AVRUPA’NIN EN RENKLİ NOEL PAZARLARI

 

 

 

 

 

Aralık ayı Avrupa’nın birçok şehrinin Noel Pazarları ile ışıl ışıl bir rüya alemine dönüştüğü bir dönem. Renk renk oyuncaklar ve ışıklar ile süslenen şehir sokakları ve ağaçları, Noel Pazarlarında yan yana dizilmiş tezgahlarda satılan yüzlerce farklı el işi, lezzet kulübelerinden yayılan nostaljik kokular ve sokaklarda çınlayan Noel şarkıları ile sizi büyülü bir masal dünyasına taşıyacak Colmar, Berlin, Prag, Viyana, Strazburg’da şehirleri sihirli bir aleme dönüştüren Noel Pazarlarını sizin için derledik:

Colmar Noel Pazarları

Colmar, Aralık ayında şehrin dört bir köşesinde kurulan Noel Pazarları ile adeta kurabiyelerle süslü ışıl ışıl dev bir doğum günü pastasına dönüşüyor.

Masallardan fırlamış rengarenk şirin evleri, ışıl ışıl süslemeleri, renk renk el yapımı hazineler sunan Noel tezgahları, lezzetler kulübeciklerinden yayılan buram buram tarçın ve karanfil kokuları, yerel kıyafetlere bürünmüş şarkılar söyleyen çocukları, damlardan, pencerelerden ve dev yılbaşı ağaçlarından sarkan ayılar, geyikler, melekler, Troller, Noel babalar, kardan adamlar, yıldızlar, kalpler, renk renk yılbaşı topları, kızağına oturmuş Noel Baba’nın dağıttığı parlak renkli hediyeler, duvarlara yantsıtılan kar masalları ile Noel’de Colmar insanı yeniden çocukmuş gibi hissettirip, neşeli ve coşkulu bir rüya alemine taşıyor. Her köşesinde kendinizi adeta Hansel ve Gretel masalında hissettiğiniz Colmar’da yeni yıl coşkusuna ve neşesine kapılmamak mümkün değil.

Colmar’ın yanı sıra Alsace bölgesinde yer alan Ribeauville, Riquewihr, Kayserberg, Eguisheim gibi civar kasaba ve köylerde kurulan Noel pazarlarında, şirin ahşap kulübecikler ve tezgahlarda el yapımı ahşap oyuncaklar, seramikler, üfleme cam süsler, emaye çaydanlıklar, çeşit çeşit aromatik çaylar, ev yapımı reçeller, zencefilli kurabiyeler, sıcak şaraplar, yerel lezzetler satılırken, bu ufacık kulübelerden yayılan ışıl ışıl sıcaklık, yüreğinize umut, ışık ve neşe veriyor. Noel Pazarları, Colmar’ın Rapp, Jeanne D’Arc, l’Ancienne Douane meydanları ve Little Venice kanal boyunda, her yıl  Kasım ortasından Aralık sonuna kadar kuruluyor.

 

COLMAR & ALSACE KASABALARI İZLENİMLERİ

ALSACE KASABALARI  VE REHBERİ

COLMAR ROTALARI VE REHBERİ

Berlin Noel Pazarları

Almanya’nın her şehrinde Aralık ayı sihirli bir ay, ancak hiçbiri 14. yüzyıldan beri devam eden Noel Pazarları geleneği ile Berlin ile yarışamaz. Şehrin farklı köşelerine serpiştirilmiş 60 Noel Pazarını her biri kendine özgü teması ile farklı harikalar sunuyor.  En beğendiğimiz ve sevdiğimiz Berlin Noel Pazarlarını sizin için derledik. Belediye binası, Televizyon kulesi ve St. Mary Kilisesinin ortasında kurulan zamanda size geriye taşıyan nostaljik ve romantik Berliner Weihnachtszeit, 600 metrekarelik buz pateni pisti, eşekler, koyunlar ve pony’leri sevebileceğiniz ufak hayvanat bahçesi, ve 50 metre yüksekliğindeki Ferris dönme dolabı, ve her akşam 6.30 ve 8.30’da ziyarete gelen Noel Baba ile kaçırılmayacak bir deneyim. Müze adasında kurulan Nostalgischer Weihnachtsmarkt, ahşap el yapımı oyuncakları, mumları ve fenerleri, buram buram kokan kavrulmuş kestane ve badem kokuları ile nostaljik bir Noel Pazarı. Kaiser Wilhelm kilisesi önündeki meydanda kurulan Noel Pazarının özelliği ise 10 metre yüksekliğindeki ışıl ışıl Noel Ağacı. Ayrıca bu pazarda yer alan 170’den fazla ahşap tezgah ve kulübecikten el yapımı ağaç süsler ve oyuncaklar bulabilir, elmalı, vişneli, yaban mersinli sıcak şarapların ve orjinal Nuremberg sosisinin tadına bakabilirsiniz.  Her akşamüzeri saat 4 ile 5 arası Santa Claus çocuklara hediyeler dağıtıyor. Alexanderplatz Noel Pazarında yer alan, 5000’den fazla ışık ile aydınlatılan Noel piramidi ise parıltılı bir görsel şölen sunarken, açık hava buz pateni pisti ve panayırı neşeli deneyimler sunuyor. Eğer biraz macera ve adrenalin seviyorsanız, dev dönme dolabı, lunapark trenleri ve eğlence fırıldakları ile Winterdream @ Alexa Noel Pazarı doğru adres. rollercoaster. Ve şehrin canlı performans ve konserleri ile ünlü pazarı ise, Deutsche Dom Kilisesi, Konzerthaus Konser Salonu ve Französische Katedrali arasındaki meydanda yer alan Gendarmenmarkt. (1 Euro’luk giriş ücreti var) Sıcak şarap, kavrulmuş sosis ve zencefilli kurabiye kokuları arasında dolaşacağınız Berlin Noel Pazarları 23 Kasım – 29 Aralık tarihleri arasında açık.

 

Viyana Noel Pazarları

Renkli ve ışıl ışıl bir festival ruhu yaşamak istiyorsanız, 1298’den beri kurulan Noel Pazarı ile Avrupa’nın Noel geleneğini en uzun zamandır yaşatan Viyana doğru seçim. Belediye Binası’nın önünde kurulan ‘Vienna Magic of Advent’ isimli geleneksel Noel Pazarındaki 200’den fazla tezgah el yapımı hediyelik eşyaları, oyuncak ve yılbaşı süsleri ile ışıltılı bir peri masalını andırıyor. Meşhur Avusturya sosislerini pişiren yemek kulübelerinden yayılan nefis kokular, ren geyiği kızak hayranı çocukların ve paten yapmayı sevenlerin gözdesi ışıl ışıl dev buz pistinden yayılan neşe ve mutluluk sesleri şehrin dört bir köşesine yayılıyor. Özel Noel ve Yılbaşı konserleri, opera ve baleleri ile Viyana’nin dört bir yanı sihirli bir Noel atmosferi ile sarmalanıyor. 17 Kasım-30 Aralık arasında, gece gündüz her saniyesini dolu dolu yaşayacağınız bir haftasonu kaçamağı olanağı sunuyor. Özellikle çocuklu aileler için atlı karıncada, Noel atölyeleri gibi birçok farklı etkinlik sunan Viyana Noel Pazarı, renkli bir ışık denizini andırdığı için miniklerin kalplerini de fethediyor.

 

Prag Noel Pazarları

Kuleleri, kubbeleri, kaleleri ve köprüleri ile kendisi başlı başına bir masal dünyası olan Prag, Noel zamanı büyülü bir görsel bir şölene dönüşüyor. Eski Şehir ve Wenceslas Meydanlarında kurulan Noel Pazarları, ahşap kulübecik ve tezgahlarında sunulan yerel lezzetleri ve el işleri ile adeta birer harikalar diyarı. Noel tezgahlarından yılbaşı hediyesi olarak el yapımı kuklalar, garnet taşından takılar, kristal kadehler, ahşap el yapımı oyuncaklar satın alıp, yemek kulübelerindeki Çek sosisi klobása ve Çek birası Urquell’in tadına bakıp, el işi hediyeler gece Eski Şehir meydanında, ışıkları ve renkli süsleri ile pırıl pırıl parlayan dev Noel ağacını seyredip, Prag balesini izlemeye gitmeniz bir gün ve gecenizi alacaktır. Diğer günlerinizde ise iki büyük Noel Pazarı’nın yanı sıra Republic Meydanı, Havel’s Pazarı, Kampa Adası ve Prag kalesi içindeki St. George’s Kilisesi önünde kurulan ufak Noel Pazarlarını ziyaret edebilirsiniz. Bu Pazarlar arasında yürürken şehrin en güzel sokaklarını yürümüş ve nefis mimarisinin tadına varmış olacaksınız. Tabi Prag demek Kafka demek. Ünlü yazar Franz Kafka’nın müzesini ziyaret etmeden tam bir Prag deneyimi yaşamış sayılmazsınız. Prag Noel Pazarı Avrupa’nın en uzun süren festivali olması ile ünlü, 1 Aralık’ta başlayan Pazar, 6 Ocak 2019’a kadar devam ediyor.

 

Strazburg Noel Pazarları

1570’den beri kış aylarında Broglie meydanında kurulan Noel Pazarına ev sahipliği yapan Strazburg, bugün şehrin 11 farklı meydan ve sokağında kurulan pazarlarında 300’den fazla kulübe ve tezgah ile bir hafta sonunu rahatlıkla geçirmenizi sağlayan bir harikalar dünyasına dönüşüyor. Ailenize ve sevdiklerinize yılbaşı hediyelerinizi ve süslemelerinizi alırken, Alsace bölgesine özgü yerel lezzetler ve şarapların tadına varabileceğiniz sevimli restoran kulübecikleri ile zamanda geriye bir yolculuk yapıyorsunuz. Noel Pazarlarının kurulduğu meydanlarda ve şehrin kiliselerinde gündüz ve akşam gerçekleşen konserler ile şehir dev bir koro sahnesine dönüşüyor. Kleber Meydanında her sene Aralık ayında kurulan dev Noel Ağacı ise dünyanın en büyük ve heybetli ağacı. Her sene farklı bir ülkeyi misafir olarak ağırlayan Strazburg, 2018’de Santa Claus yani Noel Baba’nın doğduğu ülke olan Finlandiya’ya onur konuğu olarak özel bir sergi ve Pazar alanı yer veriyor. 23 Kasım ve 30 Aralık arasında Cathédrale, Kléber, Gutenberg, Broglie, Château, Marché aux Poisson, Temple Neuf, Saint Thomas, Meuniers, Benjamin-Zix ve Grimmeissen meydanlarında kurulan Strazburg Noel Pazarlarını, haftasonları sabah 9 akşam 10 arası ziyaret edebilirsiniz.

 

Zeynep Atılgan Boneval