MEXICO CITY İZLENİM&ROTALAR


Dünyanın belki de en renkli, en canlı ve en çok katmanlı ülkesi Meksika. Hernan Cortez liderliğinde Aztek İmparatorluğunun İspanyollar tarafından istila edilip kolonileştirilmesinden sonra geçen 500 yılda, Meksika yönetim sisteminde, Katolik kiliselerinde ve şehir mimarisinde batı kültürünün izlerini taşırken, diğer yandan topraklarında yaşamış Olmekler, Mayalar, Toltekler, Mistekler, Aztekler gibi birçok MezoAmerika kültürlerinin mistik inanç ve geleneklerini hala yaşatmaya devam ediyor. Aile yapıları, inanışları, ritüelleri ile geçmişten getirdikleri etknik gelenekleri ile batı kültürü arasında çok enteresan sentezler üretmeyi başarmış Meksikalılar.

 

İspanyolcanın yanı sıra 62 yerli dilin konuşulmaya devam ettiği ülkede, bu sentezi hem resim, sinema, tiyatro, edebiyat, mimari, seramik gibi sanatlarda, hem de kutlamalar, giyim kuşam ve yemeklerde her an hissediyorsunuz. Kalabalık, canlı ve figüratif kompozisyonlara imza atan Diego Rivera, ve kadının iç dünyasını sürrealist şekilde yansıtan Frida, Jodorowsky ve İnarritu gibi ünlü yönetmenler, yazar Carlos Fuentes, tiyatrocu Rodolfo Usigli, müzisyen Carlos Chávez bu sentezin mahsulleri.

 

Hayata kucak açan Meksikalılar, sıcak, canlı, neşeli, konuşkan, harektli, yaşam dolu, haz odaklı insanlar. Bu açık tavrılarının yanında hala toplumsal etiketlere bağlı kapalı bir kültür yaşatmaya devam ediyorlar: aile sosyal yapının temel direğini oluşturmaya devam ediyor, yaşamın odağına hala geçmişten getirdikleri örf ve adetlerine saygı hakim ve de erkek egemen ‘maço’ bir kültür egemen.

 

 

 

 

Değişen Mexico City
İlk defa 15 sene önce gitmiştim Mexico City’e. O zaman hava kirliliği, trafik, ve güvenlik sorunları ile boğuşuyordu, ve şehirde gerçek bir kaos hakimdi. Oysa şimdi Mexico City yeniden doğmuş gibiyidi. Endüstrinin şehrin dışına taşınması, trafikteki arabaların azaltılması sonucu pırıl pırıl bir gökyüzüne kavuşan şehir, diğer yandan sosyal ve estetik bir dönüşüme uğramış. Condesa, Polanco, Roma gibi şık ve elegan semtleri, artık yaratıcı bir mimariye ve zevkli cafe ve restoranlara, butik ve galerilere ev sahipliği yapıyor, şehrin akciğeri olan yemyeşil Chapultepec ise müzeleri (özellikle Antropoloji Müzesi) ve üniversiteleri ile dinamik bir kültür merkezi haline gelmiş.

 

 

Hem modern Meksika’nın hem de Azteklerin başşehri olan Mexico City’de Zocalo meydanı ise iki kültüründe en önemli kalıntılarına ev sahipliği yapıyor. Efsaneye göre, eskiden göçebe bir ırk olan Aztekler kendilerine bir yurt aramaya karar vermişler. Tanrıları onlara kaktüs üzerinde yılan yiyen kartalı aramaları gerektiğini söylemiş. Uzun yıllar boyunca Aztekler bu kartalı bulmak için uğraşmışlar, ve sonunda gerçekten, bir kaktüsün üzerinde yılan yiyen bir kartal görmüşler. O noktaya da şehirlerini kurmuşlar. İşte Zocalo meydanı işte tam o noktada yer alıyor. Bu devasa meydanda yer alan Palacio Nacional’de Diego Riviera’nın muhteşem duvar resimleri, Metropolitan Katedralindeki zenci İsa, Aztek piramiti olan Tempo Mayor kalıntıları ise hala vazgeçilmez.

 

 

Mexico City otel, restoran ve alışveriş rehberi için: http://www.yolculukterapisi.com/mexico-city-rehber-otelrestoranbaralisveris/

 

 

MEXICO CITY ROTALARI
• Teotihuacan: MS 500’lü yıllarda 200.000 kişinin yaşadığı tahmin edilen bu antik Aztek şehri, dünyanın en büyük şehri olarak kabul ediliyor. Devasa Ay ve Güneş piramitleri çok iyi korunarak günümüze kadar ayakta kalmışlar.

Zócalo Meydanı’nda yer alan Metropolitana Katedrali, Palacio Nacional’de Diego Riviera’nın duvar resimleri ve Museo del Templo Mayor’da son Aztek piramitinde kalan kalıntıları, Meksika tarihini anlamak için ziyarete değer.

• Dünyanın en büyük Antropoloji Müzesi olan Museo de Antropología, MezoAmerika bölgesinde ilk yaşamın başlangıcından itibaren tüm uygarlıkların günümüze bıraktığı eserleri görmek için inanılmaz bir kaynak. Müzenin mimarisi ise başlı başına ziyareti hak ediyor.

 

 

Diğer Görülecek Yerler:
El Centro
Palacio Postal
Museo del Palacio de Bellas Artes, Juárez y Eje Central
Museo de San Ildefonso, Justo Sierra
Museo de Franz Mayer, Av. Hidalgo
Museao Mural Diego Riviera
• Plaza Garibaldi

 

Polanco
• Museo de Arte Moderno Paseo de la Reforma
• Castillo de Chapultepec Parque de Chapultepec
• Museo Frida Kahlo Londres 247, Coyoacán
• Mueso de Arte Carrillo Gil Revolución 1608 San Angel
• Fundación Casa Lamm
• La Casa de Luis Barragán
• Museo Tamayo Arte Contemporaneo

 

 

Diğer Bölgeler
• Frida Kahlo ve Diego Riviera’nın evi
• Basilica de Guadalupe
• Juarez Complex
• La Coleccion Jumex
• Galeria OMR
• Casa de Guayaberas Carr

 

 

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız
Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir