PRAG ROTALARI

PRAG ROTALARI

İstanbul gibi 7 tepe üzerine kurulmuş Prag birçok 10 bölgeden oluşuyor. Tepeleri, yokuşları ile biraz inişli çıkışlı, ancak kondisyonunuz iyi ise her yeri yürünebiliyor. Yollarda yürürken fantastik kıyafetli şöförlerin kullandığı üstü açık klasik otomobiller ile şehri turlayanları göreceksiniz, meraklısıysanız kırmızı arabalardan birisine atlayabilirsiniz. Veya nostaljik faytonlar ile şehir turu yapmak ta mümkün. Yokuşlar için tramvay, metro ve taksi kullanmak da çok kolay. Taksiler zaten çok çok uygun fiyatlı.

 

Ancak bizce en iyisi sokaklara kendinizi vurmanız. Özellikle ara sokaklarda sürpriz heykeller, sokak lambaları, saatler, harika binalar, şirin kafeler, renkli avlular, minik butikler, hoş restoranlar keşfetmeniz.
DSC_0361

Prag’da tarihi şehir 1. Bölge olarak adlandırılıyor ve 2 ana bölümden oluşuyor. Staré Město isimli eski şehir bölgesi; gotik ve barok binaları ile eski şehir meydanına, Tarihi Orloj astronomik saatine, 14. yy’dan kalma 70 metrelik kuleleri olan gotik Kostel Matky Meryem Ana kilisesine, rönesans ve barok stili eski Belediye Binasına, Tylovo Divadlo tiyatrosuna, eski şehir kapısı ve gotik kulesi olan Prašná Brána Barut Kulesine, Art Nouveau, Kubist ve Art Deco stilde geniş bir kristal, cam, ev tekstili ve mobilya koleksiyonuna ve dünyaca ünlü Bohemian camına ev sahipliği yapan Dekoratif Sanatlar müzesine, 1713’den kalma barok Clam-Gallas Sarayına ev sahipliği yapıyor. Staré Město’nun yanıbaşındaki Yahudi mahallesi Josefov’da, 1270 yılında inşaa edilmiş, dünyanın en eski işleyen gotik tonozlu Staronová Sinagogu tarihi Yahudi mezarlığı, nefis iç dekoru ile İspanyol Sinagogu ve sinagogun hemen yanıbaşında Franz Kafka heykeli yer alıyor.

 

Zaten ufacık bir eski şehir bölgesi olan Staré Město’nun size sunacağı sürprizleri yürüyerek keşfetmenizi tavsiye ederiz. Sokaklar labirent gibi kıvrıla kıvrıla ilerlese de, Prag’da kaybolma tasası yaşamanıza gerek yok. Yollar sizi ya eski şehri çevreleyen nehre ya da ortadaki ana meydana çıkartıyor, bunların arasındaki ufacık sokaklarda mekik dokuyarak, sadece ana caddelerde yürüyen turist kafilelerinden kaçabiliyorsunuz, elinizde bir harita ile yolunuzu tekrar buluyorsunuz.

 

Karlův most yani Charles Köprüsünden geçerek ulaştığınız Lesser Town bölgesi ise Hradčany ve Malá Strana bölümlerinden oluşuyor. Köprüden geçer geçmez tırmandığınız yol üzerinde barok St Nicholas kilisesi, tepenin üzerinde ise Prag kalesi yer alıyor. Kale ihtişamlı gotik St. Vitus Katedraline, Çek kraliyet mücevherlerine ev sahipliği yapan İmparatorluk Sarayına ve sarayın duvarının yanı başında zanaatkar ve sanatçıların yaşadığı ufacık evleri ile Golden Lane’e ev sahipliği yapıyor. Kalenin biraz yukarısında Strahov manastırı yer alıyor. Charles köprüsünün hemen altında sağ kolda Franz Kafka Müzesi, sol kolda ise Kampa adası ve Kampa Çağdaş Sanat müzesi yer alıyor. Yine bu bölgede yer alan, Prag’ın enfes panaromik manzaralarını seyredebileceğiniz Petřín tepesinde yer alan Petřín manzara kulesine, Petřín füniküleri ile çıkabiliyorsunuz. Şehrin surlarından tek ayakta kalan bölümü barok Písek Kapısı, Mirror Maze ve Lennon duvarı Malá Strana’da yer alıyor.

 

Lesser Town bölgesi tepelik ve dik yokuşlu olduğu için, ve de nefesinizi kalede yer alan St. Vitus katedralinin 80 metre yüksekliğindeki kuleye tırmanış için saklamak istiyorsanız, dilerseniz şöförlü klasik otomobillerden kiralayıp gidebilirsiniz. Ancak sürpriz bir manzara noktası, çiçekleri açmış harika bir ağaç, orijinal bir ev, minik bir bahçe gibi sürpriz keşifler yürüyerek yapılıyor. Biz bölgenin her tarafını yürüyebildik, hem St Vitus kulesine hem de Strahov Manastırına tırmanabildik.
DSC_0716

2.bölge olan Nové Město yeni şehir bölgesi ise, tarihi Wenceslas bulvarı ve meydanına, neo-rönesans Ulusal Müze binasına, Art nouveau Belediye binası ve konser salonuna, Vltava nehri kıyısındaki altın çatılı neo-rönesans Ulusal Tiyatroya, Milunić ve Gehry’nin yapıbozumculu modern binası Dancing House’a, Avupa’nın en büyük Ortaçağ meydanı olan Charles Square parkına, Emmaus manastırına ve sanatçı Alfons Mucha’nın art Nouveau eserlerini sergileyen Mucha müzesine ev sahipliği yapıyor.

 

3.bölge Žižkov yeni nesil kafe, restoran ve dükkanlara ev sahipliği yapan trendy bölgelerden birisi. Bu bölgede Vítkov Parkı, Jan Žižka’nın at üzerindeki dev bronz heykeli, Náměstí Míru barış meydanı, neo-gotik mimarideki St. Ludmila kilisesi, barış müzesi ile Riegrovy Sady arasında yanyana dizilmiş 20’yyın başlarına ait ihtişamlı art-nouveau apartmanlar, Žižkov Televizyon kulesi ve kule üzerinde emekleyen bebek heykelleri ve Franz Kafka’nın mezarının bulunduğu Olšany Yahudi mezarlığı gezilebilecek yerler arasında yer alıyor.

 

100 metre uzunluğundaki Televiznivysilac Praha televizyon kulesi, Prag’ın her yerinden görülebiliyor. 1970 yılında inşa edilen ve modern mimarinin örneği olan bina, batıdan gelen TV sinyallerini bozmak amacıyla yapılmış. Zizkov Anıtı ise dünya üzerindeki en büyük at heykel.

 

7.bölge Holešovice ise son yılların en gözde ve trendy bölgesi. Tüm artizan kafeler, yeni nesil restoranlar, tasarım butikler burada açılıyor. 2008’de açılan DOX Çağdaş Sanat Müzesi (Poupetova 1) de bu trendy bölgede. 7. Bölgedeki Holosevicka Triznice (Bubenske Nabrezi 13) pazar yeri ise sebze, meyve tazgahları, hediyelik eşya dükkanları, antikacılar ve butikler ile çok renkli.

 

 

 

prague muppets

ETKİNLİKLER

Ulusal Marionette Tiyatrosu (National Marionette Theatre, Žatecká 98/1 1.Bölge)

Prag’ın en popüler etkinliklerinden birisi de kukla performansı. Ulusal Marionette Tiyatrosu akşam saatlerinde Mozart’ın Prag için bestelediği Don Giovanni operasının kukla performansı uyarlaması harika bir performans. Dev kuklalar kostümleri ile gerçekten çok etkileyici.

 

Black Light Theater

Başka bir popüler etkinlik ise Black Light Theater performansı. Renkli kostümler, enerji dolu danslar, pandomimler, kuklalar, özel ışık ve ses efektleri ile hem çocuklara hem de yetişkinlere görsel bir şölen yaşatan tiyatro Black Light. Operalar ve hikayelerden yola çıkılarak yaratılan senaryo, kurgu ve kareografiler, size masalsı, sihirli ve kesinlikle sıradışı bir deneyim yaşatıyor. Ta Fantastika Theatre, Srnec Theatre, Black Box Image Theatre, Metro Theatre, All Colours Theatre, Laterna Magika Theatre, HILT Theater ve Theater Blanik gibi birçok farklı tiyatro her akşam farklı oyunlar sahneliyor. Biraz turistik bir etkinlik olsa da çocuklarınız var ise gitmeye değebilir.

 

 

 

 

PRAG TAKVİMİ

Mart sonunda Prag’da Febiofest Uluslararası Film Festivali, Mercedes Benz Moda Haftası, Art Prag sanat festivali ve Bach Festivali düzenleniyor. Mart sonu Nisan başı arasında 3 hafta süresince Prag’ın 4 farklı meydanında Paskalya Pazarı kuruluyor.

Her yıl 30 Nisan akşamı tüm Prag halkı, Kampa adası ve civarında Walpurgisnacht cadıları yakma törenine katılıyor. Tabii günümüzde ateş yakılmıyor, havai fişek gösterileri ile Prag bir renk cümbüşüne dönüyor. Kutlamalar bu kadarla da kalmıyor, yine Nisan ve Mayıs ayı boyunca “Prazske jaroPrag’da Bahar” eğlenceleri düzenleniyor. Mayıs ayında Uluslararası Prag Kitap Fuarı gerçekleşiyor. Haziran ayında Jan Hus Festivali, Temmuz ayında Uluslararası Caz Festivali ve Erken Dönem Klasik Müzik Festivali, Eylül ayında Dvorak Klasik Müzik Festivali ve de Ekim ayında Signal Işık ve Ses Festivali düzenleniyor.

 

Seramik, cam ve kristal deryası olan şehirde modern ve geleneksel tasarımlar ile en çok seçeneği bir arada görebileceğiniz ortam fuarlar: Designblok Ekim’de, Design Supermarket ise Aralık’ta gerçekleşiyor.

 

Christmas zamanı Prag tam bir şenlik alanına dönüşüyor. Birçok meydanında kurulan Christmas Pazarları, ahşap oyuncaklar, cam ve kristaller, kurabiye kalıpları, mutfak aksesuarları, danteller ve yılbaşı süslemeleri satan renk renk tezgahlar ile festival alanları gibi oluyor. Gece aydınlatmaları ile ışıl ışıl olan meydanlarda bal şarabını ve lokal lezzetleri tadabilirsiniz.

 

 

 

EK BİLGİLER

Para birimi Çek Kronu. Çek Cumhuriyeti Avrupa Birliği üyesi olduğu için oteller, restoranlar ve taksiler Euro’da kabul ediyor, ancak genelde düşük kurdan çeviriyorlar. Para bozdururken ise dikkat etmek gerekiyor, döviz büroları arasında bile farklı kur düzeyleri var. Biz gittiğimizde 1 Euro 25-27 Kron civarında idi. Gitmeden önce kuru öğrenip, iyi kuru yakalamak için birkaç farklı noktaya bakmakta fayda var.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ PRAG YAZILARI

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval