MİAMİ İZLENİMLERİ VE ROTALARI

 

Amerika Birleşik Devletlerinin en canlı, en cıvıl cıvıl, en renkli ve de en kozmopolit şehri şüphesiz Miami.

 

Florida eyaletininde, okyanusun kenarındaki muhteşem konumu ile yılın 8-9 ayı güneş alan Miami, deniz ve plajlarla içiçe yaşamaya alışmış, ‘dolce vita’ bir ruha sahip, rahat, kaygısız ve haz odaklı bir şehir. Ayrıca Miami’de yaşayanların çoğunluğu Hispanik’lerden (Küba, Karayip ve Haitililer) olduğu için Latin kültürün getirdiği canlılık, renklilik ve neşe şehrin her yerinde gece gündüz hissediliyor.

 

‘Sihirli Şehir’ olarak da adlandırılan Miami’de o kadar çok yapılacak şey varki:

South Beach, Miami’nin hiç boşalmayan plajı: mükemmel kumsalı, sahil boyunca dizilmiş çeşit çeşit şık ve büyük, art deco, tasarım ve butik otelleri, restoranları, butikleri ve kulüpleri ile 24 saat yaşıyor…

Tasarım ve alışveriş meraklıları için Design District şık butikleri ve atölyeleri ile bir cevher…

Little Havana adeta küçük bir Küba, Little Haiti ise küçük bir Haiti…

Wynwood ise dev bir sokak sanatı sahnesi…

 

Civarında bir sürü turkuvaz renginde bir denize nazır bembeyaz kumlu sahiller var…

Amerika’nın en çılgın gece hayatı burada…

 

Ve de Latin mutfağının en güzel örnekleri burada…

 

Fakat Miami son 10 yıldır başka bir kimliği ile ön plana çıkıyor: sanat ve tasarımın buluşma noktası!

 

Çağdaş sanat dünyasının kış durağı olan Art Basel Miami Beach, her yıl Aralık ayında sanat dünyasının önde gelen isimlerini, galerileri, koleksiyonerleri, ve sanat meraklılarını Miami’de buluşturuyor.

 

2002’den beri Miami’nin Art Deco bölgesinde gerçekleştirilen Art Basel Miami, tüm dünyadan yüzlerce galerinin temsil ettiği binlerce sanatçının eserine ev sahipliği yapıyor. Bu fuar ile eş zamanlı olarak; Art Miami, Design Miami, Pulse, Flow, Aqua, Nada, Scope, Verge, Photo, INK, PooL, Fountain, Bridge gibi yaklaşık 20 civarı uydu fuar da Miami’de yer alıyor. Özel sergiler, kişisel koleksiyonlar, performanslar, sokak enstalasyonları, paneller, fotoğraf, müzik, film, mimarlık ve tasarımı resimle birleştiren etkinlikler ve partiler ile Miami Aralık ayında adeta şölen yerine dönüşüyor.

 

Şehrin dört bir yanına yayılmış sürprizler sayesinde sadece sanatseverlerin değil, seyahat etmeye meraklı herkesin çekim merkezi haline gelen Miami’nin yaratıcı atmosferini ve ilham verici enerjisini kaçırmayın.

 

 

 

 

 

 

MİAMİ’DE SANAT VE TASARIMI KUCAKLAYAN DEĞİŞİM

 

Okyanusu bir mercan gibi kavrayan sahiller, tertemiz bir deniz, uçsuz bucaksız kumsallar, cıvıl cıvıl plajlar, güneşle ısınan şerbet gibi bir hava, fışkıran tropik yeşillikler, palmiye ve muz ağaçları, timsahları ile cömert doğa ile tropik bir deniz cenenti Miami mi?

 

Parlak neonlarla renklenmiş nostaljik bembeyaz art deco binalar, pırıl pırıl lüks spor veya ‘kaslı’ vintage Amerikan arabalar, yanık tenli mini elbiseli güzel bayanlar, yakışıklı keten pantalonlu erkekler, kaykay, paten, koşu yapan adeleli sportmenler, her yerden yükselen Latin ritmleri, ışıltılı restoran ve barlar, pistleri kaynayan çılgın diskolar, sınır tanımayan cesur kabare ve şovlar ile heyecanlı, kıvılcımlı, kışkırtıcı, seksi, insanın kanını kaynatan Miami Vice dizisi Miami’si mi?

 

Emeklilerin bol güneş, bol oksijen, temiz ve sıcak hava, huzur, dinginlik ve golf için yerleştiği Miami mi?

 

Üniversiteli gençlerin bahar tatillerinde plajlarda, sokaklarda, gece gündüz 24 saat süren eğlencesi ile sokakları doldurduğu Miami mi?

 

Eskiden bunların hepsi Miami’yi anlatmak için geçerli ve yeterliydi… Ancak son 10 yılda Miami’de gücünü yaratıcılık ve sanattan alan yepyeni, taptaze, dinamik bir rüzgar esiyor.

 

Her yıl dünyanın en önemli üç sanat ve tasarım fuarları olan Art Basel, Art Miami ve Design Miami ve onlarca uydu şova sahne olan Miami sahillerinde sanatsal bir rönesans yaşanıyor.
Terkedilmiş beton mahalleler ve herkesin girmeye korktuğu ücra köşeler dönüşüm projeleri ile yeniden yaratılarak, sokak sanatı, sanat galerileri, sanatçı atölyeleri, performans mekanları,  MOCA, Wolfsonian, Perez, de la Cruz gibi yüksek kalibrede çağdaş sanat müzeleri ve sergi alanları, konsept mağazalar, tasarım ve moda showroomları ile buram buram ilham ve yaratıcılık kokmaya başladı.

 

Takipçi deneysel gastronomi projeleri ile restoran, kahve evleri, konsept barlar ise bu mahallelere taptaze yaşam enerjisi aşıladı.

 

Eski bir araba garajı avant-garde bir konsept mağazaya dönüşebiliyor, otel veya emlak milyarderi koskoca nir mahalleyi yeniden inşaa edebiliyor, zenginler milyonlarca dolarlık sanat koleksiyolarını sergilemek için halka açıyor, bir ecza öğrencisinin ev yapımı ekmekleri tüm şehrin dilinden düşmüyor…

Yatırımcılar okyanus kıyısındaki bu ufak şehrin büyümesi, mimarlar da bu büyümenin son derece yakışıklı gözükmesi için el birliği içindeyken, şehrin damarlarında akan Latin kanı bu gelişime renkli bir ruh ve canlı bir ritm katıyor.

Latin Amerika’nın gayri resmi merkezi olan Miami’de, Latin kültürü ve ruhu, baharatlı lezzetler, canlı ritmler, cesur renkler, yaratıcı kokteyller ile, nereye giderseniz gidin kokusunu duyduğunuz bir parfüm gibi havaya karışmış durumda…

Evet, yeni yetmeler ve emekliler hala Miami’de ancak artık onlara dünyanın en önemli koleksiyonerleri, sanatçıları ve sanat meraklıları eşlik ediyor.

 

Hınzır, muzip, seksi çocuk büyüdü ve olgunlaştı, ancak heyecanından ve renkliliğinden hiçbir şey kaybetmedi…

 

Kısacası upuzun kumsalları, masmavi gökyüzü, Latin kültürü, göz alıcı Art-Deco mimarisi ile Miami, hem yeni gelişen enerjik, dinamik ve yoğun sanat bölgelerini keşfetmek, hem de Art Basel, Art Miami ve Design Miami gibi sanat etkinliklerine katılmak için kış aylarında bir ziyareti hak ediyor.

 

 

 

 

 

 

MİAMİ KEŞİF ROTALARI

 

SANAT ROTALARI

DOWNTOWN

Aslında iş merkezi olan Downtown, Brickel Road, Biscane Bulvarı ve Fragler Road gibi hareketli caddeleri, Gusman Center of Performing Arts, American Airlines Arena, Bayfront Park anfitiyatrosu, Adrianne Arsht Performing Arts gibi önemli durakları ile şehrin konser, müzikal, bale ve performansları ile şehrin etkinlik merkezi.

 • Palmiyeler ile bezenmiş yürüyüş yolu Baywalk Path sizi kastro rejiminden kaçan Küba’lıların anıtı ve bir müzeye ev sahipliği yapan Freedom Tower’a, şehrin en önemli performanslarına ev sahipliği yapan American Airlines Arena ve görkemli PAMM Müzesine ulaştırıyor.
 • Dünyaca ünlü mimarlik ofisi Herzog & Meuron tarafından tasarlanan Perez Sanat Müzesi – PAMM ise Biscane Bulvarı sahilinde bir yıldız gibi parlıyor. Yükseltilmiş bir platform üzerinde, dev bir gölgelik altında heykel gibi duran üç katlı ,18.500 metrekarelik dev müze, şehrin sofistike kültürel rönesansını yansıtan bir başyapıt.

 

WYNWOOD 

Miami’deki Rönesansın esas başoyuncusu ise Wynwood Art District.

 • Şehrin kuzeyinde yer alan, eskiden Little San Juan ya da El Barrio lakabı ile anılan bölge, 1950’lerde Porto Rico’lu göçmenlerin yerleşimi iken, kimsenin pek girmeye cesaret edemediği bir mahalleydi.
 • 2000’lerin ortasında sanatçıların bölgedeki ucuz kiraların cazibesine kapılıp terkedilmiş depolara yerleşmesi, ardından da geniş ve ferah mekan arayışı içindeki sanat galerileri, pop-up restoranlar ve tematik kafelerin bölgeyi tercih etmeye başlaması ile Wynwood radara girdi.
 • Asıl yükselişi ise emlak yatırımcısı Tony Goldman’ın tüm bölge için geliştirdiği planlama girişimi çerçevesinde binaların özelleştirilerek sanat kurum ve galerilerine tahsis edilmesi ile yaşadı.
 • Güneyde 20. Cadde, kuzeyde 36. Cadde, batıda I-95 ve doğuda Northeast First bulvarı arasında kalan bölge 70’in üzerinde galeri, stüdyo, müze ve koleksiyon evi ile yeniden yaratılarak, yüksek kalitede sanat üretilen, keşfedilen, sergilenen ve satın alınan bir mahalleye dönüştü.
 • Şehrin en yeni favori mahallesinin asıl çekim merkezi ise dünyanın en ünlü sokak sanatçılarının grafitilerini sergileyen Wynwood Walls. Duvarları süsleyen bu renkli kalıcı serginin yanı sıra, her yıl sanat ajansı Primary Flight küratörlüğü ile yeni sokak sanatçılarının grafitileri de ekleniyor.
 • Sadece Wynwood’un sokaklarında dolaşıp birbirinden çarpıcı ve renkli grafitileri seyretmek ruhunuzu ilham ile beslemeye yetiyor.
 • Bugün dünyanın en geniş ve konsantre sokak sanatı bölgesi haline gelen Wynwod duvarlarının ana arteri olan 2. Bulvarda, her ayın 2. cumartesi akşamı ‘Artwalk Wynwood’ etkinliği kapsamında rehberli sokak grafiti yürüyüşleri düzenlenirken, tüm sanat galeri ve stüdyoları da kapılarını gece geç saatlere kadar açık tutuyor.

 

 

LİTTLE HAVANA – DESİGN DİSTRİCT

Little Havana olarak da bilinen Design District, 1950’lerde Batista rejiminden kaçarak Miami’ye yerleşen Küba’lıların yaşam alanı olan bölge, Calle Oche’yi kendisine merkez alan sokaklarındaki kıpır kıpır insanları, puro ve tropik meyve satıcıları, mohito gibi kokteylleri, salsa melodileri, canlı renkleri ile adeta minik bir Havana.

 • Maximo Gomez Parkında Kübalı yaşlılar hala her gün bir araya gelip domino masalarında saatlerce domino ve staranç oynuyor.
 • Ancak bölge Louis Vuitton gibi dünyaca ünlü büyük mağazaların amiral mağazalarını buraya taşıması sonucu büyük bir dönüşümden geçiyor.
 • Bölgede yer alan göz alıcı art-deco binalar ve duvarlarını kaplayan şaheser seramikler restore edilerek, sokakların görüntüsü son derece renkli bir hal aldı.
 • Tomas Maier, Yoshi Yamamoto, Marni, Louis Vuitton gibi moda ve tasarım markalarını harika mağazalarının yanı sıra, Rubbel, Margulies, Scholl gibi sanat koleksiyonerleri sergi evleri, galeriler, sanatçı stüdyoları, yeni nesil restoran, kafe ve gece kulüpleri açılışları ile şenlendi.

 

Sanat meraklıları için öneriler:

 • Aralık başında şenlenecek sokak ve bölgeleri kaçırmayın; Collins Avenue üzerindeki Sergi Merkezi’nden South Beach’e kadar yer alan pek çok otele sergiler, enstelsayonlar, performanslar yer alacak, ayrıca Biscayne Boulevard, The Wynwood Art District ve Design District’te çadır ve eski depo binalarında gerçekleşecek farklı sergiler, etkinlikler ve partilere katılabilirsiniz. Meraklıları Art Basel Miami Beach yanı sıra, art Miami, Design Miami, Pulse, Flow, Aqua, Nada, Scope, Verge, Photo, INK, PooL, Fountain, Bridge fuarlarını ziyaret edebilisiniz.
 • Miami sanat avcılarının keşfettiği lokal ve uluslararası yetenekler arasında Rebelia Marin, Federico Vegas, Darya, Rafael Reveran, Cipriano Martinez, Ivan Capote, Miler Lagos, Thomas Saraceno gibi isimleri takibe alın!

 

 

 

 

MİMARİ ROTALARI

South Beach

30’lardan kalma bembeyaz art-deco mimarili binaları ile hala şehrin en gözde ve canlı bölgesi olmayan devam eden South Beach, konaklamak için en uygun bölge. Tarihi Art-deco, ardından neo-barok ve modern stilde inşaa edilmiş nostaljik otellere eklenen ultra modern lüks oteller ile, denizin, güneşin, plajın, şehrin canlı yeme-içme-eğlence sahnesinin tadını çıkarmak için ideal. Ocean Drive ve Lincoln Road gündüzleri kafe ve dükkanları, geceleri de restoran, bar ve kulüpleri ile her daim canlı.

 • Ocean Drive üzerinde yer alan, orjinal mimarili Adrian, Avalon, Beacon, Breakwater, Majestic gibi otelleri, ve de cankurtaran kuleleri ile adeta bir Art Deco açık hava müzesi olan South Beach’de ayrıca mimari başka harikalar da var: Frank Ghery imzalı konser salonu New World Center (500 17th St), Bass Museum of Art müzesinde yeni açılan Mısır Bölümü (2100 Collins Avenue, Miami Beach), undergroung posterler ve art deko saatlerin sergilendiği Wolfsonian (1001 Washington Avenue, Miami Beach)..
 • South Beach’in ucunda, terk edilmiş eski bir çöp alanında, yeniden hayat bulan park South Pointe Park gün batımlarının son gözdesi. Parkın en çarpıcı özelliği ise Alman sanatçı Tobias Rehberger 17mt yüksekliğindeki rengarenk deniz feneri enstelasyonu.

 

Coconut Grove

Yıllardır Miami’nin en seçkin sanat galerilerine ev sahipliği yapan Coconut Grove hala bohem burjuva atmosferini korumaya ve ilgiyi üzerine çekmeye devam ediyor.

 • Kısaca Grove olarak bilinen bu mahalle, yol kenarında yan yana dizilmiş tropik ağaçları, harika mimaride mercan kayasından ev ve binaları, efsanevi yat kulübü, sanat galerileri ve sokak sanatçıları, gözde restoranları ile gece gündüz canlı bir uğrak yeri.
 • Biscane Bay bulvarı üzerinde 1916’da Amerikalı ünlü işadamı James Deering tarafından inşaa ettirilen görkemli malikane ve Rönesans stili heykel, çeşme ve fıskiyelerle donatılmış bahçeler, Miami’nin önemli müzelerinden Vizcaya‘ya ev sahipliği yapıyor.

 

Coral Gables

Emlak yatırımcısı George Merrick Miami’de Coral Gables mahallesini yarattığında şehir planlamacılığında bir devrim olarak nitelendirilmişti.

 • Ülkenin ilk planlanarak yaratılan bölgesi olan Coral Gables; Akdeniz mimarili evleri, Al Capone’un bir zamanlar yaşadığı, geniş golf sahaları ve görkemli malikaneye ev sahipliği yapan Biltmore Oteli ve de botanik bahçesi, su kanalları, fıskiye, çeşme, havuz, heykelleri, şık villa ve kafesi ile ufak bir Venedik replikasınolan büyüleyici Venetian Pool ile görülmeye değer bir semt.

 

Mimari meraklıları için öneriler: 

 • Art Deco Tarihi Bölgesini gezerek 20′li, 30′lu ve 40′lı senelere ait yaklaşk 800 farklı binanın muhteşem mimarisini South Beach’de yürüyerek gezip görebilir
 • Coconut Grove’da bulunan 15. ve 19. yüzyıllara ait mobilya ve tabloların bulunduğu Vizcaya Müzesi (3251 South Miami Avenue) nin, büyüleyici fıskiyeler, şık havuzlar muhteşem bahçelerini gezebilir
 • Biscayne Boulevard üzerindeki Bacardi Binası müze ve sanat galerisini gezebilir
 • Coral Gables’da Biltmore Oteli’nde Al Capone’un 13. kattaki süitini ziyaret edebilir. Venetian Pool’u gezebilir
 • 1930’da inşaa edilmiş ve Versace’nin ölümünden sonra Casa Casuarina isimli üyelere-özel klüp/otel’e dönüştürülmüş Versace Mansion’ı gezebilir.

 

 

DENİZ & PLAJ ROTALARI

Bembeyaz upuzun kumsalları ve turkuvaz renginde okyanusu ile göz kamaştıran Miami’de deniz, güneş ve sahil keyfi olmazsa olmaz bir deneyim.

 

Art deco mimarisi, cıvıl cıvıl kozmopolit atmosferi ile Miami’nin en hareketli semti South Beach, en gözde plajları barındırıyor. Art Deco bölgesinde otellerin hepsinin kendine özel plajı var. Kaldığınız oteli plajına göre seçebilirsiniz.

 

 • Ocean Drive üzerinde 1. Ve 12. Caddeler arası South Beach upuzun kumsalı ve yürüyüş yolu ile hem sahil yürüyüşleri, hem de kaykay ve paten yapmak için ideal. En kozmopolit plaj olan South Beach üstsüzler, gay ve lezbiyenlere de kucak açıyor.
 • Ocean Drive’ın 5. ve 15. Caddeler arasında kalan Lummus Park en popüler kumsal.
 • St Tropez’den tanıdığımız plaj kulübü Nikki Beach’in, 1 Ocean Drive lokasyonunda palmiyeler altında bir kulübü yer alıyor. Gün boyu güneşlenip, müzik dinleyip, ilerleyen saatlerde plaj partisine katılabilirsiniz. Pazar geceleri ise parti sabaha kadar devam ediyor.

 

 • Collins Avenue üzerinde 21. Ve 46. Caddeler arasında kalan Mid Beach, plajındaki renkli can kurtaran kuleleri, şezlong ve şemsiylere, yürüyüş yolunda patenciler, koşu ve yürüyüş yapanlar ile çok canlı ve renkli.
 • Collins Avenue üzerinde 46. Ve 78. Caddeler arasında kalan palmiyeler ve yeşillikler ile çevrelenmiş North Beach ise kafeleri, can kurtaran kuleleri, şezlong ve şemsiyeleri ile yine gözde bir plaj.
 • Collins Avenue üzerinde 78. Ve 87. Caddeler arasında yer alan North Shore Open Space sakinliği, kumsal kenarı yürüyüş yolu, piknik masaları, dinlenme odaları ve duşları ile çocuklu ailelerin tercihi.
 • Tüm fuar etkinliklerinin bulunuduğu 15. caddenin kuzeyinde yer alan Miami Beach, Art Basel ve Art Miami ile canlanan Aralık ayının en gözde plajı.

 

 • Sörf ve kite severler Biscane Bay’in doğusunda yer alan Virginia Key Beach North’a gidebilir

 

 • Miami Beach’den kuzeye doğru Collins Avenue üzerinden yukarı ilerlerseniz, 1.5 kilometrelik bembeyaz kumsalı ve pırıl pırıl berrak denizi ile Surfside Plajı karşınıza çıkacak. Yavaş yavaş Miami’den buraya doğru ilerleyen otel ve lüks residans projeleri ile iyice radara giren plaj, aslında şehrin denize girmek için en muhteşem noktalarından.

 

 

 

DOĞASEVERLER İÇİN ROTALAR

 • Amerika timsahı, Florida panteri gibi yok olmaya yüz tutmuş çok sayıda hayvan türüne ev sahipliği yapan Everglades Ulusal Parkı doğa meraklıları için biçilmiş kaftan.
 • Mercan kayalıkları ve akvaryumları ile ünlü Biscayne Ulusal Parkını ziyareti hak ediyor.
 • Yunuslar, foklar, balinaların şovları, köpekbalıkları ve çeşit çeşit deniz altı hayvanını barındıran akvaryumlar ve de timsah, sürüngen, tropik kuşları görmek için Seaquarium (4400 Rickenbacker Cswy, Key Biscayne) doğru adres.
 • 1938’de kurulan Fairchild Tropical Gardens, 83 dönümlük açık alanında Amerika’nın en büyük botanik bahçesi. Dünyanın her yerinden gelen bitki, ağaç ve çiçeklerin yanı sıra iguana ve timsahları görebileceğiniz Fairchild Tropical Gardens’da çikolata festivali, sinema gösterimleri, astroloji buluşmaları, bahçıvanlık eğitimleri gerçekleşiyor. (10901 Old Cutler Road Coral Gables)
 • Downtown’da yer alan Parrot Jungle Island’da az bulunu farklı kuş türleri yanı sıra orangutan, timsah, kaplanlar görülebilir. (1111 Parrot Jungle Trail, Watson Island)
 • Asya, Afrika, Avusturalya, Güney ve Kuzey Amerika kıtalarına özgü toplam 1.300 hayvana ev sahipliği yapan Miami Metro Zoo Hayvanat Bahçesi (12400, SW 152nd Street)
 • Dalış, deniz ve doğa meraklıları, kısa bir mesafede olan Florida Keys 1-2 günlük kaçamak yapabilir.

 

 

GASTRONOMİ, MÜZİK, DANS VE EĞLENCE ROTALARI

Amerika’nın en çılgın eğlence hayatını barındıran Miami’de mutlaka gece hayatının, canlı müzik klüplerinin ve latin danslarının keyfini çıkarın.

 • South Beach şehrin canlı yeme-içme-eğlence sahnesinin tadını çıkarmak için ideal. Ocean Drive ve Lincoln Road geceleri de restoran, bar ve kulüpleri ile her daim canlı.  Ayrıca Şubat ayında South Beach’de gerçekleşen SoBe Gastronomi Festivali yeme – içme meraklıları için büyük bir ilgi odağına dönüştü
 • Puro satıcıları, mobilyacılar, cafeleri ve dans kulüpleri ile adeta minik Küba olan Little Havana’nın kalbi olan Calle Ocho sokağında ya da Little Haiti’nin restoran ve barlarında eşsiz Latin lezzetleri tadabilir, yemekten sonra canlı müzikler eşliğinde dans edebilirsiniz.

 

MÜZELER VE SANAT GALERİLERİ

 • PAMM – Pérez Art Museum, 1103 Bicane Boulevard, Downtown / ve 21. yüzyıl modern ve çağdaş sanatına adanmış PAMM müzesi, ABD, Latin Amerika ve tüm dünyadan sanatçıların eserlerini sergileyen bir müze. Pritzker Prize ödüllü mimarlık ofisi Herzog & de Meuron tarafından tasarlanan başlı başına bir şaheser olan bina, sergi alanları yanı sıra, deniz kenarında Verde restoranda yemek keyfi, müze mağazasında kitaplar, posterler, tasarım ürümler ve el yapımı zanaat eserleri ile alışveriş keyfi sunuyor.
 • MOCA, Joan Lehman Binası, 770 NE 125th Street, North Miami / Museum of Contemporary Art, 1981’de açılan Center of Contemporary Art sanat galerisinin, 1996’da Charles Gwarthmey (GSNY) ve Gelabert-Navia mimarlık ofislerinin ortak projesi ile yeniden yaratılması ile oluşturulmuş bir çağdaş sanat müzesi. Bir yandan tanınmış çağdaş sanatçıların eserlerini koleksiyonunda sergilerken, diğer yandan kendisini genç umut vaad eden yeni sanatçıları keşfetmeye adamış bu müzede sende 8-10 farklı sergi gerçekleşiyor
 • MOCA @ Golman, 404 NW 26th Street, Wynwood / Çağdaş sanat müzesinin ikinci sergi alanı ise Wynwood Art District’te Goldman Antrepo Galerisinde yer alıyor.
 • Wolfsonian Museum, 1001 Washington Ave, Miami Beach / Wolfsonian Araştırma Merkezi ve Müzesi, çağımızın sosyal, politik, ekonomik, teknolojik değişimlerini sanat ve tasarım ile aktarmayı misyon edinmiş bir müze. Güzel sanatlar ve grafik çalışmasının yanı sıra binlerce endüstri tasarımı, cam, seramik, tekstil, mobilya ve nadir kitapları kapsayan koleksiyonunu sergiliyor.
 • De la Cruz Collection Contemporary Art Space, 23 NE 41st Street, Design District / Rosa ve Carlos de la Cruz çiftinin özel koleksiyonunu halka açan 3 katlı sanat galerisi, John Marquette tarafından tasarlanan 2.800 metre karelik alanda, uluslararası çağdaş sanat eserleri sergiliyor, Bir odası genç lokal yeteneklere ayrılmış.
 • Rubell Family Collection, 95 NW 29th Street, Wynwood / Dünyaca ünlü gece kulübü Studio 54’ün sahibi Steve Rubell’e ait bina, şimdi Rubell ailesinin sanat koleksiyonunu sergileyen bir sanat galerisi. Genç ve umut vaad sanatçıların mixed media eserleri ve enstelasyonlarını görmek için ideal bir adres.
 • Margulies Collection @ the Warehouse, 591 NW 27th Street, Wynwood / Wynwood Arts District’de yer alan 000 metrekarelik retro bir antrepo binasında, Martin Z. Margulies’e ait çağdaş sanat eserleri sergileyen galeride birçok sanat etkinliği de yer alıyor.
 • World Class Boxing, 170 NW 23rd Street, Wynwood / Eski bir profesyönel boks salonundan sanat galerisine dönüştürülen mekan, Debra ve Dennis Scholl çiftinin çağdaş sanat koleksiyonunu sergiliyor.
 • Galerie Emmanuel Perrotin, 194 NW 30th St, Wynwood / Fransız koleksiyoner Emmanuel Perrotin’in desteklediği çağdaş sanatçıların eserlerini sergileyen sanat galerisi.
 • Wynwood Art District ve Wynwood Walls, Miami’deki sanat rönesansının başoyuncusu Wynwood Art District. Güneyde 20. Cadde, kuzeyde 36. Cadde, batıda I-95 ve doğuda Northeast First bulvarı arasında kalan bölge 70’in üzerinde galeri, stüdyo, müze ve koleksiyon evi ile yeniden yaratılarak, yüksek kalitede sanat üretilen, keşfedilen, sergilenen ve satın alınan bir mahalleye dönüştü.  Şehrin en yeni favori mahallesinin asıl çekim merkezi ise dünyanın en ünlü sokak sanatçılarının grafitilerini sergileyen Wynwood Walls. Duvarları süsleyen bu renkli kalıcı serginin yanı sıra, her yıl sanat ajansı Primary Flight küratörlüğü ile yeni sokak sanatçılarının grafitileri de ekleniyor.
 • Sadece Wynwood’un sokaklarında dolaşıp birbirinden çarpıcı ve renkli grafitileri seyretmek ruhunuzu ilham ile beslemeye yetiyor. Bugün dünyanın en geniş ve konsantre sokak sanatı bölgesi haline gelen Wynwod duvarlarının ana arteri olan 2. Bulvarda, her ayın 2. cumartesi akşamı ‘Artwalk Wynwood’ etkinliği kapsamında rehberli sokak grafiti yürüyüşleri düzenlenirken, tüm sanat galeri ve stüdyoları da kapılarını gece geç saatlere kadar açık tutuyor.
 • CIFO Art Foundation, 1018 North Miami Avenue, Downtown / Ella Fontanals Cisneros ve ailesi tarafından Çağdaş Latin Amerika sanatçılarını desteklemek ve kültürel alışverişi güçlendirmek için kurulan Cisneros Fontanals Art Foundation, her yıl yeni Latin yetenekleri seçerek sanat meraklılarına sunuyor.
 • Norton Museum of Art, 1451 S. Olive Avenue, West Palm Beach / Ralph Hubert Norton’un, Amerika, Çin, Avrupa modern sanatı, çağdaş sanat ve fotoğraf koleksiyonundaki 7000 esere ev sahipliği yapan müzede Brancusi, Gauguin, Matisse, Miró, Monet, Picasso, Davis, Hassam, Hopper, Manship, O’Keeffe, Pollock ve Sheeler gibi 19. ve 20. yüzyılın ustalarına ait değerli eserler sergileniyor.

 

 

 

Ne Zaman Gidilir?

Miami’yi ziyaret için en güzel zaman havanın genellikle güneşli ve sıcak olduğu Kasım sonu ile Mayıs sonu arası. Ekvatora yakın olan Miami’de tropik iklim olduğu için yaz ayları, Temmuz – Ekim arası kasırga ve yağmur sezonu. Sanatseverler Aralık ayında Art Basel ve Art Miami’yi kaçırmasın.

 

 

 

 

 

 

Pratik Bilgiler
Miami’de bölgeler arası mesafeler biraz uzak; Havalimani, Miami Beach, South Beach, Downtown arasında rahat hareket edebilmek için araç kiralamanız veya UBER gibi şöförlü araç hizmetlerinden yararlanmanızda fayda var. Downtown ve Brickell arasında ücretsiz metro yer alıyor. South Pointe Park, Art Deco District ve Lincoln Road kolaylıkla bisikletle keşfedilebilecek bölgeler.  

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

 

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir