ÜRDÜN ROTALARI – WADİ RUM & ÖLÜ DENİZ & AQABA

WADİ RUM

Ay Vadisi olarak da bilinen Wadi Rum Çölü, kızıl kum ve kayalık dağları ile uzaydaymışsınız hissi yaratan bir doğa harikası.

 

Muazzam manzaralara şahit olacağınız, zamanın durduğu, kervan ve bedevilerin haricinde insan elinin hiç değmediği Wadi Rum’da, rüzgar ve kum fırtınaları, 1750 metreye kadar yükselen yekpare kayaları oyarak heybetli kule gibi tepecikler ve de muhteşem şekiller oluşturmuş. Kaya dağların arasında labirent gibi kanyonlar ve 4000 yıllık kaya resimleri yer alıyor. Dağların arasında kalan vahşi kızıl çölde ise engin bir sonsuzluk ve adeta tanrısal bir yansıma hissediyorsunuz.

 

Çölde bir çadır kampta kalarak hem gün batımı ve hem de gün doğumunda çölün kumlarının değişen renk cümbüşünü izlemenizi, ve de gece pırıl pırıl parlayan milyonlarca yıldızın altında uyumanızı tavsiye ederim.

 

 

ÖLÜ DENİZ

Ölü Deniz (Lut Gölü), dünyanın en alçak yeri ve en tuzlu suyu. Deniz seviyesinden 422 metre aşağıda olan bu gölün tuzluluk oranı yaklaşık % 33.  Göle girdiğinizde kendinizi ağırlıksız gibi hissediyorsunuz gerçekten. Tuz oranının yüksekliği sebebi ile isteseniz de batmanız mümkün olmuyor. Ağzınıza ve gözünüze bir damla bile suyun kaçmadığından emin olmak lazım, çünkü çok yakıyor. Göldeki özel çamurun cildi iyileştirici ve güzelleştirici özelliği olduğuna inanarak  vücudunuza sürüp bekleyebilirsiniz. Yıkandıktan sonra derinizin kuru ve gergin bir hal alıyor. Ölü Deniz ve Rift Vadisi İncil’de sözü geçen Sodom, Gomorrah, Adman, Zebouin ve Zoar antik şehirlerine ev sahipliği yaptığına inanıldığı için Hristiyanlik için kutsal sayılıyor.

Oteller

Jordan Valley Marriott Resort & Spa Dead Sea Road Sweimeh

Kempinski Hotel Ishtar Dead Sea

 

 

AQABA

Ürdün’ün Kızıl Deniz kıyısındaki sahil sayfiye kasabası Aqaba, snorkel ve dalış için ideal bir tatil noktası. Dalışların yanı sıra altı cam kaplı tekneler ile rengarenk balıkları seyretmek ve de özel merkezlerde deniz kaplumbağaları ve yunuslar ile yüzmek mümkün.

Oteller

Kempinski Hotel Aqaba Red Sea

Moevenpick Resort & Spa Tala Bay Aqaba

InterContinental Aqaba Resort

Moevenpick Resort & Residence Aqaba

Radisson Blu Tala Bay Resort, Aqaba

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ ÜRDÜN YAZILARI

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval