GAZİANTEP İZLENİMLERİ

 

Gaziantep’e giderken sormanız gereken tek soru ‘ne zaman, nerede, ne yiyip içeceğiz?’… Gerçekten Gaziantep gün boyu süren bir lezzet fırtınası demek. Beni tanıyanlar bilirler, yediklerim konusunda son derece iradeli ve disiplinliyimdir, gerçekten kırk yılda bir et, hamur işi veya tatlı yerim. Ancak beni bile yoldan çıkardı Gaziantep. Hayatınızda bir kez olsun tatmanız gereken muhteşem özgün lezzetleri var bu şehrin, bir tanesini bile atlamak bu lezzet kültürüne ve mirasına ayıp olurdu.

 

Gitmden önce Türkiye’nin yöresel lezzetleri ansiklopedisine göz atmıştım, 81 ilimize özgü toplam 2.200 adet kayıtlı yerel yemek ve içeceğimiz varmış. Bu lezzet haritasında en yoğun çeşitliliğe sahip mutfak ise, tam 291 çeşit yemek, tatlı ve içeceği ile Gaziantep imiş.

 

Siz daha önce hiç beyran, katmer, simit kebabı, malhıtalı (mercimekli) köfte, yoğurtlu ufak köfte, yağlı köfte, iç katması kısırı, tene katması, haveydi köftesi, omaç, sini köftesi, süzek yapması, cağırtlak kebabı, ayva kebabı, elma kebabı, lebeniye, öz çorbası, maş çorbası, şirinli çorba, topaç, Köse Sefer kabağı dolması, loğlazlı aş, çiğdem aşı, ekşili daraklık tavası, şiveydiz, acur oturtması, kakırdak böreği, loğlaz piyazı, yarpuz piyazı, at elması turşusu, çelem turşusu’nu duymuş muydunuz? İşte Gaziantep çeşit çeşit yemekleri ile Türkiye’nin en zengin mutfağı ünvanını kapmış. Gurme turları için pek uzaklara gitmeye gerek yok aslında.

 

Tabii ki sadece ‘yemek’ demek değil Gaziantep. Binlerce yıldır kervan yollarının ve kültürlerin kesişim noktası, Güneydoğu’da ticaretin, zanaatin ve sanayinin merkezi olan şehir, birbirinden güzel hanlara, camilere ve taş evlere evsahipliği yapıyor. Ayrıca çok önemli bir antik kenti olan Zeugma’nın muhteşem mozaiklerini çok hoş bir şekilde sergileyen modern bir müzesi var. Gaziantep Belediyesi eski ve tarihi yapıları özenli restorasyon çalışmaları sonucu kültürel alanlara dönüştürmede son derece başarılı bir iş sergilemiş. Türkiye’nin başka hiçbir ilinde bu kadar çok hanı bir arada bulamazsınız. Gaziantep’in meşhur hanları ve taş evleri dolu mahalle ve sokaklarını dolaşmak ve müzelerini gezmek, yemek aralarında hazım için zaten gerekli. Rotanızda serpiştirdiğiniz bu keşifler, mide fesadı geçirmeden, Gaziantep’ten alacağınız tat ve verim için kilit nokta.

 

Gaziantep’e gitmeden önce midenizde ve zihninizde yer açmanız gerek. ‘Onu yemem, bunu içmem’ demeyeceksiniz, 2-3 saatte bir yediklerinizden pişmanlık duymayacaksınız. Nasıl olsa bir hal çaresi bulunur kalorilerin, asıl bu lezzetler kaçmaz.

 

Gaziantep’ten Ali Haydar’ın ciğeri, Metanet veya ‘nın bayran çorbası, Evirgeç’in gözleme ve yuvalama ekşili köftesi, Halil Usta’nın simit kebabı ve küşnemesi, İmam Çağdaş’ın Ali Naziği, Aşina’nın mumbar dolması gibi yerel lezzetleri, Zekeriya Usta, Loca veya Ebrar’ın katmeri, İmam Çağdaş’ın havuç baklava, dolama ve bülbül yuvası, Koçak’ın özel kare dilim ve yaprak şöbiyetini, Kılıç’ın fıstık kadayıfı, Memik Dede’nin billuriyesini yemeden, Tahris’te menengiç kahvesi ve zahter çayı, ve Gümrük Handa çift renkli çift tatlı dibek kahvesi içmeden dönmek olmaz.

 

Biz sabahları 5.30-6.00’da başlayan ve gece 12:00’ye kadar süren lezzet maratonu sayesinde 2 güne yukarıda yazdıklarımın %90’ını sığdırabildik, nasıl mı? Hangi saatte ve hangi sıra ile nedere yediğiniz işin sırrı. Sizlere iki günde ‘Antep Gurme Turu’ için gerekli tüm sıralamayı, bilgi ve adresleri 2 GÜNDE LEZZET MARATONU yazımda yazdım.

 

Erkenden tuzlu ve tatlı kahvaltınızı yaptıktan sonra, Türk Hava Yolları’nın neden Gaziantep’e İstanbul’dan sabah 5:00’te uçak koyduğunu anlıyorsunuz. Bu yörelerin geleneklerini kaçırmamak için ideal bir uçuş saati.

 

 

Gaziantep ‘te sizi meşhur kebaplarla donatılmış nar ekşili, kurulu, sucuklu, ciğerli, zahterli, pul biberli, kahkeli, katmerli, baklavalı mükellef sofralar bekliyor. İçiniz yana yana ayrılacaksınız bu şehirden.

 

Ey beni yoldan çıkaran Gaziantep, bekle hele, aldığım kiloları verip, tadamadıklarım için tekrar geleceğim!

 

Değerli arkeolog ve yazar dostum Mesut Alp’in Gazintepi anlatan dizeleri ile bitiriyorum Gaziantep yazımı: ‘Kalesine aşıkların fermanı asılan Halep’in tek rakibi gibi bir kent AynTab… Çekiç seslerinde kaybolduğunuz bir bakır senfonisi… Karayılan’nın direniş ve devrim öyküsü bu kent… Anadolu’yu bir müzeye sığdırmak gibi mozaikler… Her renk bir diğerinin zıtlığı veya naifliği kadar anlam kadar ötekine…’

 

 

 

YOLCULUKTERAPİSİ GAZİANTEP YAZILARI

 

 

Zeynep Atılgan Boneval