SAN FRANCISCO İZLENİM & ROTALARI


GÖKKUŞAĞI ŞEHRİ

Amerika’nın en güzel şehirlerinden birisi olan San Francisco Kaliforniya’nın telaşsız rahatlığı ile şehir ritmini harika bir uyum içinde harmanlayan bir kosmopolit.

 

Gerçekten Amerika’nın en özgün şehirlerinin başında geliyor San Francisco.  Bugi bugi gibi inip çıkan her tepenin ardında bekleyen şaşırtıcı manzaraları, genç yaşlı herkesi bir araya getiren Union Square, bir mimari harikası Golden Gate köprüsü, köprüyü geçer geçmez şehir manzarasına hakim huzurlu ve yavaş sahil kasabası Sausalito, renklerin, kokuların ve tatların harmanlandığı Chinatown, efsaneleri ile ünlü Alcatraz, yan yana dizilmiş rengarenk evleri, nostaljik tramvay çanları, hepsi ve daha fazlası San Francisco’da…

 

Eşitlik, ekolojik duyarlılık, kişisel hak ve özgürlüklere saygı ve hoşgörünün şehri olan San Francisco, gay ve lezbiyenlere kucak açması sebebi ile gökkuşağı şehri olarak da adlandırılıyor.

 

Galerileri, müzeleri, restoranları, mağazaları, sokakları, parkları ve festivalleri ile her zaman nabzı yüksek olan San Francisco; yapaylığı kıran, hem bohem hem de kozmopolit sürpizler yaşatan ve herkese kucak açan bir şehir.

 

Ilıman iklimi ile Kuzey Amerika’nın en yaşanılası şehri olan San Francisco, yeni otel, restoran, kafe açılışları ile, son yıllarda daha da canlı ve heyecan verici bir kimliğe kavuştu.

 

 

 

 

 

 

 

SAN FRANCISCO ROTALARI

 • Golden Gate Köprüsü ve Parkı:Dünyanın en ünlü asma köprüsü olan Golden Gate, gece gündüz muhteşem bir manzara sunuyor. 1937 yılında açılan Golden Gate Köprüsü, adını San Francisco Körfezi’nin girişi olan Golden Gate Boğazı’ndan alıyor. Sisli havalarda gemilerin köprüyü görebilmeleri için “turuncu” renge sahip olan Golden Gate, dünyanın en güzel köprülerinden biri. Zamanınız varsa muhteşem manzarasının tadını çıkarmak için köprüyü mutlaka yürüyerek geçmenizi öneririz. San Francisco çevresindeki birçok alandan seyredilebilen Golden Gate Köprüsü’nün gün boyunce eşsiz manzaralarının tadını çıkarmak isterseniz en güzel noktalar: Alexander Bulvarı yakınındaki Conzelman Yolu, Marin County tarafında yer alan Kuzey Vista Noktası ve otobanın San Francisco ucuna konumlanmış meşhur Güney Vista Noktası. Ayrıca, özel çiçek bahçeleri, gölleri ve müzeleriyle Golden Gate Parkı’da görülmeye değer.  William Hammond Hall ve John McLaren gibi peyzaj ve bahçe uzmanlarının büyüleyici bir vahaya dönüştürdüğü Golden Gate Park, öocuk oyun alanları, gölleri, piknik alanları, Japon zen bahçesi, mini çay bahçesi, anıtları ve kültürel mekanları ile şehrin doğa cenneti.

 

 • Alcatraz Adası ve Hapishanesi: Kaçması neredeyse imkansız olarak ünlenmiş soğuk sularla çevrili yüksek korumalı bu hapishaneden kaçış maceraları “Yaralı yüz“, “Makinalı Silah”, “Alcatraz’ın Kuşçusu” gibi birçok filme ve kitaba ilham olmuş. 1861 ve 1963 tarihleri arasında tehlikeli mahkumları barındıran federal cezaevi olarak kullanılan, efsaneleri ile ünlü Alcatraz hapishanesi, 1963 yılından bu yana sadece turistik geziler için kullanılıyor. Alcatraz’a Pier 33 limanından kalkan feribotlar ile 35 dakikada ulaşılabiliyor.

 

 • Lombard Street:Amerika’nın en orjinal sokağı olan Lombard Street, Russian Hill’in sarp tepesinden kıvrıla kıvrıla Hyde ve Leavenworth’a kadar aşağı uzanıyor. Sekiz keskin dönüş ile dünyanın en çarpık virajlarına sahip olan sokak boyunca eşsiz güzellikteki Viktorya stili malikaneler yer alıyor. Ve sokaktaki her virajda San Francisco’nun harika sahil manzaralarını görebiliyorsunuz. San Francisco’nun en çok ziyaret edilen caddelerinden birisi olan Lombard’ın kıvrımlı yollarından her gün binlerce turistin geçmek istediğini akılda tutarak erken saatleri tercih etmekte fayda var.

 

 • Tramvay:1964 yılında tasarlanan tramvaylar şehrin büyüleyici manzaralarını seyrederek nostaljik bir deneyim yaşamak için ideal bir sembol. Russian Hills’den Aquatic Park’a uzanan Powell-Hyde ve Nob Hill’ten Fisherman’s Wharf’a uzanan Powell-Mason en iyi manzaranın keyfini yaşayabileceğiniz rampalarıyla ünlü güzergahlar.

 

 • Alamo Parkı ve Meydanı: San Francisco’da yeşilliklerin arkasında renkli evlerin fotoğraflarının kadrajlandığı nokta işte burası. Kartpostal görünümünde Viktoryen mimardeki renk renk evlerin yan yana dizildiği yüksek bir tepede yer alan Aloma Meydanı ve çevresinden, San Francisco’nun birçok önemli binası ve Golden Gate köprüsünün bir bölümünü de görebilmek mümkün. San Fransisco yürüyüşlerinizin ardından, Alamo Meydanınındaki çimenlere uzanıp, yeşilliklerin arasında manzaralara nazır yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

 

 • San Francisco Güzel Sanatlar Sarayı: 1915 yılında Roma ve Yunan mimarisinden esinlenerek inşaa edilen Palace of Fine Arts Theatre Sarayı çevresindeki büyük göl, yapının geometrik formlarını yansıtan bir ayna görevi görüyor. Güzal Sanatlar sergilerini gezdikten sonra bahçesinde düğün fotoğrafı çektiren birçok San Francisco’lu çifte rastlayacaksınız.

 

 • Exploratorium:Birçok müzeden farklı bir konsepte sahip olan Exploratorium, seyretmenin yanı sıra sizin de birebir içinde yer alabileceğiniz ilginç etkinlikler sunan bir bilim müzesi. 75 dakikalık serüven dolu bir yolculuk sunan Tactile Dome’u mutlaka deneyin. Müze, Salı –Perşembe 10:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

 

San Franciscoda iken görülmeye değer diğer adresler ise: Ghirardelli Meydanı, SFMOMA San Francisco Modern Sanatlar Müzesi, The Cable Car Museum Tramvay Müzesi, Kaliforniya Bilimler Akademisi, Kaliforniya Legion of Honor Sarayı, Yerba Buena Bahçeleri, Angel Island Parkı, Aquarium of the Bay Akvaryumu, San Francisco Hayvanat Bahçesi, Marshall’s ve Ocean Beach Plajları ve Silikon Vadisi.

 

 

 

YÜRÜYÜŞ ROTALARI VE ADRESLERİ

 

 • Union Meydanı ve Downtown Sanat Rotası:Şehrin sembolik buluşma noktalarından biri olan Union Square’de yıl boyunca konserler, şenlikler, Noel kutlamaları ve karnavallar gibi eğlenceli etkinlikler düzenleniyor. Meydan çevresinde zevkinize göre tercih edebileceğiniz çok sayıda müze, galeri, tiyatro, lokanta, kafe, caz ve blues kulüpleri yer alıyor. Çağdaş Sanat Müzesi SF Moma, Xanadu Galerisi, Yerba Buena Center for the Arts, Geary Street ya da Clementina üzerindeki Varnish ART Bar, SF Camerawork sanat galerileri, görülmeye değer müze ve galeriler. Yolunuz downtown’a düşmüşken: Kayo Books (kitapçı), Limn (modern objeler), Murik (çocuk kıyafetleri) Gimme Shoes, De Vera, Metier, Huf, Jeremys dükkanları birer ziyareti hak ediyor. Ayrıca Belden Place’de yer alan birbirinden güzel restoranlarda açık havada ya da Cafe Claude (7 Claude Lane)’de öğle yemeği, Le Colonial (20 Cosmo Place) ya da Owl Tree (601 Post Street)’de bir akşamüstü kokteyli, casual atıştırmalıklar için lokallerin favorisi Original Joe’s (144 Taylo Street), şık bir gurme ortamı için Fleur De Lys (777 Sutter Street), elegan bir Japon mutfağı için Kyo-Ya(2 Montgomery St), Californiya lezzetleri için Chez Spencer ( 82, 14th St) ya da bistro atmosferi için South Park Cafe(108 South Park) ’de akşam yemeği keyifli bir gün için ideal seçenekler. Ardından eğlence için adres: The Stud (399, 9th St)

 

 

 • Pier 39, Fisherman’s Wharf, Ferry Building, Coit Tower, Little Italy, Chinatown rotası:

Bu bölgelerin her birinin kendine ait farklı bir kimliği var. Farklı kültürlerin bir ’patchwork’ gibi yanyana konuşlandığı bu rota, güneşli bir havada tüm günlük uzun, yorucu ancak harika bir yürüyüş rotası.

Pier 39 – Fisherman’s Wharf şehrin en turistik noktası olsa da, deniz kıyısındaki Fisherman’s Wharf ve Pier 39 iskeleri cıvıl cıvıl atmosferi ile ziyarete değer. Bu kompleks 1978 tarihinde açıldıktan kısa bir süre sonra şehrin eğlence merkezi haline gelmiş. Dev bir iskele üzerinde inşa edilmiş olan Pier 39’da yol boyunca restoranlar, kafeler, dükkanlar yer alırken, Fisherman’s Wharf deniz aslanlarına ev sahipliği yapıyor.

Ferry Building Market Place ve Farmer’s Market, yüzlerce farklı yiyecek standında taze günlük lezzetlerin tadına varmak için ideal. Ferry Building’de yer alan Vietnam lokantası Slanted Door özellikle tavsiye edilir.

Ardından Filbert Merdivenlerinden Coit Kulesine tırmanırken manzaralar harika. Duvarlarına işlenen freskler ile ince bir mimarinin ürünü olarak 1933 yılında inşa edilen, 64 metre yüksekliğindeki Lillian Coit Anıt Kulesi’nin tepesndeki gözlem noktası ise şehrin eşsiz panaromik manzaraları ile büyüleyici bir deneyim.

Yine şehrinin kuzey doğusundaki North Beach bölgesinde yer alan İtalyan Mahallesi Little Italy, küçücük ancak çok sevimli bir mahallede. Göçmen İtalyanların kurduğu yerleşim bölgesi, bugün özgün lokanta, dondurmacı, pastane, kafe, butik ve şahsına münhası mimarisi şehrin keyifli ve büyüleyici bölgelerinden birisi.

1848 kurulmuş, Amerika’daki en eski Çin mahallelerinden birisi olan Chinatown, Kuzey Amerika’da yaşayan Çinli göçmenlerin geleneklerini, kültürlerini, dillerini ve ibadetlerini halen sürdükleri yerleşim bölgesi. Tao Tapınağı olan Tien Hau Temple, renkli duvarlarında asılı fenerleri, tütsü kokuları ve Çinlilerin dua mırıltıları ile tüm duyularınızı harekete geçiriyor.

Eğer hala enerjiniz varsa şehrin ikonu haline gelmiş Transamerica Piramidi ve Redwood Parkı enfes bir yer ve gök buluşması yaşamak için ideal son durak.

Rotadaki Adresler:

Kahvaltı: Liguria Bakery (1700 Stockton St)  Öğle yemeği:Cafe de Stijl (1 Union St), Cafe Niebaum-Coppola (916 Kearny St.) Caffe Trieste (601 Vallejo St) Akşam yemeği:Gurme Bask mutfağı: Piperade (1015 Battery St), Rahat & Rustik: Globe (290 Pacific Avenue), İtalyan: Da Flora (701 Columbus Ave), Deniz Mahsülleri Tadich Grill (240 California St), Fransız: Chez Jacqueline (1454 Grant Ave) Çin: Jai Yun (923 Pacific Ave) Bar: Tosca Cafe 242 (Columbus Ave) Vesuvio (255 Columbus Ave) Dans: Bimbo’s 365 Club(1025 Columbus Ave) Rosewood (732 Broadway) Sanat: Japonesque Gallery (824 Montgomery St) Alışveriş: Conor Fennessy (801 Columbus Ave) Verdigris Clay Studio (2801 Leavenworth st) Alla Prima (1420 Grant Ave) Aria (1522 Grant Ave) Columbine Design (1541 Grant Ave)

 

 

 • Civic Center, Market Street, Pacific Heights, Haight Ashbury Rotası:

Büyük ‘Beaux-Arts’ binaları ile ünlü Civic Center’dan Hayes vadisine, Gough ve Market Caddelerinden, Pacific Heights’a, sayfiye yeri Haight Ashbury’den, milyonlarca ağaca ev sahipliği yapan Golden Gate Parkına ulaşan rota, orjinal ve özgün dükkanları, restoranları ile çok keyifli.

Dümdüz bir istikamette ilerleyen mağazlar ve restoranlar ile dolu Market Street, San Francisco şehrinin en işlek caddesi. Gün boyunca caddeden atlı faytonlar, elektrikli tramvaylar, nostaljik tramvaylar, elektrikli troleybüsler, otobüsler ve arabalar geçiyor.

Paicific Heights ise masalsı bir mimarinin rengarenk botanik ile buluştuğu bölge. Sacramento Caddesi , Fillmore Caddesi ve Presido Avenue üzerindeki Harputs, Chez Nouz, Heather, Cielo, Juicy News, George, Vivande Porta Via, Nest, Haas gibi lokal restoranlar ve vintage dükkanlar ile çok özgün bir havası var. dot.com’cuların kurduğu South of Market ve de Cow Hollow bölgeleri ise yeni restoranları ve butikleri ile gelişen ve çok rağbet gören bölgeler arasında yer alıyor.

Haight Ashbury ise hippilere, alternatif müziklerin yapıldığı sokaklarda sıra dışı evlere ev sahipliği yapan bohem ve renkli bir semt. Haight Ashbury, 1960’lı yıllarında doğa ve insani değerleri teşvik eden ve tüm canlıların uyum içinde bir yaşam sürdürmesi gerektiğini savunan hippi idealistlerinin Bohem hareketinin merkezi olmuş, Janis Joplin ve Jefferson Airplane gibi ünlülere ev sahipliği yapmış Haight- Ashburry bölgesi hala bu bohem ruhu yaşatıyor.

Rotadaki Adresler:

Sanat: Asian Art Museum ( 200Larkin St.) Alışveriş: MAC(387 Grove St), Friend (401 Hayes St) Flight 101(525 Hayes St) Propeller (555 Hayes St) Zonal (568 Hayes St) Noon (1637 Market St) Kahvaltı: Citizen Cake (399 Grove St) ve Cafe Flore (2298 Market Street) Brunch: Home (2100 Market Street) Öğle yemeği: Hayes Street Grill (320 Hayes St) Absinthe Brassserie (398,Hayes Street), Arlequin (384b Hayes Street) Vicolo Pizzeria (201 Ivy Alley)Akşam yemeği: Japon: True Sake(560 Hayes St) Akdeniz mutfağı: Zuni Cafe (1658 Market St) Latin: Destino (1815 Market St) SupperClub: Mecca (2029 Mecca St) Hint: Tallula (4230 18th St) Organik: RNM (598 Haigh St.) İçki: Hayes & Vine (377 Hayes St), Noc Noc (557 Haigh St.) Toronado (547 Haigh St.) Aub Zam Zam (1633 Haigh St.) Eğlence: Jade Bar (650 Gough St)

 

 

 • Mission Bölgesi Rotası:San Francisco’nun en eski yerleşim bölgesi olan Mission’ın kökleri 1770’lerde İspanyollara dayanıyor. Ardından eklenen İrlandalılar, Almanlar, İtalyanlar ve de sanatçılar ve öğrenciler ile birlikte San Francisco’nun en bohem bölgesi haline gelmiş Missions. Şehrin en eski binası 1790’dan kalma Mission Dolores kilisesi (3321, 16th St) burada yer alıyor.

Rotadaki Adresler:

Bohem sanat galerileri ve dükkanlar: Jack Hanley Gallery (389 Valencia St.), Intersection for the Arts (446 Valencia St.), Galeria de la Raza (2857, 24th St) Paxton Gate(824 Valencia St.), 826 Valencia (826 Valencia St), Laku(1069 Valencia St) Den(849 Valencia St) X21Modern(890 Valencia St)HRM(924 Valencia St) Kahvaltı: Tartine Bakery (600 Guerro St) Pazar Brunch: Universal Cafe (1814 19th St) ve Slow Club (2501 Mariposa St) Öğle yemeği: Binbir çeşit pizza için Paulines Pizza Pie ( 260 Valencia St.), 21yy burgerler için Burger Joint ( 807 Valencia St), tapas için Timo’s (842 Valencia St), ufak atıştırmalıklar için BiteRite Market(3639, 18th St), kahve için Farley’s( 1315 18th St) Akşam Yemeği: Peru lezzetleri için Limon (33, 16th St), İtalyan ruhu ve lezzetleri için Delfina(3621, 18th St) taptaze Meksika mutfağı için La Taqueria (2889 Mission St), organik Kaliforniya mutfağı için Blue Plate (3218 Mission St) Modern Fas tapasları için Baraka (288 Connecticut St) Eğlence: Jazz için : Bruno’s (2389 Mission St) Pazar günleri salsa için El Rio (3158 Mission St) Dans için Laszlo ( 2526 Mission St)

 

 

 • Castro bölgesi ve en iyi günbatımı manzara noktası:Şehrin en eski bölgerinden birisi olan Castro bölgesi, film festivallerine ev sahipliği yapan Castro Sinemasını; bir yanda şık ve kaliteli, diğer yanda rahat ve salaş restoran ve mağazaları barındırarak tam bir kozmopolit karma sunuyor. Dik yokşulu bir bölge olan bölgede Castro Caddesi, 19. Cadde ve Douglass Caddelerinde biraz inişli çıkışlı da olsa dolaşmak keyifli. Ardından Seward Caddesinde yer alan parkta bir dinlenme molası alıp, güç topladıktan sonra, Douglass Hill merdivenlerinden çıkıp, Kite Hill’de yemyeşil çimenlere uzanıp, gün batımında San Francisco şehrinin harika manzaralarını izlemek muhteşem.

 

 

 • Nasıl Gidilir?

Lufthansa Hava Yolları ile 499 USD’den başlayan fiyatlar ile İstanbul- San Francisco uçuşları hakkında bilgi almak için:  www.lufthansa.com/tr/en/explore-north-america?specialid=7968

 

SAN FRANCİSCO’DAN HAFTASONU KAÇAMAKLARI

 • Napa ve Sonoma Şarap Vadileri: Yeni dünya şaraplarının en güzel Chardonnay ve Cabarnet Sauvignon’larına ev sahipliği yapan Napa vadisi, San Francisco’ya 1.5 saat uzaklıkta. Harika manzaralar eşliğinde vadiyi dolaştıktan sonra şarap tadımları (Opus One, Robert Mondavi) ve gurme restoranlarda (Auberge du Soleil) muhteşem lezzetlerin tadına varmak mümkün. Auberge du Soleil, 180 Rutherford Hill Rd, Rutherford: Uçsuz bucaksız şarap vadilerine bakan bir tepede konumlanmış Auberge du Soleil, 30 yıldan beri Napa Vadisinin şıklık sembolü. Klasik bir lükse sahip Auberge du Soleil, yine Napa vadisinde, daha modern ve informal iki kardeş otele de imza attı: Solage ve Calistoga Ranch. Ancak aradan yıllar geçse de tacını kimseye kaptırmayan bu efsanevi otelin en önemli deneyimi iki Michelin yıldızlı restoranın gurme lezzetleri. Ayrıca Japon usulü kahvaltısı, spa’sında yer alan masaj ve terapilerileri de denemeye değer.
 • San Francisco’dan 1 saat sürüş mesafesinde kuzeyde yer alan West Marin, harika bir doğa, muhteşem manzaralar ve de lokal lezzetler ile çok keyifli bir rota. Rota üzerindeki adresler ise: OTELLER: Nick’s Cove (23240 California 1) ve doğada huzur bulmak ve dinlenmek için ideal bir otel olan Manka’s Inverness Lodge(30 Callendar Way)  KAHVALTI ADRESİ: Chicken Ranch (Sir Francis Drake Blvd.) ÖĞLE YEMEĞİ ADRESLERİ: İSTİRİDYE ÇİFTLİĞİ VE RESTORANLARI: Hog Island Oyster Company, 20215 Highway 1 ve Tomales Bay Oyster Company, 15479 Highway 1,  İSTİRİDYE RESTORAN & DÜKKANLARI: The Marshall Store, 19225 Highway 1, Drake’s Bay, 17171 Sir Francis Drake Blvd ve Osteria Stellina,11285 State Highway 1.  GURME DELİ & DÜKKAN: Cowgirl Creamery, 80 Fourth St., Point Reyes Station. KAFE & SANAT GALERİSİ & MANAV: Toby’s Feed Barn, Point Reyes Station AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ: Sir + Star at The Olema, 10000 Sir Francis Drake Dr ve Nick’s Cove, 23240 California 1. YÜRÜYÜŞ VE TIRMANIŞ PARKURUTomales Bay Trail, Golden Gate National Recreation Area. KİTAPÇI: Point Reyes Books, Point Reyes Station
 • San Francisco’dan 3,5  saatlik sürüş mesafesinde South Lake Tahoe/ Kışın ailecek kayak kaymak ve yazın doğada çocuklar ile birlikte vakit geçirmek için ideal bir konaklama adresi: Basecamp Hotel, 4143 Cedar Ave.
 • San Francisco’dan 3.5 saatlik, Los Angeles’tan 1 saat  sürüş mesafesinde Laguna Beach / Muhteşem bir plaj oteli olan Montagne okyanusu kucaklayan odaları ile harika bir deniz & güneş & kumsal tatili adresi: Montage, 30801 South Coast Hwy
 • San Francisco’dan 3 saat, Los Angeles’tan 1,5  saat  sürüş mesafesinde Santa Barbara / Santa Ynez dağlarına karşı, zeytin ağaçları ve lavanta tarlaları arasında yer alan 19.yy çiftlik evi: Ysidro Ranch  (900 San Ysidro Ln, Santa Barbara) 41 bungalovdan oluşuyor.  Her kulübe şöminesi, özel verandası, açık hava duşu ve küveti ile romantik bir haftasonu için ideal bir ortam sunuyor.  1 saat uzaklıkta yer alan Santa Ynez bağları ve Santa Maria vadileri büyüleyici manzaraları ile keyifli yarım günlük bir rota. Ayrıca 10 dakika uzaklıkta Santa Barbara’da her an kalabalığa karışmak için keyifli bir alternatif.  Otelin gurme yemekleri harika ancak bir gece Santa Barbara’da yemek yemek isteyenler için deniz mahsülleri sunan Brophy Brothers  ve İtalyan lezzetleri sunan Pane e Vino harika alternatifler. Öğlen atıştırmalığı için ise salaş Meksika barı La Super Rica tacoları ile ünlü.
 • San Francisco’dan 3 saat, Los Angeles’tan 45 dakika sürüş mesafesinde yer alan Westlake Village. The Ranch at Live Oak’ın yeni açılan kardeşi The Ranch 4.0 (2 Dole Dr, Westlake Village) Amerika’nın en iyi sağlıklı yaşam çiftliği ve zayıflama kamplarından birisi olma yolunda ilerliyor. Günde 4 saatlik yürüyüş, yarım saatlik karın egzersizleri, 1 saatlik  yoga programı ve 1400 kalorilik vejeteryan menüsü ile 4 günde sıkılaşma ve kilo kaybını garantiliyor.

 

 

 

 

 

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız
Zeynep Atılgan Boneval

2 comments

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

 2. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir