PARİS REHBERİ

 

PARİS OTELLERİ

Butik ve Tasarım Oteller

Le Placide 6, rue Sait-Placide, 6. bölge / Saint Germain des Prés bölgesinde yer alan sıcacık lüks bir butik Le Placide. Rodin ve d’Orsay müzelerine çok yakın, Montparnasse’a yürüme mesafesinde olan otelden Luxembourg bahçelerini ve Eyfel Kule’sini görebiliyorsunuz. Oda fiyatları 350 Euro ile 400 Euro arasında değişiyor.

Hotel De Sers, 41 Avenue Pierre 1er de Serbie, 8. bölge / 19yy’dan kalma bu malikane, Haussmaan mimarisi korunarak, modern iç tasarım ile dekore edilmiş. Dışarıdan geleneksel içeride ise tamamen çağdaş olan bina, 52 odası ve 6 suiti ile hizmet veriyor. Şimdi bar olarak kullanılan Salon du Marquis salonu çok etkileyici. Otel fiyatları 300-400 Euro arasında değişiyor.

Villa Mazarin 6, rue des Archives, 4.bölge / Paris’in trendy bölgesi Le Marais’de yer alan otel, Pompidou ve Picasso Müzelerine, Notre-Dame Kilisesi, Saint-Louis Adası’na yürüme mesafesinde. Modern tarz ile klasik romantizmi çok güzel buluşturan bu otel, Marais’in tasarım ve moda trendlerini takip edebileceğiniz butiklere, enfes yemekler yapan restoranlara ve gece hayatına yön veren gece kulüplerine çok yakın. Oda fiyatları 200 Euro ile 400 Euro arasında değişiyor.

Hotel Costes, 239 Rue St-Honore, 1. bölge / DJ’leri ve Lounge CD’leri ile ünlü otel, moda, sinema ve basın dünyasının ünlü isimlerine ev sahipliği yapıyor. 19.yüzyıl sonlarından kalma binası Mimar Jacques Garcia tarafından tasarlanmış. Akşam saatlerinde otelin barında ünlü DJ’lerin çaldığı müzik eşliğinde keyifli saatler geçirebilirsiniz. Otelde ayrıca fitness club ve yüzme havuzu bulunuyor. Oda fiyatları yaklaşık 400 Euro’dan başlıyor.

Hotel Sezz, 6 avenue Frémiet, 16. bölge / 27 odalı ultra modern bir butik otel olan Hotel Sezz, Phillippe Starck ekolünden gelen Christophe Pillet tarafından tasarlanmış. Alışıldık otellerden biraz farklı: odalarında banyolar sadece cam duvar ile ayrılıyor ve de resepsiyonu yok. Oda fiyatları 230 Euro’dan başlıyor.

Hotel Le Petit Moulin, 29/31 rue du Poitou, 3. bölge / 17.yy’a ait binanın otele dönüştürülmesiyle oluşan Hotel du petit Moulin, şehir merkezinde yer alıyor. Otelin odaları ünlü Fransız moda tasarımcısı Christian Lacroix tarafından dekore edilmiş. Lacroix’un kıyafetlerinde kullandığı renk ve desenlerle dekore edilen odalar oldukça konforlu. Oda fiyatları 220 Dolar’dan başlıyor.

Murano Urban Resort 13 bd du Temple, 3. bölge / Paris’in ultra-hip otellerinden biri. Murano kristalleri, şamdanlar, pop art tablolarla zenginleştirilmiş, ışığı istenilen moda göre ayarlanabilen odalarıyla iddialı.

Hotel Montalembert, 3, rue de Montalembert, 7. bölge / Sıcacık bir otel olan Hotel Montalembert, odaları küçük olmasına rağmen, Saint-Germain’deki merkezi konumu, misafirperver yaklaşımı ve de uygun fiyatları ile çok güzel bir alternatif. 81 numaları odanın Eyfel Manzarası harika.

Hôtel Particulier Montmartre, 23, Avenue Junot, Pavillon D, 18. bölge / Bir zamanlar malikane olan bu bina 5 odalı şık bir otele dönüştürülmüş, Her odası farklı bir sanatçı tarafından dekore edilen otel Montmarte’ın sanatçı ruhunu çok güzel yansıtıyor.

La Reservere, 42 Avenue Gabriel, 8. Bölge / Şehrin en lüks otellerinden birisi olan La Reserve, Rokoko tarzı dekorasyonu, en küçüğü 40metrekare olan lüks, geniş ve ferah 40 odası, dev kütüphanesi, yüzme havuzu, Michelin yıldızlı restoranı, krallara layık bir konaklama deneyimi sunuyor.

Maison Souquet, 10 rue de Bruxelles, 9. Bölge / Sopi’deki tarihi bina 20 oda ve 6 suitli bir butik otele dönüştürüldü

Le Bains, 7 Rue du Bourg l’Abbé, 3. Bölge / Paris’in efsanevi gece kulübü Le Bains Douches, 39 odalı lüks bir butik tasarım otele dönüştürüldü

Hotel Panache, 1 Rue Geoffroy-Marie,  9.bölge/ Eski otel Madrid Opera, Hotel Paradis’in kardeş işletmesi 45 odalı otel Panache olarak açıldı.

La Maison Champs-Elysees, 8 rue Jean Goupon, 8.bölge / Avenue Montagine’e çok yakın bu 57 odalı butik otel, cesur moda evi Maison Martin Margiela tarafından dekore edilmiş şaşırtıcı ve dramatik odalara sahip.

Le Konfidentiel, 64 Rue de l’Arbre Sec, 1. bölge / Louvre ve Rue St Honore’ye çok yakın, 15.yy’dan kalma tarihi bir binada açılan bu butik otelin 6 farklı Paris temasında oluşan suiti var: Eiffel Tower, Marie Antoinette, Louis XIV, Molière, Revolution Français, Pont Neuf.

Hotel Crayon, 25 Rue du Bouloi, 1. bölge / Sanatçı Julie Gauthron’un 27 odalı sihirli yeni oteli Louvre’un hemen yanıbaşında yer alıyor.

La Belle Juliette, 92rue du Cherche Midi, 6.bölge / Saint- Germain açılan 34 odalı bu sıcacık yeni butik otel misafirlerini rengarenk ancak ferah bir dünyaya taşıyor.

Hotel Paradis, 41 Rue des Petites Écuries, 10.bölge / 38 odalı stil sahibi sıcacık ve uygun fiyatlı yeni otel.

BLC Design Hotel, 4 Rue Richard Lenoir, 11.bölge / Bastille’de yer alan yeni tasarım butik otel

Hotel Saint Vincent, 5 rue du Pré aux Clercs, 7. bölge / Saint Germain’de yer alan bu küçük butik otel, bu harika bölge için çok uygun fiyatlı bir alternatif.

Hotel Cristal, 9 Rue Washington, 8. bölge / Paris’in önemli noktalarına yakın bu modern otelde oda fiyatları 150-250 Euro arası.

3 Rooms, 5 rue de Moussy, 4. bölge / Azzedine Alaia tarafından tasarlanan 3 Rooms Paris’in hip otelleri arasına yer alıyor. Oda fiyatları 550 Dolar’dan başlıyor.

Hotel Costes K, 81 Avenue Kleber, 16. bölge / Hotel Costes’in kardeş oteli Eiffel Kulesine yakın modern, maksimalist ve şık bir otel, oda fiyatları 200-300 Euro arasında

The Kube 1-5 Passage Ruelle, 18. bölge / Şehir merkezine biraz uzak sayılabilecek bölgede yer alıyor The Cube ancak sıradışı bir deneyim sunuyor bu otel. Avlunun ortasında camdan küp şeklindeki resepsiyona girdiğinizde alışılmadık deneyim başlıyor. Paris’teki tek Ice Bar olan Grey Goose Ice Kube Bar bu otelin içinde. Oda fiyatları 280 ile 550 Euro arasında değişiyor.

Relais Christine, 3 rue Christine, 6. bölge / Saint Germain Bulvarına yakın bu otel 16. Yy’dan kalma bir malikaneden dönüştürülmüş. Oda fiyatları 250 ile 400 Euro arasında değişiyor.

 

 

Büyük ve Klasik Oteller

Plaza Athénée, 25 Avenue Montaigne, 8. bölge / Paris’in en lüks markalarının bulunduğu cadde üzerinde yer alan bu otel, Paris’in en şık otellerinin başında yer alıyor. Oda fiyatları 650 – 1500 Euro arasında değişiyor.

Four Seasons, George V 31 avenue George V, 8. bölge / Four Seasons George V Paris’in mihenk taşlarından. 10 yıl önce renove edilen otelin bazı suit odaların özel teras ve balkonlarından Paris’in büyüleyici manzarası görülebiliyor. Her sene Avrupa’daki en iyi otelleri listesinde ilk 10’da yer alan otel, Champs Elysées’ye sadece birkaç adım uzaklıkta. Oda fiyatları 580 Euro’dan başlıyor.

The Ritz Paris, 15 Place Vendome, 1. bölge / Dünyaca ünlü isimlere ev sahipliği yapan The Ritz Paris, gösterişili dekoru, Michelin yıldızlı restoranları ve mükemmel servisiyle efsanevi bir otel. Oda Fiyatları 610 Euro’dan başlıyor.

Mandarin Oriental, 251 Rue Saint-Honoré, 1. bölge / 1. bölgede Paris’in en şık caddelerinden birisi olan Saint-Honoré üzerinde Vendome Sarayının hemen yakınında açılan Mandarin Oriental Paris’in saray gibi büyük ve görkemli otelleri geleneğinin son örneği.

Royal Monceau Raffles, 37 Avenue Hoche, 8.bölge / İlk olarak 1928’de açılan Royal Monceau Raffles, 2 yıl süren detaylı renovasyon sonrası 2010 yılıda yeniden kapılarını açtı. Otelin içerisinde Philippe Starck’ın yarattığı fantastik ve zengin dünyayı süsleyen Murano aynaları, avizeleri ve şamdanları ile, Royal Monceau Raffles eski göz kamaştırıcı şanına kavuşmayı hedefliyor.

Shangri La Paris, 10 avenue d’Iéna, 16.bölge / Müzeler bölgesi olarak anılan 16. Bölgede, Trocadero ile Etoile arasında açılan Shangri La, 1890’larda inşaa edilmiş Belle Epoque binanın muhteşem renovasyonu ile adeta bir sarayı andırıyor. 54 odası ve 27 suiti bulunuyor.

HOTEL MOLITOR PARİS, 13 Rue Nungesser et Coli, 16. Bölge  / Paris’in efsanevi lidosu Molitor’un 1929’dan kalma art deco binası 129 odalı bir otel olarak yeniden doğdu, Michelin yıldızlı şef Yannick Alleno’nun gurme restoranu, 50 metrelik açık hava, 33 metrelik kapalı havuzu ve Clrains Spa’sı ve spor salonu ile Paris’in gözdeleri arasında.

THE PENINSULA, 19 Avenue Kléber, 16. Bölge / Lüks otel zincirinin ilk Avrupa çıkartması Paris’te. Eski Majestic otelin 19. yüzyıldan kalma Haussmann binası tamamen yenilenerek 200 odalı ultra lüks ve şık bir otele dönüştürüldü.

Hotel Daniel, 8 rue Frederic Bastiat, 8. bölge / Champs Elysees’e çok yakın bu otel Relaix & Chateaux zincirinin bir parçası. Oda fiyatları 450 – 600 Euro arasında

Le Bristol, 112 rue du Faubourg St-Honoré, 8. bölge / Paris’in en şık otellerinden biri olan Le Bristol, şehirdeki en gözde sanat galerilerinin, antikacıların ve moda evlerinin olduğu Faubourg St-Honoré caddesinde yer alıyor. Cumartesi otelde özel defileler düzenleniyor. Harika bir bahçesi ve yüzme havuzu var. Oda fiyatları 690 Euro’dan başlıyor.

Hotel Le Meurice, 228 rue de Rivoli, 1. bölge / Louvre ile Place de la Concorde arasında merkezi bir konumda yer alan otel Tuileries Bahçeleri’ne bakıyor. Otelde Michelin yıldızlı Le Meurice restoran yer alıyor. Oda fiyatları 550 Euro’dan başlıyor.

Hotel de Crillon, 10 Palace de la Concorde, 8. bölge / 18. yüzyıldan kalma binasında, VII.Kral Edward’dan Margareth Thatcher’a kadar birçok önemli isme ev sahipliği yapmış ünlü otel adeta tarihi bir müze özelliği taşıyor. 2017’de  Tristan Auer, Chahan Minassian, Cyril Vergniol, Karl Lagerfeld gibi dört tasarım dahisinin imzasınu taşıyacak şekilde komple restore edilen otel, orjinal nadir kitap koleksiyonu yer altı spa’sı, gastronomi mabedi restoranı, şampanya kokteyl barı ile geçmişin ihtişamını yaşatırken, zevkli yenilikleri ile modern gezgini de asaletle kucaklıyor.

Hotel Fouquet’s Barriére 46 av George V, 8.bölge / Nefis bir bahçesi ve dillere destan bir Spa’ya sahip olan Hotel Fouquet’s Barriére, şehrin en iyi otellerinden biri.

Hotel Lutetia, 45 Blvd. Raspail, 6. bölge / St Germain de Pres bölgesinde Belle Epoque ve Art Deco tarzında dekoru ile şık bir otel. Oda fiyatları 250-500 Euro arasında

Diğer Büyük ve Şık Oteller

Pershing Hall Paris, 49 Rue Pierre Charron, 8. bölge

Hospes Lancester, 7 Rue de Berri, 8. bölge

L’Hotel, 13 Rue des Beaux Arts, 6. bölge

Le Dokhan’s, 117 Rue Lauriston, 16. bölge

Villa d’Estrées, 17 Rue Gît-le-Cœur, 6. bölge

Le A Hotel, 4 Rue d’Artois, 8. bölge

Bel Ami Hotel, 7 Rue Saint-Benoît, 6. bölge

Le Relais Saint Sulpice, 3 Rue Garancière, 6.bölge

Le Relais Montmartre, 6 Rue Constance, 18. Bölge

Hotel Molierre,  21 Rue Moliere, 1. bölge

Hotel Jules&Jim, 11 Rue des Gravilliers, 3. Bölge

Hotel Sezz, 6 Ave Fremiet, 16. Bölge

 

 

 

UYGUN FİYATLI OTELLER

Hi Matic, 71 rue de Charonne, 11.bölge / Şehir içinde ufacık bir eko-lodge edasında basit, ekonomik, yapmacıksız ve doğal bu otel Paris konaklama sahnesine taze ve farklı bir bakış açısı getirdi.

Hotel Recamier, 3 bis Place Saint Sulpice, 6.bölge / Saint-Germain bölgesinde ufacık ancak stil sahibi bir b&b

Pavillon des Lettres, 12 rue des Saumaies, 8.bölge /Pavillon de Reine’in kardeş işletmesi olarak yeni açılan bu butik otel, İskandinav dokusu ve atmosferi taşıyan biraz ufakça olan 26 odaya ev sahipliği yapıyor.

Mama Shelter, 109 Rue de Bagnolet, 20. bölge / Konforlu ve lüks dekorlu ancak uygun fiyatlı bir otel, oda fiyatları 80-120 Euro arası

Hotel Indigo Opera,  2 Rue Édouard VII, 9. Bölge /  Opera Meydanına birkaç dakika yürüme mesafesindeki 57 odalı butik otel uygun fiyatlı yeni bir alternatif.

Hilton Paris Opera, 108 Rue Saint-Lazare, 8. Bölge / Eski Concorde Opera Paris otel ciddi bir renovasyondan geçerek 268 odalı bir Hilton oteli olarak açıldı.

Generator, 11 Place du Colonel Fabien, 10 bölge / Gare du Nord’a 15 dakika yürüme mesafesindeki 916 yataklı Generator, Paris’in uygun fiyatlı lüks & tasarım hosteli.

Diğer Uygun Fiyatlı Oteller

Hotel Artus, 34 Rue de Buci, 6.bölge

Hotel Bourg Tibourg, 19 Rue du Bourg Tibourg, 4.bölge

Hotel Californiai 16 Rue de Berri, 8.bölge

Hotel Des Grands Hommes, 17 Place du Pantheon, 5. Bölge
Hotel Les Jardins Du Luxembourg, 5 Impasse Royer- Collard, 5. Bölge

Hotel Amour, 8 Rue Navarin, 9. Bölge
Hotel Des Arts Bastille, 2 Rue Godefroy Cavaignac, 11.bölge

Hotel De La Porte Doree, 273 Ave. Daumesnil, 12. Bölge
La Maison Montparnasse, 53 Rue de Gergovie, 14. Bölge

Hotel De La Paix, 225 Blvd. Raspail, 14. Bölge

Hotel D’Albion, 15 Rue de Penthievre, 8.bölge

Hotel Caron De Beaumarchais, 12 Rue Vielle du Temple, 4. Bölge
Hotel Saint-Louis En L’isle, 75 Rue St- Louisen L’lle, 4. Bölge

Hotel Saint Thomas D’aquin, 3 Reu Pre auxClercs, 7. Bölge

Hotel Alba Opera, 34ter Rue de la Tour d’Auvergne, 9. bölge

Hotel Eldorado, 18 Rue des Dames
Hotel Jardin de Villiers, 18 Rue Claude Pouiller

Hotel Passy – Eiffel, 10 Rue de Passy
 

 

 

 

 

 

PARİS YEME – İÇME – EĞLENCE REHBERİ

BRUNCH ADRESLERİ

Café Beaubour, 100 Rue St Martin, 4.bölge / Centre Pompidou’nun dibinde yer alan kafe, müze ziyaretiniz öncesinde, kocaman camların önünde oturup mahallenin uyanışını ve gelen geçeni izlemek, taze kahvenizi yudumlarken, croissant, reçelli tartine ekmeği veya yumurtalı bir kahvaltı için ideal bir semt kafesi.

Café de Flore, 172 Boulevard St Germain, 6. bölge / Zamanında Jean Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Andre Gide gibi varoluşçu yazar ve düşünürlerin uğrak yeri olan şehrin efsane kafesi, entellektüel kimliğinden sıyrılmış olsa bile hala Paris’te farklı kesimleri kucaklayan özel adreslerden birisi.

Café Les Deux Magots, 6 Place St Germain des Pres, 6. bölge / Café Flore’nin yanında yer alan komuşusu gibi entellektüelleri ağırlaması ile ünlü efsane bir Parizyen klasiği.

Brasserie Lipp, 151 boulevard Saint-Germain, 6.bölge / Tarihi boyunca masalarında Verlaine ve Apollinaire gibi Fransız şairlerini ağırlamış başka bir San Germain klasiği ise Lipp. Tavanları Charly Garrey’nin resimleri ile donanmış bu geleneksek Fransız brasserie’si, entellektüel mirasını her sene bir romana edebiyat ödülü vererek yaşatıyor.

Claus & Epicerie du Petit Dejeuner, 14 Rue Jean Jacque Rousseau, 1. Bölge / Louboutin’in çaprazında yer alan restoran hafif, sağlıklı, organik lezzetlere odaklanırken, yanıbaşındaki yeni mekanı Epicerie du Petit Dejeuner ise ev yapımı müsli, geleneksel reçeller, akağaç şuruplu pancake ve Constance çayları ile sadece kahvaltı ve brunch menüsü sunuyor.

Buvette Gastrotheque, 28 rue Henry Monnier, 9. Bölge / Lokal üreticilerden alınan taze ve mevsimlik mahsüller ile hazırlanan harika lezzetleri, loş ve mistik atmosferi ile harika bir Paris klasiği.

La Compagnie de Bretagne, 9 rue de l’Ecole de Medicine, 6. bölge/ Siyah & Beyaz zarif bir atmosferde taze taze ve çeşit çeşit geleneksel Breton krepleri ve galette’ler.

Bob’s Kitchen, 74 Rue des Gravilliers / Ferah ortamında organik lezzetler sunan gözde brunch ve öğle yemeği adresi

Diğer Brunch Adresleri

Le Refectoire, 80 Blvd. Richard Lenoir
Café Beaubourg, 43 Rue St-Merri
Café de Flore, 172 Blvd. St Germain
Café Marly 93 rue de Rivoli, Palais du Louvre
Café Procope 13, rue de I’Ancienne Comedie
Café Jade 10, rue Buci
Brasserie Balzac, 49, rue des Ecoles
Rose Bakery, 30, rue Debelleyme
Lina’s Café, 22, rue des Saints-Peres

Mariage Frères, 13, rue des Grands-Augustins / 30, rue du Bourg-Tibourg
T’CHA La Maison de Thé, 6, rue du Pont de Lod

 

 

 

KAHVE ADRESLERİ
Le Bal Café, 6 Impasse de la Défense, 18th Arr
Espresso and Ristretto, 67 rue de Charenton, 11th Arr
La Caféothèque, 52 rue de l’Hôtel-de-Ville, 4th Arr
Coutume Café, 47 Rue de Babylone, 7th Arr
Kooka Boora, 62 rue des Martyrs, 9th Arr

 

 

PARİS’İN EN İYİ PASTANELERİ     

 • Pâtisserie des Rêves: 93 rue du Bac, 7. Bölge / 111 rue de Longchamp, 16. Bölge /19 rue Poncelet, 17. Bölge/ Şehrin her yerinden müdavimlerinin kapısında kuyruklar oluşturduğu pastanenin, özel pralinli keki, portakallı turtası, vanilyalı Grand Cru ve XXL Madeleine tatlılarından birisini mutlaka deneyin.
 • Jacques Genin: 133, rue de Turenne, 3°
 • Des Gateaux et du Pain: 63 boulevard Pasteur, 15°
 • Du Pain et des Idées: 34 rue Yves Toudic, 10°
 • Blé Sucré: 7, rue Antoine Vollon, 12°
 • Coquelicot des Abbesses: 24 rue des Abbesses, 18°
 • Gontran Cherrier: 22 rue Caulaincourt, 18°/ 8 rue Juliette Lamber, 17°
 • Au Levain du Marais, 28 bd Beaumachais, 11°
 • LaPatisserie by Cyril Lignac, 24 Rue Paul Bert, 11°
 • Pierre Hermé: 72 rue Bonaparte, 6° /185 rue de Vaugirard, 15° /4 rue Cambon, 1° / 58 avenue Paul Doumer, 16° /39 avenue de l’Opéra, 2° / Galeries Lafayette, 40 boulevard Haussmann,  9° / 89 boulevard Malesherbes,  8° /18 rue Sainte-Croix-de-la-Bretonnerie, 4°

 

Paris’in En İyi Fırınları & Croissant Adresleri

 • Gontran Cherrier Artisan Boulanger, 22 rue Caulaincourt, 18.bölge
 • Compagnie Générale de Biscuiterie – Montmartre, 1 Rue Constance, 18. Bölge
 • Du Pain et des Idées, 34 rue Yves Toudic, 10. bölge
 • Au Levain du Marais,28 bd Beaumachais, 11. Bölge
 • Emile & Jules, 18 rue de la Terrasse, 17. Bölge
 • Patisserie Boulangerie Ble Sucre, 7 Rue Antoine Vollon, 12. Bölge
 • Poilâne: 8 rue du Cherche-Midi, 6. bölge / 49 bld de Grenelle, 15.bölge / 38 rue Debelleyme, 3. bölge
 • Gontran Cherrier, 22 Rue Caulaincourt, 18. bölge
 • Maison Kayser (14 Rue Monge, 5. Bölge; pazartesileri kapalı)
 • Le Boulanger de Monge (123 Rue Monge, 5. Bölge; pazartesileri kapalı)
 • Poilane (8 Rue du Cherche-Midi, 6. Bölge, pazarları kapalı)
 • Gosselin (125 Rue St.-Honoré, 1. Bölge; cumartesileri kapalı)
 • Moulin de la Vierge (166 Ave. de Suffren, perşembeleri kapalı)
 • Boulangerie Bechu (118 Ave. Victor Hugo; pazartesileri kapalı)
 • La Flute Gana (226 Rue des Pyrénées, 20. Bölge; pazarları ve pazartesileri kapalı)
 • Pain D’Epis (63 Ave. Bosquet; cumartesileri kapalı)

 

Paris’in En İyi Çukulata Adresleri

 • Jacques Genin, 133, rue de Turenne
 • Un Dimanche à Paris, 4-6-8 Cour du Commerce Saint André – 6th Arr.
 • La Pâtisserie des Rêves,93 Rue du Bac & 111 Rue de Longchamp & 50 Rue Ardoin
 • Hugo & Victor, Boutique Rive Gauche, 40 bd Raspail & Boutique Marché Saint Honoré, 7 rue Gomboust & Printemps Haussmann, 64 bd Haussmann
 • Sıcak Çikolata: Anglelina, 226 Rue de Rivoli, 1. bölge

 

 

 

 

ÖĞLE YEMEĞİ ADRESLERİ

Café Kitsuné, 51 Galerie Montpensier, 1. Bölge / Tarihi orjinal parkeleri, pervazları ve tabelaları, mermer tezgahları, aynalı duvarları ile geçmişle günümüzü buluşturan, yemyeşil park manzarası ile şehrin ortasında bir vaha.

Bien Eleve, 47 rue Richee, 9. Bölge / Adı gibi iyilik dolu bu yeni restoran, ahşap dokusu ve krem ve toprak renkleri ile doğal ve ferah ortamında, tarladan sofraya konseptinde çığır açan sanatsal sunumlar enfes lezzetler sunuyor.

Brasserie Barbes, 2 Boulevard Barbes, 18. bölge Yeşil mermer, pirinç ve ahşap malzemeler ile yaratılmış post-ednüstriyel atmosferde, cam tavanının altında ya da şömine başında, ıspanaklı üzümlü ve naneli kavrulmuş tavuk, baharat yatağında kuzu gibi lezzetler ile öğle yemeği için ideal bohem bir restoran.

L’Adjuge, 9 Rue Drouot, 9. Bölge, dövülmüş fındıklı fuagra carpaccio, vatoz tempura gibi orjinal lezzetler sunan bistro, sanatseverlerin öğle yemeği durağı.

Jardins du Marais, 74 Rue Amelot, 3. Bölge / Marais’nin kalbinde 1500 metrekarelik yemyeşil açık hava alanında gurme Fransız lezzetleri ile öğle yemeği ya da şampanyalı brunch keyfi.

Le Bouledogue, 20 rue Rambuteau, 3. Bölge / Sahipleri Didier & Jean’ın buldog cins köpeğinden ismini alan Marais’liler arasında gözde bir mahalle bistrosu olan tatlı mekan, somon tartar, ceasar salata ve tarte tatin gibi tipik Fransız lezzetleri sunuyor.

Ralph’s, 173 boulevard Saint-German, 6. Bölge / Ralph Lauren’in San Germain’deki harika butiğinin avlusundaki Ralph’s, Ralph Lauren’in Colorado’daki çiftliğinden gelen organik ürünler ve Maine’den gelen ıstakozlar ile leziz bir öğle yemeği için nefis bir nokta.

Café Marcovaldo, 61 rue Charlot, 3. Bölge / Vintage ambiyanslı mekanda organik İtalyan lezzetleri

Le Voltaire, 27 Quai Voltaire / Çoğunlukla tasarımcıların ve antikacıların öğle yemekleri için buluşma yeri olan Le Voltaire kadife perdeleri ve nehir manzarasıyla son derece sofistike bir atmosfere sahip. Restoranın spesyalleri arasında istakozlu omlet yer alıyor.

La Coupole, 102 boulevard Montparnasse / Paris’in en iyi manzarasına sahip gökdeleni Montparnasse’de bulunan trendy restoran harika deniz mahsülleri sunuyor.
Le Stresa 7 rue Chambiges / Geleneksel Akdeniz ve İtalyan mutfağının servis edildiği restoranda moda ve sinema dünyasının ünlü isimlerine rastlayabilirsiniz.

Georges, 19 rue Beaubourg / Centre Pompidou’nun 6.katında yer alan Georges, Paris’in en popüler mekanlarından biri. Harika şehrin manzaralarına nazır öğle yemeği için ideal bir adres.
Comptoir des Mers, 1 rue de Turenne, 4. Bölge / Marais bölgesinde yer alan ufacık restoran enfes deniz mahsülleri ile Paris’lilerin göde öğle yemeği adreslerinden.

Chez Savy, 23 rue Bayard, 8. Bölge, Champs Elysees’nin paralelinde yer alan ufak brasserie civarda geçirilen alışveriş günün keyifli bir öğle yemeği durağı.

Colette, Champs Elysee paralelindeki Fabourg Saint Honore sokağında yer alan Colette dünyada ilk konsept mağaza kavramını başlatan trend belirleyici mağaza, Colette’in bodrum katındaki waterbar’ı, öğle yemeğinde Parislilierin hararetli sohbetlerini izlemek için ideal bir nokta.

Au Passage, 1bis Passage Saint-Sébastien / Pasajın içinde yer alan tapas & şarap barı en yeni gözdelerden.

Au Cochon D’orQuality, 23 Rue des Poissonniers / La Goutte d’Or bölgesinde yer alan bu şarküteri ve delicatessen, sade, basit hatta eski moda, ancak ustalık ve uzmanlığı sayesinde et sevenlerin gözde mekanı haline gelmiş durumda.

Passages 53, 53 Pasaages des Panoramas / Passage des Panoramas içinde yer alan No:53 10 masalı ufak ve samimi bir Japon restoranı

Breizh Cafe, 109 rue Vieille du Temple / Krepleri ve salataları ile ünlü öğle yemeği gözdesi

Robert et Louise, 64 rue Vieille du Temple / Etlerinin tadına doyum olmayan bistro
Metropolitan, 8 rue de Jouy, 4th/ gurme bir öğle yemeği için şef tadım menüsü sunan bistro (haftasonları kapalı)

Blend, 44, rue d’Argout/ Gurme Hamburgerci

Diğer Öğle Yemeği Adresleri

Kong 1 Rue du Pont-Neuf

Market, A15, Avenue Matignon
L’Atelier de Jöel Robuchon 5 Rue Montalembert
L’Arpege 84 rue de Varenne
Emporio Armani 149 blvd. Saint Germain
Le Bouledogue, 20 Rue Rambuteau
Kinugawa, 9, rue du Mont-Thabor,
Muscade 36, rue de Montpensier
Cinq-Mars, 51, rue Verneuil
 

GÜN BOYU ATIŞTIRMALIK ADRESLERİ

Mamie Burger, 16 rue de la Michodiere, 2. Bölge / Rachel’s fırınından ekmekleri, ünlü kasap Hugo Desnoyer’den etleri alıp, patates ve çeşnileri ev yapımı pişiren hamburgerci

Bar a Burger, 18 Ave Claude Vellefaux, 10.bölge / biberli ekmek üzerine füme biftek ‘Burger qui Fume’ veya mürekkepli ekmek üzerine ızgara kalamarlı ‘Black Tentacules’ ile burgerlere yepyeni yaklaşımlar getiren cesur ve yaratıcı restoran.

Ateiler Saint Georges, 16 rue Henry Monnier, 9. Bölge / fuagralı, camambert peynirli, chorizolu leziz hamburgerler Mösyö ve Madam şeklinde kişileştirilmiş.

L’estaminet des enfants rouges, 39 rue Bretagne, 3. Bölge / Paris’in en eski kapalı pazarı Les Marche des Enfants Rouge içinde yer alan küçücük kantin kafe her ay değişen menüsünde taze günlük organik lezzetler sunuyor.

La Freme de Mesenguy, 39 rue Bretagne, 3. Bölge / Paris’in en eski kapalı pazarı Les Marche des Enfants Rouge içinde yer alan bu sıcacık mekanın favorisi, 5 peynir seçeneği ile gelen efsanevi çiftlik çizburgeri ve ev yapımı papates kızartması.

Chez Taeko, 39 rue Bretagne, 3. Bölge / Paris’in en eski kapalı pazarı Les Marche des Enfants Rouge içinde yer alan Japon restoranı

Chez Alain, 39 rue Bretagne, 3. Bölge / Paris’in en eski kapalı pazarı Les Marche des Enfants Rouge içinde yer alan mutluluk dükkanında lezzetli krepler ve sandöviçler sunuluyor.

Paris New York, 1 rue Perrée, 3. Bölge,  96 rue Oberkampf 11. Bölge, 50 rue du Faubourg Saint-Denis 10.bölge  / Marais, Oberkampf,Faubourg Saint-Denis’de yer alan efsanevi hamburgerci

Chez Leon, 32 Rue Legendre, 17. bölge / soğan çorbası, salyangoz ve soslu midye gibi tipik brasserie lezzetleri ile bir Paris klasiği.

Le Camion Qui Fume, 168 Rue Montmartre, 2. bölge / Sürekli hareket halinde yemek karavanları kervanına yeni bir Paris versiyonu eklendi, muhteşem görünüm ve lezzetteki hamburgerleri kaçırmamak için lokasyonunu www.lecamionquifume.com websitesinden ya da +33636434900 nolu telefondan takip edebilirsiniz.

Cantine California, 46 Rue de Turbigo, 3. bölge/ Mobil hamburger yemek kamyonu

 

 

 

 

AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ

 

TRENDY RESTORANLAR

Verjus, 52 Rue de Richelieu, 1. Bölge / Yeni Amerikan mutfağının Paris temsilcisi restoran hem gurme hem de slow food akımı temsilcisi lezzetleri ile ünlü. Paris’in son yıllarda en başarılı gastronomik konsepti The Hidden Kitchen, Braden Perkins ve Laura Adrian’ın kendi apartman dairelerinde verdikleri kapalı yemek davetleri resmen bir efsane olmuştu ki, bu iki yaratıcı şef yeni bir restorana imza attılar. Palais Royal’in yanı başında yer alan Verjus’un 19. Yüzyıldan kalma üç katlı loş ve romantik atmosferi, aslında yine birisinin evinde yemek yiyormuşsunuz hissi uyandırıyor: yüksek tavanlar, kocaman camlar, meşe masalar ve bit pazarından alınmış birbirinden farklı sandalyeler ile rahat ve gerilimsiz bir ortam var. Mevsimine göre en taze ve kaliteli mahsuller, et, balıklar ile ev yapımı ekşi mayalı ekmekler ile farklı tadım menülerinden seçiminiz yapıp kendinizi Paris’in en gözde şeflerinin eline bırakıyorsunuz. Tüm eleştirmenler ve müşteriler o kadar memnun ki, Verjus şu günlerde Paris’in en ‘in’ ve en zor yer bulunan restoranlarının başında yer alıyor.

Champeaux, La Canopee, Forum des Halles, 1. Bölge / Fantastik Fransız şef Alain Ducasse’ın modern bistronomi akımına ayak uydurarak ve ‘21. Yüzyıl Brasserie’si diyerek açtığı, biraz kantin biraz Amerikan diner atmosferini yansıtan son gözdesi. Taze mevsimlik malzemeler ile hazırlanan günlük lezzetleri dev kara panoda duyuruluyor, klasik Fransız bistro lezzetlerinin yanı sıra doğaçlama ve deneysel lezzetler de yer alıyor.

Frenchie Bar à Vins, 5-6 Rue du Nil, 2.bölge / Şef Gregory Marchand’ın popüler mekanı Frenchie’nin yeni kızkardeşi olan bar & bistrosu, şarabın yanında sunduğu mantarlı burrata, ricotta peynirli tortelli ve leziz sandwichleri ile rahat, informal ve şatafatsız bir deneyim isteyenler için ideal.

Draco & Danico, 6 rue Vivienne, 2. Bölge / Tarihi bir pasaj olan Galerie Vivienne’in içinde Jean Paul Gaultier’in eski atölye ve butiği, geniş ve ferah bir restorana dönüştürüldü. Yüksek tavanlı, asma katlı, açık mutfaklı, krem, mavi, turkuaz tonların hakim olduğu, duvar bitkileri, tuğla, ahşap ve metal malzemelerin kullanıldığı, mekan aydınlık, iç açıcı ve doğal bir ortam sunuyor. Şarküteri ve antipasti seçenekleri, ev yapımı makarna, pizza, tiramisu gibi enfes İtalyan lezzetleri ve şarapları ile son gözdelerden.

Frenchie, 5 rue du Nil, 2. bölge/ Kökleri Fransız mutfağına dayanan ancak mutfaklararası deneysel yaklaşımlar sergileyen şef Gregory Marchand, New York’ta çalıştığı ünlü restoran Gramercy Tavern tecrübesini, yaratıcı teknikler ile harmanlayarak kendi restoranına yansıtmış.

Passerini, 65 rue Traversiere, 12. Bölge / Paris yeme-içme sahnesinde yine bir İtalyan esintisi. Şef Giovanni Passerini’nin taze sebze ve deniz mahsülleri ile pişen ev yapımı makarnaları, fırında güvercin, İtalyan işkembesi gibi lezzetleri çok popüler.

Vivant Cave, 43 Rue des Petites Écuries, 10. bölge / Vivant Table’ın başarısının ardından şef Pierre Jancou, 10. Bölgedeki restoranının hemen yanına bir şarap barı açma kararı aldı. Ufacık mekan sadece 11 kişi alıyor, menü günlük taze ürünlere göre sürekli değişiyor. Bar şefi Yamamoto Masaakido’nun önerileri olan l’andouillette (kokoreç), le lapin (tavşan), ballotine de poularde (tavuk) çok lezzetli.

Vantre, 19 rue de la Fontaine au Roi, 11. Bölge / Bistronomi akımının yenilerinden Vantre, mermer ve ahşap dokudaki ferah ortamında, Passage’ın eski şefi Iacopo Chomel’un harika Kuzey İtalya lezzetlerini sunuyor.

Le Chateaubriand, 129 Avenue Parmentier, 11. Bölge / Gurme lezzetleri rahat ve samimi ortamda sunma akımı olan bistronomi furyasının başlatıcılarından şef Inaki Aizpitarten’in Bask lezzetleri sunan gözde ve popüler restoran

The Fish Club, 58 rue Jean Jacques Rousseau, 1. Bölge / Les Halles’de, vintage ve retro dokunuşlar ile renkli ve orjinal bir atmosfer sunan restoran deniz mahsülleri uzmanı. Özel soslar ve baharatlar ile marine edilen tazecik günlük balıklar, kabuklu deniz ürünleri kısacası sudan çıkan herşey Fish Club’un menüsünde yer alabiliyor.

Flesh, 25 rue Douai, 9. Bölge / Rahat ve samimi ortamda, şarküteriler ve ızgarada pişen et, pirzola, bonfile, karidesler sunan Flesh, hem lezzetleri hem de sürpriz canlı müzikleri ile Paris’in son hip mekanlarından.

Veels, 24 Ave George V, 8. Bölge, siyah mermer merdivenlerini tırmanırken, özel locaların önünden geçerken veya ışıl ışıl barında içkinizi yudumlarken her an bir ünlüye rastlayabileceğiniz popüler restoran & bar, kokteylleri ile yemek sonrası içki keyfinin ve DJ performansları eşliğinde dansın adresi.

Istr, 41 rue Notre Dame de Nazareth, 3. Bölge / Bohem mahalle Marais’nin sınırında açılan Istr, renkli fayans ve karoları, desenli duvar kağıtları, retro lambaları ile canlı bir atmosferde istiridye ve kokteyller sunuyor.

Hugo Desnoyer, 28 Rue Dr Blance, 16. Bölge / Et severler bu usata kasabın kapısında kuyruk oldu. Dana, Kuzu, Tavukları özenle çiftliklerden kendisi seçen şef, ortak masada lezzetleri bekleyen misafirlerinin gözünün önünde pişirip sunuyor. Rezervasyon şart.

Ito, 24 rue Pierre Fontaine, 8. Bölge / Yuzulu ızgara tavuk, miso içinde mackarel ve ramen gibi enfes lezzetler sunan Japon tapas restoranı yaratıcı taze lezzetleri ile şehrin gözdesi. Rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz

Tondo, 29 rue de Cotte, 12. Bölge / İtalyan şef Simone Tondo ülkesinin esintilerini taşıyan yaratıcı bistro lezzetleri son dönemin gözdelerinden.

Bones, 43 rue Godefroy Cavaignac / 11. bölge eski bir İrlanda Pub’undan 25 kişilik bir yemek odasına dönüştürülen bu restoran, Avusturalyalı şef James Henry’nin kendi yapımı sosileri, tereyağları, ekmeklerinin yanı sıra, mevsime göre değişen özel gurme lezzetler sunuyor.  Tuğla duvarlar, ham ahşap masalar, beyaz mermer bir bar, açık mutfağı ile çok sıcak ve davetkar bir atmosfere sahip.

Miss Kō, 49/51 Avenue Georges V / Philippe Starck’ın 8. Bölgede Paris’in altın üçgeninde yer alan en son projesi Miss Kō, adeta fantastik bir masal dünyası. Duvar ve masa resimleri, aydınlatması, mobilayaları ve dekoru ile deneysel bir rüya alemini andıran mekan kesinlikle yaratıcı, şaşırtıcı, cesur ve çarpıcı. Kendinizi Alice Harikalar Diyarında canlandırmasında hissettiğiniz mekan hakkında Starck ‘Burası özgürlük, muziplik, yaratıcılık, sanat, dostluk ve açıklık alanı. Miss Kō bir nefes delilik, kesin bir çılgınlık.’ yorumunu yapmış. Fransız & Asya füzyon lezzetleri sunan bu çılgın deneyimi bir kez yaşamaya değer.

L’Avenue, 48 avenue Montaigne, 8. Bölge / Hala Paris’in en gözde restoranlarının başında yer alan restoran, Jacques Garcia imzası taşıyan tasarımı, kırmızı kadife locaları, görkemli Murano cam avizesi, şık ancak samimi atmosferi, Mandarin Crispy Duck gibi harika lezzetleri, şampanya ve kir royallerin su gibi aktığı lounge barı ile tasarım, moda ve medya dünyasının hala gözdesi.

Eclectic, 2 rue Linois, Beaugrenelle, 15. Bölge / Paris’in ünlü restoranları Bon ve Ma Cotte’nin sahiplerinden İngiliz tasarımcı Tom Dixon  imzası taşıyan ışıltılı bir yeni adres. Paris’in yükselen bölgesinde Pont Grenelle köprüsünün karşısında yer alan Eclectic, 70’lerin retro ve parıltılı ruhunu yansıtan dekorasyonu ve somon, et tartar, deniz mahsüllü burger, spring roll, bacon & ciğer gibi lezzetleri ile özellikle iş dünyasının önemli isimlerinin hemen gözdesi oldu.

Septime, 80 rue de Charonne, +33143673829 / Paris’in ünlü gurme restoranlarından Arpege mezunu olan şef Bertrand Grébaut’un, uluslararası müşteri kitlesinden övgüler alan yeni restoranı, taze ve günlük malzemeler ile sezona göre değişen bir menü sunuyor.

Caviar Kaspia, 17 place de la Madeleine, 8. bölge / Aslında 1927’den beri Paris’in sanat, tasarım ve modacıların gözdesi olan şık restoran yıllara meydan okumaya ve her daim dolup taşmaya devam ediyor.

Tong Yen, 1.bis rue Jean Mermoz / 35 yıldır Parisli’lerin favori Çin restoranı olan Tong Yen’de sinema, medya ve iş dünyasının ünlü isimlerine rastlayabilirsiniz. 3 katlı restoranda Çin, Tayland ve Vietnam mutfağının en iyi örnekleri sunuluyor.

 

 

 

 

 

GURME RESTORANLAR 

Lasserre, 17 Avenue Franklin Delano Roosevelt, 8. Bölge / 1950’lerden beri şehrin önemli bir gastronomi durağı olan restoran, eski günlerin görkemini yaşatan ambiyansında, Michelin yıldızlı şef Adrien Trouilloud’un sanat eseri gübü sunulan tadım menüsü ile çok başarılı.
Thoumieux, 58 rue Saint Dominique, 7.bölge / Paris’in 40 yıllık gastronomi üssünün başına geçen 40 yaşındaki 2 Michelin yıldızlı yetenekli şef Sylvestre Wahid’in fenomen gurme lezzetleri şehrin en gözdeleri arasında

Le Grand Restaurant, 7 rue d’Aguesseau, 8. Bölge / Kendisini lezzetlerin hikaye anlatıcısı olarak tanımlayan, Plaza Athenee otel restoranının eski şefi Jean François Piege’nin kendi deneysel ve yaratıcı gurme lezzetlerini sunduğu şef restoranı.

Alleno Paris, 8 Ave Dutuit, 8. Bölge & Stay 15 rue Boissy D’Anglas, 8. Bölge / Dünyaın en iyi 100 şefi arasında yer alan 3 Michelin yıldızlı şef Yannick Alleno yeme-ime duayenleri tarafından sosların simyası olarak adlandırılıyor. ‘Fransız lezzetlerinin DNA’sını soslar belirler’ diyen şef yaratıcı, şaşırtıcı kombinasyonlar ile damaklarda sansasyon yaratmayı başarıyor. Şefin Rahat ve samimi ortak masalarda uygun fiyatlara yenen gurme lezzetler konseptindeki yeni restoranı Stay ise Dubai, Taipei, Beijing’den sonra Paris’te açıldı.

Monnaie de Paris, 11 quai de Conti, 6. Bölge / Lezzet virtüözü olarak anılan 3 Michelin yıldızlı efsane şef Guy Savoy, tüm duyulara hitap edecek gurme lezzet ve sunumları ile gastronomi deneyimini yeni bir boyuta taşıyor

Le Yam Tcha, 121 rue Saint Honore, 1. Bölge / Adeline Grattard ve Chi Wah Chan şeflerin menüsüz restoranı, her gün taze mahsüllere, ilhama ve içgüdüye dayalı yaratıcı lezzetlerini sunarak 1 Michelin yıldızını açıldıktan 1 sene sonra kapmayı başardı bile.

La Maree Jeanne, 3 rue Mandar, 2. Bölge, Deniz yosunlu levrek tartar, ıstakoz çorbası, istiridye gibi lezzetleri ile deniz mahsulü severlerin kalbini kazanan şef Cyril Boulet’nin, sakin sessiz bir sokakta açtığı yeni restoranı.

Le Sergent Recruteur, 41 rue Saint-Louis-en Ile / Şef Michel Bras, 4. Bölgede Notre Dame yakınlarında turistik bir mekanı devralarak, avant-garde İspanyo tasarımcı Jaime Hayón ile birlikte şık ve zarif bir restorana dönüştürdü. Menüsüz restoran şefin günlük özel seçkilerini sunuyor. Lezzetleri, ambiyansı ve servisi ile çok beğeni toplayan restoran Michelin yıldızını hemen kaptı.

La Regalade Conservatoire, 7-9 rue du Conservatoire, 9. bölge/ Paris’in yeni gözde oteli Hôtel de Nell’in köşesinde yer alan restoran, La Régalade’nin sahibi ve şefi Bruno Doucet’nin yeni girişimi. 9. bölgede yer alan restoran, dama tahtasını andıran siyah beyaz yer fayansları, masif meşe sandalyeleri, beyaz masa örtüleri, şarap vitrinleri  ve mekana hakim barı ile modern bir bistro atmosferi taşıyor. Menü sürekli mevsim ürünlerine göre değişiyor ve yaratıcı kombinasyonlar sunuyor.

La Dame de Pic, 20 Rue du Louvre, 1. bölge / 2011’de dünyanın en iyi kadın şefi ünvanın kazanan Anne-Sophie Pic’in 2013 başında açılan restoranı en gözde gurme restoranlar arasındaki yerini koruyor. Valence’deki restoranı ile 3 Michelin yıldızına layık görülen şef, yeni restoranında ünlü ‘burun’ Philippe Bousseton ile birlikte 3 farklı koku temalı menü yarattı: vanilya ve kehribar, çiçek, baharat.

Le Ciel de Paris, 33 Avenue du Maine, 15. Bölge/ Paris’in en yüksek binalarından birisi olan Tour Montparnasse’ın 56. Katında, tasarımcı Noé Duchaufour-Lawrance’ın renovasyonu sonrası yeniden açılan restoran, sadece Paris’in muhteşem manzalarını sunmakla kalmıyor, retro – futuristik bir atmosferde, şef Christophe Marchais’in yaratıcı Fransız lezzetlerini de sunuyor.

Sur Mesure par Thierry Marx, 251 rue Saint Honore, 1. Bölge / Mandarin Oriental otelde açılan restoran bembeyaz bir kanvasın içindeymişsiniz gibi deneysel bir atmosfer sunuyor. Şef Thierry Marx’ın bu bembeyaz kanvası süsleyen sanat eserleri sunumunda servis edilen yaratıcı Fransız lezzetleri hemen iki Michelin yıldızına layık görülmesini sağladı.

Abri, 92 rue du Faubourg-Poissonnière, 10. bölge / Şef Katsuaki Okiyama’nın Fransız etkileri taşıyan Japon lezzetleri çok gözde. Öğle yemeklerinde daha çok iş dünyasına hitap ediyor, akşamları ise daha bohem bir kalabalığı ağırlıyor.

Agapé Substance, 66 rue Mazarine; 6. bölge/ Şef David Toutain’in yaratıcı ve çağdaş Fransız mutfağına ait günlük değişen tadım menüleri yeni bir çılgınlık yaratmış durumda.

Le Shang Palace, Shangri-La Paris Hotel, 16. Bölge / 10 Avenue d’Iéna, +330153671992 / Yeni açılan bu zarif ve şık Çin restoranı, şef Frank Xu hazırladığı rafine ve otantik Çin ve Asya lezzetleri sunuyor.

Le Grand Pan, 20 rue Rosenwald, 15. Bölge / Bu yeni restorana ulaşmak biraz zaman ve emek gerektiriyor ancak, Benôit Gauthier’in her sezona göre değişen taze malzemelerden oluşan – kışın trüf, baharda kuşkonmaz, yazın istakoz ve sonbaharda av eti – 5 adımlık tadım menüsü için yolculuğa ve zahmete değer. Sade ve yapmacıksız bir şıklıkla dekore edilmiş 2 odalı bistro tarzındaki mekan, gastronomi meraklıları arasında çok gözde.

Albion, 80 rue du Faubourg Poissonière, 10. bölge/ Şef Matt Ong’un yarattığı Akdeniz ve Fransız lezzetlerini sunan, harika bir şarap menüsüne sahip bu bistro tarzı yeni restoran çok gözde.

La Bigarrade , 106, rue Nollet , 17. Bölge / Hergün değişen sürpriz menüsü ile La Bigarrade, şu sıralar Paris’lilerinen gözde mekanları arasında yer alıyor. Biraz şehrin dışında yer alan bu restoranda, şef Christophe Pelé ve ekibi, herkesin gözleri önünde yer alan açık mutfakta, harika Fransız lezzetleri yaratıyor.

Helene Darroze,  4, rue d’Assas, 6. bölge / 2 Michelin yıldızı kazanmayı başaran az sayıda kadından birisi olan şefi Helene Darroze’un şık restoranın bistro tarzı alt katı tapas stili minik tabakalarda harika lezzetler sunuyor.
L’epi Dupin, 11 rue Dupin, 6. bölge / Şef François Pasteau’nun pazardaki taze mahsullere göre günlük belirlediği menü Paris’in en popüler mekanlarından.
Pierre Gagnaire, 6 rue Balzac, 8. bölge / Ünlü şefin Pierre Gagnaire’ın adını taşıyan restoranda, önce günlük şef menüsünden 7-8 tadımlık ancak çok lezzetli yemekler size sunuluyor, ardından ana yemeğinizi dilediğiniz gibi seçebiliyorsunuz.
Sensing, 19, rue Bréa, 6. bölge / Le Grand Véfour’un ardındaki başarılı isim Guy Martin imzalı restoran Paris’in en iyilerinden.
Restaurant Guy Savoy, 11 Quai de Conti, 6. bölge/ Ünlü şef Guy Savoy’’un restoranı tam bir ‘Gastronomik Deneyim’. Mercimek kremalı enginarlı istakoz ise en özel lezzeti.

Le Chiberta, 3 rue Arséne Haussaye, 8. bölge / Champs Elysées’in merkezinde Guy Savoy imzalı Paris’in en iyi restoranlarından. Şaraplar arasında siyah metalik renklerin ağırlıklı olduğu iç dekorasyonu ile göz dolduruyor.
Alain Ducasse au Plaza Athénée; 25 avenue Montaigne, 8. bölge / Plaza Athénée’nin içinde yer alan Alain Ducasse Restoranı, dünyanın en pahalı restoranları arasında yer alıyor. Menünün en özel yemeği ise Burgundy’de doğal ortamda yetiştirilen tavukların kemiksiz eti ile pişilen “volaille de bresse”.
Les Ambassadeurs, 10, place de la Concorde, 8. bölge /18. yüzyıldan kalma bir balo salonunda yer alan restoran, Şef Jean-François Piège’in gurme menüsü ve geniş şarap koleksiyonu ile gastronomi tutkunları, politikacı ve sanatçılarının uğrak yerlerinden birisi haline gelmiş.
Restaurant Michel Rostang, 20, rue Rennequin, 17. bölge / Şef Michel Rostang’ın muhteşem menüsü ve geniş şarap koleksiyonu ile bu restoran tam bir gurme deneyim sunuyor. Cumartesi, Pazar ve Pazartesi öğlenleri kapalı.
Les Bouquinistes, 53,Quai des Grands Augustins, 6. bölge / Şef Guy Savoy’un restoranı şehrin en iyi mutfaklarından birisi. .Notre Dame’ı gören müthiş bir manzarası var.
Le 21, 21 Rue Mazarine, 6. Bölge / Paris’in en şık ve sofistike balık restoranı, şef Paul Minchelli’nin hazırladığı lezzetli deniz ürünlerini ile çok popüler bir restoran.
Le Pre Catelan, Route de Suresnes Bois de Boulogne, 16. bölge / Ünlü şef Frederic Anton’ın hazırladığı yaratıcı yemeklerden risttoyu, deniz kestanesini, frambuaz ve çikolatalı tatlıları denemeye değer.
Alcazar, 62, rue Mazarine, 6. bölge / Oldukça büyük bir restoran olan Alcazar, geleneksel Fransız ve dünya mutfağından seçenekler şef Guillaume Lutard’ın dokunuşu ile sunuluyor. Bir yandan fotoğraf sergilerine ev sahipliği yapan restoranın kaz ciğeri ve çikolatalı fondüsü dayanılmaz lezzetli.
L’Astrance, 4, rue Beethoven, 16. bölge / Şef Pascal Barbot ve d’Christophe Rohat’ın yarattığı bu küçük restoran, yaratıcı yemekleri ve samimi ortamı ile inanılmaz talep görüyor
Le Grand Vefour, 17, rue de Beaujolais, 1. bölge / Victor Hugo, Napoleon, Collette, Jean Cocteau gibi müdavimlere ev sahipliği yapmış bu art deco tarzdaki restoran, muhteşem bir bahçenin içinde yer alıyor. Şef Guy Martin’in harika lezzetlerini tatmak sadece hafta içleri mümkün.
La Tour D’argent, 15-17 Quai de Tournelle, 5. bölge / La Tour D’Argent, 1582’den beri kralların, burjuva sınıfının lokantası olarak ün yapmış ve hala bu şöhretini devam ettiriyor. Gerçekten insana kendisini krallar gibi hissettiren bir dekorasyon, atmosfer ve servis burada mevcut.

Cristal Room, 11, place des Etat’s-Unis, 16. bölge / Zamanında ünlü sanatçı Marie-Laire de Noalles’in evi olan ve 1900’lü yıllarda sürrealist sanatçılara ev sahipliği yapmış bu malikane, bugün Baccarat’ın satış mağazası, müze ve restoran olarak hizmet veriyor. Philippe Starck tasarımı restoranda her detay ayrı bir tasarım harikası. Şef Thierry Burlot’un lezzetleri ise gerçekten çok tutuluyor.
 

 

RAHAT VE SAMİMİ RESTORANLAR

Paris’te -bütün dünyada olduğu gibi- şık ve gösterişli restoranlar yerine, gizli köşelere ardı ardına ufak, doğal ve samimi restoranlar açılıyor. Hatta Paris’liler belki de bugüne kadar hiç yollarının düşmediği, alışılmamış ve uzaktaki ‘arrondissement – bölgelere’ sırf bu restoranlar için gider oldular. Tabi ki şehir içinde alışıldık bölgelerde de yeni açılışlar ve yeni gözdeler var.

Ma Cocotte, 106 rue des Rosiers, Marché aux Puces de Saint-Ouen / Philippe Starck son 5 yıldır farklı şehir banliyölerinde yepyeni mekanlara imza atarak, bu mahalleleri destinasyon haline getirmek konusunda uzmanlaştı. Şimdi de 18. Bölgede Saint-Ouen’de yeni bir restoran imza atan Starck, Ma Cocotte’in dev mekanında nostaljik ve oyuncu bir atmosfer yaratmış. Et tartar, kızarmış tavuk, fish & chips gibi ‘comfort food’ lezzetleri ise şehir dışı yolculuğa değiyor.

Auberge Flora, 44 blvd. Richard-Lenoir / Paris’in en cesur bayan şeflerinden birisi olan Flora Mikula, 11. Bölgede yer alan 40 kişilik yeni restoranı Auberge Flora’da, Güney Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Fas mutfaklarından ilham alan bir lezzet yelpazesi sunuyor. Adı üstünde rahat ve samimi bir ‘auberge’ atmosferine sahip mekanda, barda atıştırmalıkların tadına bakarken, yemek odasında ördek samosa, erimiş burattalı ızgara sebzeler, fava ve siyah zeytinli fırında domuz gibi mevsimlik fix menü lezzetlerinin tadına varabilirsiniz.

Le 6 Paul Bert, 6 rue Paul Bert / Le Bistrot Paul Bert ve L’Écailler du Bistrot’nun başarısı üzerine, restorancı Bertrand Auboyneau, Montrealli şef Louis-Philippe Riel ile işbirliği yaparak, yeni bir modern Fransız bistro restoranına imza attı. 11. Bölgede yer alan restoran 30 kişilik ufak bir mekan olmasına rağmen şimdiden dolup taşıyor.

Roseval, 1 rue d’Eupatoria / Son yıllarda Paris’in ünlü şefleri, bilindik ve kalabalık bölgelerden kaçarak, daha sakin mahallelere dükkan açıyor. İtalyan şef Simone Tondo ve Amerikalı şef Michael Greenwold’da 20. bölgede yer alan Ménilmontant semtinde hünerlerini sergilemek üzere bu yaz yeni bir restoran açtı. Bir mahalle tavernası atmosferi taşıyan Roseval’in yenilikçi ve çağdaş Fransız lezzetleri, Parisli bohem gurmelerin radarından kaçmayarak yeni gözdeler arasına yerleşti.

Aux Lyonnais, 32 rue Saint Marc, 2. Bölge / Fransız sansayonel şef Alain Ducasse imzalı ancak son derece mütevazi ve uygun fiyatlı bistrosu

Les Bouquinistes, 53 quai des Grands Augustins, 6. Bölge / Dünyaca ünlü şef Guy Savoy’un sahaflardan ilham alan mütevazi ve sevimli restoranı yenilikçi ve uygun fiyatlı bir gastronomi deneyimi sunuyor.

Semilla, 54 rue de Seine / Yeni Zellandalı Drew Harré ve Miamian Juan Sanchez’in 6. bölgede açılan 60 kişilik bistrosu, ağır Fransız sosları ve lezzetleri yerine daha hafif, ferah ve yenilikçi lezzetler ile ön plana çıkıyor.

Vivant Table, 43 rue des Petites Écuries / Restorancı Pierre Jancou ufacık bir dükkanı renove ederek, sevimli bir şarap barı & bistroya dönüştürdü. 10. Bölgedeki 20 kişilik restoranda, Japon şef Atsumi Sota’nın Fransız & Asya füzyon lezzetleri çok beğeni toplarken, mekanın en hoş sürprizi ise egzotik kuşları resmeden Belle Époque duvar fayansları.

Ober Mama, 107 Boulevard Richard Lenoir, 11. Bölge,  Cinzano, Saffron gibi kokteyller ile aperatiflerinizi aldıktan sonra İtalyan şarapları eşliğinde barda veya masalarda, Toskana veya Trentino şarküterileri, Parmezan peyniri, taze günlük Napoli mozerellası gibi İtalyan peynirleri ve de hafif atıştırmalıkların keyfini çıkarabileceğiniz rahat samimi İtalyan bistro & barı.

East Mama,  133 Rue du Faubourg Saint-Antoine, 11. Bölge / Gerçek İtalyan mahsülleri ile yöresel lezzetler için gidilmesi gereken restoranın, burrata, şarküteri, trüflü makarna, sosili rezeneli makarnası ve pizzaları enfes.

Le Comptoir, 5-9 Carrefour de l’Odéon, 6. Bölge / Şef Yves Camdeborde’nin tipik Fransız brasserie atmosfrinde uygun fiyatlı gurme lezzetler.

Aux Pres, Şef Cyril Lignac’ın Saint Germain’deki yeni restoranı, deri ve ahşap locaları ile sıcak, aynaları ile ışıl ışıl mekanında havuç kremalı dana uykuluk, Black Angus burger, miso sosu ile marine edilmiş karamelize morina balığı gibi gurme lezzetleri ile Pazar akşamlarının en sevilen restoranı. Ayrıca brunchları da meşhur.

Le Square Gardette, 24 Rue Saint-Ambroise / 11. Bölgedeki eski bir bistroyu kendine mekan edinen yeni restoran, bohem bir atmosfere ve eklektik bir menüye sahip. Ev gibi rahat mekan mahallenin uğrak yeri haline geldi bile.

Chatomat, 6 rue Victor-Letalle, +33147972577 / Belleville’de gizli bir köşede yer alan bu ufacık restoran, günlük malzemelerden hazırlanmış sürekli değişen menüsü ve Michelin standartlarında lezzetler ve servis sunuyor.

Rino, 46 rue Trousseau, +33 1 48 06 95 85 / 11. bölgede yer alan, sadece 26 kişilik bu Franco-Italyan restoranda, şef Giovanni Passerini taze ve sezonluk malzemeler ile harikalar yaratıyor, özellikle ev yapımı raviolisi muhteşem.

La Famille, 41, rue des Trois Frères, +33142521112 / Montmartre’da Sacré Coeur yakınlarında yer alan bu avant-garde gastronomi cevheri restoran sıcacık ve içten bir atmosfer ile, yaratıcı ve deneysel lezzetleri buluşturarak, hem trendy hem de bohem bir kitleyi cezbetmiş durumda.

La Maison Mère, 4 Rue de Navarin, +33142811100 / Bistro ortamında Fransız ve Amerikan mutfağı sunan La Maison Mère biraz fayanslı duvarları, retro dolapları ve oymalı aynaları ile biraz Paris biraz New York havası taşıyor, genç ve trendy bir kitleyi kendine çekmeyi başarmış durumda.

Brasserie Vagenende, 142 Blv. St Germain / St Germain’de yer alan bu brasserie adeta gizli kalmış bir hazine

Da Mimmo, 39, Boulevard Magenta / Sadece lokallerin gittiği, rustik İtalyan lokantası, basit ama ve taze makarnaları günlük sebzeleri ile enfes lezzetler sunuyor.
Joséphine Chez Dumonet, 117, rue du Cherche-Midi / Bu otantik bistro ördek konfit denemeye değer.
Little Italy Trattoria 13 rue Rambuteau / Centre Pompidou’nun karşısında bulunan Little Italy Trattoria’da İtalyan mutfağının en iyi örneklerini sunuyor. Spaghetti Carbonera veya Orecchiette alla Siciliana’yı özellikle denemeye değer.
Cibus, 5 rue Moliere / Sadece 6 masa ve maksimum 20 kişi. Amalfili şefleri İtalyan mutfağını konusunda hayli iddialı.
Le Sporting, 3, rue des Recollets / Burjuva-bohemle arasında yükselen bölge olan Kanal Saint Martin’in en tredy mekanı Le Sporting
Bon, 25, rue de la Pompe / Organik yemek meraklısı müşterilerin akımına uğrayan Philippe Starck imzalı restoran alışılmışın dışında bir ambiyans sunuyor.
404, 69 Rue des Gravilliers / Fas Mutfağı
Le Cave Legrand, 1 rue de la Banque, 2. Bölge / Şarap Evi

 

 

KLASİK PARİS BİSTROLARI

Paris’e gelip de ünlü ’bistro’ ve ‘brasserie’ kültürünü yaşamadan olmaz:  Brasserie Flo ( 7 Cour des Petites Écuries), Le Grand Café (4 bd des Capucines, Opéra),  L’Appart (9-11 rue du Colisée, Champs Elysées), Chez Benoit (20 Rue Saint-Martin), Chez Jeannette (47 Rue du Faubourg Saint-Denis), Le Bistro Paul Bert (18 rue Paul Bert), La Coupole (102 Boulevard Montparnasse) Parislilerin yıllardır tercihi olan vageçilmez klasikler. Yeni gözdeler ise:

 

 • Terroir Parisien, 20 Rue Saint Victor, 3 Michelin yıldızlı restoran Le Maurice’in şefi Yannick Alleno’nun bistrosu.
 • Le Sergent Recruteur, 41 rue Saint Louis en L’lle, 1 Michelin yıldızlı The Greenhouse’un şefi Antonin Bonnet’in bistrosu.
 • La Damde de Pic, 20 rue du Louvre, 3 Michelin yıldızlı restoran Maison Pic’in şefi Anne Sophie Pic’in bistrosu.
 • Les 110 Taillevent, 195 rue du Faubourg Saint-Honoré, 2 Michelin yıldızlı restoran Taillevent’in şefi Alain Soliveres’in bistrosu.
 • Aux Marches du Palasi, 5 rue de la Manutention, 16.bölge, Trocadero’nun ayak ucunda, Sen nehrinin kıyısında yer alan Parizyen bistro, duvarları kaplayan eski posterleri ve menüleri, şamdanları, ahşap masaları ve çinko barı ile nostaljik bir ambiyan sunuyor.
 • Chez Flottes, 2 Rue Cambon, Tipik Parizyen brasserie, leziz soğan çorbası, fuagra, istiridye, deniz mahsülleri gibi Fransız lezzetleri sunan bir klasik.
 • Chez L’Ami Jean,27 rue Malar, +331 47 05 86 89, Fransız mufağının yeni gözdelerinden
 • Chez Janou, 2 rue Roger Verlomme & rue des Tournelles / bistro ortamında leziz Fransız ve Akdeniz mutfağı sunan bistro
 • Le Sot l’y Laisse,70 Rue Alexandre Dumas /  Bölgenin gözde bistrosu
 • L’Office,3 rue Richer, / Retro dekorlu rahat ve samimi bu yeni mahalle bistrosu modern lezzetleri ile çok gözde
 • Le Bistrot de la Galette, 102 Rue Lepic, 18. Bölge / Modern fırıncı Gilles Marchal’ın klasik bistro atmosferinde, organik ve etik mahsüller ile hazırlanmış Fransız hamur işi ağırlıklı lezzetleri.
 • l’Ami Louis,32 rue du Vertbois, 3e / Sıcacık bir bistro.

 

 

 

PARİS’DE GECE HAYATI

Paris dev gece kulüpleri yerine, her semte ve sokağa yayılmış belle époque kafe & barları, canlı müzik ve caz kulüpleri, sıradışı mahzen,  tekne  ve köprü barları ile geceleri dolu dolu yaşayan bir şehir.

 

BARLAR

Bar Hemingway, 15 Place Vendôme, 1. bölge

Le Bar du Plaza Athenee, 25 Ave Montaigne, 8. bölge

Experimental Coctail Club, 37 Rue Saint Sauveur, 2. Bölge

Curio Parlor, 16 Rue des Bernardins, 5. Bölge

Prescription Coctail Club, 23 Rue Mazarine, 6.bölge

Mojito Lab, 28 Rue Keller, 11. Bölge

Bar 228, 228 rue de Rivoli, Le Meurice Hotel

L’Avenue Bar, 41 Avenue Montaigne

Le Café Rouge, 32 rue de Picardie, Marais
Le Plastic, 13 rue Jean Beausire, Bastille
Le Carmen, 34 Rue Duperré
Ô Divin, 35 rue des Annelets

Hotel Costes 239 rue St-Honore
La Maison Blanche, 15 Avenue Montaigne,

Hotel Raphael,  17 Avenue Kléber,

Hotel Amour,  8 Rue de Navarin

Le Pompon, 39 Rue des Petites Écuries,

La Feline, 6 Rue Victor Letalle

Chez Jeanette, 47 Rue du Faubourg Saint-Denis

Bamboo Bar Hotel Bel Ami 7 Rue Saint Benoit
Buddha Bar 8 Rue Boissy d’ Anglais M. Concorde
Hospes Hotel Lancaster 7 rue de Berri
Nirvana 3, avenue Matignon
Pershing Hall Lounge Bar Le Pershing Hall Hotel 49 Rue Pierre Charron
Mood Restaurant/Lounge 114, avenue Champs Elysées
La Cantine Du Faubourg 105, rue Faubourg Saint-Honore
Le Cab, 2, place du Palais Royal

 

KOKTEYL BARLARI

Birbirinden yaratıcı kokteyller tekrar moda. Yemek öncesi veya sonrası geceye hazırlık için buluşma noktaları

Bar 228 (228 rue de Rivoli, Le Meurice Hotel, 1st)

L’Avenue Bar (41 Avenue Montaigne , 13th)

Hotel Costes Bar (239-241 Rue Saint Honoré, 1st)

Bar du Plaza Athénée (25 avenue Montaigne, 8th)
Le Carmen (34 Rue Duperré, 9th)
Mojitolab (28 Rue Keller, 11th)
Curio Parlor (16 rue des Bernardins, 5th)

Experimental Cocktail Club (37 rue St-Sauveur, 2nd)

Prescription Cocktail Club (23 rue Mazarine, 6th)

Le Chic Chic Bar du Mama Shelter (109 rue de Bagnolet, 20th)

Ô Divin (35 rue des Annelets, 19th)

Le China (50 rue de Charenton, 12th)

The Lizard Lounge (18 rue du Bourg-Tibourg, 4th)

La Closerie des Lilas (171 boulevard du Montparnasse, 6th)

 

 

EN İYİ OTEL BARLARI

The Meurice Hotel: Bar 228 (228 rue de Rivoli, 1st)

Hotel Costes: THE BAR (239-241 Rue Saint Honoré, 1st)

Plaza Athénée Hotel: Bar du Plaza Athénée (25 avenue Montaigne, 8th)

Royal Monceau : Bar Long (37 Avenue Hoche, 8th)

Ritz Hotel: Le Ritz Bar(15 Place Vendôme, 1st)

Hotel Particulier: Hotel Particulier Bar (23 Avenue Junot, 18th)

Mama Shelter Hotel: Le Chic Chic Bar (109 Rue de Bagnolet, 20th)

Hotel L’Amour: Bar Hotel L’Amour (8 Rue de Navarin, 9th)

Shangri-La Hotel: La Bauhinia (10 avenue d’Iéna, 16th)

Grand Hotel Intercontinental: Grand Hotel Intercontinental Bar (2 rue Scribe, 9th) Hotel d’Aubusson: Café Laurent (33, rue Dauphine, 6th)

The Saint James: Saint James Paris (4 avenue Bugeaud, 16th)

 

 

 

 

GÜNDÜZ KAFE –  GECE DJ BAR

Gündüz vakti rahat kafe ve brasserie olarak hizmet veren birçok mekan geceleri canlı DJ barlarına dönüşüyor:

Le Café Rouge (32 rue de Picardie, 3rd)

De la Ville Café (34 boulevard Bonne-Nouvelle, 9th)

La Fourmi (74 rue des Martyrs, 18th)

La Perle (78 rue Vieille-du-Temple, 3rd)

Le Sans Souci (65 rue Jean Baptiste Pigalle, 9th)

 

 

CANLI MÜZİK MEKANLARI

Scopitone (5 avenue de l’Opéra,1st)

Showcase (Pont Alexandre III, Port des Champs-Elysées, 8th

 

 

GECE KULÜPLERİ

Gece Kulüpleri ise gece yarısından sonra hareketleniyor ve sabah 5-6’ya kadar dans devam ediyor:

Silencio, 142 Rue Montmartre / ünlü yönetmen David Lynch’in Mulholland Drive filminden esinlenerek dekore edilen popüler gece kulübü

Yoyo, Palais de Tokyo, 20 Ave de New York, 16. Bölge

Le Montana, 28 rue Saint Benoit, 6. bölge

Le Baron, 6 av Marceau, 8. bölge

Nüba, 32 & 36 quai d’Austerlitz, 13. Bölge

L’Arc, 12 rue de Presbourg, 16. bölge

The Ballroom, 58 Rue Jean Jacques Rousseau

Le Club du Cercle, 6 rue Etienne Marcel, 2. bölge

Le Cartel, 4 Rue Arsene – Houssaye, 8. Bölge

Le Sans Souci, 65 rue Jean Baptiste Pigalle, 9th
Le Chic Chic Bar du Mama Shelter, 109 rue de Bagnolet
Le Pompon, 39 Rue des Petites Ecuries
Le Bus Palladium, 6 rue Fontaine
Chez Moune, 54 Rue Pigalle

La Perle, 78 rue Vielle du temple, 3. Bölge

VIP Room, 76, avenue des Champs Elysées
L’Etoile, 12, rue de Presbourg
Le Cabaret 2 Palais Royal
Castel 15 rue Princesse
Man Ray, 34 rue Marboeuf
La Cantine du Faubourg 105 rue du Faubourg-St-Honoré
Hotel Costes 239 rue St-Honore
White Room 15 Avenue Montaigne
Queen, 102 Avenue des Champs-Elysees
Wagg, 62, rue Mazarine
Ice Kube, Kube Hotel, 1-5, Passage Ruelle
Café Jade, 10, rue Buci
Le Paris Paris 5 avenue de I’ Opera
Buddha Bar, 8, rue Boissy D’anglas
Duc Des Lombards, 42, rue des Lombards

Rex Club (5 boulevard Poissonnière, 2nd)

VIP Theatre (188 rue de Rivoli, 1st)

Batofar (Port de la Gare, 13th)

Le Divan du Monde ( 75 Rue des Martyrs, 18th)

Djoon (22 boulevard Vincent-Auriol, 13th)

DJ’lerin nerede çaldığını takip etmek için websitesi adresleri: www.lemonsound.com, www.tribudenuit.com, www.lajeunessedoree.comwww.parisnightlife.fr.

 

 

BÖLGE BÖLGE PARİS GECE HAYATI

Grunge tarzda barları Paris’in canlı gece hayatı Oberkampf  caddesinde yaşanıyor:

Café Charbon (109 rue Oberkamp, 11th) (www.nouveaucasino.net).

L’International (5-7 rue Moret, 11th)

L’Alimentation Générale (64 rue Jean-Pierre-Timbaud, 11th)

La Maroquinerie (23 rue Boyer, 20th)

 

 

Canal St-Martin & Faubourg St-Denis  ise daha yetişkin ve bohem bir gece hayatına sahne oluyor:

Chez Prune (rue de Beaurepaire & quai de Valmy köşesi, 10th)

Point Ephémère (200 quai de Valmy, 10th)

Bar Ourcq (68 quai de la Loire, 19th)

Chez Jeannette (47 rue du Fbg-St-Denis)

La Fidelité (12 rue de la Fidélité)

Swinging Londress (97 rue du Fbg-St-Denis)

 

 

St-Germain ise birçok ünlüyü yakalayabileceğiniz trendy bölge

Le Montana (28 rue St-Benoît, 6th)

La Société (4 Place Saint-Germain des Prés, 6th)

Le Lup (2 rue du Sabot, 6th)

Mezzanine de l’Alcazar (62 rue Mazarine, 6th)

 

 

Egzantrik barları ve öğrenci kalabalığı ile Latin Quarter ise çok rahat ve samimi bir gece hayatı ortamı sunuyor:

Le Requin Chagrin (10 Rue Mouffetard, 5th)

Teddy’s Bar (3 rue Thouin, 5th)

Le Petit Café (6 rue Descartes, 5th)

Caveau des Oubliettes (52 rue Galande, 5th)

Stalwart Le Piano Vache (8 rue Leplace, 5th)

 

 

ALIŞVERİŞ

Rue Saint-Honoré ve Avenue Montaigne boyunca dünyaca ünlü tüm lüks markaları bulmak mümkün. Bu caddeler üzerindeki veya çevresindeki diğer caddelerdeki mağazalar Paris’te büyük alışveriş severler için ideal adres.

Palais Royal Sarayının bahçelerini çevreleyen Galerie du Palais Royal pasajlarında yine dünyaca ünlü tasarımcıların mağazaları yer alıyor.

Saint-Germain-des-Prés şık dünya markası butikler ile özgün tasarımcı butiklerinin bir karmasını sunuyor.

Ancak aradığınız daha özgün ve ufak butikler ve vintage mağazalar ise adresiniz Marais bölgesi.

Mimarisiyle dikkat çeken, Avrupa’daki ‘alışveriş merkezi’ kavramının gelişmesinde önemli yeri olan Printemps ve de meşhur Galeries Lafayette biraz eski moda kaldı. Yine aynı markaları içinde bulunduran, ancak turistik olmayan, ferah ve şık bir ortamda alışveriş yapabilmenize olanak sağlayan Le Bon Marche’ye gitmek çok daha keyifli.

 

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ
Printemps (64 bd Haussmann,9th)
Le Bon Marche 22, rue de Sevres

 

Konsept Mağazalar

Colette, 213 rue saint Honoré,1. bölge

Merci, 111 boulveard Meaumarchais

Maison Plisson, 3 boulveard Meaumarchais

L’Eclaireur, 26 Champs Elysees, 40 rue de Sevigne, 12 rue Malher, 10 rue Herold, 10 rue Boissy d’Anglaise

Montaigne Market, 57 Avenue Montaigne

Maison Kitsuné, 52 rue de Richelieu, Le Palais Royal, 1. bölge

Ines, 24 rue de Grenelle, 7. Bölge

Comptoir 18-20, 20 Rue des Archives

 

Giyim / Kuşam / Çanta / Ayakkabı / Aksesuar
Isabel Marant, 47 rue Saintonge

Auguste, 10 Rue St. Sabin
Hotel Particulier, 15 Rue Léopold Bellan
Le 66, 66 Champ Elysées
Spree, 16 Rue de la Vieuville
Maria Luisa (38 rue du Mont-Thabor,1st)
Kabuki, 25 rue Etienne Marcel

Carven, 32 rue Saint Sulpice

Kokon TO Zai, 49 rue Tiquetonne

April 77, 49 rue de Saintonge

Maison Martin Margiela, 23 rue de Montpensier

Ami, 14 rue d’Alger, 1. Bölge
Lemaire, 28 Rue de Poitou

Vanessa Seward, 10 rue D’Alger, 1. Bölge

Alain Mikli 74 rue des Saints Péres
Lanvin 22 rue du Faubourg Saint Honoré
Custome National 5 rue Cambon
Vanessa Bruno 25 rue St Sulpice

Commes des Garçons Parfums 23 place du Marché-St-Honoré
Evisu Paris 54 rue du Faubourg St- Honore
Lagerfeld Gallery 40 rue de Seine
A Poc Space 47, rue des Francs Bourgeois
A.P.C. 4, rue de Fleurus,6
Manoush 75, rue Vieille du Temple
Dries Van Noten 7 Quai Malaquais
Didier Ludot 20 a 24 Galerie Montpensier
Antoine&Lili 51, rue des Francs-Bourgeois
Jacques Le Corre 193, rue Saint-Honore
Marc Jacobs 56 a 62 Galerie de Montpensier
Pierre Hardy 156, Galerie de Valois, Jardins du Palais Royal
Rick Owens 130-133 Galerie de Valois Jardins du Palais Royal
Michel Perry 243, rue Saint-Honore
Olga 103, rue Vieille du Temple
Consuelo Zoelly 22, rue de Perle
Anne Willi 13, rue Keller, 11
Tresor 6, rue du Tresor, 4
Dice Kayek 10, rue du Cherche-Midi

Pretty Box, 46 rue de Saintonge
Alasinglinglin, 1 rue du Marché Popincourt
Thomsen, 98 rue de Turenne
Centre Commercial, 2 rue de Marseille
Chloé Stock, 8 rue de Jean Pierre Timbaud
Guerrisol, 19 avenue de Clichy

La Petite Fripe, 118 Rue Oberkampf
Surface to Air, 108 rue Vieille du Temple
Florian Denicourt, 24 rue Charlot
Boutique Repetto, 22 rue de la Paix
Gianvito Rossi, 40 rue du Mont Thabor
Anna Rivka,104 rue Vieille du Temple
Chezel, 59 Rue Condorcet
Franck & Fils, 80 Rue de Passy

Zach & Sam, 13 Rue Clauzel

Vintage: Thanx God I’m a VIP, 12 Rue de Lancry, 10. Bölge

Vintage: Les Trois Marhces de Catherine B, 1 rue Guisarde

Vintage: NoGoodStore, 52 Rue des Martyrs
Vintage: Mamie & Mamie Blue, 69 Rue de Rochechouart

Vintage: Bastien de Almeida, 46 Rue de la Condamine
Vintage: Pile Poil, 91 Rue Lemercier

 

DİĞER DÜKKANLAR
İç çamaşırı: Sabbia Rosa (73 rue des Saints-Péres, 6th)
Parfüm: Annick Goutal 12 Place Saint Sulpice
Parfüm: Annick Goutal, 14 rue de Castiglione

Mum: Diptyque, 34 blvrd Saint Germain, 6. Bölge

Kitapçı: La Hune, 170 Bd St Germain

Kitap:Les Mots A La Bouche rue Ste-Croix de la Bretonnerie 6
Kitap: La Hune 170 Bd St Germain
Kitap: Shakespeare & Company, 37 rue de la Bûcherie
Kitapçı: Page 189, 189 rue du Faubourg Saint-Antoine
Kitapçı: Le 29, 29 Rue des Récollets
Oyuncakçı: Lulu Berlu, 2 rue du Grand-Prieuré

Çikolata: Jean Paul Hévin 231, rue Saint-Honore
Şarap & Çiçek: Fabrique d’effets, 104 Rue Legendre

Ev dekorasyon: Musée des Arts Decoratifs (107 rue de Rivoli,1st)
Ev Dekor: Cire Trudon, 78 rue de Seine
Ev Dekor: Rick Owens, 130-133, Galerie des Valois

Sanat Galerisi: Arty Dandy, 1 rue de Furstenberg

Sanat & Tasarım: Collectie, 53 Rue Lemercier

Obje ve dekor: Arty Danty 1, Rue de Furstenberg
Obje ve dekor: Fleux 48, rue Sainte Croix de la Bretonnerie
Kristal: Baccarat 11, place des Etat’s-Unis
Antika ve Mücevher: Le Louvre Des Antiquaries 2, place du Palais Royale

 

Çocuk Mağazaları
Les Cousines d’Alice (36 Rue Daguerre, 14th.M Denfert- Rochereau) Oyuncaklar, kitaplar ve oyunlar
Fnac Junior (19 Rue Vavin, 6th M Vavin) Kitaplar, oyuncaklar, DVD ve CD’ler, masal seansları, sihir gösterileri
Au Nain Bleu (406-410 rue St Honore, 8th M Concorde) 1836’dan beri Fransanın en prestijli oyuncakçı dükkanı.
Bonpoint (65-67, 86 rue de l’Universite. 7th M Solferino) Bebek ve çocuk kıyafetler, mobilyaları ve aksesuarları
Jacardi (76 rue d’Assas, 6th M Vavin) Çocuk kıyafetleri, ayakkabıları, ve aksesuarları
Petit Bateau (26 rue Vavin, 6th M.Vavin, 81 rue de Sevres, 7th, 116av des Champs-Elysees, 8th) Rahat çocuk kıyafetleri, içgiyim ve meşhur koton t-shirtleri
Petit Boy, (4 rue Vavin, 6th M’Vavin) Herm erkek hem de kız çocuklar için rahat ve şık kıyafetler

Le P’tits Bo’Bo, 7 Rue Clauzel

 

 

PARİS’İN EN İYİ PAZARLARI

Giyim ve Antika Pazarları

 • St-Ouen /Porte de Clignancourt – (18e Porte-de-Clignancourt) yaklaşık 2000 satıcının olduğu bu pazarda harika ev eşyaları, mücevherler, antika tablo ve yemek takımları, 2. El ve vintage kıyafetler, ayakkabılar, kitap, CD ve DVD’ler bulmak mümkün. Cumartesi-Pazartesi arası 07:30 ile 19:00 arası açık
  • Carreau du Temple– (Rue du Petit-Thouars ve Rue Perreé arasında) Pratik ve sade kıyafetler. Salı-Cuma öğlen 12:00’ye kadar ve de Cumartesi-Pazar öğlen 13:00’e kadar açık.
  • Porte de Montreuil – (20e Porte-de-Montreuil) En uygun fiyatlı bit pazarı: 2. El ve vintage kıyafetler, antika ve ev eşyaları. Cumartesi-Pazartesi arası 07:00 ile 19:00 arası açık
  • Porte de Vanves – (Avenue Georges-Lafenestre) Ufak biblolar, antikalar ve süs eşyaları için adeta bir cennet. Cumartesi-Pazar 07:30 ile 19:00 arası açık

 

 

Kitap, Pul ve Sanat Pazarları

 • Marché aux Cartes Postales Anciennes– (Marché St-Germain, 3 ter rue Mabillon) Eski kartpostallar. Çarşamba-Perşembe arası 09:00’dan 13:00’e ve 16:00’dan 18:30’e kadar açık
  • Marché de la Création Mouton-Duvernet – (Rues Mouton-Duvernet, Boulard and Brézin) Civarında bulunan birçok sanat stüdyosunda aktif ressamların eserlerini sergiledikleri bir pazar. Pazar günleri 10:30 ile 17:00 arası açık
  • Marché du Livre Ancien et d’Occasion – (Pavilion Baltard, Parc Georges-Brassens, Rue Brancion) Kitaplar ve 2. el antikalar. Cumartesi-Pazar arası 09:00 ile 18:00 arası açık
  • Marché aux Timbres – (Place Clemenceau’nun kuzeyi) Pul pazarı. Perşembe ve Cumartesi-Pazar arası 10:00 ile 17:00 arası açık

Yiyecek Pazarları

Paris’te yiyecek pazarları 07:00 ila 08:00 arasında açılıyor ve 13:00 civarında kapanıyor:
 Belleville – Boulevard de Belleville, Salı ve Cuma açık
 Buci – Rue de Buci and Rue de Seine, Salı ve Cuma açık
 Carmes – Place Maubert 5e, Salı, Perşembe ve Cumartesileri açık
 Convention – Rue de la Convention, Salı, Perşembe ve Pazarları açık
• Dejean – Place du Château-Rouge, Salı ve Pazar açık
 Enfants – Rouge – 39 Rue de Bretagne 3e, Salı ve Cumartesi açık
 Monge – Place Monge 5e, Çarşamba, Cuma ve Pazarları açık
 Montorgueil – Rue Montorgueil 5e, Salı ve Pazar açık
• Mouffetard – Rue Mouffetard 5e, Salı’dan ve Pazar’a kadar açık
 Place d’Aligre – 12e M° Ledru-Rollin, Salı’dan ve Pazar’a kadar açık
• Port-Royal – Boulevard de Port-Royal 5e, Salı, Perşembe ve Cumartesileri açık
• Porte-St-Martin – Rue de Château-d’Eau 10e, Salı’dan ve Pazar’a kadar açık
• Raspail – Boulevard Raspail, Salı, Cuma ve Pazarları açık
• Rue Lévis – 17e M° Villiers, Salı’dan ve Pazar’a kadar açık
• Rue du Poteau – 18e M° Jules-Joffrin, Salı’dan ve Cumartesi’ye kadar açık
• St-Germain – Rue Mabillon 6e, Salı’dan ve Pazar’a kadar açık
• Ternes – Rue Lemercier 17e, Salı’dan ve Pazar’a kadar açık

YOLCULUK TERAPİSİ PARİS YAZILARI

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız
Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir