TOSKANA BOLGHERI & MAREMMA ROTASI

 

Grosetto’nun güney ve kuzeyinde sahile kadar uzanan Bolgheri yöresi, son yıllarda Toskana’dan çıkan efsanevi şaraplara ev sahipliği yaptığı için parlayan yıldız.

toskanabolgheri

Aslında sahile yakın konumu, denizden esen sert rüzgarların ve taşlık toprağın zor koşulları sebebi ile yıllarca üzüm üreticileri tarafından aldırış edilmemiş bölge, son 20 yıldır ürettiği Bordeaux karışımı Super Tuscan şarapları ile Toskana’nın, İtalya’nın, hatta tüm dünyanın yeni gözdesi haline geldi. Bolgheri’nin içinde bulunduğu Maremma bölgesi ise hem doğal hem de tarihi birçok cevhere ev sahipliği yapıyor:

 

Bölgenin merkezi tarihi Grosseto kasabasının Piazza Dante, görkemli Palazzo della Provincia sarayı, beyaz mermerli Cattedrale di San Lorenzo katedrali şehrin tarihi mirasları. Bolgheri’den sahile doğru uzanan, ormanlar, antik kalıntılar arasında başlayan ve çakıl taşlı upuzun plajlarda biten yürüyüş rotaları, nesli tükenmekte olan birçok bitki ve hayvan türü ile Maremma Ulusal Doğal Parkı (Parco dell’Uccellina) ise gerçek bir doğa harikası.

toskanamaremma

EFSANEVİ ‘SUPERTUSCAN’ ŞARAPLARININ BEŞİĞİ – BOLGHERI

“Super Tuscan” denilen kült şaraplarının en iyi üreticileri ile şarap mimarisi açısından oldukça enteresan şaraphanelere ev sahipliği yapan Bolgheri – Maremma bölgesi gastronomik açıdan son 20 yılda Toskana’nın en çok gelişen bölgesi.

0026

Daha 30 yıl öncesine kadar Maremma bölgesi, denizden esen rüzgarın taşıdığı tuzdan dolayı şarapçılık açısından kötü kabul edlmekteydi. DOC kuralları da yaratıcılığı ve terroir’ın kalite açısından bölgenin potansiyelini kısıtlamaktaydı. Maremma’nın kaderi, aileden at yetiştiriciliği yapan Marki Mario Incisa della Rochetta ile değişti. Marki, Bolgheri’de at yetiştirmek üzere satın aldığı San Guido çiftliğinin Bordeaux Graves’daki gibi iri taşlarla kaplı olduğunu fark etti. 1944 yılında konsültan önolog Tancredi Biondi Santi’nin yardımıyla Château Lafite-Rothschild’den aldığı Cabernet Sauvignon ve Cabernet Franc çubuklarını dikti ve 25 yıl boyunca yaptığı denemeler sonucunda, 1968 yılında Toscana lehçesinde Taşlı Tarla anlamına gelen Sassicaia’yı çıkardı. Fakat DOC bu bölgede sadece Sangiovese üzümünden üretilen şaraplara kalite ünvanı veriyordu, Sassicaia içindeki üzümler ve şarap yapım tekniği açısından DOC kurallarına uymadığından ancak sofra şarabı olarak piyasaya çıkabildi. 1970 yılına gelindiğinde dünya çapında bir şöhrete kavuştu ve yıllar boyu Marki’nin kaliteden ödün vermeyen titizliği sayesinde, 1994 yılında kendi adına DOC statüsü alan ilk ve tek şarap oldu.

0031

Kural tanımayan benzeri Super-Toskana şarapları zamanla kendilerini kanıtladı ve 1992 yılında lanse edilen özel bir IGT sınıflandırmasına alındılar . Sadece iki yıl sonra da Bolgheri kırmızıları DOC statüsüne kavuştu, üstelik Sassicaia İtalyan tarihinde ilk ve son kez kendi DOC hakkı verilen tek şaraphane olarak tarihe geçti . Ludovico Antinori de ilk rekoltesi 1985 olan Ornellaia’sı ile kuzeninin şarabı Sassicaia’nın tahtına göz dikenlerden . Defalarca el değiştirdikten sonra Frescobaldi ailesinin sahiplendiği Ornellaia yumuşak tarzıyla sert Sassicaia’nın bir hayli zıttı . Sassicaia bir Médoc ciddiyetinde, Ornellaia ise adeta modern bir Saint-Émilion .

0234

Bolgheri’nin en ilginç şarapları ise tek bir üzümü yüzde yüz saf haliyle yorumlayanlar. Ornellaia’nın İtalyan Petrus’u olarak tanınan Masseto’su dünyanın en meşhur Merlot şaraplarından . En yakın rakibi Le Macchiole’nin Messorio’su da yine olağanüstü bir Merlot . Le Macchiole’den Paleo ise Cheval Blanc ayarında eşi bulunmaz bir Cabernet Franc, saf Syrah olan Scrio da tek üzümle sivrilen Bolgheri yıldızları arasında .

 

 

toskanabolgheri2

BOLGHERİ ŞARAPEVLERİ

Tenuta dell’ Ornellaia (Via Bolgherese 191 – Bolgheri – Tel: +39 –565 71 82 42) / Lodovico Antinori’nin kardeşi Piero 1968’den başlayarak teyzeleri Clarice della Gherardesca ile evli olan Maki Mario Incisa della Rocchetta’ya Tenuta San Guido’da danışmanlık vermiştir. Kardeşinin başarılarını gören Ludivico, Kalifoniya’daki şaraphanesini satarak Bolgheri’de annesine ait 70 ha bir arazide Sassicaia’ya benzer şaraplar yapmak için kollarını sıvadı.

TOSKANALUNCH

Bağlarına Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot ve Sauvignon Blanc gibi Fransız üzümler diken Ludovico, 1985 yılında Ornellaia ve İtalya’nın en başarılı Merlot’su Maseto’yu üretti. Tenuta dell’Ornellaia 2002 yılında Mondavi’ye satıldı; 2005 yılında ise Frescobaldi ailesinin kontrolüne geçti. Şatoda fermantasyon meşe fıçılarda yapılmakta, maserasyon ortalama 30 gün sürmekte ve yapılan şaraplar 12 ay %70 yeni barrique’lerde (225 litrelik Fransız fıçılar) dinlendirilmektedir.

 

Tenuta San Guido (Sassicaia) (Località le Capanne 27 – Bolgheri – Tel: +39 –565 76 20 03) / Daha 30 yıl öncesine kadar Maremma bölgesi, denizden esen rüzgarın taşıdığı tuzdan dolayı şarapçılık açısından kötü kabul edlmekteydi. DOC kuralları da yaratıcılığı ve terroir’ın kalite açısından bölgenin potansiyelini kısıtlamaktaydı. Maremma’nın kaderi, aileden at yetiştiriciliği yapan Marki Mario Incisa della Rochetta ile değişti. Marki, Bolgheri’de at yetiştirmek üzere satın aldığı San Guido çiftliğinin Bordeaux Graves’daki gibi iri taşlarla kaplı olduğunu fark etti. 1944 yılında konsültan önolog Tancredi Biondi Santi’nin yardımıyla Château Lafite-Rothschild’den aldığı Cabernet Sauvignon ve Cabernet Franc çubuklarını dikti ve neredeyse çeğrek yüzyıl boyunca yaptığı denemeler sonucunda, 1968 yılında Toscana lehçesinde Taşlı Tarla anlamına gelen Sassicaia’yı çıkardı. Kullandığı üzümler ve şarap yapım tekniği açısından DOC kurallarına uymadığından, (DOC bu bölgede sadece Sangiovese üzümünden üretilen şaraplara kalite ünvanı veriyordu) sofra şarabı olarak piyasaya çıkan Sassicaia, 1970 yılına gelindiğinde dünya çapında bir şöhrete kavuştu ve yıllar boyu Marki’nin kaliteden ödün vermeyen titizliği sayesinde, 1994 yılında kendi adına DOC statüsü alan ilk ve tek şarap oldu.

 

 0115

Azienda Agricola Petra Località San Lorenzo Alto 131 Suveret Tel: +39 -565 845308 / Ünlü İsviçreli mimar Mario Botta tarafından tasarlanan bu olağanüstü yapı, şaraphane mimarisinin en seçkin örneklerindendir. 8,000 metrekare kapalı alana sahip olan Petra, çelik tankarı içeren silindirik bir merkez ve mahzenleri içeren kanatlardan oluşur. Bugün 850 dönüm bağı olan Petra’nın şaraplarını Bordeaux’lu önolog Pascal Chatonnet yapmaktadır: Amiral gemisi Petra; Ebo ve Quercegobbe ile ikinci şarap statüsündeki Zingari. Bunlar klasik Bordeaux harmanlarıdır ve oldukça kolay yaklaşılır şaraplardır.

 

 

BOLGHERİ – MAREMMA KIRSALINDA ÖĞLE YEMEĞİ ADRESLERİ

toskanaLaTrattoriaToscana

La Trattoria Toscana @ L’Andana Tenuta La Badiola, Grosseto’nun batısında Toskana’nın el değmemiş Maremma- Bolgheri bölgesinde, Castiglione della Pescaia köyüne ve Toskana kıyılarına 10 dakika uzaklıkta yer alan L’Andana, yemyeşil zeytinlikler ve sıra sıra üzüm bağları ile çevrili şık gurme otel. Dünyanın en ünlü şeflerinden birisi olan Alain Ducasse’ın gurme mabedi olan bu otelin can alıcı köşesi trattoria lezzetleri sunan Michelin yıldızlı Trattoria Toscana restoranı. Her yıl menüyü belirleyen Alain Ducasse, mutfağı Monte Carlo’da 3 Michelin yıldızlı Louis XV’de birlikte çalıştığı yardımcı şefi Gianluca Bennardo’ya emanet ediyor. Lokal çiftçilerden alınan taze mevsimlik mahsüller, otelin kendi zeytinliklerinden gelen zeytinyağlar ile dana hazırlanan işkembe, terbiyeli pecorino peyniri ve pesto soslu şerbetçiotu salatası, süt dana dilimli pesto ve taze baharatlar ile yıllandırılmış pecorino salatası, mürekkepbalığı penne rigate, kefal penne rigate gibi yöresel gurme lezzetler, sommelier  Elio Civiltà’nın önerdiği Maremma bölgesinin şarapları eşliğinde sunuluyor. İsterseniz şefinin liderliğinde gerçekleşen yemek kurslarına da katılabilirsiniz. – Castiglione della Pescaia, Grosseto’ya 25 dakika sürüş mesafesinde, Tel: +39 -564 94 48 00)

Da Caino, Toskana kırsalının ortasında ufacık bir köy olan Montemerano’da yer alan Da Caino gerçek bir rustik gurme restoran. Ortak bir şömine ile ayrılmış, yumuşak toprak renklerinde döşenmiş iki farklı yemek odasında sadece 9 masa yer alıyor. Şef Valeria Piccini, yöreye has lokal mahsüller ile sıradışı yaratıcı lezzetler sunuyor. Maremma’ya has salyangozlar şişte baharat sosu ve patates püresi ile sunuluyor. Restoranın en beğenilen lezzeti ise natürel ançuez ve kaparili sızma zeytinyağlı ravioli. Şarap menüsü çok etkileyici.  – 3 via Canonica; Montemerano / Grosseto, +39 0564 602817)

Bracali, Massa Marittima’da yer alan restoran Maremma’nın gurme deneyimi yarışında Da Caino ile yarışacak yetkinlikte. Aile lokantasında Francesco mutfakta hünerlerini sergilerken, sommelier kardeşi Luca, servis ve şaraplardan sorumlu. Yeşil fasulyeli, kurutulmuş domatesli, ekmekli lasagnetta, fuagralı kuzu pankreas, beyaz çukulata mousse’lu vişneli bitter çukulatalı flan gibi orjinal kombinasyonlar sunan tadım menüsünü denemenizi şiddetle tavsiye ederiz. – via di Perolla 2, Massa Marittima; + 39 0566 902318 

La Fontanina, Santo Stefano limanı ile Ercole limanı arasındaki dağlık yoldan ilerlerken, Argentario tepelerinin yamaçlarında gizlenmiş bir cevher La Fontanina.  Dev bir kiraz ağacının gölgesinde, asmalar sarılı pergolanın altında, aşağıdaki yemyeşil vadiye ve lacivery denize bakan nefis bir terası var. Sicilya fıstığı ve susamlı çıtır çıtır ton file, barlam balıklı domatesli spaghetti gibi orjinal ve leziz deniz mahsüllerinin yanı sıra cevizli ev yapımı focaccia, yeşil elmalı ve yaseminli sorbet gibi enfes lezzetler, samimi ve candan bir atmosferde, güleryüzlü ve içten garsonlar tarafından sunuluyor. Öğle yemeği için doğru adres! – San Pietro; 00 39 0564 825261

 

 

BOLGHERİ – MAREMMA KÖY & KASABALARINDA YER ALAN RESTORANLAR

toskanailfrantoio

Il Frantoio, Toskana tepelerinden birisinde yer alan yakışıklı Capalbio köyünde, çok cool bir yeni konsept restoran var. Hem şarap barı, hem kitapçı, hem tasarım butiği, hem bar hem de bistro’nun bir arada olduğu bu tasarım mekan, deniz mahsülleri ağırlıklı Toskana lezzetleri sunuyor. Güneşli günlerde ışıl ışıl yemyeşil bahçesi, kapalı havalarda da ferah ve çok hoş tasarımlı yemek salonu keyifli bir öğle yemeği deneyimi sunuyor. -10 piazza della Provvidenza, Capalbio; 00 39 0564 896484

Trattoria Da Maria Moretti, Magliano’nun ilerisinde ufacık şirin Pereta köyünde, 170 yıl önce Maria isimli bir lokal hanım evinin salonunda dev porsiyonlarda enfes yöresel lezzetler sunmaya başlamış. O kadar çok sevilmiş ki Maremma’yı ziyaret edenler sırf Maria’nın ev yemekleri için Pereta’ya gelmeye başlamış. Ne yazık ki Maria vefat etmiş, ancak Trattoria Da Maria’da ailesinin fertleri Maria’ya ait özgün tarifler ile kendisinin lezzet geleneği devam ediyor. Toprak renkleri ile döşeli ufacık bir salonda dip dibe masa ve sandalyelerde, karaflar ile lokal şaraplar eşliğinde try soğanlı, ançuezli el yapımı tombul spaghetti‘nin tadına mutlaka bakın – 10 via Roma; Pereta, 00 39 0564 505002

Ristorante dei Merli, Pitigliano bölgesinde Sovana’da yer alan resotran mükemmel bir öğle yemeği adresi. Capocollo salamı, peynirli polenta gibi antipastiler, kestane püreli rezeneli tortellini, porcini mantarlı ve kestaneli yabandomuzu gibi enfes lezzetler sunuyor. – 1-3 Via R. Siviero, Sovana, Pitigliano, +39 0564 616531

Re Sugo at Le Versegge, ferah, havadar bir mekanda Arne Jacobsen tasarım sandalyeleri ile modern ambiyansta, Roccastrada’nın meşhur kasabı Silvano Mori’nin el yapımı bresaola, mortadella, prosciutto cotto ve salamları, ızgarada pişen enfes etleri ve Chianina rozbifli Colonnata domuz dilimli lasagna usulü filetto lardato gibi lezzetleri etseverleri kesinlikle memnun edecek. – Braccagni; + 39 0564 324059

Petronio, Yine bir etsever adresi! Marsiliana’da yer alan, gerçek bir kovboyun sahibi olduğu, rustik ve alçakgönüllü restoranda, taş üzerinde pişen Fiorentina bifteği, Floransa’da yediklerinize taş çıkartacak lezzette.  – Marsiliana’da, SS74; 00 39 0564 606345

Ultima Spiaggia, Güneyde Toskana ile Lazio sınırında yer alan Chiarone köyündeki rahat ve samimi plaj kulübü ve barı, patatesli kalamar, panzanella salatası gibi hafif öğle yemekleri için ideal bir adres. Chiarone, + 39 0564 890295

 

 

 –

BOLGHERI – MAREMMA BÖLGESİ OTELLERİ

toskanaRelais Borgo Santo Pietro

Relais Borgo Santo Pietro,  Bolgheri’de Montalcino ile Chiusdino’nun ortasında 13. yüzyıldan kalma bir villada yer alan Relais Borgo Santo Pietro, kendi içinde bir küçük bir Toskana adeta. Nasıl mı?  5 hektarlık alana yayılmış bu masal diyarına, iki tarafı seviler ile sıralanmış yoldan adım atarken, ördekler tarafından karşılanıyorsunuz. Otel meyve bahçelerine, mahsüllerini Michelin yıldızlı La Bottega del Buon Caffe’ye veren sebze bahçelerine, yemyeşil çimenlik bir kriket bahçesine, sevimli bir Alpaka ailesine ev sahipliği yapan bir tarlaya, serbest dolaşan hayvanlar besleyen bir çiftliğe, üzerinden romantik tarihi bir köprünün geçtiği bir göle, sanatçı atölyesine, tenis kortlarına, harika bir yüzme havuzuna, manzaralı keyifli bir spa’ya, açık havada mangal keyfi sunan barbekü verandasına, antika bir taş odun fırınına, ev sahipliği yapıyor.  Claus Thottrup görür görmez aşık olduğu bu 13. Yüzyıldan kalma villayı, çiftliği ve fırını ile birlikte, eşi Jeanette’e düğün hediyesi olarak almış. Ve yeni evli çift birlikte masalsı bir otel yaratmışlar. Kahvaltılarınızı çiftlik evi mutfağında veya limonlara ve yemyeşil kırlara bakan terasta çok doğal bir ortamda ederken, akşamları biraz daha şık bir ortamda yemekler yeniyor. Bu kocaman dünyanın sadece 15 oda için yaratıldığına inanmak gerçekten güç! Ana villada yer alan zevkli, ferah ve geniş 8 oda ve suit, el işçiliği duvar resimleri, ipek halılar, Barok tarzda mobilyalar ve ayaklı küvetler ile klasik Toskana ruhuna uygun şekilde dekore edilmiş. Eski ahırdan dönüştürülen binada yer alan 7 bahçe süiti ise dört direkli yatakları, taş zemini, modern banyoları, kendilerine özel lavanta bahçelerinde yer alan sedirleri ile biraz daha genç ve modern bir tarza sahip. yer alıyor. Hangi odada kalırsanız kalın, Wi-Fi, iPod hoparlörü, DVD oynatıcı gibi teknolojileri ile çağdaş gezgin konforları da düşünülmüş. Haftada bir asmalar ile kaplı kemerlerin altında bocce turnuvaları, yıldızların altında sinema geceleri, havuz kenarındaki Treehouse Bar’da düzenlenen canlı müzikli bohem ziyafetler, bir Relais & Châteaux üyesi olan otelin orjinal etkinliklerden sadece birkaçı. (Loc. Palazzetto, 53012 Chiusdino, Montalcino ile Chiusdino’nun ortasında, Siena’ya 40 dakikalık sürüş mesafesinde)

toskanaRelais Borgo Santo Pietro

Castello di Vicarello, Grosetto ile Montalcino arasında yemyeşil Maremma tepelerinde 30 dönümlük bir arazinin ortasına kondurulmuş Castello di Vicarello, ufak bir Bolgheri -Toskana mabedi. Aurora ve Carlo Baccheschi Berti çifti 1970’lerde Toskana’yı büyülenmiş bir vaziyette keşfederken, bu tarihi kaleye aşık olmuşlar. Uzun yıllar süren özenli ve titiz renovasyon çalışması sonrası, büyülü bahçelerin arasında, güllerin tırmandığı duvarlar üzerinde, sisler ve yemyeşil ağaçlar, bağlar ve zeytinler ile kaplı Ombrone Vadisi ve uzaklarda buğulu deniz manzaraları eşliğinde gizli bir masal diyarı yaratmışlar. Özgün şekilde tasarlanmış 7 süitlerde, Bali’den antika bir yatak, 18. yüzyıldan kalma bakır küvet gibi dünyanın farklı yerlerinden toplanmış etnik mobilya, obje ve el işleri yer alıyor. Eski ahırların içinde yer alan kubbe tavanlı mutfak ise otelin en can alıcı köşesi. Neden mi? Sadece Toskana’nın doğası ve mimarisine değil yemek ve yaşam kültürüne de hayran olan Aurora, uzun yıllar mutfakta kendisini eğittikten sonra, dünyanın en çok satan yemek kitaplarından birisi olan ‘My Tuscan Kitchen’ kitabını yazmış. Onun liderliğinde 1,3 veya 5 günlük Toskana Mutfağı kursları gerçekleşiyor. Bahçede yetişen tazecik sebzeler ile tagliatelle, ravioliler yapmayı öğrenebiliyorsunuz. Organik sebze bahçesi, bağlarından gelen üzümler ile üretilen şarapları, zeytinliklerindeki zeytinlerden sıkılan zeytinyağları ile kendi kendine yeten bir yaşam biçimi yaratılmış Castello di Vicarello. Bu muhteşem inziva otelinde başka neler mi yapabilirsiniz? Bağlar, bahçeler, zeytinlikler arasında yürüyüp, manzaralara nazır iki sonsuzluk havuzundan birisinde yüzüp, terasında sıcak küvet bulunan İskandinav tipi spasında keyif yapıp,  10 dakika mesafede Poggio del Sasso köyünü keşfe gidebilirsiniz.  (Loc. Vicarello 1, Cinigiano, Sasso dʼOmbrone, Grosetto ile Montalcino arasında)

 

L’Andana Tenuta La Badiola: Grossto’nun batısında Toskana’nın el değmemiş Maremma- Bolgheri bölgesinde, Castiglione della Pescaia köyüne ve Toskana kıyılarına 10 dakika uzaklıkta yer alan L’Andana, yemyeşil zeytinlikler ve sıra sıra üzüm bağları ile çevrili şık gurme otel. Dünyanın en ünlü şeflerinden birisi olan Alain Ducasse’ın gurme mabedi olan bu otel, eski Toskana Dükü’ av konağıymış. Tarihi binadan dönüştürülmüş otelin, muhteşem Toskana kırsalı manzarasına bakan 33 odası ve suiti, antika ve modern tasarımları harmanlayan çok şık, ferah ve soylu bir dekorasyonu var. Otelin can alıcı köşesi, Alain Ducasse imzalı gurme trattoria lezzetleri sunan Michelin yıldızlı Trattoria Toscana restoranı. Her yıl menüyü belirleyen Alain Ducasse, mutfağı Monte Carlo’da 3 Michelin yıldızlı Louis XV’de birlikte çalıştığı yardımcı şefi Christopher Martin’e emanet ediyor. L’Andana’da başka neler mi var? Muhteşem manzaralara nazır açık yüzme havuzu ve jakuzi, tam donanımlı spor salonu, buhar odası, Roma hamamı, kapalı yüzme havuzu ve masaj odalarının yer aldığı sağlık ve spa merkezi, tenis kortu, golf sahasına ev sahipliği yapan otelde ata veya bisiklete binerek başlayabilirsiniz. Otelin bahçelerinde veya Toskana sahili boyunca uzanan Maremma Doğal Parkında yürüyüşler yapabilirsiniz. Civardaki şarapvlerine tadımlara gidebilir veya otelin şefinin liderliğinde gerçekleşen yemek kurslarına katılabilirsiniz. Eğer sportif bir havanızdaysanız 15 dakika uzaklıktaki plajda kitesurfing yapabilirsiniz. (Castiglione della Pescaia, Grosseto’ya 25 dakika sürüş mesafesinde.)

 toscanatenutabadiola     

 

Villa il Tesoro, Punta Ala ile Massa Marittima arasında üzüm bağları kaplı vadilere nazır bir tepede 17. Yüzyıldan kalma bir malikane, 19 suit odalı lüks bir butik otele dönüştürüldü. Maremma bölgesinin en şıkları olan L’Andana ve Il Pellicano’ya rakip gelen otel, rustik ve modern tasarımları harmanlayan eklektik bir dekorasyona sahip. Tepede yer alan otelin bahçelerinden yuvarlak havuzundan seyrettiğiniz 360 derecelik vadi ve doğa manzaraları nefes kesici. Fiyatları da rakiplerine göre çok daha uygun. (Località Valpiana, Massa Marittima, Siena’ya 50 km, Grosseto’ya 75 km uzaklıkta)

Hotel Il Pellicano, Hem deniz havası alayım, hem de Toskana kırsalını gezebileyim ve de Bolgheri – Maremma şarap tadımları yapabileyim diyorsanız, bölgenin en şık otelini size tavsiye ediyoruz. Argentario yarımadasının tepesinde turkuaz denize kuşbakışı bir konumda servi, çam ve zetin ağaçları ile çevrelenmiş bir bahçede yer alan otel nefes kesici deniz manzaraları sunuyor. Il Pellicano’nun rustik stildeki 50 odası, koyu sarı duvarları, terracotta seramikleri ile tipik bir Toskana mimarisi sunan ana bina ve bahçelere serpiştirilmiş bir dizi kır evinde yer alıyor. Otelin ayrıca Michelin yıldızlı şef Antonio Guida’nın gurme lezzetlerini sunan Il Pellicano restoranı, trattoria tarzı deniz manzaralı Pelligrill restoranı, tam donanımlı Pelliclub Health & Beauty spor va spa merkezi Isıtmalı deniz suyu yüzme havuzu, tenis kortu, asansör ile inilen kayalık bir özel plajı, ve de kusursuz bir servisi var. (Porto Ercole, Grosseto’ya 45 dakika uzaklıkta)

 

 

 

UYGUN FİYATLI OTELLER

Il Grottone, Maremma’da Porto Santo Stefano yakınlarında Cala Piccola koyunda, çobanpüskülü koruları ve sebze bahçeleri arasında, muhteşem gün batımlarına nazır bungalovlardan oluşan şirin bir B&B oteli. Hem deniz havası almak, hem Maremma’nın ve Toskana’nın doğasında keşifler yapmak hem de Bolgheri’ye tırmanıp şarap tadımları yapmak için ideal. Via Del Molo 30, 58019 Porto Santo Stefano, Grosseto’ya 45 km uzaklıkta)

La Tenuta dell’Uccellina, Maremma Doğal Parkının içinde dört dönümlük yemyeşil bir arazinin içinde yer alan şirin bir Toskana çiftlik evi ve organik tarım çiftliği. Doğal parkın içinde sadece misafirlere özel plajından faydalabilir, bisiklet kiralayarak parkı keşfedebilirsiniz.  Hem deniz havası almak, hem Maremma’nın ve Toskana’nın doğasında keşifler yapmak hem de Bolgheri’ye tırmanıp şarap tadımları yapmak için ideal. ( Località Collecchio 38 Fonteblanda, Grosseto’ya 20 dakika uzaklıkta)

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ TOSKANA BÖLGESİ YAZILARI

 

Yazı: Zeynep Atılgan Boneval & Fotoğraflar: Alp Boneval