STROMBOLİ – AEOLİAN ADALARI III

AKDENİZ’DE 7 GİZLİ CENNET

Denizin ortasında gökyüzüne uzanan yedi volkanik adadan oluşan Aeolian takımadaları, zamanın neredeyse geçmişte asılı kaldığı son gizli kalmış Akdenizin cennetleri.

 

Denizen mavisi, üzüm bağlarının yaprakları ve ağaçların yeşili ile cennetteymiş hissi uyandıran bu adaların her biri, medeniyete aslında çok yakın olmalarına rağmen, el değmemişliğin hüküm sürdüğü gözden uzak noktalar.

 

Aeolian Adaları, göz kamaştırıcı manzaraları, masmavi parlak gökyüzü, telşasız ve huzurlu atmosferi ile ilk andan itibaren insanı hayatın koşuşturmasından çıkartıp İtalyan zamanına geçiriyor.

 

Doğayla bağlantı kurmanızı sağlayan bu bakir adalar İtalyan rahatlığı ve samimiyeti eklenince ile ruhunuzu yavaşlatıp dinginleştiriyor.

 

Siyah volkanik çakıl taşlarının ve sünger taşı sarp kayalıkların hakim olduğu bu 7 ada, son 60 yıldır dramatik gün batımlarının yarattığı muhteşem manzaraları ile ünlü yönetmenlere ilham kaynağı olmuş.

 

Rossellini’nin Stromboli ve Terra Di Dio filmlerine , Antonioni’s L’Avventura ve Michael Radford’un Il Postino filmlerine ev sahipliği yapmış adalar, hala ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor.

 

Adalara ulaşmakta, virajlı yollarında hareket etmekte, dik merdivenlerinden ve dar plajlarından denize girmekte zor. Ve işin asıl büyüsü tüm bu zorluklara katlandıktan sonra size açılan ve sadece size özel olan özgürlük ile başlıyor.

 

Aeolian takımadaları Lipari, Salina, Vulcano, Stromboli, Filicudi, Alicudi ve Panarea adalarından oluşan 7 küçücük adalar kümesi. Havaalanının bulunmadığı bu adalara çoğunlukla sadece feribot ve özel tekneler ile ulaşılabiliyor, sadece birkaç adada helikopter pisti var.

 

Arabaların giremediği adalarda ulaşım aracınız Vespa ya da adalar arası gidip gelmek için kiralayabileceğiniz tekneler.

 

Her türlü imkanın sunulduğu seyahat alışkanlıklarını kıran adalar, sizi kendi keşif koşullarına ve zamanlarına uymaya zorluyor.

 

Tavsiyem ya bir adayı konaklama üssü olarak belirleyip, zodiac veya fiber tekne kiralayarak her gün tek tek diğer adalı keşfetmeniz.

 

STROMBOLİ ADASI

Antik çağda rüzgar tanrısı Aeolus’un evi olduğuna inanılan süreki tüten Stromboli, hala aktif bir volkan, belli aralıklarla tehlikesiz bir şekilde patlıyor, ve özellikle gün batımlarında ve gece vakitlerinde muhteşem manzaralar sunuyor. Ada gözlerden uzak bakir güzelliği ile Dolce & Gabbana gibi ünlülerin sığınağı.

 

OTEL:

LA SIRENETTA PARK HOTEL

 

 

RESTORAN & BARLAR:

LA TARTANA CLUB

RISTORANTE PUNTA LENA

TRATTORIA AI GECHI

DA ZURRO

L’INCONTRO

 

 

GÖR:

  • Strombolicchio’nun manzarasına nazır Piscità sahili koylarında deniz keyfi yapın
  • Denizde saklı bir cennet Ginostra’yı keşfedin
  • Sciara di Fuoco lav nehrini keşfedin

 

 

 

 

AEOLIAN ADALARI YOLCULUK TERAPİSİ YAZILARI

Salina: http://www.yolculukterapisi.com/salina-aeolianadalari/

Panarea: http://www.yolculukterapisi.com/panarea-aeolianadalari/

Filicudi & Alicudi:  http://www.yolculukterapisi.com/filicudi-alicudi-aeolian-adalari/

Stromboli: http://www.yolculukterapisi.com/stromboli-aeolian-adalari/

Lipari & Vulcano: http://www.yolculukterapisi.com/lipari-vulcano-aeolian-adalari/

SİCİLYA YOLCULUK TERAPİSİ YAZILARI

Taormina: http://www.yolculukterapisi.com/taorminasicilya/

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval