KYOTO’DA İLKBAHAR – SAKURA ZAMANI

Mart sonu ve Nisan başında Sakura yani kiraz çiçekleri zamanı Japonya size büyüleyici manzaralar sunuyor. Tokyo ve Kyoto’nun parkları, bahçeleri, nehir kenarları ve tapınaklarında dizi dizi sıralanmış kiraz ağaçları, sizi göz kamaştırıcı pembe ve beyaz çiçekleri ile masalsı bir dünyaya taşıyor.

Çiçekler ile bezenmiş ağaçların altında yürürken tepenizde dantel gibi işlenmiş çiçekten bir gökyüzü varmış gibi hissediyorsunuz. Uçuk pembe ve bembeyaz çiçekler sanki ışıldayan küreler gibi ağaçların üzerine konuyor. Kapalı havalarda bile fosforlu parlayan çiçekler, içinizi aydınlık hissi ile dolduruyor. Çiçeklerin sarhoş edici kokusu içinize yayılıyor… Rüzgarla tane tane uçuşan çiçek yaprakları, sanki baharda kar yağıyormuş gibi içinize çocuksu bir coşku yayıyor.

Japonya’da senede iki kez birçok parkların, bahçelerin, tapınakların ağaçlarının çiçekler ve yapraklar ile bezenerek kart postal görünümü aldığı özel günlere şahit olabiliyorsunuz. İlkbaharda Mart sonu Nisan başındaki 2-3 hafta süresince kiraz ağaçlarının çiçek açtığı döneme Sakura, sonbaharda Kasım ortası ve Aralık başında ise akağaçların yapraklarının kızararak farklı renklere büründüğü döneme Koyo deniyor.

Kyoto Mart sonu ve Nisan ortası arasında kiraz ağaçlarının büründüğü top top bembeyaz, uçuk pembe ve fuşya renkli çiçekler ile dantel gibi işlenmiş bir görünüm sunuyor. Kyoto’lular kendilerini bahçeler ve parklara atıp, çiçek açmış kiraz açağlarının çiçekleri altında Hanami piknikleri yapıyor.

 

Bazı tapınakların bahçeleri gün batımından sonra özel ışıklar ile aydınlatılıyor ve gerçekten büyülü manzaralar eşliğinde gece tapınak ziyaretleri mümkün oluyor (Gece ziyaretlerinin ayrı bir giriş ücreti uygulaması var).

 

Aşağıda sizler için Kyoto’nun en güzel Sakura izlenebilecek mekanlarını tahmini zamanlamalarında göre derledik. (Haftalar her sene hava, yağmur ve rüzgar durumuna göre değişebiliyor, önceden kontrol etmenizde fayda var)

 

Philosopher’s Path (Nisan 1.2- Haftalar)

Ginkakuji ve Nanzenji Tapınakları arasında uzanan Philosopher’s Path, nehir kanal boyunca sağlı sollu yüzlerce kiraz ağacına ev sahipliği yapıyor.

Maruyama Park (Nisan 1.2- Haftalar)

Yasaka tapınağının üzerinde yer alan park, sakura zamanı Kyoto’nun en popüler Hanami parkı. 800 adet kiraz ağacına ev sahipliği yapan parkın ana çekim noktası geceleri aydınlatılan dev ‘ağlayan kiraz’ ağacı (Aydınlatma: Mart ortasından Nisan ortasına kadar gün batımından gece yarısına kadar.

 

Nijo Kalesi (Mart sonu Nisan başı)

Kalenin bahçesinde yetiştirilmiş farklı türlerdeki kiraz ağaçları sayesinde, bahçedeki Sakura sezonu Kyoto’nun en uzun olanı. Bazı türler erkenden çiçek açıp ağaçların çiçekleri yavaş yavaş dökülürken, diğer ağaçlar çiçek vermeye yeni başlıyor ve böylece bahçe uzun bir süre yer değiştiren çiçekler ile bezenmiş kalıyor. Özellikle patikalar gece aydınlatıldıklarında çok güzel gözüküyor. (Aydınlatma: 20 Mart – 12 Nisan 18:00 den 21:30’a kadar)

 

Kiyomizudera (Nisan Başı)

Tapınağın ahşap teras balkonundan ve de çıkışa yakın göletin etrafından seyredilen kiraz ağaçları özellikle akşamları aydınlatıldığında çok güzel gözüküyor (Aydınlatma: 28 Mart ile 12 Nisan arası 18:00den 21:00’e kadar)

 

Ryoanji Tapınağı

Nefis bir Zen bahçesine ev sahipliği yapan Ryoanji, yani ‘Huzur Uykusundaki Ejderha’ tapınağı, girişindeki gölet etrafına dizilmiş kiraz ağaçları ile sakura zamanında muhteşem manzaralar sunuyor.

 

Kyoto Botanik Bahçeleri (Nisan başı)

Birçok farklı ağaç, bitki ve çiçek türüne ev sahipliği yapan Kyoto Botanik Bahçeleri küçük bir ağlayan kiraz ağaçları ve bembeyaz çiçekleri ile popüler bir hanami türü olan Yoshino kiraz ağaçları koruluğuna da ev sahipliği yapıyor. (Aydınlatma: 28 Mart ile 12 Nisan arası 21:00’da kadar.)

 Arashiyama Bölgesi (Nisan 1.2- Haftalar)

Kyoto’nun kırsal bölgesi Arashiyama birçok kiraz ağacına ev sahipliği yapıyor. Arashiyama’nın ikonu haline gelmiş Togetsukyo yani ‘Moon Crossing Bridge’ köprüsünden ve nehir kıyısındaki

Nakanoshima Park’tan harika sakura manzaraları seyrediliyor.

Daikakuji tapınağının dev bahçesi ise göletin etrafındaki yüzlerce kiraz ağacı altında hanami piknik yapan yerliler ile dolu oluyor.

 

Heian Shrine (Nisan 2.-3. Haftalar)

Heian Tapınağının bahçesinde çok sayıda ağlayan kiraz ağaçaları (yaebeni shidare) yer alıyor. Diğer kiraz ağaçları türlerine göre biraz daha geç çiçek açan ağlayan kirazlar yerlere kadar dökülen dalları ve çiçekleri ile büyülü bir görünüm sunuyor. Heian tapınağının hemen çıkışında yer alan Ozaki Kanalı üzerinde tekne gezisi yapıp, kanal boyunca dizilmiş ve suya eğilmiş kiraz ağaçlarını seyredebilirsiniz. (Tekne gezileri 26 Mart – 12 Nisan 9:30 tan 16:30’a kadar.)

 

Haradani-en Garden (Nisan 2.-3. Haftalar)

Kyoto’nun kuzey batısında yer alan Haradani-en ağlayan kiraz ağaçaları görmek için başka bir adres.

 

Daigoji Temple (Nisan 1. Ve 2. Haftalar)

Kyoto’nun güneydoğusunda yer alan hanami partileri ile meşhur tapınağın bahçesinde çeşit çeşit kiraz ağaçları yer alıyor. Reihokan müzesi ve Sanboin önündeki ağlayan kirazlar harika

 

Kamogawa (Nisan Başı)

Kamogawa nehri boyunca ekilmiş kiraz ağaçları altı, haftasonları meşhru sakura pikniği Hanami yapan Kyoto’lular ile dolup taşıyor. Özellikle Kitaoji caddesinin nehri kestiği bölge çok ağaçlı.

Hirano Shrine (Nisan Başı)

Yine meşhur bir Hanami noktası. Birçok farklı kiraz ağacı türüne ev sahipliği yapıyor. (Aydınlatma: 25 Mart – 20 Nisan arası gün batımından 21:00’ kadar)

 

Ninnaji Tapınağı (Nisan Ortası)

Ninnaji Tapınağı daha geç açan bir kiraz ağacı türü olan lokal Omuro ağacı ile meşhur. Normalde Yoshino’lardan bir hafta geç açan Omuro kiraz ağaçları biraz geç kalanlar için sakura keyfi yapabilmeyi mümkün kılıyor.

 

 

 

 

 

NASIL GİDİLİR?

Kyoto Tokyo arası hızlı tren ile 2 – 2.5 saat sürüyor.

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ JAPONYA YAZILARI

KYOTO İZLENİMLERİ: www.yolculukterapisi.com/kyoto

KYOTO’DA 3 GÜN: www.yolculukterapisi.com/kyoto3gunde

KYOTO ROTALARI: www.yolculukterapisi.com/kyoto-rotalari

KYOTO OTELLERİ: www.yolculukterapisi.com/kyoto-otelleri

KYOTO AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ: www.yolculukterapisi.com/kyoto-aksamyemegi

KYOTO KAFELERİ, ÖĞLE YEMEĞİ VE BAR ADRESLERİ: www.yolculukterapisi.com/kyoto-ogleyemegi-kafe-bar

KYOTO’DA ALIŞVERİŞ VE SANAT GALERİLERİ: www.yolculukterapisi.com/kyoto-alisveris-sanat

KYOTO’DA İLKBAHAR – SAKURA ZAMANI: www.yolculukterapisi.com/kyoto-sakura

KYOTO’DA SONBAHAR – KOYO ZAMANI: www.yolculukterapisi.com/kyoto-koyo

TOKYO İZLENİMLERİ – 15 yıl sonra – 2015: www.yolculukterapisi.com/tokyo-izlenimleri-2015

TOKYO İZLENİMLERİ – 15 yıl önce – 2000: www.yolculukterapisi.com/tokyo-2000

TOKYO – 3 GÜNDE TOKYO KEŞİFLERİ: www.yolculukterapisi.com/tokyo3gunde

TOKYO ROTALARI: www.yolculukterapisi.com/tokyo-rotalari

TOKYO’DA FAVORİ OTELLERİMİZ: www.yolculukterapisi.com/tokyo-otelleri

TOKYO’DA GURME LEZZET DURAKLARI: www.yolculukterapisi.com/tokyo-gurmerestoranlar

TOKYO’DA RAHAT VE SAMİMİ AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ: www.yolculukterapisi.com/tokyo-samimi-restoran

TOKYO’DA KAHVALTI ADRESLERİ: www.yolculukterapisi.com/tokyo-kahvalti

TOKYO’NUN MODERN KAFELERİ: www.yolculukterapisi.com/tokyo-kafe-ogleyemegi

TOKYO’NUN EN İYİ RAMEN ADRESLERİ: www.yolculukterapisi.com/tokyo-ramenadresleri

TOKYO GÜNCEL REHBERİ: www.yolculukterapisi.com/tokyo-rehber

TOKYO’DA İLKBAHAR – SAKURA ZAMANI: www.yolculukterapisi.com/tokyo-sakura

TOKYO’DA SONBAHAR – KOYO ZAMANI: www.yolculukterapisi.com/tokyo-koyo

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval