SALİNA – AEOLİAN ADALARI

AKDENİZ’DE 7 GİZLİ CENNET

 

 

Denizin ortasında gökyüzüne uzanan yedi volkanik adadan oluşan Aeolian takımadaları, zamanın neredeyse geçmişte asılı kaldığı son gizli kalmış Akdenizin cennetleri. Her biri medeniyete aslında çok yakın olmalarına rağmen, el değmemişliğin hüküm sürdüğü gözden uzak noktalar. Aeolian adaları, göz kamaştırıcı manzaraları, masmavi parlak gökyüzü, telşasız ve huzurlu atmosferi ile ilk andan itibaren insanı hayatın koşuşturmasından çıkartıp İtalyan zamanına geçiriyor.

 

Siyah volkanik çakıl taşlarının ve sünger taşı sarp kayalıkların hakim olduğu bu 7 ada, son 60 yıldır dramatik gün batımlarının yarattığı muhteşem manzaraları ile ünlü yönetmenlere ilham kaynağı olmuş.

 

Rossellini’nin Stromboli ve Terra Di Dio filmlerine , Antonioni’s L’Avventura ve Michael Radford’un Il Postino filmlerine ev sahipliği yapmış adalar, hala ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. Adalara ulaşmakta, virajlı yollarında hareket etmekte, dik merdivenlerinden ve dar plajlarından denize girmekte zor. Ve işin asıl büyüsü tüm bu zorluklara katlandıktan sonra size açılan ve sadece size özel olan özgürlük ile başlıyor.

 

Aeolian takımadaları Lipari, Salina, Vulcano, Stromboli, Filicudi, Alicudi ve Panarea adalarından oluşan 7 küçücük adalar kümesi. Havaalanının bulunmadığı bu adalara çoğunlukla sadece feribot ve özel tekneler ile ulaşılabiliyor, sadece birkaç adada helikopter pisti var. Arabaların giremediği adalarda ulaşım aracınız Vespa ya da adalar arası gidip gelmek için kiralayabileceğiniz tekneler. Her türlü imkanın sunulduğu seyahat alışkanlıklarını kıran adalar, sizi kendi keşif koşullarına ve zamanlarına uymaya zorluyor. Tavsiyem ya bir adayı konaklama üssü olarak belirleyip, zodiac veya fiber tekne kiralayarak her gün tek tek diğer adalı keşfetmeniz, ya da kendi özel tekneniz ile adaların keyfini çıkarmanız.

 

 

 

ADALARIN YEŞİLİ SALİNA

Yol kenarında sıra sıra dizili üzüm bağları ve ikiz tepelerindeki görkemli ağaçları ile adaların en yeşili Salina. Ufacık, basit ve tertemiz volkanik çakıltaşı plajları, salaş ve lezzetli restoranları ile tam bir saklanma yeri. Denizden 300 mt yukarıda yer alan Pollara’dan denizin üzerine batan güneşi izlemek nefes kesici.

Salina Rotaları

  • Monte Fossa delle Felci’ye tırmanış
  • Leni köyünden Rinella sahiline inerek siyah kumsalda deniz keyfi
  • Pollara’da gün batımı
  • Cosi Duci’den Aeolian adasına has pasta, bisküvi ve ballar
  • Azienda Agricola Giuseppe Di Lorenzo kapari çiftliği
  • Azienda Agricola Fenech Francesco’da tatlı Malvasia şarabı tadımı

Detaylar: http://www.yolculukterapisi.com/salina-aeolianadalari/

Salina İpuçları:

  • Oteller: Capofaro Malvasia, Hotel Signum, Hotel Santa Isabel, La Locanda Del Postino
  • Restoranlar: Porto Bello, Capofaro Malvasia, Mare Luna, Da Franco, Rapa Nui

 

AEOLIAN ADALARI YOLCULUK TERAPİSİ YAZILARI

Salina: http://www.yolculukterapisi.com/salina-aeolianadalari/

Panarea: http://www.yolculukterapisi.com/panarea-aeolianadalari/

Filicudi & Alicudi:  http://www.yolculukterapisi.com/filicudi-alicudi-aeolian-adalari/

Stromboli: http://www.yolculukterapisi.com/stromboli-aeolian-adalari/

Lipari & Vulcanohttp://www.yolculukterapisi.com/lipari-vulcano-aeolian-adalari/

SİCİLYA YOLCULUK TERAPİSİ YAZILARI

Taormina: http://www.yolculukterapisi.com/taorminasicilya/

Zeynep Atılgan Boneval