RİO DE JANERİO İZLENİM&ROTALAR

 

GÜNEY AMERİKA’NIN SÜRREALİST ŞEHRİ

 

Heybetli dağlara, şelalelere, kanyonlara, yağmur ormanlarına, ekolojik parklara, yani olağanüstü doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Brezilya, Avrupa, Asya, Kuzey Amerika ve Hindistan’ın izlerini taşıyan birçok farklı kültürün ve hikayenin buluştuğu muazzam bir ülke. Bu renkliliğin ve çeşitliliğin en büyük sembolü şüphesiz Rio de Janeiro.

 

Karnaval, futbol ve Samba’nın merkezi olan Rio’nun gerçekten inanılmaz bir enerjisi var. Yeşile boyanmış heybetli dağların eteğinde yer alan plajları ile şehir her daim coşkulu. İnsanların kanı fıkır fıkır kaynıyor. Bir yandan da sanki dünya umrunda değilmişçesine rahat bir atmosferi var. Şehrin renkliliği, canlılığı, müzik ve dans kokan ritmi sizi hemen sarıyor.

 

Sadece sahilde bir gün geçirmek bile Rio’nun ruhunu algılamak için yeterli; sahil sabah vakti sporcuların mekanı; koşanlar, yürüyenler, paten kayanlar, plaj voleybolu oynayanlar ile dolup taşıyor. Öğleden sonra ise deniz vakti; herkes kollarının altında şezlongları yerleştiriyor ve üzerlerinde sadece mayoları ile yalınayak sokaklardan sahile akıyor. Kadınlar edalı, dans eder gibi salına salına yürüyor, slip mayoları ve yapılı vücutları ile erkekler kendilerinden emin. Plajda insanlar saatlerce ayakta durup birbiri ile konuşuyor, denizden açılıpta geri dönemeyenleri helikopterler balık avlarmış gibi toplayıp plaja indiriyor, ve tabi ki kumsaldan futbol hiç eksik olmuyor.

 

Bir yanda dağların yamaçlarında yer alan Favela’lar (gecekondu mahalleleri), diğer tarafta sahil boyunca tel örgüler ile korunan modern ve lüks residanslar Rio’nun yaşadığı tezatı sergiliyor, ancak büyük bir ekonomik dönüşüm yaşayan Rio her geçen gün zenginleşiyor.

 

Yine de şehirde dolaşırken mücevher, saat gibi değerli eşyaları otel odasında bırakmak, çok fazla nakit taşımamak, mütevazi giyinmek, geceleri ise karanlık ve ıssız sokaklarda yalnız dolaşmamak, yani temkinli olmak doğrusu.

 

 

 

 

RİO ROTALARI 

 • Plajlar : İpanema plajında Brezilya’lıları seyretmek müthiş, hiç durmadan konuşuyorlar, top oynuyorlar, takıp takıştırmışlar… Bir de helikopterli kurtarma ekibi var ki izlemeye değer: denizde açılıp akıntı yüzünden geriye dönemeyenleri, helikopterin taşıdığı bir ağ ile denizden toplayıp, ağın içine koyup, getirip sahile bırakıyorlar, adeta balık avlar gibi… 4.5km.uzunluğundaki sahil şeridiyle Copacabana dünyanın en ünlü plajlarından birisi, sahil boyunca oteller, lüks evler, restoranlar sıralanıyor, plajın kenarında kaldırımlar üzerinde yer alan Portekiz mozaik desenleri görülmeye değer. Lebnon plajı son yıllarda Rio’nun daha gösterişli ve şık plajı olarak gelişti. Joatinga plajı ise Rio’nun Malibu’su olarak sayılıyor.
 • Latin Hristiyan camiası için çok kutsal ve değerli olan dünyanın 2. büyük İsa heykeli, Corcovado Tepesi’nde yer alıyor. 750m.yüksekliğindeki tepede, Rodrigo de Freitas gölü, Maracana Stadyumu, sağlı sollu Rio mahalleleri, Copacabana ve Ipenama Plaj’larından Guanabara Körfezi’ne kadar dünyanın en güzel manzaralarını izleyebiliyorsunuz, sanki İsa heykeli tüm şehri ve okyanusu kucaklıyor.
 • Rio’nun çok eski bir bölgesi olan Santa Teresa, son yıllarda tekrar gözde bir semt haline geldi. Tepede yer alan Santa Teresa tarihi binalara, sanat galerilerine ve atölyelere, eski lokal barlara evsahipliği yapıyor. Bu bölgeyi ziyaret ettikten sonra , öğle yemeğini Guanabara Körfezi’nin en iyi manzarasına sahip Apravizel restoranının terasında yiyin.
 • 1000’den fazla Brezilyalı çağdaş sanatçının eserine ev sahipliği yapan Museu de Arte Contemporanea görülmeye değer. Modern sanat müzesi’nin UFO şeklindeki entersan binası Oscar Niemeyer tarafından tasarlanmış.
 • Gün batımında teleferikle çıkılan Sugar Loaf tepesi dramatik manzaralara ev sahipliği yapıyor. Biraz macera isterseniz tepeden aşağıya Paragliding yaparak, tüm Rio’yu ayaklarınızın altında seyrede seyrede süzülerek plaja inebilirsiniz.
 • Eğer bitki, ağaç ve doğa meraklısı iseniz Rio’nun merkezinde bulunan Jardim Botanico botanik bir cennet, bahçede bulunan Guimas Restoran’da öğle yemeği yedikten sonra keyifli bir öğleden sonra yürüyüşü yapmak için ideal.
 • Rodrigo de Freitas Gölü’nün etrafında bisiklet kiralayıp 1 saatlik çok keyifli bir tur atabilirsiniz.
 • Akşamları mutlaka Samba barlarına gidin. Rio’lular esas akşam canlanıyor ve Samba Rio’nun ruhuna işlemiş. Şehrin eski merkezindeki en iyi samba barı Carioca Da Gema.
 • Rio ‘juice barları’ ile ünlü, harika meyve karışımlarını ellerine alıp sokakta gelen geçeni seyrederek içiyorlar, mutlaka MIL FRUTAS , POLIS ya da DEVASSA’dan birisine gidip, siz de onlara taklılın.
 • Dağ eteklerinde bulunan gecekondu bölgeleri Favela adıyla biliniyor. Fakir yaşamlarına rağmen gerçek Rio enerjisini taşıyan bu semtleri rehber eşliğinde ziyaret edebilirsiniz. Gitmeden Marcel Camus’un 1959 yapımı Black Orpheus (Orfeu Negro) filmini izleyebilirseniz, hem Favela yaşamını hem de Karnaval’ın Rio’nun fakir halkı için taşıdığı önemi daha iyi algılayabilirsiniz.
 • Paskalya’dan yedi hafta önce 4 gün süren Rio Karnavalı sırasında şehre 250.000 turist geliyor. Bir renk ve ritm cümbüşü sunan karnaval’da yer bulmak için birkaç ay öncesinden yer ayırtmak gerekiyor.
 • Rio de Janeiro ismi nereden geliyor? Bundan 500 yıl önce Ocak ayında Portekizliler ayak basmış kıyısında bulunduğu Guanabara Körfezi’ni nehir zannetmişler. Bu yüzden “Ocak Nehri” anlamını taşıyan Rio De Janeiro ismini vermişler.
 • Girl from Ipanema (Ipanemalı Kız) adlı şarkının hikayesi: Dalgalı denizi dolayısıyla adı tehlikeli sular anlamına gelen Ipanema, Rio’nun en güzel plajlarından birisi. 1960’larda ünlü şair Vinicius de Moraes ve besteci Tom Jobim bir barda otururken içeriye ikisine de esin kaynağı olacak çok güzel bir kadın girer. Sözler ve notalar aynı anda kağıda dökülür. Orijinal adı Garota de Ipanema olan şarkı ortaya çıkar.

 

 

 

Rio de Janeiro otel, restoran ve alışveriş rehberi için: http://www.yolculukterapisi.com/rio-de-janerio-rehber-otelrestoranbaralisveris/

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir