ST BARTHS ADASI İZLENİM&ROTALAR

 

Karayiplerin Aristokrat Kraliçesi: St Barths 

 

Karayiplerin jet set adası St Barths, yılbaşını geçirmek için en özel ve lüks adreslerden birisi.

 

Peki nedir St Barths’ı bu kadar özel ve gözde yapan? Adanın turkuaz suları ve beyaz kumsalları bozulmamış bir doğa sunarken, tepelik yollarda karşınıza çıkan muhteşem manzaraları ruhunuzu besliyor. Ancak diğer Karayip adaları da az çok bu doğayı sunuyor. Fark adanın gelişim zihniyetinde yatıyor. Öncelikle büyük ‘cruise’ gemilerinin limana yanaşması yasak olduğu için, haftalık turist akınlarından arınmış St Barths. Ancak yolcu listesi belli sayıda olan orta boy tekneler limanda konaklayabiliyor, ve bu da adaya bir özerklik sağlıyor. Turistik bir işletmeye rastlamak mümkün değil, hatta her otel, her restoran ve her dükkan zevkli, rafine ve sofistike bir incelik taşıyor. Ayrıca ada kendini pazarlamak için ‘golf cenneti’ veya ‘kumarhane cenneti’ gibi bir yapılanmaya hiç girmemiş, seçici davrananarak tamamen kaliteli, zevkli ve crème de la crèm deneyimlere odaklanmış. Bu sayede plajlarda – Pazar günü bile- çok büyük kalabalıklara rastlamıyorsunuz.

 

Adadaki imar planlaması sayesinde hiçbir otel veya bina 2 kattan yüksek inşaa edilemiyor. Adadaki birbirinden güzel otellerin yanı sıra, 1500’e yakın özel villa seçeneği ile tamamen kişiye/gruplara özel bir konaklama imkanı da var.  Adaya gelenlerin dünyanın en ünlü aktör, sanatçı ve işadamları olduğu düşünülürse ‘gizlilik’ prensibinin önemi daha da çok ortaya çıkıyor.

 

St Barths ayrıca bir gastronomi cenneti. Hiçbir Karayip adasında bu kadar kaliteli yemek, servis ve ambiyansa sahip  restoran bulmak mümkün değil.

 

 St-Bart-s

 

Tarihte St Barths

Karayiplilerin döneminde ismi “Ouanolao” olan St Barths bugünkü ismine Christopher Columbus’un 1496’de yeniden keşfetmesi ve kardeşi Bartholomew’in ismini vermesi ile kavuşuyor. Başlarda çok kayalık, çorak ve su kaynaklarından yoksun olması sebebi ilgi görmeyen St Barts, önce Malta şövalyelerine, Karayip şirketlerine satılıyor. 1785’lerde limanı İspanyol kalyonlarından koruma sağlayan limanı sayesinde korsanların durağı haline geliyor. Hatta Gouvernors plajının altında gömülü bir hazine olduğu efsanesi hala devam ediyor. Ardından ada Kral 16. Louis tarafından, İsveç Kralı 3. Gustaf’a veriliyor ve de limanı bugünkü Gustavia ismini alıyor. İsveçliler döneminde adaya Gustaf, Octave ve Karl kaleleri yapılıyor, şehir planlaması kapsamında yollar ve belediye binası inşaa ediliyor. 92 yıllık İsveç idaresi sırasında yaşanılan yıkıcı kasırgalar ve yangınlar sonrası tekrar Fransızlara satılıyor, ve hala Fransanın idaresinde. Turkuaz denizi, bembeyaz kumsalları ve de dev palmiyeleri ile bir kartpostalı andıran ada son 30 yıldır Karayiplerin lüks tatil merkezi haline geldi.

 

St Barths Takvimi

St Barths; Ocak’ta St. Müzik Festivali, Şubat’ta Mardi Gras Karnavalı, Mart’ta St. Barth Bucket Regatta yelken yarışı, Nisan’da Les Voiles de St. Barth yelken yarışı, Mayıs’ta geleneksel Karayip ahşap tekneleri yarışı, Kasım’da 13 km’lik İsveç maratonu ve St. Barth Cata Cup katamaran yarışı  ve Aralıkta Christmas pazarına ev sahipliği yapıyor.

 

 

St Barths otel, restoran ve alışveriş rehberi için: http://www.yolculukterapisi.com/st-barths-adasi-rehberotelrestoranbaralisveris/

 

stbarthchristopher 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval