SAINT PAUL DE VENCE: COTE D’AZUR KÖYLERİ 2

Muhteşem manzaralara nazır bir tepede yer alan orta çağ köyü Saint Paul de Vence, Côte d’Azur bölgesinin sanat üssü. Nice’e 30 dakika uzaklıkta yer alan köy doğal güzellikleri, ılıman iklimi ve harika manzaları ile Picasso, Cezanne, Chagall, Matisse, Léger, Tinguely, Dufy, Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Yves Montand, James Baldwin, Miles Davis gibi dünyaca ünlü pek çok sanatçının ve yazarın ilham kaynağı olmuş.
Etrafı yüksek surlarla çevrilmiş Saint Paul de Vence köyü, tam bir ortaçağ mimarisine sahip. Köyün ortasında 1615 yılından kalma harika bir çeşme yer alıyor, çeşmeyi kendine merkez alarak birbirine bağlanan dar sokaklar üzerinde yer alan taş binalarda ünlü ressamlarının reprodüksiyonlarının satıldığı resim galerileri , bölgeye has zeytin yağı, lavanta, sabun ve el işi dükkaları yer alıyor. Surların dışında ise şapeller, mezarlıklar, zeytinlikler, bağlar ve bahçelerin içine gizlenmiş villalar ile muhteşem vadi manzaraları sizi bekliyor.

 

Duvarlarında çok değerli empresyonist ressamların eserleri ile dolu olan Le Colombe d’Or otelin, restoranı tam bir gurme deneyim için ideal. Ayrıca birçok sanatçının eserlerine ev sahipliği yapan bir modern sanat vakıf müzesi olan Fondation Maegt görülmeye değer.
Saint Paul de Vence’in biraz yukarısında yer alan Vence köyü ise Matisse tarafından dekore edilmiş Chapelle du Rosaire de Vence’a ev sahipliği yapıyor.

 

Oteller:
Le Saint Paul 86 Rue Grande
Le Mas de Pierre, St-Paul-de-Vence
La Colombe d’Or Place du General de Gaulle

 

Restoranlar:
Le Colombe d’Or Place du General de Gaulle
Le Mas d’Artigny, St.-Paul-de-Vence, France

 

 

 

 

YOLCULUK TERAPİSİ COTE D’AZUR YAZILARI:

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval