SAO PAULO İZLENİM & ROTALAR & REHBER

 GÜNEY YARIM KÜRENİN PARLAYAN YILDIZI

 

Güney Yarım Kürenin en büyük metropolü ve Latin Amerika’nın en büyük şehri olan São Paulo, 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyatlarına ev sahipliği yaptıktan sonra dünyanın en gözde ve yükselen destinasyonları arasında tepeye yerleşti.

12 milyon nüfuslu Sao Paulo tam bir tezatlar şehri. Yağmur ormanları ve plajların yanı başında göz alabildiğince yükselen gökdelenler ve kilometrelerce uzunlukta kilitlenmiş trafik… Kalabalık, karmaşa, sokak suçları ve tehlikelerin yanı başındaki kışkırtıcı hedonizm…Dünyanın 10. zengin şehri olmasına rağmen şehrin her yerinde hissettiğiniz gelir dağılımı uçurumları…

İtalyan, Japon, Portekizli, Lübnanlı, Suriyeli ve Çinli dahil 80’den fazla etnik grubun bir arada yaşamasının getirdiği çok seslilik, çok renklilik ve çok kültürlülük… Dar alanı paylaşmakta zorlanan sıkışık metropolün bedeli olan yüksek fiyatlar… Güneşi bir anda gölgeleyen bulutların ardından çiseleyen yağmur… Sao Paulo’da, tüm bu tezatların arasında yaşanılan sürekli mücadele ve gerilimin getirdiği yorulmak bilmeyen akışkanlık ve yaratıcı enerjiyi hissediyorsunuz hep. Ve tüm bu zor şartlara rağmen Paulistalar ( Sao Paulo yerlileri) bulaşıcı bir pozitif enerjiye sahip.

 

 

Şehrin beni en çok etkileyen yanı ise tüm downtown’u kaplayan grafitileri oldu. Dünyanın en özgün, sıradışı ve çarpıcı grafiti örnekleri gerçekten Sao Paulo’da yer alıyor. Sokaklarda yürürken adım başı karşınıza çıkan birçok farklı stil ve tarzda grafiti ile 24 saat açık ve bedava bir açık hava sanat müzesine dönüşmüş Sao Paulo. Seyircisini ayırt etmeyen bu demokratik sokak sanatı, özgür ifadenin ve yaratıcı protestonun gücünü sergiliyor. São Paulo’da grafiti sanatçılarına Pixadores deniliyor. Otobanların kenarlarındaki bariyerler, yüksek apartmanların tepeleri, terk edilmiş depo ve antrepoların veya yaşanılan binaların duvarları, bunların hepsi Pixadores için yaratıcı bir satıh.

Tunnel de Paulista’da 150 farklı sanatçının sprey boyalar ile yaptığı 430 metre uzunluğundaki duvar resmi, Cambuci’de Os Gêmeos kardeşlerin efsanevi grafitilerine eşlik eden çarpıcı başlıkları, Nina’nın kocaman gözlü figürleri, Nunca’nın ironik detayları, Liberdade bölgesinde Titi Freak’in Japon kültüründen ilham alan grafitileri, Sao Paulo’da bulunan yüzlerce grafiti sanatçısı ve amatörlerlerin duvar sanatı örnekleri arasında en göze çarpanlar. Eskiden yasak olan ve yakalanırsa cezalandırılan sokak sanatçılarını bugün kent yönetimi bizzat destekliyor.

Paulista’lar (Sao Paulo’lular kendilerini ‘Paulista’ diye çağırıyor) modern mimarileri ile gurur duyuyor: 1950’de Oscar Niemeyer tarafından tasarlanmış apartman kompleksi Copan, 1930’da tren istasyonu olarak inşaa edilmiş ve ardından çağdaş bir müzik salonuna dönüştürülmüş Sala São Paulo binası, 1968’de Lina Bo Bardi tarafından inşaa edilmiş São Paulo Sanat Müzesi (MASP) şehirdeki modern ve sıradışı mimarinin en güzel örnekleri. Ayrıca Paulistaların Pazar günleri saatlerce süren bir öğle yemeği geleneği var. Tradisyonel Brezilya restoranlarında aileler pofuduk peynir topları, ızgara etler, deniz mahsülü güveçleri ve caipirinhalar ile adeta bir ziyafet sofrasında şölen yaşıyor.

Şehrin en gözde bölgesi ise Jardins. Tropik ağaçlarla ve birbirinden güzel evlerle çevrelenmiş bölgede en orjinal tasarımlı otelleri, en şık restoranları ve dünyanın en önemli ve pahalı markalarının mağazalarını bulmak mümkün. Şehrin diğer bölgelerinde ise farklı kültürlerin izlerini bulmak mümkün: 1 milyodan fazla Japon’a ev sahipliği yapan Liberdade bölgesi Japon Mahallesi diye anılıyor. Son yıllarda Japonların yanı sıra Koreli ve Çin göçmenleri de ağırlıyor. Kuzeydoğu’da İtalyan mahallesi Bela Vista yer alıyor. Rua Março’ya yaklaştıkça renkli pazarları ile Arap mahalleleri beliriyor. Şehrin güneyinde sahil kenarında ise Alman, İtalyan ve İsviçreli yerleşimciler sayesinde Avrupa rüzgarları esiyor. Ana karaya 3 köprü ile bağlanan bir ada olan Florianopolis ise şehrin karmaşasının aksine sakin ve huzurlu bir bölge.

 

SAO PAULO ROTALARI:
• Sao Paul’nun merkezi “Praça da Republica”: 111m uzunluğunda 8000 kişilik gotik katedral Catedral da Sé, Mercado Municipal ve Theatro Municipal ile çevrili Cumhuriyet Meydanı.
• Paulista Avenue: Sao Paul’nun ekonomisinin kalbinin attığı 2.8km uzunluğundaki cadde
• Trianon adı da verilen Parque Sigueira Campos mini parkı
• En iyi manzara: Şehrin en yüksek binası Edificio Italia’nın çatısı
• Doğa ve Sporseverler: Yunus gözlemleme ve dalış için Arvoredo Marine Reserve. Snorkel için Ponta dos Ganchos. Balina gözlemleme için en iyi nokta Vida Sol e Mar (Ağustos ile Ekim arası). Sörf için Praia de Rosa

 

SANAT, MİMARİ VE PARK ROTALARI:

Parque do Ibirapuera ve MAM  – Museu de Arte Moderna, portão 3 / 2km karelik Ibirapuera Parkı Sao Paul’nun akciğeri ve sanat üssü.  Efsanevi peyzaj tasarımcısı Roberto Burle Marx’ın maharetli elinden çıkan sanat eseri gibi park, zengin bitki, çiçekleri, incir ağaçları, göleti ve açık hava heykelleri ile yemyeşil huzurlu bir vaha. İçinde usta mimar Oscar Niemeyer’ın tasarımı olan beyaz kubbeli, spiral rampalı Oca binası ve Modern Sanat Müzesi MAM, ve de Victor Brecheret’in 16 metrelik heykel enstelasyonu ile Parque do İbirapuera mutlaka bir ziyareti hak ediyor.

MASP – Museu de Arte de São Paulo, Avenida Paulista, 1578 /Brezilya’nın en geniş sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapan MASP müzesi, 14. Yüzyıldan günümüze resim ve heykelleri sergiliyor. Mimar Lina Bo Bardi’nin etkileyici mimari ve sergi tasarımı orjinal bir müze deneyimi sunmayı başarıyor: Raphael, Botticelli, Holbein, Rambrandt, El Greco, Goya, Van Gogh, Gaugin, Degas, Monet, Cezanne, Matisse, Picasso, Calder gibi ustalara ait eserler cam panel adacıklara yerleştirildiği için, yıllara ayak diremiş orjinal tabloların çerçeve ve arka yüzlerini de sergileyerek gerçek bir sanat tarihi yolculuğu yaşatıyor.
Pinacoteca do Estado Art Museum, Praça da Luz, 2 – Luz / Sao Paulo’un tarihi tren istasyonunda yer alan Art Gallery of the State pf Sao Paulo, bugün Brezilya sanatına dair geniş bir modern ve çağdaş koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Karşısında yer alan Estaço ise dönemsel sergiler ile çağdaş sanatçıları sunuyor.

Museu Brasileiro da Escultura, Avenida Europa 218 / Pritzker ödüllü Paulo Mendes da Rocha Brezilya’nın en saygın ve değerli modern mimarı. Jardim Botanico semtinde yer alan  heykel müzesi mimarin en radikal ve çarpıcı mimari tasarımlarından birisi. Müzenin bahçesi yine esanevi peyzaj tasarımcısı Roberto Burle Marx’ın maharetli elinden çıkmış.

Instituto Tomie Ohtake, Avenida Brigadeiro Faria Lima 201 / Bu çarpıcı gök binası cesur mimar Ruy Ohtake’nin dehasının eseri. Enstütü, Japon ve Brezilya sanatçılarının ve centenarian Tomie Ohtake’nin mimari, sanatsal ve tasarım işlerini sergiliyor.

Pivo Edificio Copan, Ioja 54, Avenida Ipiranga 200 / Downton’da yer alan 140 metre yüksekliğindeki Copan binası, 5000 ikametçisi, kilise, 80’in üzerinde restoran ve dükkanları ile şehrin ve dünyanın en geniş residans binası. Usta mimarlar Oscar Niemeyer ve Carlos Lemos tarafından tasarlanan orjinal binanın terasından şehir manzaraları enfes. İçinde yer alan Pivo Sanat Merkezi ise genç Brezilya’lı sanatçıların çarpıcı eserlerini sergiliyor.

Casa de Vidro, Rua General Almerio de Moura 200, Vila Morumbi / Teopik bir bahçenin içinde ayaklar üzerinde yükselen modern cam ev, dünyaca ünlü İtalyan-Brezilyalı mimar Lina Bo Bardi’nin 1950-1951’de kendisi ve eşi için yaşam alanı olarak inşaa ettiği bir mimari harikası. Zamanında Calder, Max Bill, Gio Ponti, John Cage gibi sanatçı ve entellektüellerin uğrak yeri olan bina, şimdi haftada iki kez galeri ve enstütü olarak halka açık bir sergi alanı.

Sao Paulo Sanat Galerileri:

Latin Amerika’da başka hiçbir Sao Paulo kadar geniş ve çeşitli bir sanat galerileri seçkisine ve sayısına sahip değil. Luisa Strina (R. Padre João Manuel, 755, Cerqueira César ), Fortes Vilaça (R. Fradique Coutinho, 1500, Vila Madalena), Mendes Wood DM (R. da Consolação, 3358 – Jardins) şehrin en ünlü ve başarılı üç galerisi.

Galeria Leme (Av. Valdemar Ferreira, 130 – Butantã), Galeria Vermeilho (R. Minas Gerais, 350 – Higienópolis), Luciana Brito ( Av. Nove de Julho, 5162  – Jardim Europa), Raquel Arnauld (R. Fidalga, 125 – Vila Madalena), Nara Roesler (Av. Europa, 655 – Jardim Europa), DAN (R. Estados Unidos, 1638 – Jardim America), Millan ( R. Fradique Coutinho, 1360 – Pinheiros), Jaqueline Martins (R. Dr. Cesário Mota Júnior, 443 – Vila Buarque), Choque Cultural (Rua João Moura, 997), Casa Triangulo (R. Estados Unidos, 1324 – Jardins) Zipper Galeria (R. Estados Unidos, 1494 – Jardim America), Rojo artspace,  Rua Paes de Andrade, 374 – Aclimação),  Galeria Melissa Mermaid (Rua Oscar Freire, 827 – Cerqueira César) , Nara Roesler (Av. Europa, 655 – Jardim Europa) ve de Livraia Pop (R. Dr. Virgílio de Carvalho Pinto, 297 – Pinheiros) da sanat meraklıları ve koleksiyonerler için ziyarete sanat galerileri.

Diğer Müze, Mimari Örnek, Kilise ve Parklar

MIS – Museu da Imagem e do Som, Avenida Europa, 158 – Jardim Europa
Museu do Ipiranga, Parque da Independência – Ipiranga

Teatro Municipal, Rua Líbero Badaró, 377
Centro Cultural Banco do Brasil, Rua Álvares Penteado, 112

Monumento às Bandeiras, Praça Armando de Sales Oliveira – Parque Ibirapuera
Octávio Frias de Oliveira Bridge (Estaiada Köprüsü)
Mosteiro de São Bento Kilisesi, Largo de São Bento, s/no. – Centro
Catedral da Sé Kilisesi, Praca da Se s/n Sao Paulo SP – Center

Botanik Bahçeleri Av. Miguel Estéfano, 3031 – Água Funda

Parque Villa Lobos, Av. Professor Fonseca Rodrigues, 2001 – Alto dos Pinheiros
Jockey Club São Paulo, Avenida Lineu de Paula Machado, 1263

 

Şehir Dışı Keşifler

Inhotim ve Botanik Bahçeleri: Brumadinho – Sao Paulo’ya 5-6 saat sürüş mesafesi / Botanik bahçeleri içinde yer alan Inhotim gerçekten dünyada görebileceğiniz en güzel, orjinal ve ilham verici bahçeler ve açık hava sanat müzesi. Brezilya’lı sanat koleksiyoneri Bernardo Paz’ın vizyonu ile göletler, yüzlerce palmiye ağaçları ve yemyeşil bahçelerin arasına, Brezilya sanatına ait creme de la creme eserler sergileyen, doğa ve yeşillik ile son derece uyumlu sanat pavyonları serpiştirilmiş. Matthew Barney, Yayoi Kusama, Doug Aitken, Olafur Eliasson, Rirkrit Tiravanija, Chris Burden gibi dünyaca ünlü sanatçıların heykelleri ise bahçelerin içinde yürürken sizi selamlıyor.  Şehirden bir-iki gün uzaklaşmaya değecek bir keşif Inhotim. (Inhotim ve diğer doğanın ortasında çağdaş sanat mabedleri hakkında daha detaylı bilgiye http://www.yolculukterapisi.com/sanatmuzeleri/ yazımızdan ulaşabilirsiniz)

 

Ne Zaman Gidilir?  Sao Paulo Takvimi:
Haziran ve Aralık arası, yarı tropik iklimi sebebi ile yaz aylarında (Aralık-Mart arası) yağışlar ile karşılaşmak mümkün. Ocak ve Haziran aylarında São Paulo Moda Haftaları, Ekim sonu ve Kasım başında São Paulo Uluslararası Film Festivali ve 2 senede bir Eylül – Aralık arasında Sao Paulo Sanat Bienali gerçekleşiyor.

 

 

 

SAO PAULO REHBERİ

Kısa bir Sao Paulo rehberine ihtiyaç duyanlar için özet önerilerimizi hemen sıralamak istedik. Daha fazla bilgi ve seçenek isteyenler için ise detaylı rehberimiz  yazımızın devamında yer alıyor.

Konaklama için  Burle Marx Park’ındaki Palacio Tangara, Paulista’daki Fasano, Oscar Freire caddesi üzerindeki Emiliano, ve Ibirapuera Park’ın yanıbaşındaki Unique en favori konaklama adreslerimiz. Her daim şık ve elit Paulista’ların da bar ve restoranlarnı doldurduğu bu trendy oteller, şehrin gözde birer buluşma noktası.

Brunch için Benjamin Abrahao Bakery ve Bella Paulista leziz adresler. Öğle yemeği için mükemmel bir mahalle lokantası olan Sabuji, Paulistaların arasına karışmak için ideal bir adres. Gurme deneyimler sevenler, Şef Alex Atala’nın dünyanın ilk 10 restoranları arasındaki D.O.M. restoranının yaratıcı yerel lezzetlerinin tadına bakmanız şart.  Anne mutfağı tadında lokal deneyimler sevenler için ise, geleneksel Brezilya lezzetleri sunan Dala e Dito‘da parmaklarınız yiyebilirsiniz. Şık bir Fransız deneyimi için Kaa, dünyada Japonya’dan sonra en fazla nüfusun bulunduğu şehir olan Sao Paulo’da harika Japon lezzetleri için Aya, İtalyan mutfağı severler için Gero, Et severler için ise Rodeio en gözde ve doğru adresler.

Alışveriş için kesinlikle adres dünyanın en ünlü ve şık alışveriş caddelerinden birisi olan Rua Oscar Freire ve paralel ve kesen sokaklar.  Hawainas, Melissa, Osklen, Alexandre Herchcovitch, NK Store mağazalarını, Clube Chocolate çukulatacısı ve Livraria da Vila kitapçısını mutlaka görün. Ayrıca Vila Madalena orjinal ve özgün butikleri ile ünlü sokak.

 

 

 

OTELLER

Lüks Deneyimler

Palacio Tangara, São Paulo’nun kalbinde, 100 dönüme yayılmış Burle Marx Parkının yeşillikleri ile çevrelenmiş, şehrin tüm iş, eğlence ve kültürel bölgelerine yakın konumda yer alan bu gözde otel misafirperverlik ve hizmet kalitesi prensiplerini, Brezilya yaşam sanatı ve renkleri ile harmanlamış. Neo Klasik bir malikane havası taşıyan binası, doğal ışık ile parlayan ferah iç mekanları, çarpıcı enstelasyonlar ile bezenmiş zevkli ve çağdaş dekoru, şef Jean-Georges Vongerichten imzası taşıyan füzyon lezzetleri, balkonları parkı seyreden 114 odası, passion fruit caipirinha’sı ile meşhur Burle Bar’ı, 25 metrelik kapalı yüzme havuzu, mükemmel tasarlanmış Flora Spa’sı ile her daim hareketli ve canlı olan Sao Paulo’nun huzurlu bir kaçış noktası. Rua Deputado Laércio Corte, 1501, Burle Marx Park

Fasano Modern rahatlığı arayan ancak klasik şıklıktan da vazgeçemeyenler için ideal bir otel. Sao Paulo’nun en şık butik ve restoranlarının bulunduğu Jardins bölgesindeki otel, jazz barı ve terasında bulunan havuzu ve muhteşem manzaralı fitness merkezi ile lüks ve şık bir deneyim sunuyor. Rua Vittorio Fasano, 88, Jardins

Emiliano Leading Hotels of the World üyesi olan Emiliano, ziyaretçilerini evlerinde hissettirmek için mümkün olduğunca geniş bir yaşam alanı sunan odalar dizayn etmiş. Çatısında helikopter pisti bulunan otel, iş dünyasından konuklar için de oldukça uygun bir seçim. Rua Oscar Freire, 384, Jardins

Unique Ünlü mimari eleştirmeninin ‘modern dünyanın yedi harikası’ndan biri olarak tanımladığı bu farklı dizayna sahip otel, karizmatik ve şık çizgileriyle aklınızdan çıkmayacak bir mimari deneyim sunuyor. Akıllarda kalan bir diğer çarpıcı kozu ise çatı katında bulunan su altı ses sistemine sahip kırmızı havuzu.  Avenida Brigadeiro Luis Antonio, 4700, Jardim Paulista

Tivoli Çok kültürlü Sao Paulo’nun ruhunu yansıtan otel, otantik ve organik dokunuşlarla sert çizgilerin bir arada kullanıldığı iç tasarımıyla dikkat çekiyor. İş gezileri için ideal bir adres olarak gösterilmesini ise geniş toplantı odalarına borçlu. Ödüllü İspanyol şefin 23. katta yer alan restoranıysa oldukça keyifli. Alameda Santos, 1437, Cerqueira Cesar

 

Uygun Fiyatlı Oteller

Royal Jardins Boutique Hotel Şehrin en hareketli bölgesi olan Jardins’te yer alan otel modern ve konforlu odaları ile rahat bir konaklama sağlayan 4 yıldızlı bir otel. Alameda Jau, 729, Jardim Paulista

Hotel Pergamon Modern tasarımı ve Sao Paulo’nun kalbinde yer alan konumu ile şehrin tadını çıkarmaya davet ediyor. Rua Frei Caneca, 80, Consolaçao

Novotel Sao Paulo gibi, iş gezisi amaçlı ve seyahat edenler tarafından otellerin dolu olduğu, hareketli bir şehirde merkezde kalınabilecek uygun fiyatlı otellerden. Otelde bir de sanat galerisi ve sinema bulunmakta. Rua Martins Fontes, 71

Ibis Budget Jardins Konum ve fiyat oranına göre avantajlı bir otel olan Ibis, basit, sade ve temiz odaları, standart hizmet anlayışıyla uygun bir konaklama sağlıyor. Avenue Nova de Julho, 3597, Jardins

 

Diğer Oteller

L’Hotel Porto Bay Şık bir şekilde döşenmiş odaları, spa’sı, İtalyan restoranı, barı ve ünlü Jardims bölgesine yürüme mesafesindeki konumu ile iyi bir otel alternatifi. Alameda Campinas 266, Bela Vista

Slaviero Executive Jardins Paulista Bulvarı’na 1 km. uzaklıkta bulunan otel, lüks cadde Oscar Freire’ye ve Sanat Müzesi’ne de yakın konumda. Ağırlıklı olarak iş seyahatinde olan misafirleri hedefleyen 4 yıldızlı bu otelde, iş gezisi dışında seyahat edenler de rahatlıkla kalabilirler. Alameda Campinas, 1435, Jardim Paulista

Maksoud Plaza Sao Paulo’nun eskilerinden olan otelde hissedilen canlı atmosfer, rahat bir konaklama sağlayan odaları ve genel alanları ile misafirlerini memnun etmeyi başaran bir otel.  Alameda Campinas, 150

W Hotel Sao Paulo’nun gözde butik otellerinden

 

Klasik Zincir Oteller

Intercontinental Alameda Santos, 1123

Grand Hyatt Avenida das Nações Unidas, 13301, Brooklin

Hilton Morumbi Avenida das Nacoes Unidas, 12901 Brooklin

Marriott Executive Apartments Rua Professor Filadelfo Azevedo, 717, Vila Nova Conceição

Mercure Grand Hotel Rua Sena Madureira, 1355, Bloco 1

 

 

RESTORANLAR

Kahve Molaları

Octavio Cafe  Kahve kupası şeklinde bir dizayna sahip mekanda birbirinden lezzetli kahveler arasında seçim yapmak  oldukça zorlayıcı. 2996 Brigadeiro, Faria Lima Avenue, Jd. Paulistano

Santo Grao Bu havalı kahve dükkanı günün her saati haraketli. Şık kadınlar, etrafı süzen insanlar Avrupa’nın kafelerini aratmayacak şekilde. Rue Oscar Freire, 413

Ekoa Doğa dostu kafe zinciri Ekoa’nın  en ilginç şubesi Vila Madalena’da. Eski kahve filtrelerinden abajur başlıkları yapılmış olan mekanda müşteri tipi de daha çok şehrin sanat, medya ya da trendleri takip eden tayfası. Rua Fradique Coutinho, 914 Pinheiros

Coffee Lab Bu ödüllü kafe, birbirinden egzotik kahve tatları ile başlı başına bir gastronomik kahve deneyimi. Kafe aynı zamanda aynı kahvenin farklı yapılış tarzlarıyla tadının nasıl değiştiğini deneyimleyebileceğiniz ‘lezzet ritüelleri’ adında bir uygulama yapıyor. Rua Fradique Coutinho, 1340, Pinheiros

 

Brunch ve Öğle Yemeği Adresleri

Benjamin Abrahao Bakery Fırından yeni çıkmış lezzetleri ve mis gibi kokularına karşı koymak imkansız olan fırına atıştırmak ya da kahvaltı için mutlaka gidilmeli. Rua Maranhao, 220

Bella Paulista Nefis hamur işleri ile gün ortası ya da brunch için rahatlıkla gidilebilecek mekanda aynı zamanda sandviç çeşitleri ve yemek alternatifleri de bulunuyor. Rua Haddock Lobo, 354

Prêt a Manger Café Açık büfe kahvaltısı ve rahat ortamı uzun bir kahvaltı yapmayı sağlıyor.  Rua Bela Cintra, 2375, Jardins

Sabuji Brezilya şehirlerinde pek alışık olunmayan sakin bir sokakta bulunan mekan, mahallenin restoranında takılıyorsunuz gibi hissettiriyor. Mekanın dekorasyonu ve canlı, renkli kalabalığı insanı turist havasından çıkarıp Sao Paulo’lular gibi hissettirecek kıvamda.  Rua Sabuji, 40, Jardim Paulista

Dalva e Dito Şef Alex Atala, anneannesinin tariflerine sadık kalarak hazırladığı Brezilya lezzetlerini yerel ve yalın bir şekilde lezzet düşkünleri ile buluşturuyor. Et ağırlıklı Brezilya mutfağını harika, neşeli ve zevkli bir ortamda sunuyor. Bahçesi, barı, girişte yer alan küçük dükkanı ile keyifli bir mekan. Rua Padre João Manoel, 1115

Diğer Brunch ve Öğle Yemeği Alternatifleri
Santo Grão Rue Oscar Freire, 413
Café Florinda Rua Aspicuelta, 181, Vila Madalena
Instituto Tomie Ohtake Avenida Faria Lima, 201
Forneria Rua Amauri, 319,  Itaim
Due Cuochi Cucina Shopping Cidade, Jardim
Ritz Alameda Franca, 1088, Jardins
Spot Alameda Ministro Rocha Azevedo, 72,  Jardins
Lanchonete da Cidade Alameda Tietê 110, Jardim Paulista

Le Vin  Fransız Bistro Mutfağı Alameda Tietê, 184,  Jardins
Le Jazz Brasserie Fransız Bistro Mutfağı Rua Dos Pinheiros, 254  Pinheiros

 

Akşam Yemeği: Şık ve Gurme Restoranlar

KAA Wallpaper dergisinin tasarım ödüllerinde en iyi restoran seçilen Kaa’nın dar bir geçidin sonunda gösterişsiz bir giriş ile karşılamasına bakmayın. İçeri girdikten sonra karşınıza egzotik ve muhteşem bir bahçe çıkıyor. Yağmur ormanı atmosferini yatmak için bir duvarı batan başa bu konseptte tasarlanmış olan mekanda şık vahşi ve modern bir atmosfer yaratılmış. Mutfak ise Alain Ducasse’ın mutfağında yetişen şef Pascal Valero’ya emanet. Sao Paulo’nun en çekici restoranlarından olan mekan yazın üst katında yıldızlarla birleşen manzarası ile unutulmaz. Avenida Juscelino Kubitschek, 279, Villa Olimpia

D.O.M.  Brezilya mutfağının yerel lezzetlerine yeni yorumlar getiren bu trendy restoran gastronomik bir deneyim yaşatma konusunda uzman. San Pellegrino’nun  ‘Dünyanın En İyi 50 Restoranı 2012’ listesinde 4. sırada olan restoran kaçırılmaması gereken bir adres. Rua Barão de Capanema, 549, Jardins

Fasano Fasano otelin içinde yer alan Fasano, uzun yıllar şehrin en iyi İtalyan restoranı olma konusundaki iddialı tavrından vazgeçmemiş. Menüdeki lezzetli yemekler arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız 5 aşamalı tadım menüsünü deneyebilirsiniz. Fiyatlar ortalamanın hayli üzerinde ancak klasikleşmiş bir markanın şık atmosferinde görülmek ve lezzetleri denemek isteyenler için ideal bir adres. Hotel Fasano, Rua Vitório Fasano, 88,Jardins

Clos de Tapas Sao Paulo’nun tapas konusundaki şık restoranı tapas’a Brezilya yorumu katmayı da ihmal etmiyor. Özgün ve yenilikçi bir menünün arkasında Michelin yıldızlı restoranların başarılı şeflerinden oluşuyor. Geleneksel detayların modernist bir çizgiyle birleştiği restoranın dekorasyonu da iç tasarım ödüllü mimar Naoki Otake’nin elinden çıkma. Rua Domingos Fernandes, 548, VI. Nova Conceiçao

Diğer Şık Alternatifler

Attimo Trendy Brezilya ve İtalyan restoranı. Rua Diogo Jácome, 341, Vila Nova Conceicao

Mani  Akdeniz Şef Mutfağı.  Rua Joaquim Antunes, 210,  Pinheiros

Alucci Alucci Çağdaş Latin Amerika mutfağı. Rua Vitório Fasano, 35, Jardim Paulista

Marakuthai Thai&Brezilya mutfağı. 1618 Alameda Itu, Jardins

Spot Brasserie Alameda Ministro Rocha Azevedo, 72  Jardins

La Tambouille Fransız & İtalyan Mutfakları. Avenida Nove de Julho, 5925

Capim Santo  Brezilya Mutfağı. Rua Ministro Rocha Azevedo 471,Jardim Paulista
Dalva e Dito İtalyan & Brezilya Mutfakları. R. Padre Joao Manuel, 1115, Jardins
Piselli İtalyan mutfağı. Rua Padre João Manuel, 1253 Jardins
Parigi İtalyan ve Fransız Mutfağı.  Rua Amauri, 275 Itaim
Charlô  Fransız Brezilya Mutfakları. Rua Barão De Capanema, 440  Jardins
Antiquarius Portekiz mutfağı. Alameda Lorena, 1040 Jardins
Deloonix  Şef mutfağı. Rua Bela Cintra, 1709

 

 

Akşam Yemeği: Rahat ve Samimi Restoranlar

Figueira Rubaiyat Etrafı incir ağaçlarıyla çevrili bu restorana girer girmez şehrin hareketli havasından bir anda huzur dolu bir atmosfere geçiyorsunuz. Adını da bu incir ağaçlarından alan restoranda, et yemekleri kendi yetiştirdikleri hayvanlardan yapıldığı için iddialı. Et sevmeyenler içinse paella, deniz ürünleri gibi alternatifler de oldukça lezzetli. Şarap kavı zengin restoranın ayrıca içerisinde farklı soslarla sunulan istiridye barı da bulunuyor. Fiyatlarının biraz yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Rua Haddock Lobo, 1738, Jardim Pulista

Rodeio Sao Paulo’nun en popüler mekanlarından olan Rodeio, 1958 yılından beri şehrin güçlü isimlerini müdavimi yaparak iyi bir müşteri profilini elinde tutmayı başarmış restoranlardan. Hatta ülkenin eski bakanlarından Deflim Netto restoran için, ‘Brezilya’da güç sahibi olmak Rodeio’da masa bulmak demektir’ sözlerini kullanmış. Rua Haddock Lobo, 1498, Jardins

Gero Fasano restoran zincirinin bir parçası olan Gero’da, Fasano restorandakinden farklı olarak samimi ve İtalyan rahatlığında bir atmosfer yaratılmış. İtalyan lezzetlerinin yanında et, balık gibi alternatifler de bulunsa da kesinlikle yüz yılı aşkın süredir ustalaşan markanın İtalyan lezzetleri için gidilmeli. Rua Haddock Lobo, 1629, Jardins

Tenda do Nilo Lezzetli Lübnan yemeklerini rahat ve iddiasız ancak lezzet olarak iddialı bir mekanda yemek isteyenler için ideal. Rua Haddock Lobo, 1629, Jardins

Consulado Mineiro Brezilya mutfağının tadını bu makul fiyatlı, büyük porsiyonlu ve samimi mekanda çıkarabilirsiniz. Praca Benedito Calixto 74

Gil Bistro Rahat, iddiasız ve sade mekanda modernize edilmiş bir Brezilya mutfağı menüsü var. Mekan sahibi Antonio’nun o gün ne dinlemek istiyorsa onu çaldığı ve moduna uygun şarabı açtığı mekanın Sao Paulo seyahatinde mutlaka yeri var. Rua Jacurici, 37

Diğer Rahat ve Samimi Alternatifler

Feijoada da Bia Brezilya Mutfağı. Rua Lopes Chaves, 105
Empório Ravioli  İtalyan Mutfağı. Rua Fidêncio Ramos, 18  Vila Olímpia
Tordesilhas  Brezilya Mutfağı. Al. Tiete 489
Brasil a Gosto Brezilya Mutfağı. Rua Prof. Azevedo de Amaral, 70
Baby Beef Rubaiyat  Brezilya Mutfağı.  Alameda Santos, 86
Serafina  İtalyan Mutfağı. Alameda Lorena, 1705B  Jardim Paulista
A Bela Sintra  Portekiz mutfağı.  Rua Bela Cintra, 2325  Jardins
Trindade  Portekiz mutfağı.  Rua Amauri, Alphaville  E Brasilia
Fogo de Chão  Geleneksel Et yemekleri. 6824 Av. Santo. Amaro
Barbacoa  Churrascaria (Brezilya usulü et)  Rua Renato Paes de Barros, 65

Adega Santiago Akdeniz, İspanyol, Füzyon. Sampaio Vidal, 1072  Pinheiros
La Tambouille Fransız, İtalyan.  Avenida Nove De Julho, 5925  Jardins
Arabia  Lübnan Lokantası.  Rua Haddock Lobo, 1397

 

Akşam Yemeği: Japon Restoranları

Japonya’dan sonra en fazla Japon nüfusun Sao Paulo’da olması elbette şehri bir Japon restoranı cenneti yapıyor. Şehirde Japon mutfağına meraklı bünyeleri fazlasıyla tatmin edecek onlarca iddialı restoranın bulunuyor.

Aya  Pinheiros, Rua Pedroso de Moraes 141

Kinoshita Vila Nova Conceição, Rua Jacques Félix, 405

Kosuchi  Rua Viradouro, 139

Jun Sakamoto  Rua Lisboa, 55 Jardim Paulista

Nagayama Rua da Consolação, 3.397 Jardins

Nagayama Japon Mutfağı/ Rua Bandeira Paulista, 369  Itaim

Jam Warehouse  Rua Lopes Neto 308

Jun Sakamato  Rua Lisboa 55 Pinheiros

Kinoshita  Rua Jacques Felix 450 Villa Nova Conceiça

 

 

Vejetaryen Restoranlar – Öğle & Akşam Yemekleri

Goshala  Adı Sanskrit dilinde ‘İnek Barınağı’ anlamına gelen restoranın tüm menüsü vejetaryen. Ahşap dekoru, huzurlu ortamı, Brezilya ve Hint mutfağının karışımından oluşan lezzetleri ile uygun fiyata güzel bir yemek mekanı. Rua dos Pinheiros

Banana Verde Civarında sanatçı atölyelerinin, dekorasyon ve tasarım dükkanlarının ve kafelerin bulunduğu haraketli bir bölgede bulunan restoran hem öğle hem akşam yemeği için uygun ve makul fiyatlı. Rua Harmonia, 278, Villa Madalena

Goa Sadece öğle saatlerinde açık olan restoran açıldığından beri yalnızca organik malzemelerle yapılan yemekleri menüsüne alıyor. Vejetaryen olmasanız bile sağlıklı ve uygun fiyatlı bir yemek için bir öğle yemeğinizi mekan sahibi ve aynı zamanda şefi olan Augusto’nun restoranına ayırabilirsiniz.  Rua Conego Eugenio Leite, 1152, Pinheiros

 

 

BAR ve PUBLAR

Skye Bar Avenue Brigadeiro Luis Antonio, 4700,  Itaim

Bar Astor Rua Delfina, 163,  Vila Madalena
Baretto  Rua Vittorio Hotel Fasano, 88, Jardins
Bar Número Rua da Consolação, 3585, Jardins
Bar Balcão Rua Dc. Melo Alves, 150, Jardim Paulista
Bar da Dona Onça, Avenue İpiranga
Casa 92 Rua Cristovão Gonçalves, 92, Pinheiros
Z Carniceria Rua Augusta, 934
Buddah Bar Avenue Presidente Juscelino Kubitschek, 2041 Itaim
O’Malley’s Pub Alameda Itú, 1529, Jardins
Finnegan’s Pub Rua Cristiano Viana, 358, Pinheiros
All Black Pub Rua Oscar Freire, 163, Pinheiros
Grazie a Dio! Rua Girassol, 67, Pinheiros

 

 

KULÜPLER

Lions Nightclub Avenida Brigadeiro Luís Antônio, 277, Centro
Anexo Av. Brigadeiro Luis Antonio, 5003, Jardins
Berlin, Rua Conego Vicente Miguel Marino 83
Neu Rau Dona Germaine Burchard, 421
Kiss & Fly Avenida Juscelino Kubitschek, 2041, Vila Olímpia
D-Edge Avenida Auro Soares de Moura Andrade 141

 

 

ALIŞVERİŞ

São Paulo Moda Haftası’nın moda dünyasında kazandığı başarının bir yansıması olacak bu şehir inanılmaz alışveriş seçenekleri sunuyor. Jardins bölgesinde yer alan Rua Oscar Freire Louis Vuitton, Dior, Montblanc, Cartier, MaxMara, Ermenegildo Zegna, Versace, Cavalli, Bulgari, Salvatore Ferragamo, Marc Jacobs, Nike gibi dünya markalarının yanı sıra Alexandre Herchcovitch, NK Store, Havaianas, Carlos Miele, ve Osklen gibi Brezilya markalarını ve de Clube Chocolate gibi harika gurme ürünleri bulabileceğiniz şık mağazalar ile dolu. Vila Madalena orjinal ve özgün butikleri ile ünlü. Tasarım, ev dekor ve aksesuarları için ise doğru sokak Alameda Gabriel Monteiro da Silva. Avenida Europa Audi, BMW, Bentley, Porche, Ferrari ve Land Rover gibi otomobil markalarının showroomları ile dolu.

 

Alışveriş Bölgesi: Rua 25 de Março

 

Konsept Mağaza: Daslu  Avenida Presidente Juscelino Kubkitschek 2041 Vila Olimpia

 

Alışveriş Merkezleri

Iguatemi Avenida Brigadeiro Faria Lima, 2232  Jardim Paulistano

Cidade Jardim Avenida Magalhães de Castro, 12000  Jd Panorama
Higienópolis Avenida Higienópolis, 618  Higienópolis

 

Giyim

Maria Simone Rua Wisard, 287, Vila Madalena
Mumps Rua Wisard, 285, Vila Madalena
Simultânea Rua Aspicuelta, 207, Vila Madalena
Ronaldo Fraga Rua Aspicuelta, 259, Vila Madalena
Refazenda Rua Aspicuelta, 188, Vila Madalena
Condimento Morumbi Shopping Avenida Roque Petroni Junior 1089
Alexandre Herchcovitch Rua Haddock lobo 1151
Hotel Lycra R Oscar Freire 1055, Jardins

 

Çanta& Ayakkabı

Galeria Melisa Rua Oscar Freire 827 Jardins

Havaianas  Rua Oscar Freire 1116 Jardins

Composição Rua Girassol, 228
Halı&Tekstil

Villa Nova, Rua Girassol, 283, Vila Madalena

 

Gurme

Clube Chocolate Rua Oscar Freire 913

 

Kitapçı

Livraria da Vila, Rua Fradique Coutinho 915 Jardins

 

Bit Pazarı

Praça Benedito Calixto, Pinheiros
Liberdade Pazarı, Liberdade

 

Pazar 

Praça Dom Orion, Bixiga

 

Yiyecek Pazarı

Mercado Municipal Paulistano, Rua da Cantareira, 306
Galeria dos Pães, 1645 Rua Estados Unidos

 

Spa
Spa des Jardins Rua Haddock Lobo, 935  Jardins

 

 

 

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir