SİENA İZLENİM&ROTALAR

Siena benim için şüphesiz Toscana’nın en güzel kasaba-şehri.   Unesco tarafından Dünya Mirası listesine alınan Siena’nın her taşını ve geleneğini yüzyıllardır mükemmel bir şekilde koruyabimiş durumda. Yürüyerek keşfedebileceğiniz eski şehrin en muhteşem meydanı bir hafif eğik bir yelpaze ya da deniz kabuğu biçiminde olan Piazza del Campo’dur.   İtalya’nın en güzel meydanı kabul edilen Piazza del Campo, café’leri, restoranları ve şık butikleriyle hem gündüz hem akşam vakti kentin en canlı yerleridir, özellikle geceleri gençlerin cıvıl cıvıl buluşmalarına sahne oluyor.

 

 

sienna1

SİENA ROTALARI

  • Piazza del Campo: Duomo, 102 mt’lik Torre del Mangia kulesi, Palazzo Pubblico ve birbirinden güzel tuğla binalarla çevrilmiş bu meydan 16.ıncı yüzyıldan beri her sene, 2 Temmuz ve 16 Ağustos aylarında iki kere yapılan geleneksel “Palio” at yarışlarına da ev sahipliği yapıyor.

siena

  • Duomo: 1136-1382 arasında siyah ve beyaz mermer kullanılarak inşa edilen katedral, italya’daki en güzel gotik yapılardan birisi kabul edilmektedir. Katedral, Michelangelo, Pinturicchio, Pisano, Bernini, Duccio ve Donatello gibi ünlü İtalyan ustaların eserlerine de evsahipliği yapmaktadır. Katedralin arkasındaki vaftiz binası (Battistero) 14. yüzyılda by Jacopo della Quercia tarafından inşa edilmiştir ve rölyeflerin bir kısmı Donatello ve Lorenzo Ghiberti gibi büyük ustalarca yapılmıştır. Katedralin en çarpıcı kısmı 700 yıl boyunca fark edilmemiş olan ve 2000 yılında ortaya çıkarılan bulunan Crypt Duomo’dur. Bu gizli kısmın duvarları, 1270 -1280 arası yapılmış ve iyi korunmuş fresklerle kaplı.
  • Şarap Mağazası: Enoteca Italiana Permanente Via Camollia 72 Tel: +39 -577 22 88 11 / 16. yüzyıldan kalmış bir de’ Medici kalesinin mahzenlerinde yer alan Enoteca, gönüllü olarak üreticilerin gönderdikleri ürünlerden oluşan İtalyan ulusal şarap koleksiyonuna evsahipliği yapmaktadır. Enoteca’nın satışa sunduğu zengin bir şarap potföyü mevcuttur ve kadehte tadım için bir set şarap açılmaktadır.
  • Efsaneye göre Siena, Remus’un oğlu Senius tarafından kurulmuş ve onu emziren Romalı dişi kurtta şehrin sembolü olmuş. Bu kurtun bir çok heykelinin içinde ki en güzel örnek şüphesiz Salimbeli Meydanında bir sütunun tepesinde bulunandır.

 

Siena-view

 

 

 

 

sienna4

YOLCULUK TERAPİSİ TOSKANA BÖLGESİ YAZILARI

 

 

Yazı: Zeynep Atılgan Boneval & Fotoğraflar: Alp Boneval

 

 

 

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir