TOSKANA CHIANTI ROTASI

 

Floransa ve Sienna arasındaki 65 kilometre boyunca sağlı sollu uzanan Chianti bölgesinde, yemyeşil tepeler, sıra sıra şarap bağları ve zeytinlikler adeta bir patchwork görüntüsü oluşturuyor. Neredeyse her tepenin üzerinde bir şato, eteklerinde de bağlarını görüyorsunuz.

chianti6

Bu bölgede Castellina, Radda ve Volpaia köyleri, 13.yy dan kalma Vertine Kalesi, tarihi Badia a Coltibuono manastırı, görkemli Castello di Brolio kalesi gerçekten görülmeye değer hazineler. Sienna’nın kuzey batısında Dante’nin ‘İlahi Komedyasına’ ilham vermiş Monteriggioni, ve biraz ilerideki Colle di Val D’Esa ve San Gimignano kasabaları gerçekten masallardan fırlamış şiir gibi tarihi köyler. Siena’nın güney doğusundaki Taverne d’Arbia, Monteroni d’Arbia, Mucigliani, ve Asciano köylerine giden yollar ise yol boyunca dizilmiş serviler, altın renkli başaklar, sıra sıra bağlar, zeytinlikler ile enfes manzaralar sunuyor.

0076

Chianti bölgesinin dışında, Toskana’nın Umbria ile sınırında yer alan Ortaçağ köyü Cortona ise nefis vadi manzaralarına nazır başka bir cevher.

cortona2

 

CHİANTI ŞARAPEVLERİ

Castello di Monsanto Via Monsanto 8 / Barberino Val d’Elsa Tel: +39 -55 805 90 00 / Castello di Monsanto’nun Sangiovese, Cabernet Sauvignon, Merlot üzümleri yetiştirdiği 72 hektar büyüklüğünde bağı var. Tamamen elle toplanan üzümlerle ilk hasadını 1962 yılında yapmış olan şato, Chianti Classico şarapları ile haklı bir üne kavuşmuş. Castello di Monsanto, hem Parker’dan haklı övgüler hem de Chianti Classico Riserva’ları ile bu bölge için en yüksek puanları almakta. Damakta dolgun, ağzı kaplayan zenginlikte, kadifemsi, uzun bitişli şarapları ile ünlü.

 0054

Castello di Fonterutoli Marchesi Mazzei Spa Agricola Via Puccini 4 / Castellina in Chianti Tel: +39 -577 74 13 85 / Chianti Classico’nun en eski şarap üreten şatolarından biri olan Castello di Fonterutoli, modern tarzda yaptığı Chianti Classico şaraplarıyla ünlü. Parker’dan düzenli olarak 90 ve üzeri puan alan bu dolgun gövdeli şaraplar, burunda meyankökü, vişne, böğürtlen ve kiraz aromaları ile tatlı baharat notları taşır.

 0217

Tenuta Collelungo Castellina, Chianti Tel: +39 -348 576 60 42 / 1997’deki ilk hasadından bu yana şarap yapımını Marchesi Antinori’nin eski önoloğu olan ünlü Alberto Antonini’nin üstlendiği Tenuta Collelungo, daha ilk yıl ürünü Chianti Classico Riserva’sı ile Parker’dan 93 puan almış. Şaraplarını tamamen Sangiovese’den yapan ve filtre etmeyen Collelungo; burunda çiçek, vişne, frambuaz, böğürtlen aromaları ile baharatlı meşe tonları taşıyan; damakta dolgun, zengin, uzun bitişli şarapları ile tanınır.

 

0226

AZIENDA AGRICOLA FONTODI, Panzano, Chianti, Tel: + 39 055 852005 / Panzano kasabasının güneyinde Chianti Classico bölgesinin kalbinde, yüzlerce yıldır kaliteli Sangiovese üzümlerinin yetiştiği topraklarda yer alıyor. “Altın Kabuk – Conca d’Oro” vadisi, kaliteli üzüm yetiştimek için elverişli olan killi toprak, yükseklik, güneş, ışık, rüzgar, sıcak ve kuru iklim kombinasyonlarından dolayı, çok değerli bir bağ bölgesi. Yüzlerce yıldır İtalyanın meşhur ‘terrecotta’ seramikleri üretimi ile meşhur Manetti ailesi 1968’de bu araziyi ve şatoyu satın alarak bağcılık ve şarapçılığa başlamış. 130 hektarlık alana yayılmış bağlarında yetişen, %100 organik Sangiovese, Pinot Nero, Şiraz, Cabarnet Sauvignon ve Malvasia üzümlerini işlemek ve şaraba dönüştürmek için üzümünü çok iyi tanıyan danışmanlar ile çalışan aile, çok dengeli ve nefis aromalı şaraplara imza atıyor. Vigna del Sorbo, Vinsanto del Chianti Classico ve Merrigio şarapları özellikle tatmaya değer. En uygun fiyatlı şaraplarından birisi olan Flaccianello della Pieve ise geçrekten umulmadık lezzete bir Chianti.

 

0082

CHİANTİ OTELLERİ

Castello Del Nero, Floransa ve Siena’nın tam ortasında, Chianti şarap bölgesinde yer alan Castello Del Nero, bir yandan Toskana kırsalını yaşayıp, diğer yandan Floransa, Sienna gibi Toskana şehirlerini de keşfetmek isteyenler için ideal. Tarihi 12. yüzyıla dayanan, Floransa’nın soylularından Del Nero ailesine ait görkemli şato, şimdi orijinal fresk ve kirişleri korunmuş 50 odalı bir butik otel. Panoramik Toskana bağ ve zeytinlik manzaraları sunan şato, eski ahırında Michelin yıldızlı La Torre Restaurant’a ev sahipliği yapıyor. Ayrıca La Taverna isimli restoranı muhteşem geleneksel Toskana spesiyalleri sunuyor. (Strada Spicciano 7, 50028 Tavarnelle in Val di Pesa, Floransa’ya ve Siena’ya 30 dakika sürüş mesafesinde, San Gimignano’ya 14.7 km ) 

Villa Mangiacane, Floransa’nın güneyinde, Chianti Classico şarap bölgesinde yer alan Villa Mangiacane, üzüm bağları, zeytinlikler, şiir gibi bahçeler ve servilerle bezenmiş Toskana kırsalına nazır panaromik manzalaralı 15. yüzyıldan kalma masal gibi bir villa. 2 villaya dağılmış, Toskana mobilyaları ve İtalyan sanat eserleri ile zevkle döşenmiş 28 adet ferah odası, üzüm bağları ile zeytinliklere bakıyor. Çok iyi korunarak renove edilmiş pastel renkli orjinal av sahnesi freskoları, Toskana spesiyalitelerine odaklı İtalyan lezzetleri sunan enfes bir restoranı, bahçesinde Zimbabwe’den gelen Shona heykelleri ile masalsı ve romantik bir atmosferi var Villa Mangiacane’nin. Otelde iken Toskana’yı keşfetmediğiniz zamanlarda, Villa Mangiacane’nin kendi üretimi olan şarap ve zeytinyağı tadımlarına katılabilir, restoranın şefindan yemek kursu alabilir, 2 farklı açık hava havuzunda manzaralara nazır yüzüp güneşlenebilir, spa’da buhar odası ve sauna keyfi yapabilirsiniz. (Via Faltignano 4, 50026 San Casciano in Val di Pesa, Floransa’nın merkezine 20 km uzaklıkta).

Relais Borgo San Felice, Chianti Classico bölgesinde Sienna’ya 30 dak. uzaklıkta, restore edilmiş ufacık bir Ortaçağ köyünde yer alan şiir gibi bir otel ve şarapevi Borgo San Felice. Oteli çevreleyen bağları, ufak şapeli, dev mahzenleri, otantik Toskana lezzetleri sunan restoranı, mükemmel spa’sı ile Toskana’nın ‘dolce vita’ ruhunu çok güzel deneyimletiyor. 53 adet sade, ancak ferah ve zevkli odanın yer aldığı taş binalar arasındaki daracık yürüyüş patikaları, ve minik meydancıkları ile otel adeta bir Ortaçağ masalının andırıyor. Ana malikane binası sevimli avlusu, keyifli lounge ve bar alanı, yöresel mutfağa odaklanmış lezzetler sunan restoranı ve de işletmenin kendisine ait ödüllü şarapları gibi hissediyorsunuz. Araba ile Toskana keşif ve tadımlarında olmadığınız zamanlarda otelden yürüyerek veya bisiklet ile köyü ve civardaki Toskana kırsalını keşfedebilir, manzaralara nazır havuza girebilir, tenis oynayabilir, spa keyfi yapabilirsiniz.   (Loc San Felice, 53019 Castelnuovo Berardenga)

Hotel La Tabaccaia, Tarihi dokunun güzelliğinin içinde biraz modern dokunuşlar sevenler için ideal bir otel La Tabaccaia! Toskana kırsalında, , renovasyon geçirmiş 800 yıllık Castelfalfi tepelerinde görkemli bir tütün fabrikasında yer alan otel, orjinal ahşap kirişleri, zeytin ağacı parkeleri, mozaik tavanları, tuğla duvaları ile otantik bir mimaride olsa da, modern tarzda ferah toprak ve zeytin renklerinde döşenmiş 31 ışıl ışıl oda sunuyor. Otelin kendi bağlarında yetişen üzümler ile yaptığı şaraplar ve zeytinliklerinden gelen zeytinlerden sıktığı zeytinyağlarının, Otelin panaromik manzaralara nazır 14. tüzyıldan kalma taş ve ahşap kalesinde yer alan trattoria stili Il Rosmarino ya da bistro stili La Rocca di Castelfalfi restoranlarında tadına bakabilirsiniz. Ya da bir yemek kursuna katılabilirsiniz. (Castelfalfi, Montainone, Chianti bölgesine yakın otel, Floransa’ya 1 saat, San Gimignano köyüne 20 km, Pisa şehrine 50 km uzaklıkta)

Castel Monastero, Kimileri büyük sever, işte Monastero Kalesi tam size göre! Chianti bölgesinde Sienna’ya 25 kilometre uzaklıkta, 11. yüzyıldan kalma, restore edilmiş küçük bir manastır ve orta çağ köyünde yer alan Castel Monastero, size zamanda geriye yolculuk yaptıran bir tarihi şato & kale . Üzüm bağları ve kestane ağaçları ile çevrili, muhteşem Toskana manzaralarına nazır görkemli taş binada 76 adet oda yer alıyor. Teracota zemini ve orjinal sutün ve kirişleri muhafaza edilen odaların, ağırlıklı rustik tarzda dekore edilmiş, hafif loş ve maskülen atmosferdeki odalarda, kır manzarası duvar resimleri ve ahşap küvetler özgün bir hava katmış. Zaten hafif bir ‘centilmenler kulübü’ ruhu hakim otele. Otelin müdavimi olan şef Gordon Ramsey, gurme restoran Contrada’nın menüsüne danışmanlık da yapmış. Ve Contrada’nın şefi Nello Cassese enfes lezzetlere imza atıyor. Otelin ayrıca tipik Toskana yemekleri sunan otantik bir restoranı ve dev bir de şarap mahzeni ve imalathanesi var. Castel Monastero enfes şarap ve lezzetler ile tipik bir gurme Toskana seyahati üssü olmanın yanı sıra, muhteşem bir sağlıklı yaşam merkezi. Harika bir yüzme havuzu, tenis  kortları, 1000 m2 geniş bir spor & spa ve de 3-7 günlük İtalyan profesör Giorgio Calabrese’nin zayıflama ve anti-aging programları ile arınma ve zayıflama tatilleri için de ideal bir destinasyon.  (Monastero D’Ombrone, Castelnuovo Berardenga, Sienna ve Arezzo ortasında)

Castello di Casole,  Siena’nın 45 dakika batısında, Toskana’nın el değmemiş doğası içinde, 1600 hektarlık bir arazinin ortasında, 1000 yıllık bir geçmiş sahip göz alıcı taştan yapılmış Toskana şatosu, 1960’larda Holywood yıldızlarının parti mekanı imiş. Nasıl mı? Meşhur İtalyan yönetmen Visconti şatoya aşık olup aldıktan sonra sinema camiası ve Avrupa jet-setini burada verdiği partilerde ağırlamaya başlamış. Şimdi ise çok daha sakin ve huzurlu bir inziva köşesi. Yerel kimliğine sadık kalınarak renove ve dekore edilen şato, abartı ve gösterişten uzak, antika mobilya ve aksesuarlar ile çok zevkli ve ferah şekilde döşenmiş. 41 odasının 18’i tarihi ana binanın içinde, hepsi ince el işçiliği ile bezenmiş ahşap yataklar, tuğla tuvarlar, Carrara mermer banyoları ile geleneksel şıklığı yansıtıyor.  Diğer odalar ve Limonaia ve Oliveto süitleri çiftlik binalarındndan dönüştürülmüş ve biraz daha modern dokunuşlar taşıyor. Özel havuzu olan iki veya üç odalı villalar arkadaş grubu veya aile tatilleri için ideal. Civarı keşfetmediğiniz sırada otelde neler mi yapabilirsiniz, devasa bahçesinde doğa yürüyüşlerine çıkabilir, havuz ve güneşlenme keyfi yapabilir, kubbeli spa’da sıcak taş masajı, yüz ve cilt bakımları ile kendinizi şımartabilir, spor salonunda ter atabilir, nefis günbatımlarına nazır, muhteşem lokal şarapları yudumlayabilir, Ristorante Tosca’da Toskana şarapları eşliğinde ıstakozlu gnocci ve siyah trüflü dana yanağı ve gibi enfes lezzetleri tadabilirsiniz. 2 restoranı, mahzeni, spor salonu ile Eğer çocuklarınız ile geldiyseniz, otelin 3 restoranından bir diğeri olan Trattoria Pazzia’nın şefi önderliğinde hep birlikte pizza hamuru hazırlama, açma ve odun fırınında pişirmeyi öğrenebilirsiniz.  Yani otelden çıkmasanız bile (gerçi yazık olur!) son derece doyurucu ve zevkli bir Toskana deneyimi sunacak bir konaklama sunuyor Castello di Casole. (Casole D’Elsa, San Gimignano’nun güneyinde, Siena’ya 45 dakika uzaklıkta)

Hotel Relais La Suvera, Bir zamanlar Papa II. Julius’un yazlık villası olan bu tarihi bina, taş mimaride Rönesans binalarında yer alan rustik dekor ve atomsferde 32 odası (Papal Villadaki odalar en keyifli olanları), kendi üzüm bağlarından toplanan üzümlerden üretilen şarapları, geleneksel Toskana lezzetleri sunan restoranı, muhteşem kır manzaralarına nazır ısıtılmış açık hava havuzu, spor ve spa merkezi ve yürüyüş rotaları ile güzel bir seçim (Pievescola – Col Val Desa, Siena’nın 30 dakika batısında)

 

UYGUN FİYATLI OTELLER

Relais Villa L’Olmo, Floransa’dan çok uzaklaşmadan hem şehri hem de Toskana kırsalını keşfetmenize imkan tanıyan otel, Floransa tepelerinde, Chianti Vadisi manzaralı bir konumda yer alan 16. yüzyıldan kalma büyüleyici bir villa.  Üzüm bağları ve zeytinliklerle çevrili olan Relais Villa L’Olmo, aynı zamanda sızma zeytinyağı ve şarap üretimi yapan faal bir agro tourismo çiftliği. Sanki kendi kır evinizde konaklıyormuş gibi mutfağı, çamaşır makinesi gibi donanımlar ile düzenlenmiş 22 adet apart daire veya süitte konaklayabilir, manzaralı bahçelerin ve yüzme havuzunun keyfini çıkarabilirsiniz. (Via Imprunetana Per Tavarnuzze, 19, 50023 Impruneta, Floransa’ya 10 km uzaklıkta)

B&B La Fonte del Machiavelli, Floransa’ya sadece 25 dakika uzaklıkta, Val di Pesa San Casciano köyüne 3 kilometre uzaklıkta, Toskana yeşillikleri arasında 1400’lerden kalma tarihi bir binada yer alan 6 odalı ufak otelin, çevredeki zeytinlikler ve vadinin harika manzaralarına nazır bir açık yüzme havuzu, keyifli bir bahçe ve açık hava barı var. *Via Scopeti 54, 50026 San Casciano in Val di Pesa)

 

CORTONA YAKINLARINDAKİ OTELLER

Il Falconiere, Cortona ‘Under the Tuscan Sun’ filmi ile dünya çapında üne kavuşan şirin bir Ortaçağ tepe köyü. Cortona’nın kale duvarlarının hemen çıkışında, kuşbakışı vadi manzaralarına nazır, 17. Yüzyıldan kalma bir malikanede yer alan Il Falconiere, Relais & Châteaux üyesi muhteşem bir otel. Il Falconiere’nin Toskana stili döşenmiş şık ve nefis manzaralı 22 odası, bağlara ve zeytinliklere ev sahipliği yapan malikanenin farklı binalarında konumlanıyor.

Manzaralara nazır havuzunda yüzüp güneşlenebilir, Michelin yıldızlı restoranında gurme lezzetlerin ve de malikanenin kendi bağlarından üretilen Baracchi şarapların tadına bakabilir, sauna, Türk hamamı, kapalı yüzme havuzu, masaj ve bakım odaları ve spor merkezi içeren Thesan Etruscan Spa’da keyif yapabilir, ya da ‘Cooking under the Tuscan Sun’ gurme yemek pişirme derslerine katılabilirsiniz. (Loc. S. Martino 370, Cortona’nın tarihi merkezine 2,5 km, Montepulciano’ya 45 dakika Siena’ya 1 saat, uzaklıkta)

 

CHIANTI BÖLGESİ KIRSALINDA YER ALAN RESTORANLAR

TOSKANALaBottegadel30

La Bottega del 30, Ufacık bir köye gizlenmiş, Ünlü şef Helène Stoquelet yönetimindeki bir Michelin yıldızlı restoran, gurme Toskana deneyimi beklentilerinizin tamamını karşılayan usta bir işletme. 1500’lerden kalma taş binaya yaklaşırken, sarışın mavi gözlü pırıl pırıl gülümsemeye sahip Fransız şef kapıda sizi karşılıyor, ve sadece 8 masalı restorana buyur ediyor. Servi ağaçları ve dizi dizi bağlara bakan ışıl ışıl yemek odasında masanıza oturduktan sonra, roka üzerine parmesan ravioli amuse bouche eşliğinde sommelier sizi ziyaret ediyor ve şarap listesinin üzerinden geçiyor.  Ardından şef sizi ziyaret ediyor, tercihlerinizi alıp ve önerilerini sunuyor. Bir şişe Felsina Fontalloro 2008 eşliğinde başlangıçlarımız porcini mantarlı kızarmış kabak çiçeği ve çapı neredeyse 15 cm’ı bulan yumutralı, ıspanak ve ricottalı dev ravioli ile yemeğimize başladık. Ravioli’nin içindeki yumurta tam kayısı kıvamındaydı ve ‘ravioli içinde ravioli’ etkisi yaratıyordı. Taze trüflü tereyağı sosu ise damağınızda harika bir aroma bırakıyordu. Gerçekten ravioli mükemmel bir İtalyan ve Fransız füzyon lezzet ustalığı ürünüydü. Enfes bir İtalyan usulü dana incik – Osso Bucco ardından, Karnıbahar püreli, mercimekli, ıspanaklı bıldırcın ile ana yemekleri tamamladık. Yediğimiz her tabakta bugüne kadar hiçbir yerde tatmadığımız mükemmel lezzetler ile karşılaştık. Üçlü tatlı kombinasyonu ise altın vuruştu bizim için Yıldız anasonlu creme brûlée, çukulata sufle, karamelize kajulu, fıstıklı dondurmalı tozu karamela, hepsi birer havaifişek gibi ağzınızda bir şenlik havası yaratıp ardından dağılıveriyordu. Lezzeti, atmosferi, servisi ve özeni ile La Bottega del 30 Toskana’nın en unutulmaz gurme deneyimi. -Via di Santa Caterina, 2, 53019 Castelnuovo Berardenga, Chianti, Tel: +39 0577 359226  

Cantinetta di Rignana, Arka planda tarihi değirmenler ve ufka kadar uzanan alçalıp yükselen dizi dizi üzüm bağları manzaralarına nazır terasındaki masanıza oturduğunuz anda, Chianti’deki en mükemmel öğle yemeği adresinde olduğunuzu anlıyorsunuz. Ragù tagliatelle, domuz sosis, serbest dolaşan tavuk, Floransa usulü biftek ‘Bistecca alla Fiorentina, armutlu çukulatalı tart ve tiramisu gibi alışılagelmiş rustik lezzetlerin mükemmel versiyonlarını tatmaya hazır olun! – Badia a Passignano’ya 4km uzaklıkta, Via di Rignana, Greve, Chianti Fiorentino, Tel: +390 558 5 26 01

Ristorante Badia a Coltibuono, 2015’in en iyi şarapevleri arasında seçilen Badia a Coltibuono’nun yer aldığı enfes Toskana manzaralarına nazır bağların ortasında eski bir ahırdan dönüştürülen şık bir binada nefis bir restoran yer alıyor.Yaz aylarında bahçede, serin ve yağmurlu havalarda da bu orjinal binada, Chianti’nin gerçek aroma ve lezzetlerini tadabilirsiniz. Lokal çiftliklerden alınan keçi ve koyun peynirleri, kuzu, tavşan ve sığır etleri, sebzeler, yöreye özgü baharat ve zeytinyağı kullanılarak hazırlanırken, ekmekler, makarnalar, tart, kiş ve pastalar ev yapımı. Tabii ki bu mükemmel lezzetlere Badia a Coltibuono’nun kendi Chianti şarapları eşlik ediyor. En sevdiğimiz yazarlardan Haruki Murakami’nin bir müdavim olduğunu da belirtelim. – Localita Badia a Coltibuono, Gaiole in Chianti, +39 0577 749031

Osteria di Passiginano, Chianti’nin en önemli şarap üreticilerinden birisi olan Antinori Şarapçılığın, en değerli Chianti Classico Reserve şarabı Badia a Passignano’nun üretildiği bağları içinde,  eski bir manastır binasında, connoisseur ve geleneksel Toskana lezzetleri tutkunu Marcello Crini ve Allegra Antinori tarafından 2000’de açılan restoran, mevsimine göre taze mahsüllerden gelenekselmiş lokal lezzetlerin en güzellerini mükemmel şaraplar eşliğinde sunuyor. Restoranda bir öğle yemeğinin ardından, 2000’den fazla ahşap fıçıda Badia a Passignano Chianti Classico Riserva’nın saklanandığı ve yıllandırıldığı tarihi mahzeni gezmek, Toskana’nın en geleneksel tariflerinin öğretildiği günlük “Fonte de Medici” yemek kurslarına katılmak, ve Bottega’da en uygun fiyatlıdan vintage magnum’a kadar farklı Antinori şaraplarını ve zeytinyağlarını tatmak, Floransa’nın en meşhur delicatessen’i Procacci’den gelen reçel ve trüflü lezzetleri tadarak satın almak mümkün. – Via Passignano 33, Loc. Badia a Passignano, 50028 Tavarnelle Val di Pesa, Chianti, Tel. +39 055.807.1278

Ristorante Poggio Rosso, Chianti Classico bölgesinde Sienna’ya 30 dak. uzaklıkta, restore edilmiş ufacık bir Ortaçağ köyünde yer alan şiir gibi bir otel ve şarapevi Borgo San Felice’de yer alan gurme restoran, sıradışı bir Toskana mutfağı sunuyor. Şık ve sıcak bir Toskana çiftlik evi atomferinde, 2 Michelin yıldızlı şef Francesco Bracali’nın geleneksel Toskana tariflerine getirdiği yaratıcı yorumlar ile tadına doyulmayan gurme bir deneyim yaşıyorsunuz. Reggello pembe nohut, Certaldo taze soğanı, San Gimignano safranı, Chianti zeyinyağları gibi Chianti bölgesine özgü lorganik sebze, baharat ve etleri kendisine baz alan menü lokal ve dünya şaraplarının yanı sıra San Felice’nin Vigorello, Poggio Rosso  ve Campogiovanni Brunello di Montalcino gibi enfes şarapları eşliğinde sunuluyor. – Località San Felice, 53019  Castelnuovo Berardenga

Arnolfo, Servi ağaçları ile bezenmiş alçalıp yükselen tepeleri ve Ortaçağ köyleri ile kartpostal güzelliğinde Toskana manzaralarına nazır 2 Michelin yıldızlı restoran, organik ve lokal mahsüller ile hazırlanan, gurme Toskana lezzetleri sunuyor. İtalya’nın en meşhur şeflerinden birisi olan Toskana’lı Gaetano Trovato, “Territory & Quest” ve “Contemporary Moments” isimli iki tadım menüsünde tüm maharetlerini ortaya döküyor. İlki yörenin geleneksel yemeklerinin gurme versiyonlarını, ikincisi ise Toskana esinli çağdaş lezzet yorumları sunuyor. Ev yapımı makarna, Siena’da yetişen organik dana eti, Akdeniz’den gelen ıstakoz ve karides gibi lezzetler ile eşleşecek şarapları seçmek için uzman sommelier Giovanni Trovato size yardımcı oluyor. Sadece Toskana bölgesine ait 600 adet vintage şarabın yer aldığı menüyü tek başınıza okumak zaten kolay iş değil! Arnolfo özellikle güneşli havalarda panaromik terasında muhteşem bir ‘al fresco’ yemek keyfi sunuyor. Via XX Settembre, 50-52, 53034 Colle di Val d’Elsa, Chianti

Da Pode, Mükemmel Toskana manzaralarına nazır harika yemek ve şarap deneyimi. Ücra, sessiz ve sakin bir köşede yer alan Da Pode, basit ve sade bir ortamda, vahşi yabandomuzlu veya sarımsaklı ragu ravioli gibi enfes Toskana lezzetleri sunuyor. – località Sovestro 63 I – 53037 San Gimignano’ya 1.7 km uzaklıkta, Chianti

Lampolla, Michelin önerisi olan Lampolla, zeytinliklere ve vadilere bakan romantik terasında ya da şık yemek salonunda, mülkemmel lokal şaraplar eşliğinde, geleneksel ve yaratıcı Toskana lezzetleri sunuyor. – località Casini I – 53037 San Gimignano’ya 3 km uzaklıkta, Chianti

Leonetto, San Gimignano’ya 15 dakika sürüş mesafesinde Pancole köyü yakınlarında, harika bir bahçe içinde yer alan Leonetto, Toskana vadileri ve San Gimignano kasabasının muhteşem manzaralarına nazır bir konumda yer alıyor. Geleneksel Toskana lezzetleri ve şarapları sunuyor. – località Pancole 10/b I – 53037 Pancole, San Gimignano’ya 4.5 km uzaklıkta, Chianti

La Galleria, Toskana’nın derinliklerinde kaybolmuş bir köy olan Poggibonsi ‘de yer alan restoran Toskana’nın en iyi balık restoranı olarak ünlü. Muhteşem bir terası, ve de enfes peynirli risottosu var. – Cavalieri Vittorio Veneto 20 I – 53036 Poggibonsi, San Gimignano’ya 8 km mesafede.

La Tenda Rossa, Michelin rehberi önerisi olan aile işletmesi lokal lezzetlere yaratıcı ve feminen dokunuşlar getiren bir menü ve atmosfere sahip, Piazza del Monumento, 9/14, 50020 Cerbaia, Val di Pesa, Chianti, Tel. +39 055 826132

Ristorante Sopra le Mura, Ortaçağ köyü Colle di Val d’Elsa’da 17. yüzyıldan kalma tarihi şatoda yer alan Palazzo San Lorenzo otelinin restoranı ahşap tavanları, kristal avizeleri, şamdanları, heykelleri, bembeyaz örtülü masaları ile şık bir atmosfere sahip. Toskana spesiyalleri sunan gurme bir restoran. via Gracco del Secco 113 I – 53034 Colle di Val d’Elsa, San Gimignano’ya 8 km ve Siena’ya 30 dakikalık mesafede, Chianti

Il Cardinale,  Mükemmel Toskana manzaralarına nazır otel & restoran, gözlerden uzak bir konumda rüya gibi romantik atmosferi ile özellikle balayı ve evlilik yıldönümü için tercih ediliyor,  Manzaralara nazır öğle yemekleri, gün batımı aperatifleri ve mum ışığında akşam yemeklerinde harika Toskana şarap ve lezzetleri sunuyorlar. – via Piemonte 10 I – 53034 Colle di Val d’Elsa, San Gimignano’ya 9 km mesafede, Chianti

L’Antica Trattoria, Ahşap lambri duvarlar, Murano avizeler ile  şık ve sıcak bir ortam sunan restoran geleneksel Toskana lezzetleri sunuyor. piazza Arnolfo 23 I – 53034 Colle di Val d’Elsa, San Gimignano’ya 8.5 km mesafede, Chianti

 

 

 –

 

SİENA ŞEHİR MERKEZİNDEKİ RESTORANLAR

toskanaosterialelogge

Osteria Le Logge, 19.yüzyılda eski bir manav & şarküteri, Brunello di Montalcino şarabı üreticisi meşhur Gianni Brunelli tarafından 1977’de klasik bir Toskana trattoria’sına dönüştürülmüş. Gianni epey hünerler sergilemişki, Siena lokallerinin tartışmasız bir numaralı restoranı haline gelmiş Le Logge. Kendisi 2008’de vefat etmiş olsa da restoranın efsanesi ve lezzet ustalığı devam ediyor. Duvarlarını kaplayan cam kapaklı ahşap dolaplarda yüzlerce şarabı, beyaz örtülü masaları, cam vazolarda çiçekleri ile sade ve sıcak bir atmosferi var Le Logge’nin.

toskanaosterialelogge1

Sadece burada tadabileceğiniz birçok spesiyali olan restoranın kaçırılmaması gereken lezzetleri: ragulu ev yapımı makarna pici al torchio, tartufo mantarlı taglierini, port şarabı ve nane soslu pecorino peynirli ravioli, kremalı domates soslu ıspanak ve ricottalı gnocchi topları (malfatti all’Osteria), yıldız anasonlu ızgara domuz, süt danası ve kılıçbalığı carpaccio. Şarap listesinden beğendiklerimiz beyaz şarapta: Franz Haas Manna veya Jermann Vintage Tunina, kırmızıda ise Lisini Brunello Riserva, Castiglioni del basco Brunello veya Avignonesi 50&50 Toscana IGT2011. – 33 Via del Porrione, Siena, www.osterialelogge.it, +39057748013 

Hosteria il Carroccio, %100 Lokal bir Toskana deneyimi isteyenler için Slow Food organizasyonu tarafından hem geleneksel lezzetleri hem de 130 Toskana şarabı içeren şarap menüsü ile ödülendirilen rustik lokantayı tavsiye ederiz. Mükemmel ‘house wine’ eşliğinde yörenin gelenekseli lahanalı, fasulyeli, fesleğen, maydanoz ve pancetta domuz eti sosisli ekmekli çorba, yaban domuzlu pappardelle, koca bir porsiyon biftek veya tavuktan oluşan harika tadım menüsü sadece 30 Euro. – Via del Casato di Sotto 32, Tel. 0577 41165

Ristorante Il Canto, Strada di Certosa 82, 53100 Siena / Gurme restoranlar arasında ismi geçen Il Canto’ya yanlışlıkla gitmeyin diye yazmak istedik. Şef Lopriore tadım menüsünde, Hint, Japon, Fransız ve İtalyan esintileri taşıyan yemeklerinde, cesur olmak adına karmaşık, niteliksiz ve en önemlisi lezzetsiz sonuçlara varmış. Abarlılı ve gösterişli bir ortamda değmeyecek bir bütçeye damak deneyimi yerine labratuar deneyi yaşadığınızı hisediyorsunuz.

Lokallerin diğer favorisi olan geleneksel lokantalar ise:

  • Antica Trattoria Botteganova – Strada Chiantigiana, Tel +39577284230
  • La Taverna di San Giuseppe, Via Duprè 132, Tel +39 0577 42286
  • Ristorante Guidoriccio, Via Giovanni Dupre, 2, Tel +39 0577 44350

Siena’nın efsanevi pastane ve fırını Pasticcerie Nannini (Via Banchi di Sopra, 24) ye mutlaka bir uğrayın. 

 

 

 

SAN GİMİGNANO RESTORANLARI

toskanaDorando

Dorando, San Gimignano’nun kalbinde, Piazza Duomo ve Piazza Cisterna meydanları arasında, 14. yüzyıldan kalma bir binanın altında, kemerli tuğla tavanların altında, Toskana’lı ressamların eserlerinin süslediği taş duvarları arasında, rustik, sıcak ve samimi bir atmosfere sahip Dorando. Evladiyelik Toskana tariflerine uygun hazırlanmış enfes geleneksel lokal lezzetler sunuyor. – vicolo dell’Oro 2 I

Ristorante Bel Soggiorno, Tavandan yere kadar cam kaplı salonda, rahat ve samimi ortamda, Toskana vadileri manzaralarına nazır, geleneksel lezztler. – via San Giovanni 91 I – 53037 San Gimignano

Le Terrazze, Hotel La Cisterna’nın içinde yer alan Le Terrazze, güneşli öğlenlerde Toskana vadilerine nazır terasta tipik Toskana lezzetleri yemek için ideal bir lokanta. – Piazza della Cisterna 24 I – 53037 San Gimignano

Bar La Cisterna, Piazza della Cisterna meydanında gelip geçeni izleyerek bir kadeh şarap veya aperatif içmek, veya üst katta meydanı ve kasabayı çevreleyen vadileri seyreden bir masada oturarak yabandomuzlu veya türflü ev yapımı makarna yemek için hoş bir delicatessen. – Piazza Cisterna, 23, San Gimignano

 

 

FLORANSA RESTORANLARI

GURME ADRESLER

toskanaenotecapinchiorri

Enoteca Pinchiorri, Şef Annie Feold’un mutfağın başında olduğu 3 Michelin yıldızlı restoranın aynı zamanda mahzeninde 120bin gibi adeta bir rekor olabilecek sayıda şarap şişesi bulunuyor. Via Ghibellina 87

Il Palagio, Four Seasons Hotel bünyesinde hizmet veren restoran için bir gurme cenneti denilse yersiz olmaz. Kusursuz servisi, romantik ambiyansı ve muhteşem lezzetleri ile Floransa seyahatinde atlanmaması gereken bir lezzet adresi. Borgo Pinti 99

Cibreo, Mekanın sahibi ve şefi Fabio Picchi’nin mutfağından çıkan ev yapımı çikolatalı keki ve Sicilya marmelatlı cheesecake’i Floransa’da unutulmaz tatlar arasında yer alıyor. Via A. del Verrocchio 8/r

Alle Murate, Geleneksel Toskana lezzetlerini yaratıcı tariflerle birleştiren Michelin yıldızlı restoran, beyaz masa örtüleri ve şamdanları ile romantik bir atmosfere sahip. 16R Via del Proconsolo

La Pizza Del Vino, Modern ve samimi atmosferi, büyük porsiyonlarda ahşap tasarımlı kaselerde servis edilen füzyon lezzetleri ve duvarlarını dekor olarak süslemesinin yanı sıra gurme damakları tatmin edecek nitelikte zengin şarap kavı ile hoş bir akşam yemeği adresi. Via della Torretta 18

Il Santo Bevitore, Mevsim sebzelerine göre her üç ayda bir menüsü değişen, menüsünde Akdeniz lezzetlerine yer veren restoranın her bir malzemesi ayrı ayrı seçilmiş taze ve özel ürünlerden oluşuyor. Müdavimleri arasında ünlü isimlerin de bulunduğu restoran, Floransa seyahatinin tamamlayıcılarından. Via di Santo Spirito 66r

Belmond Villa San Michele, Otele dönüştürülmüş bir 15. yüzyıl manastırının içinde yer alan restoran nefes kesen manzarasıyla ünlü. Havanın güzel olduğu bir bahar ya da yaz akşamı bahçelerle çevrili terasında oturmak ve kentin silüetini oluşturan Duomo’ya ve manzaraya bakarak keyfini çıkarmak paha biçilemez. Via Doccia 4

 

 

GELENEKSEL HAZİNELER

toskanaAllaVecciaBettola

Alla Veccia Bettola, Viale Vasco Pratoli 3-5-7 / Tavandan asılmış prosciutto’lar, raflarda antika mutfak eşyaları, telefon ve kahve makinaları, masalarda çiçekleri ile son derece sade, samimi ve sıcak bir ortam. Burada lezzet kesinlikle ön planda. Enginar kızartması, dana yanaklı risotto, adaçayı, zeytinyağı ve sarımsaklı kurufasulyeli Floransa usulü biftek ‘bistecca alla fiorentina’ ve restoranın iddialı yemeği votkalı domates soslu al dente makarna “penne alla bettola” kaçırılmaması gereken lezzetleri.

Osteria Il Pizzaiuolp, Via de Macci 113 r, Chiuso la Domenica /Yine lezzetleri ile ön plana çıkan  5-6 masalı mütevazi ve sade bir lokanta! İçinden tazecik krema fışkıran bohça mozarella yani Burrata, sübyeli mürekkepli spagetti ‘seppia di nerro’ ve mantarlı pizza müthiş.

Olio Convivium, 4 Via di Santo Spirito / Açık mutfağı, zeytinyağı tadım odası, şarap tadım odası ve muhteşem kavı, ve yemek odası ile hem tasarım, hem ambiyans hem de lezzette iddialı bir Floransa restoranı. Beyaz trüf mantarı sezonunda soluğu burada alın.

Trattoria da Ruggero, Via Senese 89r, Azıcık sapa bir lokasyonda olsa da sadece bu restoran için yürüyüş rotanızı uzatmaya değer. Duvarlarında kitch resimler asılı iki ufacık yemek odasından oluşan restoran tam bir aile işletmesi. Menü %100 Toskana lezzetlerinden oluiuyor, ‘Pappa al pomodoro’ ve ‘Ribolita’ her zaman menüde. Diğer çorbalar, ev yapımı makarna, ızgara ve tandır etler lezzetler günlük olarak değişiyor.

Trattoria 4 Leoni, Şehrin tarihi restoranları arasında sevilen bir yere sahip restoranın kuruluş tarihi 1550 yılına dayanıyor. Toskana mutfağının en seçkin örneklerine ev sahipliği yapan restoranın menüsünde ağırlıklı olarak av hayvanı eti bulunuyor. Ayrıca ünlü aktör Anthony Hopkins’in favori restoranları arasında olduğunu da belirtelim. Via de Vellutini 1

Vincanto, Piazza Santa Maria Novella 29r, Cipriani’nin şefinin açtığı trattoria, Santa Maria Novella meydanına nazır konumunda, ev yapımı makarnalar, salatalar, hamburgerler, pizzalar gibi bistro tarzı lezzetler sunuyor.

 

YOLCULUK TERAPİSİ TOSKANA BÖLGESİ YAZILARI

Yazı: Zeynep Atılgan Boneval & Fotoğraflar: Alp Boneval