SAN DIEGO İZLENİM&ROTALAR


OKYANUSU KUCAKLAYAN ŞEHİR

 

Amerika’da yaşadığım 3 senenin büyük bir bölümü San Diego’da geçti, ve benim için Amerika’nın en güzel şehri olarak apayrı bir yeri var. İstanbul’daki kalabalık, trafikli, koşuşturmalı ve dar zamanlı bir ortamdan, sadece 1.2 milyon kişinin yaşadığı her daim güneşli San Dieogo’nun sakinliğine, telaşsız, tasasız ve pozitif rahatlığına girince, insan kendini adeta cennette hissediyor.

 

Gerçek olamayacak kadar güzel, ferah ve düzenli olan bu şehirde, gün içerisinde bir sürü aktivite yapmanıza rağmen zamanın bir türlü geçmeyişine şaşırıyorsunuz. Bir zamanlar Meksika sınırları içinde yer almış San Diego’da ilginç bir etnik ve kültürel karışıma şahit olup, Meksika’nın renkli ve canlı ruhunu görebiliyorsunuz. Okyanus’u kucaklayan bir yaşamın kurgulandığı şehirde, polis araçlarının üzerinde bile “The Finest City in America – Amerika’nin en güzel şehri’ yazıyor.

 

1990’larda Amerika’da Batı Sahilinin en güney ucunda gözden uzak yer almasının avantajını yaşıyordu San Diego. Yaz kış her zaman güneşli ve sıcak olan şehirde ‘Kaliforniya’ tarzı denilen doğal, rahat, telaşsız, sporcu ve keyifli yaşam tarzı hüküm sürüyordu. Amerika için hep süregelen bir Batı-Doğu sahili tartışması vardır. Benim gözlemlediğim Doğu sahillerinde takım elbiseli, ciddi suratlı, sürekli meşgul, hep bir yere yetişmek için acele ile koşturan insanlar yaşarken, Batı’nın en güneyinde ağırlıklı olarak şort ve terlikli, yanık tenli ve gülen suratlı, uzun uzun sohbet edebilen ‘geniş’ ve ‘serin’ insanlar görüyorsunuz.

 

Yıllarca Los Angeles’ın gölgesinde kalan San Diego, son 10 senede serpilerek yeniden radara girdi. Downtown’da yer alan Gaslamp Quarter’da ardı ardına açılan W, Setai gibi lüks butik oteller, efsanevi Nobu gibi restoranların şubeleri, yeni kulüpler ve ‘cool’ butikler ile San Diego sürpriz bir şekilde Amerika’nın gözde ‘hip’ şehirleri arasında yerleşti.

 

 

San Diego aslında çok küçük bir şehir değil. Birçok farklı bölgeye dağılmış semtler arasında gidip gelmek için kesinlikle araba gerekiyor. Ağırlıklı öğrencilerin ve emeklilerin yaşadığı şehirde, her farklı semtin bambaşka tarzları var: Gündüzleri iş ve alışverişin merkezi olan Downtown’un geceleri enerji dolu canlılığı, sörfçülerin ve sporcuların cenneti Pacific Beach ve Ocean Beach’in ‘funky’ tarzı, bir tablo güzelliğinde La Jolla’nın şık ve elit havası, yeni gözde semt olan Hillcrest’in kitapçıları, kafeleri, vintage butikleri ile özgün ve ‘cool’ tarzı ve Little Italy’nin bohem havası, hepsi aynı şehirde bir arada.

 

San Diego bir okyanus ve deniz cenneti, şehir ve yakınlarında yer alan 33 tane plajı ile her türlü hava koşuluna, her türlü mood’a göre uygun bir kumsalı var. Okyanus boyunca dizilmiş sahil kasabalarının mimarisi kimin bölgesi olduğuna göre değişiyor, ya üniversitelilerin iki katlı ‘casita’ evleri ya da emeklilerin şık villaları yer alıyor. Ancak hangi sahilde olursanız olun her yere şirin bir Akdeniz görünütüsü hakim: begonviller, sardunyalar, jakarandalarla renklenmiş caddeler ve sürekli koşan, yürüyüş yapan, bisiklete binan, voleybol basketbol oynayan, paten kayan, yani sürekli hareket halinde sporcular.

 

 

Dünyanın en büyük ve en ünlü hayvanat bahçesi olan San Diego Zoo, vahşi yaşamı doğal ortamında görebileceğiniz Wild Animal Park, balinaları, yunusları ve fokları ile denizaltı dünyasının tüm canlıları ile tanışabileceğiniz Sea World, harika ağaç ve bitkilere ev sahipliği yapan Botanik Bahçeler sizi açık havada keyifle vakit geçirmeye davet ederken, günün sonunda masmavi Pasifik okyanusu üzerinde nefis gün batımı manzaraları aklınızdan hiç çıkmıyor.

 

 

 

 

San Diego otel, restoran ve alışveriş rehberi için:  http://www.yolculukterapisi.com/san-diego-otelrestoranbaralisveris/

 

SAN DIEGO ROTALARI

LUX Art Institute, 1550 South El Camino Real
Museum of Contemporary Art San Diego, 700 Prospect St., La Jolla
San Diego Museum of Art, Casa de Balboa, 1450 El Prado, Balboa Park
San Diego Zoo, 2920 Zoo Dr., Balboa Park
Wild Animal Park, San Diego Zoo, Balboa Park
Sea World, 500 Sea World Drive, Mission Bay
Alcazar Botanic Gardens, Balboa Park
Underwater Park & Ecological Reserve, La Jolla Cove, 1100 Coast Blvd., La Jolla
Mingei International Museum, Balboa Park
Museum of Photographic Arts, Balboa Park
Reuben H. Fleet Science Center, Balboa Park
Belmont Entertainment Park, 3146 Mission Blvd
Birch Aquarium, 2300 Expedition Way.
Legoland California, 1 Legoland Drive, Carlsbad,
Cinema Under the Stars, Mission Hills
Yüzme: Black’s Beach, 2800 Torrey Pines Scenic Dr., La Jolla
Yüzme: Coronado Beach, Ocean Blvd. at Marina Blvd., Coronado
Piknik ve Yüzme: Fiesta Island, Fiesta Island Rd. at Sea World Dr
Sörf: Windansea Beach, 6800 Neptune Place, La Jolla
Yürüyüş: Del Mar plajı, Black’s Plajı ile Cardiff-by-the-Sea arası, Coast Hwy. 17th Ave
Yürüyüş: Mission Bay ve Pacific Beach arası, 3141 Ocean Front Walk, Mission Beach
Ata Binme: Cuyamaca Rancho State Park, 12551 Hwy. 79, Descanso

 

 

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir