SEVİLA – ENDÜLÜS REHBERİ

OTELLER

Butik Oteller
Hospes Las Casas del Rey de Baeza, Plaza Jesus De La Redención 2 / Sevila eski şehrinin dar sokakları arasın gizlenmiş bir cevher olan butik otel, rustik taş avluları ve portakal ağaçları ile adeta bir vaha. 18. yüzyıldan kalma klasik Endülüs mimarisini yansıtan terracotta, beyaz ve safran renkli binasından içeri girince ferah, ışıl ışıl ve modern bir ortam sizi karşılıyor.

Palacio de Villapanés, Calle Santiago 31 / Eski şehirde arnavut kaldırımlı Santa Cruz mahallesinde yer alan Palacio de Villapanés, 18. Yüzyıldan kalma bir sarayın ustaca renovasyondan geçerek, 21. yüzyıla armağan edilmiş hali. Dev ahşap ve demir kapıları, mermer kolonları, kemerleri, yüksek tavanları, antika mobilyaları ile eski ihtişamını korurken, TV, Wifi, İpod Dock hatta süitlerde Mac bilgisayar gibi teknolojiler ve modern dokunuşlar ile geleneksel ortamda çağdaşı yakalamak isteyen günümüz gezgini için ideal ve şık bir alternatif.

Corral del Rey, Calle Corral del Rey 12, Barrio Alfalfa / Sevila’nın daracık labirent sokaklarından birisinde, 300 yıllık eski bir Endülüs konağında yer alan sıcacık ve ferah bir butik otel. 17. Yüzyıldan kalma saray gibi evin Roma dönemi mermer sütunları, Ortaçağ Mudéjar stili ahşap kapı ve antreleri aynen duruyor. Otelin en güzel sürprizi ise terasında. Terasta yer alan havuz ve havuzbaşı lounge bardan tüm şehri izleyebilirsiniz.

Casa Numero 7, Virgenes, 7 / Eski şehirde Santa Cruz mahallesindeyer alan Casa No 7, Sevila’nın İngiliz çıkartması. İskoç kökenli Jerez’li aristokrat Gonzalo del Rio y Gonzalez-Gordon, Endülüs stili tarihi konakta 6 şık odası ve çiçeklerle bezenmiş çatı terası ile İngiliz tarzı ve ufak otel severleri için ideal.

Hotel Amadeus Sevilla, San José 10 / Eski şehirde Santa Cruz mahallesinde 18. yüzyıldan kalma bir malikane, harika bir renovasyon geçirerek, müzik temalı aile işletmesi otele dönüşmüş.

La Casa del Maestro, Calle Niño Ricardo, 5 / Santa Cruz mahallesinde yer alan ufak sıcak ve şirin otel bir zamanlar Sevila’nın en ünlü flamenko gitaristinin eviymiş.

Hotel Sacristia de Santa Ana, La Alameda de Hércules, 22 / Alameda mahallesinde 18. Yüzyıldan kalma bir manastır mükemmel bir renovasyon sonucu klasik stilde çok şık bir otele dönüştürülmüş

Puerta Catedral Apartments, Av. de la Constitución 22/ Apart otel severler için ideal bir seçenek. Katedrale bakan 4 binada ve eski şehrin diğer merkezi meydanlarında yer alan balkonlu apartman daireleri, 2 kişilik stüdyo ve  4-6 kişilik süitlere dönüştürülmüş. Endülüs stilini yansıtan mermer zemin ve orjinal kemerlerler gibi detaylar korunurken, daireler modern, sade ve ferah stilde döşenmiş. 

Diğer Butik Oteller

Hotel Holos, Calle Uruguay,8
Hotel Casa 1800, Calle de Rodrigo Caro, 6

Alcoba del Rey, Becquer 9

Casa Romana Hotel Boutique Calle Trajano 15
Villa De La Palmera Hotel Avenida de la Palmera 57
Hotel Alminar Álvarez Quintero 52
Casa Palacio Casa de Carmona, Plaza de Lasso 1

 

Modern Tasarım Oteller

EME Katedral Hotel, Eski şehrin merkezinde, Giralda’nın muhteşem görüntüsüne hakim, çağdaş otel severler için ideal.

EME Fusion Hotel, Alemanes 27

 

Klasik Oteller
Alfonso XIII 2 San Fernando / Alfonso XIII şehrin en soylu oteli sayılıyor. Eski şehirde Reales Alcázares ve Katedrale yakın Santa Cruz mahallesinde yer alan 1929’dan kalma bina, Mudéjar stili mimarisi, harika süslemeli kemerleri, dekoratif tuğla duvarları, dövme demirleri, bezemeli kuleleri, şanlı seramik ile adeta başlı başına bir sanat eseri ve içeri giren misafirlerini büyülüyor. Starwood zinciri üyesi olan otel yeni renovasyondan geçti ve 151 oda ve suiti bir yandan modern bir gezginin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak teknolojiyi sunarken, Fas, Kastilya veya Endülüs stilini yansıtacak antikalar ile süslendi.

Gran Melia Colon Canalejas, 1

Casa Imperial Imperial, 29
Hotel Inglaterra Plaza Nueva 7
Hotel Doña Maria Don Remondo, 19
Petit Palace Marques Santa Ana Calle Jimios 9-11

 

Şehir Dışında Oteller
El Bulli – Hacienda Benazuza, Calle Virgen de Las Nieves, Sanlucar La Mayor (Seville’den 22km uzaklıkta)
Hacienda de San Rafael, Apartado 28, Las Cabezas de San Juan (Seville ve Jerez arasında )
Trasierra Hotel, Cazalla de la Sierra (Seville’in 80km kuzeyi)
Hotel Palacio Marqués de la Gomera, San Pedro 20, Osuna (Seville’den 75km uzaklıkta)
Palacio de San Benito, Calle de San Benito, Cazalla de la Sierra (Seville’den 75km uzaklıkta)
Hotel Cortijo Soto Real Carretera, A 371, Las Cabezas, Villamartín, (Seville’den 13km uzaklıkta)

Finca Buen Vino, Aracena Tepelerinde İskoç stili şık aile konuk evi

 

 

 

 

 

 

RESTORANLAR 
Seville’de öğle yemekleri 14.30 akşam yemekleri 22:00’de başlıyor.

 

Öğle Yemeği Adresleri ve Tapas Barlar

El Rincincillo (caramel flan), Calle Gerona, 40 / Tarihi 1670’lere dayanan şehrin en eski tapas bar & tavernası lokallerin en gözdesi. ‘Carrillada cerdo iberico en salsa’ kısık ateşte pişmiş iberico domuzu yanağı ve Karamelli Flan’ı kaçırmayın.

Perro Viejo, Calle Arguijo, 3 / Beyaz tuğla duvarlar, orjinal çini zeminler, çağdaş ahşap tasarımlar, cool bir mermer bar, modern şömine longe alanı ile çok hoş yeni nesil tapas bar öğle lezzetleri için mükemmel bir adres.

Bodeguita Morales, Calle García de Vinuesa 11 / Geleneksel tapas bar severler için lokallerin favori mekanı. Etraftan sarkan Jabugo salamlar, tozlu zeminler ile süsten püsten uzak, son derece salaş bir mekan ancak lezzetler harika. Fırında sarmısaklı kızarmış domuz karnı chicharrón özel bir spesiyal.

Taberno del Alabardero, Calle Zaragoza / Lokal bir bistro olan Alabardero tavernası, üç yemeklik öğle yemeği menüsü ile lokallerin favorisi

Tapas Bar Eslava, Calle Eslava, 3-5 / San Lorenzo mahallesinde yer alan tapas bar, geleneksel Endülüs tapas tariflerini modern dokunuşlar ile harmanlıyor. Taze ve mevsimine göre seçilen malzemelerden oluşan menü, mekanın kendi organik bahçesinde yetişen organik sebzeleri de içeriyor. Tapasların yanı sıra karamelize soğanlı black pudding, deniz yosunu püreli deniz tarağı, kataifi noodle, nohutlu işkembe gibi farklı lezzetler de yer alıyor.

Bodeguita Antonio Romero, Calle Antonia Diaz 19

Extraverde, Plaza Dona Elvira 8

Egaña Oriza; 41 San Fernando
Tapas Bar Las Teresas; C/Santa Teresa 2
Tapas Bar Entrecárceles; C/Faisanes 1

Tapas Bar Europa, Calle Siete Revuelta 35
Burladero Tapas Bar, Gran Melia Colon
Robles Laredo Tapas Bar, Calle Sierpes 90
Zelai, Tapas Bar Calle Arbadera 22
Las Columnas Tapas Bar, Rodrigo Caro 1

Casa Román, Plaza de los Venerables 1

Confiteria La Campana, Calle Sierpes 1-3

 

 

 

5 Çayı – Endülüs’ün Merenda isimli 5 Çayı Geleneği Adresleri

Hotel Alfonso XIII, San Fernando 2

Convento de San Leandro, Plaza San Ildelfonso 1

 

 

 

AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ

Trendy Restoranlar

La Azotea, C/ Jesús del Gran Poder, 31. | C/ Zaragoza, 5. | C/ Conde de Barajas, 5. | C/ Mateos Gago / Sevilla’da dört farklı mekana sahip La Azotea, mevsimsel olarak sürekli değişen menülerinde geleneksel tapaslara ve Endülüs lezzetlerine getirdiği modern yorumlar ve zevkli atmosferi ile çok gözde.

La Pepona, Calle Javier Lasso de la Vega, 1 / Modern yeni nesil tapas bar ve restoran en trendy adresler arasında.

Bobo, Calle del Amor de Dios, 47,

Egaña Oriza, Calle San Fernando / Gurme Endülüs ve Bask lezzetleri sunan restoran şehrin en gözdeleri arasında.

Mediterraneo, Calle Arguijo 3 / İtalyan ve Akdeniz lezzetlerini özleyenler için ideal bir restoran. Ferah ve çağdaş bir ortamada modern İspanyol tapasları, risottolar, deniz mahsülleri tabakları, dinlendirilmiş etler sunuyor.

 

 

Şık ve Gurme Restoranlar 

Abades Triana, Calle Betis 69 / Nehir kenarında yer alan bu şık ve tasarım restoran Seville’nin en gözdeleri arasında yer alıyor

Abantal, 7-9 Calle Alcade Jose de la Bandera / Michelin yıldızlı şef Julio Fernandez’in yaratıcı çağdaş endülüs lezzetler
Gastromium, Calle Ramon Carande 12 / Elegan, modern, hi-tech ortamda yaratıcı degüstasyon menüleri.
Santo Restaurant by Martin Berasategui, EME Catedral Hotel /6 Michelin yıldızlı Bask’lı şef Martin Berasategui’nin şehre gelmesinin, Sevilla’nın gastronomide parlayan yıldız olduğunun göstergesi olduğunu söylüyor gurmeler. Nitekim Santo 7. Michelin’i kazandırdı şefe.
Salvador Rojo, Calle San Fernando 23/ Şef Salvodor Rojo’nun yaratıcı İspanyol lezzetleri
La Albahaca,12 Plaza de Santa Cruz/ Eski bir saraydan dönüştürülen restoran gurme İspanyol mutfağı sunuyor.

 

 

Yöresel İspanyol Restoranları

Becerrita, Calle Recaredo, 9 Puerta Carmona / Tarihi bir konakta yer alan restoran eski sanat eserleri ile bezenmiş birçok farklı yemek odasından oluşuyor. Harika tapas çeşitleri ve Idiazabal peynirli ve piquillos soslu graten morina balığı gibi geleneksel Endülüs lezzetleri seçkisi sunan bir menüsü var.

Sol y Sombra, Castilla 151, 1861’den beri aynı aile tarafından işletilen taverna & tapas bar, İspanyol boğa güreşi geleneğini duvarlarına ve dekoruna taşımış. Eski vintage posterler, ahşap tavanlar, fenerler, geleneksel İspanyol sandalyeleri ile geleneksel bir atmosfere sahip. Çok çeşitli tapas menüsünün yanı sıra sarmısaklı karides, siyah istiridye güveç gibi geleneksel lezzetler ve peynir ve şarküteri tabakları sunuyor.

Casa Morales; C/Garcia de Vinuesa 11
Enrique Becerra, 2 Gamazo
Las Columnas; C/Rodrigo Caro 1
Antonio Romero; C/Antonia Diaz 19
El Espigón; C/ Bogotá 1
Restaurante Modesto, Calle Cano y Cueto 5

 

 

Flamenko Gösterili Restoranlar

Tablao el Arenal, Calle Rodo, 7 / 30 yıldan uzun bir süredir Flamenco performansı ile gastronomiyi ustaca birleştiren mekan Sevila’da iken mutlaka deneyimlenmesi gereken bir Endülüs işletmesi. Tapas tadım menüleri ve a la carte menüleri yer alıyor.

Casa de la Memoria Calle Ximénez De Enciso 28

Casa Anselma, Pagès del Corro 49

Peña Pies Plombo, Calle Dársena 22A

 

 

Flamenko Barları

La Carboneria, Levies 18
Los Gallos, Plaza de Santa Cruz 11
Palacio Andaluz, Avenida Maria Auxiliadora 18

 

 

 

BAR VE KULÜPLER

Bar: Abades, Abades 13
Bar: La Habanilla, Alameda de Hércules 63
Bar: El Garlochi, Calle Boteros 26

Caz Bar: La Imperdible, Plaza San Antonio de Padua 9
Caz Bar: Naíma, Trajano 47

Bar & Kulüp: La Ilustre Victima, Correduria 35

Bar & Kulüp: Café Central, Alameda de Hércules 64

Kulüp: Birdie, Avenida San Francisco Javier 24

 

 

 

ALIŞVERİŞ 
Retail Mağaza: El Corte Ingles, Plaza Duque de la Victoria 8
Giyim & Vintage: La Importadora, Calle Perez Galdos 2

Giyim: Vicky Martin Berrocal, Avenida Manuel Siurot 21

Giyim: Victorio & Lucchino, Casa Natal de Velazquez, Calle Padre Luis María Llop 4

Giyim: La Casa Del Cofrade, Pages del Corro
Giyim & Deri: Loewe, Plaza Nueva 12
Giyim: Bershka, Calle Velazquez 1
Giyim: Mango, Calle Luis de Morales
Giyim: Zara, Calle Rioja 10

Şapka: Patricia Buffuna, Calle Siete Revueltas 20-24
Şapka: Maquedano Calle Sierpes 40

Geleneksel Kıyafetler: El Caballo, Calle Antonia Diaz 7

Kumaş: La Casa De Los Encajes, Calle Garcia de Vinuesa 35

Ayakkabı: Camper, Tetuan 24
Ayakkabı: Farrutx, Rioja 13
Seramik: Ceramica Santa Ana, Calle San Jorge 31
Seramik: Sevillarte, Calle Sierpes 66
Flamenko objeleri: Juan Foronda, Calle Tetuan 28
Flamenko objeleri: Quejio, Calle Huelva 34
Antika: La Antigua, Plaza Jesus de la Pasion 13B
Antika: Antiguedades Pepe Diaz, Calle Siete Revueltas 33
Antika Pazarı: El Jueves, Calla Feria

Gurme: Botellas y Latas, Calle Regina 15
Gurme: Extraverde, Plaza Dona Elvira 8
Sebze Meyve Pazarları: Encarnación, Arenal, Triana ve Calle Feria

 

 

HAMAM SEFASI

Aire de Sevilla, Calle Aire 15, tel. 955010024

Agua de Sevilla, Plaza Nueva 9, tel. 954 213 145

 

 

Yolculuk Terapisi Endülüs Rehberleri:

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval