PORTO REHBERİ

RESTORANLAR 

 

 

BRUNCH & KAFE ADRESLERİ

Casa de Ló, Travessa de Cedofeita 20A, Porto / Mükemmel bir fırın & pastane

Al Forno Caffé, Rua Gondarém 487

Café Candelabro, Rua da Conceição, 3

Rota do Chá, Rua Miguel Bombarda, 457

Café au Lait, Rua Galeria de Paris 46

Casa Aberta, Casa Aberta

Café Progresso, Rua Actor João Guedes 5

Magnus Coffee, Rua Boavista 656

Tavi Confeitaria, Rua Senhora Luz 363

66 Avenida Brasil Cafe, 27 Outubro 2007

Cafe Astoria, Praca da la Liberdade N25, Intercontinental Palacio das Cardosas
Cafe Majestic, Rua de Santa Catarina 112
ÖĞLE YEMEĞİ ADRESLERİ

Cantina 32, Rua das Flores, 32 / Porto’nun en trendy restoranlarından birisi olan Cantina 32, eklektik, rustik ve modern dokuları doğal bir şekilde harmanlayan, rahat ve samimi aynı zamanda stil sahibi ve klas bir mekan. Cantina 32’nin konsepti paylaşım üzerine, çeşit çeşit tapas mezelerinin yanı sıra, ezilmiş patatesli dana, alheira sosisi kroketleri, somon, oreo parçacıklı muzlu cheesecake favori lezzetler.

Bugo Art Burgers, Rua Miguel Bombarda 598 / Sanat eseri gibi hazırlanmış hamburgerler

Plano B, Rua Cândido dos Reis 30 / Üst katı sanat galerisi ve kafe olan mekanın alt katı canlı performanslara ve DJ gecelerine ev sahipliği yapan gözde bir kulüp.

Casa Adao, Avenida Ramos Pinto 252, Vila Nova de Gaia / Mükemmel lokal lezzetler sunan Casa Adao lokallerin gözdesi

Mercado Ferreira Borges, Praça do Infante 95, Porto / Beaux Arts stili cam ve çelik konstrüksüyonlu Mercado Ferreira Borges, 4 yıl süren bir renovasyon sonucu yeniden doğdu. Kitapçı, sanat galerisi, restoran, veranda, barlar ve konser salonlarına ev sahipliği yapan mekanda yer alan Hard Club sürekli değişen canlı performansları ve DJ geceleri ile ünlü.

Restaurante Traça, Largo São Domingos 88 / Şık ve canlı bir atmosferde harika şaraplar eşliğinde heyecanlandırıcı deniz mahsülleri ve av etleri yemek isterseniz doğru adres Traça.

A Brasileira Rua do Bomjardim, 116 / Art-deco stilindeki A Brasileira Portekizin en eski kafelerinden

Shis, Praia do Ourigo, Esplanada do Castelo, Foz do Douro/ Okyanus deniz kıyısında yer alan rahat ve samimi restoran & barın terasından muhteşem  deniz ve günbatımı manzaraları izlemek mümkün.

Casa de Lo, Travessa de Cedofeita 20 A, Cedofeita / Lokallerin favorisi olan bu tarihi bina gündüz çay salonu, fırın, pastane & kafe iken akşamüstü keiyfli bri bara dönüşüyor.

Caferina, Morada, Rua do Podrao 100, Foz do Douro

Terra,  Morada, Rua do Podrao, Foz do Douro

 

 

AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ

4_MiniBar_5

GURME ve TRENDY RESTORANLAR

DOP, Palácio das Artes, Largo Santo Domingos 18, Porto / Eski şehrin göbeğinde 14. yüzyıldan kalma bir manastır binasında (şimdiki ismi Palacio das Artes) Şef Rui Paula ferah ve canlandırıcı minimalist bir iç mekan yaratmış. Dünyaca ünlü şef geleneksel tarifler ile yaratıcı çağdaş yorumların buluştuğu gurme lezzetler sunuluyor. Ermiş peynir ve ıstakoz soslu etli sandöviç olan, bir Porto geleneği olan ‘francesinha’ muhteşem bir lezzet.

Oficina, R. Miguel Bombarda, nº273-282 / Portekizli Şef Marco Gomes, eski bir otomobil tamirhane atölyesini gastronomi ve sanatın buluştuğu, yenilikçi ve tutku dolu bir restorana dönüştürmüş. Lokal ve mevsimlik mahsüller ile Portekiz mutfağını yaratıcı yorumlar ile sunarken, misafirlerin hem mutfağın, hem sanatın, hem lezzetlerin hem de sohbetin tadına varabildiği bir atmosfer yaratmayı başarmış.

The Yeatman, Şef Ricardo Costa’nın Michelin yıldızlı lezzetleri, özellikle yengeç kornet, fuagra lolipop gibi yaratıcı ‘amuse bouche’ları, dolgun escalopları ve fanstastik brunch büfesi çok meşhur.

Book, Rua de Aviz 10 / Eski bir kitapçının yerinde açılan sıcak ve rahat bir ortamı olan restoran çağdaş Portekiz mutfağının şehirdeki yeni öncüsü

Bull & Bear, Avenida Boavista, 3431 / Şef Miguel Castro e Silva’nın çağdaş Portekiz mutfağına ait gurme lezzetleri

Foz Velha, Esplanada do Castelo 141 / Şef Marco Gômes’in çağdaş Portekiz mutfağına ait gurme lezzetleri

Buhle, Avenide Montevideo 810 / Porto’nun batısında Atlantik okyanusuna bakan bir tepede yer alan Buhle nakliye konteyner’ını andıran çağdaş mimarisi ile ön plana çıkıyor. Portekiz ve Asya füzyon mutfağından seçkin lezzetler sunuyor.

3C Café ClubRua Cândido dos Reis, 118 / Akdeniz ve Portekiz lezzetleri sunan trendy restoran gece 12’den sonra DJ performanslarının yer aldığı bar & kulübe dönüşüyor.

Artemísia, Rua Adolfo Casais Monteiro 135 / Modern ve trendy restoran uluslararası lezzetler sunuyor

Góshò, Avenida da Boavista, 1277 / Japon mutfağı

O Cometa, Rua Tomás Gonzaga 87 / Geleneksel Tasca – Portekiz lezzetleri

Sessenta Setenta,  Rua Sobre-o-Douro 1 / Çağdaş Portekiz lezzetleri

Pimm’s Café Restaurante, Rua Infante Dom Henrique, 95 R/C / Geleneksel Portekiz lezzetleri sunan modern, ferah ve trendy restoran.

O Restaurante Tripeiro, Rua Passos Manuel, 195 / Porto’nun efsanevi gurme restoranı 1940’lardan beri geleneksel Portekiz mutfağının gurme lezzetlerini sunuyor

Barao de Fladgate Restaurant, Rua do Choupelo 250, Vila Nova de Gaia  / Porto’ya tepeden bakan Yeatman estate içinde yer alan restoran çağdaş Portekiz lezzetleri ile ünlü.

Aquario Marisqerio Rua Rodrigues Sampaio, 179 / kabuklu deniz ürünleriyle ünlü restoran İspanyol ve Portekiz deniz mahsulü lezzetleri sunuyor.

Churrascao do Mar Rua Joao Grave, 134 / Güney Amerika esinli deniz ürünleri sunan restoran.

Shis, Praia do Ourigo, Esplanada do Castelo, Foz do Douro/ Okyanus deniz kıyısında yer alan rahat ve samimi restoran & barın terasından muhteşem  deniz ve günbatımı manzaraları izlemek mümkün.

Cafeína , Morada, Rua do Podrao 100, Foz do Douro

 

cantinhoporto11

RAHAT VE SAMİMİ RESTORANLAR

Cantinho do Avillez Oporto, Rua Mouzinho da Silveira, 166, Porto / Lizbon’daki Cantinho do Avillez’in başarısı ve Porto’luların yıllardır şef José Avillez’i şehre çağırması, şefin Kuzey Portekiz’e açılmasını sağlamış. Yine Ana Anahory ve Felipa Almeida’nın tasarladığı keyifli, neşeli ortam, bir kantin rahatlığı ve sıcaklığında. Tartar soslu kızarmış yeşil fasülye, avokadolu marine deniz tarağı, balık yumurtalı istiridye sote, marmelatlı ve soğanlı tavuk ciğer sote, Portobello mantarlı bacon, parmesan ve fesleğenli risotto, kuşkonmaz safran ve limonlu risotto, karamelize soğan, fuagralı “Barrosã DOP” hamburgeri,  Portekiz usulü ‘cozido’ kişi gibi enfes lezzetleri var.

A Grade, Rua da Saoicolau 9, Ribeira / Ev yapımı  geleneksel lezzetleri ile lokal bir akşam yemeği adresi

Don Tonho, Cais de Riberia 13-15 /Geleneksel lezzetler ile lokal bir akşam yemeği adresi

Casa Aleixo Rua da Estaçao, 216 / Tuğla duvarlar, çini seramik yerleri ile geleneksel bir Portekiz atmosferi sunan deniz mahsülleri restoranı, cömert porsiyonlarda geleneksel lokal lezzetleri, özellikle ahtapot ızgarası ile meşhur.

Verso em Pedra, Rua da Arménia 16 /Aile restoranı atmosferinde lokal spesiyaller

Restaurante Casa Adão, Avenida Ramos Pinto 252 / Geleneksel restoranda ev yapımı yemekler sunuluyor.

Taverna do Bebobos Cais de Ribeira, 21-25 / 1876’dan bu yana hizmet veren bu restoran geleneksel Portekiz lezzetleri sunuyor

Taberna do Bonjardim, Rua do Bonjardim, 450 Porto

La Ricotta, Rua Passos Manuel 18 / Taş duvarlar, ahşap merdivenler ve şarap kasaları ile sıcak ve rahat bir ortama sahip La Ricotta şehrin en iyi İtalyan restoranı.

Petisqueira do Joao /Petisqueira do Godinho, Rua do Godinho, 144-153 / Porto’nun biraz dışında yer alan Matosinhos balıkçı kasabasında salaş balıkçılar

O Fado Restaurante Tipico Lg. De S. Joao Novo 16 / Canlı Fado performansı eşliğinde Portekiz lezzetler

 

 

cantinhoporto9

BAR VE KULÜPLER

3C Café Club, Rua Cândido dos Reis, 118 Porto / Akdeniz ve Portekiz lezzetleri sunan restoran gece 12’den sonra DJ performanslarının yer aldığı bar & kulübe dönüşüyor.

Era uma vez no Porto… Rua das Carmelitas, 162, 1º Porto

Galeria de Paris, Rua Galeria de Paris 56 / Bar

Baixa Bar, Rua Cândido dos Reis 52 / Bar

Cafeína Wine & Tapas, Rua do Padrão 152 / Bar & Tapas

Casa de Ló, Praça Carlos Alberto 128 / Bar

Casa do Livro, Galeria de Paris 85 / Bar

Maria Vai com as Outras, Rua Almada 443 / Bar

Plano B, Rua Cândido dos Reis 30 / Üst katı sanat galerisi ve kafe olan mekanın alt katı canlı performanslara ve DJ gecelerine ev sahipliği yapan gözde bir kulüp

Armazém do Chá, Rua José Falcão 180 / Bar & Kulüp

Janela Indiescreta,  Rua Pinheiro Manso Ed Lago – loja 8 / Bar & Kulüp

Maus Hábitos, Rua Passos Manuel 178 / Bar

Passos Manuel, Rua Passos Manuel 137 / Kulüp

Pitch, R. de Passos Manuel 34 / Kulüp

Triplex, Av. da Boavista 911/ Kulüp

Twin’s, Rua Passeio Alegre 1000, 4150-574 Foz do Douro/ Kulüp

Hard Club, Praça do Infante 95, Porto / Canlı müzik ve DJ performansları

Trintaeum Rua do Passeio Alegre, 564, Foz de Douro / gece kulübü

Bela Cruz Avenida da Boavista, 5464/ gece kulübü

Industria Avenida do Brasil, 843, Foz do Duoro/ gece kulübü

Mal Cozinhado Rua do Outeirinho 13 / Fado kulübü

Casa da Musica Avenida da Boavista 604-610 / Caz ve DJ Performansları

Estado Novo Rua Sousa Arosa, 722 / Porto’nun dışında Matosinhos’da gece kulübü

 

 

 

OTELLER

BUTİK OTELLER 

Hotel Infante Sagres, Praça Dona Filipa de Lencastre 62 / Bu küçük lüks butik otel, Porto’nun tarihi mirası ile çağı yakalayan modern yüzünü harmanlayarak sahneye koyan ve misafirleri ile buluşturan bir cevher. Yüzlerce yıllık şamdanlar ile tavana kadar yükselen modern camlar, barok stili mobilyalar ile çağdaş sanat eserleri bir arada.

Armazem, Largo de Sao Domingos 74 / 19. Yüzyıldan kalma eski bir demir deposundan titiz ve sıradışı bir tasarım anlayışı ile 9 odalı bir butik otele dönüştürülen bina, taş duvarlarında endüstriyel tarihini yansıtırken, tüm odalarda minimalist ve eklektik bir dekorasyon anlayışı ile yaratıcı ve ferah bir atmosfer sunuyor.

The Yeatman, Rua do Choupelo, Vila Nova de Gaia / Porto’nun gurme ve keyif oteli olarak ünlenen Yeatman, spa’sı, mahzeni ve restoranı için konaklamaya değer bir butik otel. Orjinal çini seramik zeminli, şarap aksesuarları ile bezenmiş, nehre bakan balkonları ile geniş ve ferah odaları, ücretinin hakkını veriyor.

Pestana Vintage Porto , Praça da Ribeira 1 / Douro’nun Güney kıyısında, Dom Luís I köprüsü manzaralarına nazır otel, orjinaline sadık kalınarak renove edilmiş tarihi binasından içeri girdiğinizde sizi, taş, ahşap, cam ve aynanın doğal dokuları ile çağdaş bir atmosfere taşıyor. romantik ve sıcak ruhlu 103 odası ve harika teras restoranı ile Porto’nun en keyifli butik otellerinden.

Hotel Teatro, R. de Sá da Bandeira 84 /1859 dan kalma tiyatro binasında yer alan otel, bronze ve altın dokunuşları ile ışıl ışıl teatral şıklığı çağdaş şehir stili ile buluşturuyor.

Guest House Douro, Rua Fonte Taurina 99, Porto

BÜYÜK OTELLER

Pestana Palácio do Freixo, (Posad0 do Freixo) Estrada Nacional 108, Campanhã / Porto’ya 5 dakika uzaklıkta Douro Nehri’ne bakan Palácio Do Freixo, restore edilmiş bir 18. yüzyıl Barok binasında yer alıyor. Se do Porto dükü tarafından tasarımı ve inşaatı İtalyan mimar Nasoni’ye  teslim edilen binanın, görkemli Barok ön cephesi 1910 yılında ulusal anıt olarak ilan edilerek ülkenin mimari mirasları arasına alınmış. Mükemmel korunmuş tavan freskleri, geleneksel ve moderni harmanlayan dekoru ile aristokrat ruhu yansıtan bir atmosfere sahip. Muheteşem manzaraları, mükemmel bir sonsuzluk havuzu, içinde Türk hamamı, ısıtmalı kapalı yüzme havuzu ve saunası bulunan bir Spası da mevcut. 87 odalı otel Pestana Hotels & Resorts zincirinin bir üyesi.

Porto Palacio Hotel, Avenida de Boavista, 1269

Ipanema Park Hotel, Rua Serralves 124

Grande Hotel de Paris, Rua Fábrica 27-29, Oporto

Sheraton Porto Hotel & Spa, Rua de Tenente Valadim 146

Tiara Park Atlantic Porto, Avenida Boavista 1466

Grande Hotel do Porto, Rua Santa Catarine 197

Hotel Tivoli Porto, Rua Alfonso Lopes Vieira, 66

Le Meridien Park, Altantic Porto Avenida da Boavista, 1466

 

UYGUN FİYATLI OTELLER

Gallery Hostel, Rua Miguel Bombarda 222.

Pousada do Porto, Estrada Nacional 108, Oporto

6 Only Guest House, Rua Duque de Loulé 97, Porto

Oporto Excentric Design Hostel, Estrada Exterior da Circunvalação

 

 

 

ALIŞVERİŞ

Porto’nun ünlü alışveriş caddeleri Rua Santa Catarina, Rua dos Clérigos  ve Rua 31 de Janeiro.

Alışveriş Merkezi: Via Catarina, Rua de Santa Catarina, 312-350

Alışveriş Merkezi: Centro Comercial Bombarda, Rua Miguel Bombarda 283-285

Konsept Mağaza: 66 Avenida Brasil, 27 Outubro 2007

Konsept Mağaza: A Vida Portuguesa, Rua Galeria de Paris 20

Çağdaş Sanat merkezi ve Konsept Mağaza: Fundação Serralves, Rua Dom João de Castro 210

Giyim: Storytailors , Centro Comercial Bombarda, Rua Miguel Bombarda 283

Giyim: Cocktail Molotof, Rua Miguel Bombarda 452

Giyim: King Kong, Rua de Miguel Bombarda 419

Giyim: Miau Frou Frou, Rua Miguel Bombarda 416

Giyim: Muuda, Rua Rosário 294

Giyim: Origami, Rua Miguel Bombarda 65

Giyim: Zoorb, Rua Miguel Bombarda, 463

Giyim ve Tekstil : Piurra, Centro Comercial Bombarda, Rua Miguel Bombarda 283

Giyim: Fatima Mendes, Rua Pedro Homem de Melo 357/359

Giyim: Linda Mendes, Homem de  Melo 419

Giyim: Casa Rocha, Rua de Catarina, 363

Giyim: Quarto de Cima, Rua do Rosário, 154 Porto

Erkek Giyim: Por Vocação, Avenida da Boavista 971

Erkek Giyim: Gatsby, Rua do Campo Alegre,1216

Sabun & Mum & Kozmetik: Castelbel, Praça Filipa de Lencastre 62

Ev Tasarım: Alma Viva, Praça D. Filipa de Lencastre, 49

Ev Tasarım: Casa Almada, Rua do Almada, 544

Ev Tasarım: Corações Habitados, Rua Nova da Alfândega 65

Ev Tasarım: Mundano, Rua Miguel Bombarda, 462

Ev Tasarım: Porto Paixão, Rua Doutor Sousa Viterbo 65

Ev tasarım: Lobo Taste, Palacio das Artes, Largo de S. Domingos 20

Ev tasarım: Boca do Lobo, Praça D. Filipa de Lencastre, 62

Antika: Manufaktura, Rua das Flores 283

Seramik: Prometeu Artesanato, Rua da Alfandega 7

Seramik: A Cerca- Ceramica Artistica, Rua da Bainharia 56

Kitapçı: Livraria Lello, 14 Rua das Carmelitas, Porto

Müzik: Fnac, Santa Catarina Rua de Santa Catarina 73

Müzik: Papelia, Santa Catarina 125

Gurme: Manteigaria do Bolhão, Mercado do Bolhão, Rua de Sá da Bandeira

Gurme: A Perola do Bolhao, Rua Formosa, 276

Şarap: Garrafeira do Infante, Rua do Infante D. Henrique, 83-85

 

 

 

Porto izlenim ve rotaları için: http://www.yolculukterapisi.com/porto/

 

 

Zeynep Atılgan Boneval