SAO PAULO İZLENİM&ROTALAR

 GÜNEY YARIM KÜRENİN PARLAYAN YILDIZI

 

Güney Yarım Kürenin en büyük metropolü ve Latin Amerika’nın en büyük şehri olan São Paulo, 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyatlarına ev sahipliği yaptıktan sonra dünyanın en gözde ve yükselen destinasyonları arasında tepeye yerleşti.

12 milyon nüfuslu Sao Paulo tam bir tezatlar şehri. Yağmur ormanları ve plajların yanı başında göz alabildiğince yükselen gökdelenler ve kilometrelerce uzunlukta kilitlenmiş trafik… Kalabalık, karmaşa, sokak suçları ve tehlikelerin yanı başındaki kışkırtıcı hedonizm…Dünyanın 10. zengin şehri olmasına rağmen şehrin her yerinde hissettiğiniz gelir dağılımı uçurumları…

İtalyan, Japon, Portekizli, Lübnanlı, Suriyeli ve Çinli dahil 80’den fazla etnik grubun bir arada yaşamasının getirdiği çok seslilik, çok renklilik ve çok kültürlülük… Dar alanı paylaşmakta zorlanan sıkışık metropolün bedeli olan yüksek fiyatlar… Güneşi bir anda gölgeleyen bulutların ardından çiseleyen yağmur… Sao Paulo’da, tüm bu tezatların arasında yaşanılan sürekli mücadele ve gerilimin getirdiği yorulmak bilmeyen akışkanlık ve yaratıcı enerjiyi hissediyorsunuz hep. Ve tüm bu zor şartlara rağmen Paulistalar ( Sao Paulo yerlileri) bulaşıcı bir pozitif enerjiye sahip.

 

 

Şehrin beni en çok etkileyen yanı ise tüm downtown’u kaplayan grafitileri oldu. Dünyanın en özgün, sıradışı ve çarpıcı grafiti örnekleri gerçekten Sao Paulo’da yer alıyor. Sokaklarda yürürken adım başı karşınıza çıkan birçok farklı stil ve tarzda grafiti ile 24 saat açık ve bedava bir açık hava sanat müzesine dönüşmüş Sao Paulo. Seyircisini ayırt etmeyen bu demokratik sokak sanatı, özgür ifadenin ve yaratıcı protestonun gücünü sergiliyor. São Paulo’da grafiti sanatçılarına Pixadores deniliyor. Otobanların kenarlarındaki bariyerler, yüksek apartmanların tepeleri, terk edilmiş depo ve antrepoların veya yaşanılan binaların duvarları, bunların hepsi Pixadores için yaratıcı bir satıh.

Tunnel de Paulista’da 150 farklı sanatçının sprey boyalar ile yaptığı 430 metre uzunluğundaki duvar resmi, Cambuci’de Os Gêmeos kardeşlerin efsanevi grafitilerine eşlik eden çarpıcı başlıkları, Nina’nın kocaman gözlü figürleri, Nunca’nın ironik detayları, Liberdade bölgesinde Titi Freak’in Japon kültüründen ilham alan grafitileri, Sao Paulo’da bulunan yüzlerce grafiti sanatçısı ve amatörlerlerin duvar sanatı örnekleri arasında en göze çarpanlar. Eskiden yasak olan ve yakalanırsa cezalandırılan sokak sanatçılarını bugün kent yönetimi bizzat destekliyor.

Paulista’lar (Sao Paulo’lular kendilerini ‘Paulista’ diye çağırıyor) modern mimarileri ile gurur duyuyor: 1950’de Oscar Niemeyer tarafından tasarlanmış apartman kompleksi Copan, 1930’da tren istasyonu olarak inşaa edilmiş ve ardından çağdaş bir müzik salonuna dönüştürülmüş Sala São Paulo binası, 1968’de Lina Bo Bardi tarafından inşaa edilmiş São Paulo Sanat Müzesi (MASP) şehirdeki modern ve sıradışı mimarinin en güzel örnekleri. Ayrıca Paulistaların Pazar günleri saatlerce süren bir öğle yemeği geleneği var. Tradisyonel Brezilya restoranlarında aileler pofuduk peynir topları, ızgara etler, deniz mahsülü güveçleri ve caipirinhalar ile adeta bir ziyafet sofrasında şölen yaşıyor.

Şehrin en gözde bölgesi ise Jardins. Tropik ağaçlarla ve birbirinden güzel evlerle çevrelenmiş bölgede en orjinal tasarımlı otelleri, en şık restoranları ve dünyanın en önemli ve pahalı markalarının mağazalarını bulmak mümkün. Şehrin diğer bölgelerinde ise farklı kültürlerin izlerini bulmak mümkün: 1 milyodan fazla Japon’a ev sahipliği yapan Liberdade bölgesi Japon Mahallesi diye anılıyor. Son yıllarda Japonların yanı sıra Koreli ve Çin göçmenleri de ağırlıyor. Kuzeydoğu’da İtalyan mahallesi Bela Vista yer alıyor. Rua Março’ya yaklaştıkça renkli pazarları ile Arap mahalleleri beliriyor. Şehrin güneyinde sahil kenarında ise Alman, İtalyan ve İsviçreli yerleşimciler sayesinde Avrupa rüzgarları esiyor. Ana karaya 3 köprü ile bağlanan bir ada olan Florianopolis ise şehrin karmaşasının aksine sakin ve huzurlu bir bölge.

 

SAO PAULO ROTALARI:
• Sao Paul’nun merkezi “Praça da Republica”: 111m uzunluğunda 8000 kişilik gotik katedral Catedral da Sé, Mercado Municipal ve Theatro Municipal ile çevrili Cumhuriyet Meydanı.
• Paulista Avenue: Sao Paul’nun ekonomisinin kalbinin attığı 2.8km uzunluğundaki cadde
• Trianon adı da verilen Parque Sigueira Campos mini parkı
• En iyi manzara: Şehrin en yüksek binası Edificio Italia’nın çatısı
• Doğa ve Sporseverler: Yunus gözlemleme ve dalış için Arvoredo Marine Reserve. Snorkel için Ponta dos Ganchos. Balina gözlemleme için en iyi nokta Vida Sol e Mar (Ağustos ile Ekim arası). Sörf için Praia de Rosa

 

SANAT, MİMARİ VE PARK ROTALARI:

Parque do Ibirapuera ve MAM  – Museu de Arte Moderna, portão 3 / 2km karelik Ibirapuera Parkı Sao Paul’nun akciğeri ve sanat üssü.  Efsanevi peyzaj tasarımcısı Roberto Burle Marx’ın maharetli elinden çıkan sanat eseri gibi park, zengin bitki, çiçekleri, incir ağaçları, göleti ve açık hava heykelleri ile yemyeşil huzurlu bir vaha. İçinde usta mimar Oscar Niemeyer’ın tasarımı olan beyaz kubbeli, spiral rampalı Oca binası ve Modern Sanat Müzesi MAM, ve de Victor Brecheret’in 16 metrelik heykel enstelasyonu ile Parque do İbirapuera mutlaka bir ziyareti hak ediyor.

MASP – Museu de Arte de São Paulo, Avenida Paulista, 1578 /Brezilya’nın en geniş sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan MASP müzesi, 14. Yüzyıldan günümüze resim ve heykelleri sergiliyor. Mimar Lina Bo Bardi’nin etkileyici mimari ve sergi tasarımı orjinal bir müze deneyimi sunmayı başarıyor: Raphael, Botticelli, Holbein, Rambrandt, El Greco, Goya, Van Gogh, Gaugin, Degas, Monet, Cezanne, Matisse, Picasso, Calder gibi ustalara ait eserler cam panel adacıklara yerleştirildiği için, yıllara ayak diremiş orjinal tabloların çerçeve ve arka yüzlerini de sergileyerek gerçek bir sanat tarihi yolculuğu yaşatıyor.
Pinacoteca do Estado Art Museum, Praça da Luz, 2 – Luz / Sao Paulo’un tarihi tren istasyonunda yer alan Art Gallery of the State pf Sao Paulo, bugün Brezilya sanatına dair geniş bir modern ve çağdaş koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Karşısında yer alan Estaço ise dönemsel sergiler ile çağdaş sanatçıları sunuyor.

Museu Brasileiro da Escultura, Avenida Europa 218 / Pritzker ödüllü Paulo Mendes da Rocha Brezilya’nın en saygın ve değerli modern mimarı. Jardim Botanico semtinde yer alan  heykel müzesi mimarin en radikal ve çarpıcı mimari tasarımlarından birisi. Müzenin bahçesi yine esanevi peyzaj tasarımcısı Roberto Burle Marx’ın maharetli elinden çıkmış.

Instituto Tomie Ohtake, Avenida Brigadeiro Faria Lima 201 / Bu çarpıcı gök binası cesur mimar Ruy Ohtake’nin dehasının eseri. Enstütü, Japon ve Brezilya sanatçılarının ve centenarian Tomie Ohtake’nin mimari, sanatsal ve tasarım işlerini sergiliyor.

Pivo Edificio Copan, Ioja 54, Avenida Ipiranga 200 / Downton’da yer alan 140 metre yüksekliğindeki Copan binası, 5000 ikametçisi, kilise, 80’in üzerinde restoran ve dükkanları ile şehrin ve dünyanın en geniş residans binası. Usta mimarlar Oscar Niemeyer ve Carlos Lemos tarafından tasarlanan orjinal binanın terasından şehir manzaraları enfes. İçinde yer alan Pivo Sanat Merkezi ise genç Brezilya’lı sanatçıların çarpıcı eserlerini sergiliyor.

Casa de Vidro, Rua General Almerio de Moura 200, Vila Morumbi / Teopik bir bahçenin içinde ayaklar üzerinde yükselen modern cam ev, dünyaca ünlü İtalyan-Brezilyalı mimar Lina Bo Bardi’nin 1950-1951’de kendisi ve eşi için yaşam alanı olarak inşaa ettiği bir mimari harikası. Zamanında Calder, Max Bill, Gio Ponti, John Cage gibi sanatçı ve entellektüellerin uğrak yeri olan bina, şimdi haftada iki kez galeri ve enstütü olarak halka açık bir sergi alanı.

Sao Paulo Sanat Galerileri:

Latin Amerika’da başka hiçbir Sao Paulo kadar geniş ve çeşitli bir sanat galerileri seçkisine ve sayısına sahip değil. Luisa Strina (R. Padre João Manuel, 755, Cerqueira César ), Fortes Vilaça (R. Fradique Coutinho, 1500, Vila Madalena), Mendes Wood DM (R. da Consolação, 3358 – Jardins) şehrin en ünlü ve başarılı üç galerisi.

Galeria Leme (Av. Valdemar Ferreira, 130 – Butantã), Galeria Vermeilho (R. Minas Gerais, 350 – Higienópolis), Luciana Brito ( Av. Nove de Julho, 5162  – Jardim Europa), Raquel Arnauld (R. Fidalga, 125 – Vila Madalena), Nara Roesler (Av. Europa, 655 – Jardim Europa), DAN (R. Estados Unidos, 1638 – Jardim America), Millan ( R. Fradique Coutinho, 1360 – Pinheiros), Jaqueline Martins (R. Dr. Cesário Mota Júnior, 443 – Vila Buarque), Choque Cultural (Rua João Moura, 997), Casa Triangulo (R. Estados Unidos, 1324 – Jardins) Zipper Galeria (R. Estados Unidos, 1494 – Jardim America), Rojo artspace,  Rua Paes de Andrade, 374 – Aclimação),  Galeria Melissa Mermaid (Rua Oscar Freire, 827 – Cerqueira César) , Nara Roesler (Av. Europa, 655 – Jardim Europa) ve de Livraia Pop (R. Dr. Virgílio de Carvalho Pinto, 297 – Pinheiros) da sanat meraklıları ve koleksiyonerler için ziyarete sanat galerileri.

Diğer Müze, Mimari Örnek, Kilise ve Parklar

MIS – Museu da Imagem e do Som, Avenida Europa, 158 – Jardim Europa
Museu do Ipiranga, Parque da Independência – Ipiranga

Teatro Municipal, Rua Líbero Badaró, 377
Centro Cultural Banco do Brasil, Rua Álvares Penteado, 112

Monumento às Bandeiras, Praça Armando de Sales Oliveira – Parque Ibirapuera
Octávio Frias de Oliveira Bridge (Estaiada Köprüsü)
Mosteiro de São Bento Kilisesi, Largo de São Bento, s/no. – Centro
Catedral da Sé Kilisesi, Praca da Se s/n Sao Paulo SP – Center

Botanik Bahçeleri Av. Miguel Estéfano, 3031 – Água Funda

Parque Villa Lobos, Av. Professor Fonseca Rodrigues, 2001 – Alto dos Pinheiros
Jockey Club São Paulo, Avenida Lineu de Paula Machado, 1263

 

Şehir Dışı Keşifler

Inhotim ve Botanik Bahçeleri: Brumadinho – Sao Paulo’ya 5-6 saat sürüş mesafesi / Botanik bahçeleri içinde yer alan Inhotim gerçekten dünyada görebileceğiniz en güzel, orjinal ve ilham verici bahçeler ve açık hava sanat müzesi. Brezilya’lı sanat koleksiyoneri Bernardo Paz’ın vizyonu ile göletler, yüzlerce palmiye ağaçları ve yemyeşil bahçelerin arasına, Brezilya sanatına ait creme de la creme eserler sergileyen, doğa ve yeşillik ile son derece uyumlu sanat pavyonları serpiştirilmiş. Matthew Barney, Yayoi Kusama, Doug Aitken, Olafur Eliasson, Rirkrit Tiravanija, Chris Burden gibi dünyaca ünlü sanatçıların heykelleri ise bahçelerin içinde yürürken sizi selamlıyor.  Şehirden bir-iki gün uzaklaşmaya değecek bir keşif Inhotim. (Inhotim ve diğer doğanın ortasında çağdaş sanat mabedleri hakkında daha detaylı bilgiye http://www.yolculukterapisi.com/sanatmuzeleri/ yazımızdan ulaşabilirsiniz)

 

Ne Zaman Gidilir?  Sao Paulo Takvimi:
Haziran ve Aralık arası, yarı tropik iklimi sebebi ile yaz aylarında (Aralık-Mart arası) yağışlar ile karşılaşmak mümkün. Ocak ve Haziran aylarında São Paulo Moda Haftaları, Ekim sonu ve Kasım başında São Paulo Uluslararası Film Festivali ve 2 senede bir Eylül – Aralık arasında Sao Paulo Sanat Bienali gerçekleşiyor.

 

Sao Paulo otel, restoran ve alışveriş rehberi için: http://www.yolculukterapisi.com/sao-paulo-rehber-otelrestoranbaralisveris/


 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir