MÜNİH İZLENİM&ROTALAR

 

Almanya’nın 3. Büyük şehri, güney Bavaria bölgesinin başkenti olan Münih, son yıllarda yükselen yaşam enerjisi ve dinamizmi ile müziğin, sanatın, gastronominin, eğlencenin keyifli bir durağı haline geldi.

 

Almanya’nın en fazla müze ve sanat galerisine, ülkenin en büyük üniversitesi olan Ludwig Maximilian’a, BMW ve Siemens gibi kurumsal devlere, Focus dergisi Süddeutsche Zeitung gazetesi gibi büyük medya kuruluşlarına ev sahipliği yapan şehir, dünyanın en büyük on festivali arasında yer alan efsanevi Oktoberfest’in doğum yeri. Şenlikli festival sırasında güçlü ve kendine güvenli Münih atmosferi, bira tutkusu ile iyice yaşam coşkusu kazanıyor.

 

20yy’ın dramatik olayları ile bağlantılı olan şehir, Nazilerin beşiği olması sebebi ile 2. Dünya Savaşı sırasında ciddi şekilde bombalandı. Fakat tüm şehir eski görünümüne sadık kalınarak yeniden inşaa edildi. Hatta yüzyıllardır Münih’in sembolu olan Frauenkirche Katedrali, bombalamalar sırasında büyük hasar görmesine rağmen, aslına uygun olarak restore edildi. Fakat Münih’in bu tarhihi kent çehresi, Almanya’nın en modern ve cesur mimari projeleri olan Brandhorst Müzesi, Herzog & de Meuron mimarlarının Fünf Höfe projesi, Münchener Freiheit metro istasyonu, 2006 Dünya Kupası stadı Allianz Arena, BMW Welt binaları ve BMW müzesi gibi modern örnekler ile değişmeye başladı. Ve Avrupa’da çağdaş mimarinin şehir manzalarına uyumla harmanlandığı yegane şehir haline geldi.

 

Münih tam bir sanat cenneti. Kunstareal sanat bölgesi ise 3500 yıllık sanat koleksiyonlarını sergileyen dünyanın hatırı sayılır sanat müzelerine ev sahipliği yapıyor. Pinakothek der Moderne, Lenbachhaus, ve Museum Brandhorst modern ve çağdaş sanatın adresleri iken, Alte Pinakothek ve Neue Pinakothek dünyanın en önemli 19yy sanat müzeleri arasında yer alıyor. Staatliche Antikensammlung ise Yunan ve Roma heykellerine ev sahipliği yapıyor.

 

Şaşırtıcı derecede kompakt bir şehir olan Münih yaya olarak kolaylıkla keşfedilebiliyor.

 

Maximilianstrasse ve civarı lüks ve elit alışverişin bölgesi, tasarımcı, mimar ve sanatçıların mekanı olan Glockenbachviertel ise Münih’in canlı, stil sahibi ve genç bölgesi. Die Glocke diye adlandırılan Glockenbachviertel ve Gärtnerplatzviertel bölgeler ise trendy butikleri ve kafeleri ile şehrin yeni gözdeleri.

 

Tarihi doku için doğru adres gotik eski şehir merkezi Rathaus. Aynı anda 20.000 kişiyi barındırabilen 109mt yüksekliğinde gotik mimarideki devasa Frauenkirche Katedrali ve iki kulesi görülmeye değer bir tarihi miras. Leopold Caddesi boyunca ise Rönesans mimarisinin en güzel örnekleri yer alıyor. Nehrin diğer yakasında yer alan Haidhausen ise şehrin efsanevi art- nouveau mimaride inşaa edilmiş görkemli Müllersches Volksbad yüzme havuzuna ev sahipliği yapıyor.

 

Münih’i keşfetmenin başka bir yolu ise bisiklet. Şehrin tüm sokakları pedal çevirenler için güvenli, ayrıca Isar nehrinin kıyıları ve şehrin akciğeri olan İngiliz Bahçeleri (English Park) bisikletle çok kolay ulaşılabiliyor. Dünyanın en büyük şehir parkları arasında yer alan English Park’ta Eisbach nehri üzerinde yapay dalgalarda sörfçüleri görmek gerçekten şaşırtıcı. Kentin yemyeşil atmosferinden yararlanmak ve hazır gelmişken bir de piknik yapmak isterseniz, şehrin en eski pazarlarından Viktualienmarkt’a gidip, kendinize mükellef bir piknik sepeti hazırlayabilirsiniz.

 

Müzeleri, eşsiz mimaride binaları, mağazaları ve hip restoranlarıyla her yaştan gezginin keyif alacağı Münih, bira tutkunlarını asla hayal kırıklığına uğratmayacak bira evlerini barındırıyor.

 

Şehrin biraz dışına çıkmak isteyenler için güneyde yer alan Starnberger See gölü ise harika bir kaçamak yeri. Gölün kıyısındaki Buchheim Müzesinin mükemmel bir Dışavurumcu Sanat koleksiyonu var. (Buchheim Museum, Am Hirschgarten 1)

 

Wagner’e adanmış kartpostal güzelliğindeki Neuschwanstein Kalesi burada bulunuyor. Ayrıca yine güneyde yer alan Theresienwiese gölünde ise mayıstan eylüle kadar her pazartesi toplanan yüzlerce rollerbladeci ile göl kenarı cıvıl cıvıl oluyor.

 

Kışın ise Münih’e 1,5 saatlik mesafede Alp dağlarında yer alan Garmisch muhteşem bir kayak merkezi.

 

Eylül ayında bir Bavyera geleneği olan Oktoberfest yani “Ekim Şenlikleri” Münih’te yaşanması gereken deneyimlerden. Dünyanın en büyük 10 şenliği arasında yer alan Oktoberfest biranın su gibi aktığı eğlencenin dorukta yaşandığı bir hedonizm festivali.

 

Almanya’nın en fazla müze ve sanat galerisine sahip şehrinde Ekim ayında yer alan ‘Long Night of Museums – Müzelerin uzun geceleri’ etkinliğinde, akşam geç saatlere kadar açık kalan müze ve galerileri gezme şansı bulunuyor.

 

Aralık ayında kurulan dev Christkindlmarkt pazarında ise, Christmas ve yılbaşı kutlamalarına hazırlık için çikolatadan yapılmış ilginç dekorasyonlar, nefis çam ağacı süsleri ve çeşit çeşit hediye bulmak mümkün. Şubat sonu Mart başı gerçekleşen Starkbierzeit (Ağır Bira Zamanı), minyatür bir Oktoberfest iken yavaş yavaş Okotoberfest görkemine yaklaşmaya başladı. Haziran’ın ortalarında gerçekleşen Tollwood festivali sayesinde, çeşit çeşit yemek, el işleri ve canlı müzik ile Münih yine şenleniyor. Münih ayrıca 130 yıldır dünyanın en eski müzik festivali olan Opera Festivaline ev sahipliği yapıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MİMARİ, KÜLTÜR & SANAT ADRESLERİ
Alte Pinakothek, Barer Straße 27
Neue Pinakothek, Barerstrasse 29
Pinakothek der Moderne, Barerstrasse 40
Staatlichen Graphischen Sammlung München, Meiserstr. 10
Sammlung Goetz, Oberföhringerstr. 103
Valentin Musäum, Im Isartor
Haus der Kunst, Prinzregentenstraße 1
Galerie im Lenbachhaus und Kunstbau, Königsplatz, Luisenstraße 33
Rathausgalerie, Marienplatz 8 (Rathaus)
Lothringer 13, Lothringer Straße 13
Glyptothek und Antikensammlung, Königsplatz 1
Hypo-Kunsthalle, Theatinerstr. 8, Perusahof/Fünf Höfe
Kunstbunker Tumulka, Grillparzerstraße 46
Kunstverein München, Galeriestraße 4
Schack-Galerie, Prinzregentenstrasse 9
Villa Stuck, Prinzregentenstr. 60
BMW-Museum Zeithorizont, Petuelring 130
BMW Welt, Petuelring 130, www.bmw-welt.com
Siemens Forum München, Siemens Forum Oskar-von-Miller-Ring 20
Münchner Stadtmuseum , St.-Jakobs- Platz 1
Staatliches Museum für Völkerkunde München, Maximilianstraße 42
Deutsches Museum, Museumsinsel 1
Museum Mensch und Natur, Schloss Nymphenburg
Deutsches Jagd- und Fischereimuseum, Neuhauser Str. 2
Paläontologischen Museum München, Richard-Wagner-Straße 10
Anthropologische Staatssammlung, Karolinenplatz 2a
Geologisches Museum und Museum “Reich der Kristalle”, Luisenstraße 37
Botanische Staatssammlung und Botanischer Garten, Menzinger Str. 65

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir