STUTTGART İZLENİM&ROTALAR

Almanya’nın 4. Büyük şehri ve Baden-Württemberg eyaletinin başkenti olmasına rağmen ‘Dünyanın en büyük köyü’ olarak nitelendirilen Stuttgart, şehri çevreleyen yemyeşil pitoresk dağların yamaçları ve şehirde yer alan parklar ile gerçekten tablo güzelliğinde bir şehir.

 

Bir yandan Almanya’nın en önemli araştırma geliştirme, teknoloji ve otomobil endsütrilerinin getirdiği güçlü ekonomisi ile ön plana çıkan Sttutgart, diğer yandan folk kültürün gelenekselliği ve içtenliğini elden bırakmamış. Rahat, sıcak, içten bir atmosferi ve güçlü sanatsal vurguları var şehrin.

 

Mercedes Benz’in doğum yeri olması sebebi ile “Benz Town” olarak da adlandırılan Stuttgart, ayrıca çevrelendiği tepeleri ve Neckar vadisini kaplayan üzüm bağları sayesinde Almanya’nın en büyük şarap üretim bölgesi. Hatta Almanların ulusal içkisi bira iken, Stuttgart’ta bir şarap cennetinde hissediyorsunuz kendinizi. Ayrıca Stuttgart Alman hip-hop müziğinin de doğum yeri.

 

Şehre ilk adım attığınızda modern bir mimari sizi karşılıyor, ancak şehir merkezi yemyeşil ve şık parkları ile ferah bir açıklığa sahip. Bölgenin refahlığını caddelerin düzenliliğinde, temizliğinde, insanların zerafetinde, kaliteli mağazalar, oteller ve restaurantlarda hep hissediyorsunuz. Son yıllarda mimari ve tasarım alanlarında, ödüllü tasarım grubu Ippolito Fleitz Group gibi, önemli oyuncular yetiştiren şehirde endişesiz, sakin ve dingin bir esenlik ve refah hüküm sürüyor.

 

Şüphesiz Stuttgart’ın en önemli durağı 20yy. çağdaş sanatına ev sahipliği yapan Kunstmuseum. Camdan yapılmış bir küp şeklinde ilham verici harika mimarisi Hascher & Jehle tarafından tasarlanmış.5000m2 sergi alanına sahip müze, dünyanın en büyük Otto Dix ve Teufel koleksiyonları ve Joseph Kosuth, Dieter Krieg, Wolfgang Laib, Markus Lüpertz ve Dieter Roth gibi sanatçıların eserlerinden oluşan 15,000 parçaya ev sahipliği yapıyor. Müzede gezerken cam cepheler sayesinde bir yandan sanat eserlerini diğer yandan şehrin görkemli manzaralarını ve şehri çevreleyen yamaçlarının keyfine varma imkanı bulabiliyorsunuz. Gündüz dev cam bir küp şeklinde gözüken bina, gece vakti şeffaf camların ardındaki duvarlar aydınlatınca Schlossplatz üzerinde havalanmış bir ışık heykel görünümüne bürünüyor. İçeride kendi barı, restoranı, kitapçı ve mağazası bulunan müze başlı başına bir cazibe merkezi.

 

Otomobil meraklıları için ise Mercedes Benz ve Porsche Müzeleri kaçırılmayacak duraklar.

 

Stuttgart yakınlarında üzüm bağları ve şarap üreticileri, eski Württemberg krallığının kalıntıları ve de Batı Avrupa’nın en büyük mineral kaplıcalarına ev sahipliği yapan Bad Canstatt bölgesi ziyaret edilebilecek seçenekler.

 

 

 

Stuttgart otel, restoran ve alışveriş rehberi için: http://www.yolculukterapisi.com/stuttgart-rehber-otelrestoranbaralisveris/

 

 

MÜZELER VE PARKLAR

Kunstmuseum (Art Museum), Kleiner Schloßplatz 1
Staatsgalerie (State Gallery), Sängerstraße 4
Landesmuseum Württemberg (Württemberg State Museum), Dorotheenstrasse 4
Mercedes Benz Museum, Mercedesstraße 100
Porsche Museum, Porscheplatz 1
Deutsches Spielkartenmuseum (Playing Cards Museum), Schönbuchstraße 32
Wilhelma Zoo and Botanical Garden, Neckartalstraße

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir