PANAREA – AEOLİAN ADALARI II

AKDENİZ’DE 7 GİZLİ CENNET

Denizin ortasında gökyüzüne uzanan yedi volkanik adadan oluşan Aeolian takımadaları, zamanın neredeyse geçmişte asılı kaldığı son gizli kalmış Akdenizin cennetleri.

 

Denizen mavisi, üzüm bağlarının yaprakları ve ağaçların yeşili ile cennetteymiş hissi uyandıran bu adaların her biri, medeniyete aslında çok yakın olmalarına rağmen, el değmemişliğin hüküm sürdüğü gözden uzak noktalar.

 

Aeolian Adaları, göz kamaştırıcı manzaraları, masmavi parlak gökyüzü, telşasız ve huzurlu atmosferi ile ilk andan itibaren insanı hayatın koşuşturmasından çıkartıp İtalyan zamanına geçiriyor.

 

Doğayla bağlantı kurmanızı sağlayan bu bakir adalar İtalyan rahatlığı ve samimiyeti eklenince ile ruhunuzu yavaşlatıp dinginleştiriyor.

 

Siyah volkanik çakıl taşlarının ve sünger taşı sarp kayalıkların hakim olduğu bu 7 ada, son 60 yıldır dramatik gün batımlarının yarattığı muhteşem manzaraları ile ünlü yönetmenlere ilham kaynağı olmuş.

 

Rossellini’nin Stromboli ve Terra Di Dio filmlerine , Antonioni’s L’Avventura ve Michael Radford’un Il Postino filmlerine ev sahipliği yapmış adalar, hala ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor.

 

Adalara ulaşmakta, virajlı yollarında hareket etmekte, dik merdivenlerinden ve dar plajlarından denize girmekte zor. Ve işin asıl büyüsü tüm bu zorluklara katlandıktan sonra size açılan ve sadece size özel olan özgürlük ile başlıyor.

 

Aeolian takımadaları Lipari, Salina, Vulcano, Stromboli, Filicudi, Alicudi ve Panarea adalarından oluşan 7 küçücük adalar kümesi. Havaalanının bulunmadığı bu adalara çoğunlukla sadece feribot ve özel tekneler ile ulaşılabiliyor, sadece birkaç adada helikopter pisti var.

 

Arabaların giremediği adalarda ulaşım aracınız Vespa ya da adalar arası gidip gelmek için kiralayabileceğiniz tekneler.

 

Her türlü imkanın sunulduğu seyahat alışkanlıklarını kıran adalar, sizi kendi keşif koşullarına ve zamanlarına uymaya zorluyor.

 

Tavsiyem ya bir adayı konaklama üssü olarak belirleyip, zodiac veya fiber tekne kiralayarak her gün tek tek diğer adalı keşfetmeniz.

 

PANAREA ADASI

 

Kayalık tepeleri, yeşil bayırları, ve sade dikdörtgen mimarili geniş kemerli beyaz binaları ile ufacık bir gizlenme yeri olan ada, ayrıca Hotel Raya sayesinde Aeolian adalarının jet set parti merkezi olmuş.

 

OTELLER:

HOTEL RAYA

HOTEL QUARTARA

HOTEL CINCOTTA

PİPPO & MARİA

RESTORAN & BARLAR:

DA ADELİNA

DA PAOLINO

RISTORANTE DA PINA

BARLAR

BUSHI SUSHI BAR & LOUNGE

BAR RAYA

DEL PORTO BAR

BRIDGE CLUB / Japon restoranı, Bar, Kulüp

Denize girmek için en ideal yerler:

  • Cala Junco korunaklı koyu,
  • koyu altın sarısı plajı ile Zammarà,
  • adanın kuzeyinde sadece tekne ile ulaşılabilen Basiluzzo ve Lisca Biance kayalıkları.
  • Ayrıca sülfür boyalı kayaları görmek için Calcara plajı

 

 

AEOLIAN ADALARI YOLCULUK TERAPİSİ YAZILARI

Salina: http://www.yolculukterapisi.com/salina-aeolianadalari/

Panarea: http://www.yolculukterapisi.com/panarea-aeolianadalari/

Filicudi & Alicudi:  http://www.yolculukterapisi.com/filicudi-alicudi-aeolian-adalari/

Stromboli: http://www.yolculukterapisi.com/stromboli-aeolian-adalari/

Lipari & Vulcano: http://www.yolculukterapisi.com/lipari-vulcano-aeolian-adalari/

SİCİLYA YOLCULUK TERAPİSİ YAZILARI

Taormina: http://www.yolculukterapisi.com/taorminasicilya/

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval