SHANGHAİ İZLENİM&ROTALAR


ÇİN’İN GÜNAHLAR ŞEHRİ

 

Dünyanın en büyük güçlerinden birisi haline gelen Çin, bir yandan tarihi, kültürü, insanları, mutfağı ile çok köklü zenginlikler sunarken, diğer yandan şaşırtıcı tezatlar ve ikilemlere sahne olduğunuz bir ülke. Bir yandan dünyanın en büyük imparatorluklarından birisine ev sahipliği yapmış topraklarda geleneksel ve tarihi bir hanedanlık mirası, diğer yandan komünizm döneminin tamamen dünyaya kapatarak eskiyi ve farklıyı yok etme anlayışı ile aynılaştırılan insanlar, ardından pragmatik bir modernizasyon ile dünyaya açıldıktan sonra yaşanan akıl almaz hızdaki değişimin yarattığı uçurumlar (üç kuşaktan hiç kimse aynı lisanı konuşamıyor)…

 

Neredeyse herşeyin üretiminin ve tüketiminin mübah olduğu ülkede kendi taklidiniz ile bile karşılaşabilir, hiç tahmin etmediğiniz şeyleri yerlerken kendinizi bulabilirsiniz.

 

1,3 milyar insanın yaşadığı, 9.5 milyon km2lik yüzölçümü ile Çin’de bazen büyüklüğü altında eziliyor bazen de kalabalığı ile boğuluyor gibi hissediyorsunuz. Sokaklarda her zaman oluk oluk insan akıyor, kimliksiz karmakarışık mimarinin ürünü olan binalar arasında yürürken tek kelimesini bile anlamadığınız lisanda konuşmalar ve tabelalar insanda sıkışmışlık hissi uyandırıyor. Ancak sabahın erken saatlerinde parklar tai-chi yapanların huzurunu da hissedebiliyorsunuz.

 

İşte Şangay tüm bu tezatların en çok fark edildiği şehir.

 

 

 

Çin’in doğu sahilinde Yangtze nehri deltasında kurulmuş Şangay, Çin’in Pekin’den sonra ikinci büyük kenti. Şehir 19.yüzyılın sonlarında Yangtze nehri bağlantısı ile deniz ulaşımına izin verdiği için Çin’in Batı ile ticaret noktası haline gelmiş. Yabancı yatırımcıların akınına uğrayan şehir ticaret ve finansın yanı sıra vahşi bir eğlence merkezi haline de gelmiş, öyleki kumar, uyuşturucu ve mafyanın kol gezmeye başladığı şehre ‘Günah Şehri’ denmeye başlanmış. Komünist dönemde ise Çin’in dışarıya kapanması ile kendi kaderine terk edilen şehir, 1980’lerde yeniden canlanmaya başlamış.

Batıya açılan politik reform hareketi ile yeniden Çin’in finans ve iş merkezi haline gelen Şangay, kontrolsüz ve hızlı yapılaşma sonucu çirkin binalar, hava kirliliği ve artan suç oranları ile boğuşmaya başlamış. Ancak yabancı yatırımcıların ve global markaların akınına uğrayan Şangay son 20 yıldır yeniden Çin’in yükselen yıldızı. Renovasyonlar ile yeniden hayata döndürülen French Concession ve Bund gibi lüks bölgeleri ile ikinci sefahat dönemini yaşamaya başlamış.

Şimdilerde ‘Uzak Doğu’nun Paris’i olarak anılan Şangay hem egzotik hem de modern görünüşüyle restoranları, dünyaca ünlü markaların satıldığı butikleri ve hareketli gece hayatıyla Şangay, devasa alışveriş merkezleri, restoranları, bar ve gece kulüpleri ve bütün bu değişimin içinde hayatta kalmayı başarmış kültürel mirasıyla ilgi çekici.

cin7

SHANGHAI ROTALARI
Şangay’ın en ünlü caddesi The Bund, Huangpu Nehri’nin batı yakası boyunca yanyana sıralanmış şık kolonyal mimarideki binalara, en lüks restoran ve butiklere ev sahipliği yapıyor. Özellikle geceleri aydınlatıldıklarında şıkır şıkır parlayan (10:30’da ışıklar sönüyor) binalar keyifli bir panaroma sunuyor. Caddenin en etkileyici binaları ise barındırdıkları şık restoranlar, barlar ve mağazalar ile ‘3 on the Bund’, ‘5 on the Bund’ve ‘Bund 18’.

 

Dongtai Lu Antika Pazarı’nın yer aldığı ‘Yeni Cennet – Xintiandi’ mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir semt. Bölgede yer alan 1920 ve 30’ların Şangay stili evleri “shikumen”ler, 2000 -2001 arasında renove edilerek mağaza, kafe, restoran ve barlardan oluşturulan bir komplekse dönüştürülmüş. Şangay’ın eski mimarisini ve parıltılı geçmişini yeniden yaşatan bu bölge şimdi şehrin trendy bölgelerinden birisi ve Ye Shanghai, Crystal Jade, Kabb, Va Bene, Simply Thai, T8 gibi şehrin en iyi restoranlarına da ev sahipliği yapıyor:

 

French Concession ise Şangay’ın en estetik ve keyifli semti, 1800’lerin ortalarından 1900’lerin ortalarına kadar Fransızlar tarafından yönetildiği için bu ismi almış. Sıra sıra ağaçlar ile bezenmiş caddelerde yer alan kolonyal villalar ile şehrin elit semti haline gelmiş. Yuqing Lu, Kangping Lu, Fuxing Xi Lu, Yongfu Lu, Wukang Lu ve Dongping Lu gibi daracık sevimli sokaklar, üzerlerinde yer alan butikler, restoran ve kafeler ile harika bir yürüyüş rotası sunuyor. Simply Thai ve Azul keyifli öğle yemeği molası için ideal.

 

Şangay’ın eski hipodromu olan People’s Square şehrin merkez noktası haline gelmiş Gün doğumu sırasında yüzlerce Çinlinin birlikte t’ai chi yaptığı meydan, Modern Sanat Müzesi Moca, Şangay Sanat Müzesi ve Şangay Müzesini barındırıyor. Gündüz vakti Çinli gençleri, flört eden çiftleri, aileleri ve tuvalet eğitimini kazanabilmeleri için ortalıkta poposu açık koşturan çocukları izlemek için ideal olan meydana açılan Nanjing Lu şehrin en kalabalık alışveriş caddesi iken, Huang he Lu otantik Çin restoranları ile ünlü.

 

Nanjing Lu’nun 1,5 km güneyinde yer alan Yu Yuan, Şangay’ın metropolitan kalabalığından uzaklaşmak ve Çin kültürünün mistik havasına girmek için ideal bir bölge. Şangay’ın en eski yerleşim ve ticaret bölgelerinden olan Yu Gardens, Mao’un yıkımlarından kendisini kurtarmayı başarmış. 1990’larda yeniden renove edilerek genişletilmiş bu eski şehrin her ne kadar otantik görüntüsü kalmamış olsa da, eski Çin mimarisini ve kolonyal dönem öncesi Şangay’ın yaşamını sembolize ettiği için ziyareti hak eden bir bölge. Şangay’ın hem kolonyal dönem hem de modern binalarından sıyrılıp, Ming Hanedanlığından kalma pagodalar arasında kendinizi ilk defa Çin’de hissediyorsunuz. Yüzlerce dükkan, ufak bir göl ve geleneksel bir çay evini barındıran eski şehirde birçok turist ile birarada olacağınız kesin ancak, içinde yer alan bahçedeki ince bir zevkin ürünü evlerin dragon çatılarındaki savaşçı figürler, ahşap oymalar ve bonsailer arasında dolaşırken şehirde huzuru tek yakalayabildiğiniz yer olduğunu fark ediyorsunuz.

Nehrin öbür yakasında yer alan Pudong ise 20 yıl önce bomboş iken ardı ardına yükselen gökdelenleri ile şehrin iş merkezi haline gelmiş. Grand Hyatt ve Pudong Shangri-La otellerine, ünlü restoran Jade on 36 ve Cloud Nine bara ev sahipliği yapan bölgede romantik bir akşamüstü yürüyüşü yaparak karşıda yer alan Puxi manzaralarını seyretmek mümkün. Yürürken ilk dikkatinizi çekecek yapı roket biçimindeki Oriental Pearl Televizyon Kulesi. Eğer nehrin iki yakasını da görmek istiyorsanız akşamüstü yapılan nehir turlarına katılmak ve de aydınlatılan binaları nehir üzerinden izlemek en keyiflisi.

 

Şangay’ın kalabalığından sıyrılarak ulaştığınız Jade Buddha Temple ise kutsal bir atmosfer sunuyor. Yıkımdan kurtarılan yeşimden Buda heykellerini barındıran tapınak geleneksel Çin mimarisi ve sanatını yansıtıyor. Jing’an Temple ise başka önemli bir Budist tapınağı. Pisa kulesi gibi eğik olmasına rağmen yerçekimine karşı dayanan Huzhou Pagoda ise ayakta kalma azmi için görülmeye değer. Şangay’ın yaşayan en önemli diğer dini merkezleri ise Suzhou Creek’in batısında yer alan Longhua Si ve Yufo Si.

 

Tiyatro severler için Büyük Tiyatro (190 Huangpi Bei Lu) biçilmiş kaftan. 3 sahnesinde Les Miserables ve Cats gibi yerli yabancı birçok oyunun sergilendiği tiyatro özellikle geceleri camdan ön yüzü sayesinde bir yıldız gibi parlıyor. Akrobasi düşkünleri için Shanghai Acrobatics Troupe (Shanghai Centre, 1376 Nanjing Xi Lu) iyi bir seçim.

 

 

 

 

 

cin9

Müzeler, Galeriler, Mimari, Parklar
Shanghai Museum, 201 Ren Min Da Dao
Shanghai Art Museum, 325 Nanjing West Road, by Renmin (People’s) Square.
Museum of Contemporary Art (MoCA) People’s Park, 231 Nanjing West Road
Zendai MoMA, Building 28, 199 Fang Dian Road, Zendai Thumb Plaza, Pud
Doland Contemporary Museum, 27 Duolun Road, by Sichuan North Road
Shanghai ScULPTURE Space,570 Huaihai Xilu
M50 and Suzhou Creek,120 Moganshan Lu
Art Scene Warehouse, 2nd Floor, Building 4, 50 Moganshan Road
Shangart Gallery, 50 Moganshan Road
1918 Art Space, No6 Xiang Shan Road
Art Scene Classic, 2/F Bldg 4B, 50 Moganshan Road
Shanghai Gallery of Art, 3rd Floor, Three on the Bund, 3 Zhongshan Dongyi Road
Rui Yuan C Gallery, Taikang Road
XM J Gallery, Taikang Road
Duke Gallery, No. 8 275 Rm, Taikang Road
Shanghai Exhibition Centre, 1000 Yan’an Zhonglu
Marble Hall, Yan’an Donglu
Oriental Pearl TV Tower, 1 Shiji Dadao
People’s Park
Broadway Mansions, 20 Beisuzhou Lu
Qingpu
Bridge 8, 8-10 Jianguo Zhonglu
Three on the Bund,3 Zhongshan Dong Yilu
Shanghai Wild Animal Park, Sanzao Town, Nanhui, Pudong New Area

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

 

 

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir