir şirketin veya markanın yapamayacağı kadar PR ve iletişim sosyal medya ve internet üzerinden kitleler tarafından yapılabiliyor. Önemli olan bu kitleyi seferber edebilmek ve istediğiniz strateji doğrultusunda yönlendirebilmek. Markanızı rezil veya vezir etmek, kitlelerin algısını yönetmekten geçiyor.

 

 

 

 

VERİ TOPLAMA, ANALİZ VE İÇERİĞİN ARTAN ÖNEMİ

Gerçek zamanlı veri toplama, analiz ve sunma becerisi, büyük bir rekabet avantajı ve iş yapmanın ön koşulu haline geliyor.

 

Günümüzdeki internet içerik ve verilerinin %90’i son iki senede oluşturulduğu düşünülürse, yeni içerik ihtiyacı vazgeçilmez bir talep.

Tüketici alt segmentlerine uygun ‘Curated içerik’ büyük önem kazanacak. Kayak merkezlerinde üç boyutlu haritalar ile rehberlik sağlayan Fatski Map gibi yeni nesil mobil rehberler ve haritalar gelişecek.

 

 

 

GİZLİLİĞİN SONU

 • Google, her an nerede olduğumuzdan, seyahat ettiğimiz destinasyonlara, yemek yediğimiz restoranlardan, evimizin ve ofisimizin lokasyonuna, arkadaşlarımızın kimler olduğundan, paylaştığımız beğeni ve ilgi alanlarımıza, gezindiğimiz websitelerinden, emaillarımızda ne yazdığına kadar biliyor ve bizi bizden iyi tanıyan bir teknoloji devine dönüştü. Tüm bu bilgileri online deneyimlerimizi kişiselleştirmek ve hayatımızı kolaylaştırmak için kullanıyor ancak bedeli mahremiyetimizin gizliliğinin sona ermesi.
 • Yeni bir gelecek trendi olarak, şirketler ve kişilerin, özel ve hassas bilgilerinin gizliliğini korumak için, ‘mahremiyet yöneticileri’ni işe almaya başlayacağı konuşulmaya başlandı bile!
 • Ello, Facebook kişilerin bilgilerini paylaşacağını açıkladıktan ve de bireylerin kendi gerçek isimleri ile hesap açmaya zorladıktan sonra gelişen bir sosyal network.

 

 

 

 

YOLCULUKTERAPİSİ SEYAHAT DOSYALARI

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval