YEMEN ROTALARI

YEMEN ROTALARI

  • Başkent Sanaa: dünyanın en eski yerleşimlerinden biri. Efsaneye göre Nuh’un oğlu Shem tarafından Arap yarım adasında ki kafilelerin gözetilmesi maksadıyla kurulmuş. Kale duvarının içinde yer alan eski Sanaa 15.000 tarihi binası ile sanki 1001 gece masallarının dekoru gibi. Günlük yaşam tarzını, kültürünü, geleneklerini, kendine özgü alışkanlıklarını yakından görmek için mutlaka Eski Çarşıyı Suq Al Mileh’i gezmek lazım. Çok iyi korunmuş 1000 yıllık çarşı 40 ayrı bölümden oluşuyor. Tütün, baharatlar, kahve, gümüşler, antikalar, yemeniler, kumaşlar, tütsüler, Yemen’in meşhur balı burada içiçe, ayrıca zanaatkarlar, marangozlar, gümüşçüler, cam ve demir ustalarının atölyeleri de hala çarşı’da faaliyet gösteriyor. Gün batımında çarşının çıkışında yer alan Bab Al Sabah kapısına tırmanıp manzarayı izlemeniz tavsiye edilir. Dar As Saada sarayı, Türk Mahallesi, Eski Yahudi mahallesi, Al Qat ve Al Saleh President Camisi görülmesi gereken diğer yerler arasında. 27.300 metrekarelik alana ile inşaa edilmiş Al Saleh President Camiinde aynı anda 44bin kişi namaz kılabiliyor. 2008 yılında tamamlanan camii için 60 milyon dolar harcanmış.
  • Sanaa civarında görülmesi gerekenler:
  • Dhahr vadisinde büyük ve yüksek bir kayanın tepesine inşaa edilmiş 8 katlı Dar al-Hajar Kaya Sarayı’nın görkemi mimarisi
  • Dağ köyleri: Daracık, dimdik ve çok yüksek bir kayanın üzerine kurulmuş 50 hanelik Zakati köyünün nefes kesen manzarası, Kayalık yüksek bir tepede kurulu olan Bukur köyünden aşağıya yürüken muhteşem vadi manzaraları, 2750 metre yükseklikte bir platoda kurulmuş Kawkaban köyünün tepesinde dimdik ayakta duran Osmanlı Kalesi ve ona karşıdan bakan Thula köyünün ince ve zarif işçilik ile bezenmiş muhteşem taş evleri, Adeta bir İtalyan şehri görünümünde olan Hababa köyündeki ünlü su sarnıcı.

 

  • Güney Yemen Çölü: Hadramut bölgesinde bir kanyon görünümündeki Wadi Doan’da yer dik alan, dik yamaç kayaları üzerine kurulmuş Al Hajarain, Sif, Bada, Rashid ve Al Khuriba köyleri. Gökdelen kenti Shibam. Marib kentinde Sebe Krallığı’nın günümüze kadar gelen yapıları ve muhteşem vitrayları, Tarim’de kerpiç mimarinin güzel örnekleri

 

  • Socotra adası: Yedi milyon yıl önce Afrika kıtasından kopup, ada haline geldiği tahmin edilen Socotra, dünyanın başka hiçbir yerinde görülmeyen 200`den fazla hayvan ve bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Ada, yukardan bakıldığında mantara, yakından bakıldığında ise uzay gemisine benzeyen ağaçları ve fil bacağı şeklindeki çöl gülleri ile sanki uzaydaymışsınız hissi yaratıyor. Adı Sanskrit dilinde mutluluk adası anlamına gelen ada tam da adının çağrıştırdığı gibi dünyadan kopuk ve sakin bir yer. 2004 yılına kadar asfalt yolu bile olmayan adada sadece 40000 kişi yaşıyor. Böylece ada orijinalliğinden hiçbir şey kaybetmiyor. Beyaz kumlu sahil ve kristal mavisi deniziyle sıradan bir tropik denizden farksız görünen deniz, akıntılar ve olumsuz koşullar nedeniyle adaya yaklaşmaya çalışırken alabora olmuş gemilerin batıklarıyla dolu.

 

  • Shihara Asma köprüsü 17yy.’da inşaa edilmiş, iki yüksek dağı Shihara Al-Qaish ve Shihara Al-Amir köylerini birbirine bağlayan tarihi asma köprünün olağanüstü manzarası

 

  • Sa’da antik kaya resimleri: kayaların üstlerine 4500 yıl önce göçebe kabileler tarafından çizilmiş koç, yılan, sığır, insan ve bitki resimleri

 

 

Öneriler ve Pratik Bilgiler:
• Oteller eski ve kötü durumda. Eski Sanaa’da Taj Sheba Hotel en iyi otel. Eski bir han’dan çevrilen Burj Al Salam eski ve gürültülü. Surların dışında yer alan Sheraton ve Mövenpick otelleri şehrin içine yakın olmadığı için tavsiye etmiyorum. Hadramut Vadisinde Shibam’a yakın Reg al-Huotha ve Reg Shibam misafir evleri kalınabilir nitelikte. Seiyun’da Al Hawta Palace Hotel bahçesi, palmiyeleri, çiçekleri ve geniş odaları ile en güzel alternatif. Socotra adasında ise 2 alternatif var: Taj Socotra ve Summerland Otel.
• Senede sadece 50.000 turist gidiyor çünkü özellikle Kuzey Yemen’de fidye istemek için çok sayıda turist kaçırılıyor. Bu sebeple dikkatli olmak lazım. Mutlaka San’a dışına çıkmak için gideceğiniz tüm yerleri de önceden belirtmeniz ve acentanın sizin için izin alması gerek, ayrıca yollarda size eşlik edecek silahlı askeri eskort olması gerek.
• Yemen’i ziyaret için en doğru zaman Eylül ve Mart ayları arasında.
• Yemen’de alkol yasak ve hiçbir yerde bulunmuyor. Sadece alkolsüz bira var. Fakat arzu ederseniz orada içmek üzere turist olarak yanınızda 2 şişe şarap götürebiliyorsunuz.
• Müslüman geleneklerine önem veren Yemen’de kadınların mütevazi ve kapalı giyinmesi tavsiye edilir. Dar pantalon, kolsuz veya askılı elbise ya da t-shirt, mini etek, dekolte kıyafetler tavsiye edilmez. Camileri ziyaret için yanınızda eşarp olması iyi olur.
• Askeri araçların ve kadınların fotoğraflarını izin almadan çekmemeniz tavsiye olunur.
• Yemen vizesi acenta aracılığı ile kolay alınabiliyor, ancak pasaportunuzda Israil damgası varsa, yeni bir defter almanız ve onunla Yemen vizesine başvuru ve ülkeye giriş yapmanız tavsiye edilir.
• Yemen’de Perşembe ve Cuma günleri tatil günleri ve Sanaa’da trafiğe takılmadan gezi yapmak için bu günler daha uygun.
• 2700mt yükseklikte olan Sanaa’da hava hep taze, serin ve ferah. Fakat oksijen azlığı sebebi ile birkaç merdiven çıktığınız zaman soluk soluğa kalabilirsiniz. Akşamları çölde de Sanaa’da da soğuk olabiliyor, yanınıza kalın mont almanız tavsiye edilir.

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval