PORTO İZLENİM&ROTALAR

 

PORTEKİZİN MAĞRUR  KENTİ

 

Portekizin ikinci büyük şehri olan Porto, tatlı şaraplarının kralı Porto şarabı ile ünlenmiş, Ortaçağ’dan kalma sarnıçları, manastırları, kiliseleri, çan kuleleri gibi Gotik ve Barok hazineleri ile, tarih ve kültür meraklılarını cezbetmişti. Şimdilerde Porto, yeni açılan çağdaş sanat galerileri, Rem Koolhaas’ın tasarladığı Casa de Música konser salonu ve Alvaro Siza’nın tasarladığı Çağdaş Sanat Müzesi gibi çağdaş performans alanları, gurme restoranları ve kulüpleri ile büyük bir dönüşüm yaşıyor.

 

Avrupa’daki en eski şehirlerden birisi olan Porto, daracık sokaklarındaki renkli desenli vitraylarla süslenmiş taş binaları ile tarihi bir güzellik sunuyor.

 

Binalar, yüzyıllarca yaşanmışlık ile yıpranmış ve kirlenmiş olduğu için biraz hüzünlü ve kasvetli bir izlenim bıraksa da, Douro nehrinin karşı kıyısında Vila Nova de Gaia’ya  sahilinde gördüğünüz eski şehir manzarası bu izleniminizi siliyor. Nehirdeki eski ahşap tekneler ve gökyüzüne yükselip alçalan martıların arasından, tepeden aşağıya inen rengarenk eski şehir evleri, aralarından yükselen katedraller ve çan kuleleri ile Avrupa’nın en romantik manzaralarından birisine şahit oluyorsunuz.

 

UNESCO koruması altında eşsiz mimari güzellikleri, çan sesleri, şiir gibi nehir manzaraları ve harika şarapları ile Porto adeta ruhunuzu okşayan bir şehir.

 

porto

ADIM ADIM PORTO

 • Porto’nun kalbi Unesco koruması altında olan tarihi bölgesi Ribeira’da atıyor. Tepeden Douro nehrine kadar inen semt, daracık sokaklarında şiir gibi mimari örneklerine ve San Francisco kilisesi, Casa Do Infanto ve Se Katedrali gibi kutsal yadigarlara ev sahipliği yapıyor.  Ribeira’nın tarihi meydanı Infante D. Henrique’de, Palácio da Bolsa Sarayı, Museu dos Transportes e Comunicações Müzesi ve Mercado Ferreira Borges kapalı çarşısı yer alıyor. Praça da Ribeira meydanı, nehre inen sokakları ve nehir kenarı, ufak tezgahlar, kafeler, barlar, butik oteller ile cıvıl cıvıl şirin bir görünüme sahip. Güneşli havalarda Ponte Dom Luis köprüsünü ve karşı kıyada yer alan şarap fabrikalarının manzaralarına nazır nehir kenarında hoş vakit geçirebileceğiniz bir bölge.
 • Praça General Humberto Delgado, Praça de Liberdade, Episcopal Belediye Sarayı ve meşhur postacı Vimara Peres’in heykeline ev sahipliği yapan Aliados Meydanının ortasında yer alan park şehrin en hareketli yerlerinden birisi. Parkın güneyindeki  Rua dos Clérigos ve Rua 31 de Janeiro ise ünlü alışveriş caddeleri. Rua Clérigos’dan ilerlediğiniz de ise Porto’nun sembolü haline gelmiş Torre dos Clérigos kulesine ulaşıyorsunuz.  Torre dos Clérigos şehri ayaklarınız altına alan panaromik manzaralar için tırmanılası bir kule. Avenia dos Aliados’un iki paralelinde yer alan Rua da Santa Caterina başka bir çekim merkezi. Duvarları renkli seramikler ile örülü Almas de Santa Caterina şapeli ve tarihi Mercado Do Bolhao kapalı çarşısının yanı sıra ünlü kafe Majestic ve  dünyaca ünlü markaların mağazalarına ev sahipliği yapıyor.
 • Rua Miguel Bombarda ise çağdaş resimler, heykeller ve enstelasyonlara ev sahipliği yapan galeriler ile şehrin sanat merkezi haline gelmiş.
 • Bir üniversite şehri olan Porto’nun Rua das Carmelitas’ın kuzeyinde yer alan arnavut kaldırımlı dar sokakları, özellikle rock barları, bohem loungelar, ve DJ kulüplerinin sıralandığı Rua Galeria de Paris, geceleri gençler ile dolup taşıyor.
 • Şehrin yeni ve modern bölgesi ise Boavista. Çağdaş sanat müzesi Serralves, konser salonu Casa de Musica gibi çağdaş mimarinin etkileyici örneklerinin yanı sıra, büyük ve gösterişli oteller ve alışveriş merkezleri Boavista’da yer alıyor.
 • Porto köprüleri ile ünlü:  Ribeira ile Vila Nova de Gaia yakalarını birbirine bağlayan, Douro nehri üzerinde, harika eski şehir manzaralarına nazır Ponte de Dom Luís I köprüsü, 1886’da Teófilo Seyrig tarafından demirden inşaa edilmiş demir bir şaheser. Edgar Cardoso tarafından tasarlanmış, 1963’de inşaa edilmiş Ponte de Arrábida ise, şehrin çağdaş temsilcisi.
 • Douro nehrinin diğer tarafında yer alan Villa Nova de Gaia ise şarap evleri ve kavlarına ev sahipliği yapıyor. Şarap tadımlarının yanı sıra Porto’nun en güzel manzarasını görmek için karşıya geçmekte fayda var. Porto’da iken ünlü Porto şarabının tadına bakmadan dönmek olmaz. Brandy katılarak mayalanan ve uzun zamanda olgunlaşan tatlı ve sert dijestif bir kırmızı şarap olan Porto’nun tadına bakacağınız en ünlü üreticileri bu yakada yer alıyor. Sandeman (Largo Miguel Bombarda 3) Calem (Largo da Ponte d Luis I), Ramos Pinto (Avenida Ramos Pinto 400) ve Taylor, Fladgate & Yeatman (Rua do Choupelo 250)
 • Grafitiler Porto’nun duvarlarını, garaj kapılarını ve boş dükkan camlarını kaplamış durumda. En güzel grafiti örnekleri ise Lapa Metro istasyonunda yer alıyor.
 • Fotoğraf meraklıları için doğru adres ise Cento Portugues de Fotografia (Campo Mártires da Pátria)
 • Porto’nun 5 kilometre kuzeybatısında yer alan Foz do Douro ise, Douro nehrinin Atlantik okyanusunun hırçın sularıyla buluştuğu noktaya bitişik bir kasaba. Pitoresk, sakin ve mütevazi bir yerleşim bölgesi olan Foz do Douro son yıllarda yavaş yavaş açılan restoranlar ve gece kulüpleri ile canlanmaya başladı. Porto’dan Foz do Douro’ya, Praça do Infante meydanından kalkan 1E Tramvayı ile 20 dakikada ulaşılabiliyor.
 • Matosinhos ise Foz’dan sonra başlayan Atlantik okyanusuna kıyısı olan şirin bir balıkçı kasabası. Balıkçı barınakları, eski sardalya fabrikaları ve de yavaş yavaş eklenen modern binalar arasında yer alan salaş tipik balık lokantaları ile keyifli bir rota.

 

 

 

 

 

 • Nasıl Gidilir?

Lufthansa Hava Yolları ile 202 USD’den başlayan fiyatlar ile İstanbul-Porto uçuşları hakkında bilgi almak için:  www.lufthansa.com/fly/ucuz_ucuslar-istanbul-porto

 

 

 

KİLİSELER, MÜZELER VE MİMARİ ÖRNEKLERİ

 • Porto tam bir Katolik. Adım başı karşınıza çıkan Romanesk, Barok, Rokoko ve Gotik kiliselerden en güzelleri ise Se Katedrali, Sao Francisco Kilisesi ve Santa Clara Kilisesi.
 • Casa do Infante, Alfândega Velha adı ile de bilinen bu bina orjinal olarak 14. yüzyılda inşa edilse de bugünkü süslemelerine 17. Yüzyılda kavuşmuş.
 • Torre dos Clerigos, Rua Clérigos /18. yüzyılda İtalyan mimar Niccolo Nasoni tarafından inşa edilen yaklaşık 76 m. yüksekliğinde ve şehrin en güzel manzarasını görebileceğiniz 6 katlı kule.
 • The Palácio da Bolsa, Rua Ferreira Borges  19.yy’da borsa binası olarak inşaa edilmiş Neo-klasik bina UNESCO kültür mirasları arasında yer alıyor.
 • Mercado do Bolhão, Rua Formosa ve Rua de Sá da Bandeira’nın köşesinde yer alan, kapalı çarşı adeta bir tarih eseri.
 • Estaçao de Sao Bento, 1914’den kalma görkemli bir tren istasyonu.
 • Casa da Música, Avenida da Boavista 604 / Rem Koolhaas tasarımlı konser salonu çağdaş bir mimari harikası
 • Museu de Arte Contemporanea de Serralves, Rua Dom João de Castro 210 / Alvaro Siza’nın tasarladığı çağdaş sanat müzesi
 • Museu dos Transportes e Comunicações, Rua Nova Alfândega / Ulaşım ve İletişim Müzesi
 • Museu do Vinho do Porto, Rua Monchique 45  / Foz yolu üzerinde yer alan şarap müzesinde, Porto ve Douro şarap üretiminin tarihçesi ve önemini anlatan eserler yer alıyor.
 • Museu do Carro Electrio, Basílio Teles 51 / Foz yolu üzerinde yer alan tramvay müzesi

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval