MELBOURNE İZLENİM&ROTALAR

 

Yarra Nehri’nin kıyısında yer alan Melbourne, Avustralya’nın kültür ve spor elçisi. Avusturalya’nın altın üçgeni Sydney, Great Barrier Reef ve Aborjin kayalıkları Uluru’nun gölgesinde kalsa da, hızla gelişen Melbourne sofistike, rafine ve şık atmoseferi ile Avusturalya’nın yükselen gözdesi.

 

Dünyanın yaşamaya değer şehirlerinin başında gelen Melbourne, tüm yıl boyunca hüküm süren ılımlı iklimi, rafine restoranlarında yer alan lezziz yemek ve muhteşem şarap bolluğu, hip barları, grunge kulüpleri, özgün tasarımcı dükkanları ve vintage butikleri, şehrin her yerine dağılmış yemyeşil huzurlu park ve bahçeleri, daracık labirent gibi ara sokaklarını adeta bir sokak sanat galerisine dönüştürmüş graffitileri ve de renkli, hareketli enerjisi ile, şüphesiz tüm duyuları ve motivasyonları tatmin edecek yetenekte bir şehir.

 

Viktoryen mimarideki muhteşem yapıları ile ağırbaşlı eski şehir merkezi, şehirlilerin buluşma noktası olan cıvıl cıvıl Federasyon Meydanı, rafine kahve kültürü ve eşsiz butikleri ile trendy Fitzroy, hedonistik St. Kilda, şık South Yarra, bohem Praha, gurme cenneti Southbank, ve yeni gözde New Quay… Melbourne’de keşfedilecek çok semt var.

 

Avusturalya’nın en kozmopolit şehri olan Melbourne’de İtalyan, Yunan, Türk, Çinli , Vietnamlı, Kamboçyalı ve diğer 140 ülkeden gelen yüzbinlerce göçmen bir arada yaşıyor. Tüm bu karma sayesinde şehir inanılmaz bir kültür sentezine sahne olmuş: şehrin parke taşlı dar sokakları İtalyan espresso barları ile dolu, Lonsdale Caddesinde ise buzuki müzikleri yayan Yunan tavernaları ve Türk baklava fırınları yan yana yer alıyor, yer yer nerede olduğunuzu unutuyorsunuz. Ancak tüm bu etnik çeşitliliğe rağmen Melbourne özünde bir İngiliz. Eskiden kalma kibarlık ve zarafet insanların hal ve tavırlarında hissediliyor. Ve de hala ‘kimin hangi aileden geldiği, hangi okula gittiği, hangi mahallede oturduğu’ nu önemseyen bir snob tavrın izlerine rastlanabiliyor.

 

Bir zamanlar İngiliz İmparatorluğunun 2. Büyük şehri olan Melbourne, Avusturalya Federasyonunun ilk başkenti ünvanını almış, şimdi ise Victoria eyaletinin başkenti olan Melbourne’ün kanında soyluluk var. Cate Blanchett, Eric Bana, Kylie Minogue, Olivia Newton-John, Barry Humphries, Dame Edna Everage, Germaine Greer, Rupert Murdoch ve Portia de Rossi gibi kültür ve sanat alanında birçok ünlünün kökleri bu şehirden.

 

Melborune’lüler kesinlikle su ile içiçe olmanın tüm avantajlarını çok güzel değerlendiyor. Okaliptüs ağaçları ile bezenmiş Yarra Nehrinin kıyısında yürürken; koşu ve yürüyüş yapanlar, paten kayanlar ve nehirde kürek çekenleri gördüğünüzde doğal ve sportif yaşam tarzına gıpta etmemek mümkün değil.
Federasyon Meydanı’ndan Richmond’a, şehrin en güzel bölgelerinden kıvrıla kıvırıla akan nehir, ziyaretçilerin şehri keşfederken kendi rotalarını kolayca çizmelerine ve nehir kenarındaki huzur köşelerinde yer alan birbirinden orjinal kafelerde mola vermelerine imkan veriyor.

 

 

 

Dünyanın en iyi restoranlarına ev sahipiği yapan Melbourne gerçek bir gastronomi cenneti. Yarra Valley ve Mornington Yarımadası gibi şarap bağları ile çevrelenmiş şehir, sofitike ve rafine bir gurme kültür ile kutsanmış. Tüm dünya mutfaklarının en güzel spesiyallerini sunan restoranlarda modern füzyon lezzetlerin yanı sıra geleneksel organik çiftlik ürünleri ve ev yapımı peynirleri de bulmak mümkün.

 

Yakında Avusturalya’nın en yüksek nüfuslu şehri olacağı tahmin edilen Melbourne’de vizyon sahibi yerel yönetim trafikteki araba sayısı azaltarak, tüm şehirde bisiklet ile ulaşımı mümkün kılan bisiklet yolları yaparak ve de toplu taşıma araçlarını 7/24 çalıştırarak, çevre dostu şehri sürdürülebilir bir geleceğe hazırlıyor. Medeniyet işte bu.

 

Melbourne gerçekten aza tamah etmeyen bir sefa düşkünü… Müzikten modaya, spordan kültürel etkinliklere ve yeme içmeye her alanda ‘gurme’ bir şehir…

 

MELBOURNE TAKVİMİ VE ETKİNLİKLERİ

Sidney daha seksi bir şehir olabilir ancak Melborune kesinlikle daha kültürlü ve dinamik. Tiyatroları, müzeleri, konser salonları, üniversitelerinin yanı sıra prestijli spor etkinlikleri ve festivalleri ile uluslararası kültür ve spor arenasında Melbourne’ün sözü kuşkusuz Sydney’den daha çok geçiyor.

 

Bu etkinliklerin şüphesiz en önemlisi safkan soylu atların yarışı: Ekim-Kasım aylarında yer alan Bahar Karnavalı ve Kasım ayının ilk Salı günü düzenlenen Melbourne Cup. Bahar Karnavalı sırasında yaklaşık 50 güne yayılan sürede seri halinde uluslararası yarış yapılıyor ve de şehirde tam bir şenlik havası esiyor. Melbourne Cup ise tüm ülkede hayatı durduran ve halkı tek yürek olarak birleştiren yarış. Her yıl tüm dünyada 700 milyonun üzerinde izleyicinin televizyonları başına geçerek izlediği bu yarış sırasında, Avusturalya’nın neredeyse tamamı yaptığı herşeyi bırakıp yarışı izliyor. Flemington Yarış Parkuru yüzbinlerce izleyici ile dolup taşıyor, tüm şehre yerleştirilen canlı görüntü ekranları sayesinde koşan atların çıkardığı ayak sesleri, şehrin her yerinden canlı olarak duyuluyor. Ve de atlar bitiş çizgisine yaklaştıkça hem yarış parkurundaki hem de parklarında piknik yapan izleyicilerin tezahüratları tüm şehirde çınlıyor.

 

Melborune bu iki ay süresince safkan atların yarışlarınının yanı sıra, ‘haute couture’ defilesine ve sefahat yaşantısına şahit oluyor. Flemington Yarış Parkurunda, Şık döpiyesler, zarif takımlar, büyük şapkalar, renkli tüyler ve eşarplar ile şıklık yarışı yapan bayan ve bayların dudaklarından şampanyalar ve kahkahalar hiç eksik olmuyor. Şehrin her yerini saran uydu etkinlikler, partiler, defileler ve sergiler sayesinde tüm bu şıklık sokaklara taşınıyor.

 

Ocak ayında ise Melbourne Park’da yer alan tüm tenis dünyasının en önemli turnuvalarından birisi Avusturalya Open, iki hafta süresince tüm şehirde bir şenlik ve parti havası estiriyor.

 

 

Diğer etkinlikler ise: Şubat’ta sokak partisi ile ünlü St. Kilda Festivali, Mart’ta Formula 1 Avusturalya Grand Prix yarışı, Melbourne Food & Wine Festivali, Bells plajında gerçekleşen Rip Curl Pro Sörf Festivali Haziran’da Melbourne Uluslararası Caz Festivali, Temmuz’da Melbourne Uluslararası Film Festivali, Eylül’de Melbourne Moda Haftası, Ekim’de Melbourne Uluslararası Sanat Festivali ve Kasım’da efsanevi Melbourne Cup at yarışı.

 

 

Melbourne otel, restoran ve alışveriş rehberi için: http://www.yolculukterapisi.com/melbourne-rehber-otelrestoranbaralisveris/

 

 

MELBOURNE TARİHİ
Melbourne adını, Derbyshire kasabasının Melbourne köyünde evi bulunan Birleşik Krallık Başbakanı William Lamb, 2. Vikont Melbourne’den almış. Melbourne, eski İngilizcede “değirmen suyu” anlamına geliyor. 19. yüzyılın başlarında İngiliz İmparatorluğunun mahkumlarını gönderdiği hapishane yerleşimi olan Melbourne’e ayrıca 1835’de Tazmanya yerlilerinin denizden ulaşarak geldiği ve Yarra Nehri ile Port Phillip Koyu arasına yerleştiği biliniyor. Karmaşa ve uçarılığın hüküm sürdüğü suçlular şehrine düzen getirmek için Robert Hoddle getiriliyor ve Port Phillip Bölgesinde yaşayanlar 1 Temmuz 1851’de Viktorya’nın bağımsız bir kolonisi olduklarını ilan ediyorlar. Altına hücum hazine avcılarını şehre sürükleyerek bir ekonomik patlama yaratıyor.

 

Ve gösterişli Viktoryen binalar ardı ardına yükseliyor: Palemento Binası, Hazine Binası, Postane Binası, Block Arcade gibi lüks ve görkemli kemeli pasajlar, göz alıcı St. Paul’s ve St. Patrick katedralleri ve bakır kubbeli saray gibi Flinders İstasyonu inşaa ediliyor. İmparatorluğa yakışır mimari ihtişam sonucu şehir İngilizler arasında ‘Şahane Melbourne’ olarak anılıyor. 1901’de Victoria, New South Wales, Queensland, Western Australia, South Australia ve Tasmania kolonileri Avusutralya Koloni Federasyonunu oluşturmak için birleşince, Melbourne ülkenin başkenti ilan ediliyor ve 1927’ye kadar başkent kalıyor (Şimdi başkent Canberra). muhteşem Carlton Bahçelerinde yer alan eski Kraliyet Sergi Sarayında ilk parlemento toplanıyor. Bugün bina Unesco kültür mirası listesinde yer alıyor.

 

 

MELBOURNE ROTALARI

 • Federasyon Meydanı: Avustralya sanat koleksiyonu görünümündeki meydan; muhteşem nehir manzarası, 20 yeni muhteşem cafe’si, restronları ve barlarıyla görülmeye değer.
 • New Quay: Eskiden terkedilmiş bir tersane olan Docklands mini bir metropole dönüştürüldü. Suyun kenarında yumuşak ve yuvarlak hatlı heykelsi binaların, harika restoranları yer aldığı New Quay, şimdi genç profesyonellerin ve de sanatçıların akşamları takıldığı bölge.
 • Flinders Lane: Eski depo ve antrepolardan dönüştürülmüş galeri ve butikleri ile Flinders Lane New York’un SoHo bölgesi ile yarışıyor
 • Southbank: Southbank’de yer alan Melbourne’ün en yüksek binası 92 katlı Eureka Tower muhteşem şehrin 360 derece kesintisiz manzaralarını sunuyor. Ayrıca aynı bölgede yer alan Yarra Nehri kıyısında uzanan Crown Complex, şehrin en popüler yemek mekanlarından biri. Mekanda ayrıca eşsiz mağazalar ve Güney kürenin en büyük kumarhanesi bulunuyor.
 • St Kilda: Haftasonları Melbournlüler yürüyüş ve koşu, bisiklet ve paten yapmak ya da panaromik manzaralara sahip Port Phillip’in kumsalında sahil keyif yapmak için akın akın palmiyelerle bezenmiş St Kilda bölgesine geliyor. Akşamları ise restoran, bar ve kulüpleri ile Fitzroy ve Acland Caddeleri cıvıl cıvıl oluyor. St Kits’de yer alan Luna Park’taki dev dönme dolap sayesinde eski çocukluk günlerine dönmek mümkün.
 • Melbourne Müzesi: 2000 yılında tamamlanan müze, Carlton Gardens’da yer alıyor. Müzenin içinde, Aborjin Merkezi, Çocuk Müzesi ve içinde 8000 farklı bitki ve 120 farklı canlı türünün yer aldığı Forest Galeri bulunuyor.
 • Parklar ve Piknik: Bahçeler şehri olarak anılan, Melbourne parklar ve bahçeler ile kuşanmış. Queen Victoria Pazarından günlük taze ürünler alarak Carlton, Fitzroy ya da Royal Botanik Bahçelerine giderek piknik yapabilirsiniz.
 • Altın Rotası: Federasyon Meydanından başlayan Golden Mile Heritage Trail altının şehrin kaderini nasıl belirlediğini keşfetmek için harika bir yürüyüş rotası.
 • Aborjinlerin sembolü: Aborjin kabilelerin şerefine Birrarung Marr parka yerleştirilmiş Birrarung Wilam enstelasyonu görülmeye değer.
 • Tiyatro: Melbourne’de her zaman kültürel bir etkinlik bulmak mümkün. Tarihi Princess Tiyatrosu ve Regent Tiyatrosu dünyanın en ünlü tiyatro şovlarına ev sahipliği yapıyor.
 • Spor Rotaları: Koşucular için Botanik Bahçelerinde yer alan 4 kilometrelik koşu parkuru. ‘Aussie Rules’ ya da ‘Footy’ olarak adlandırılan Avusuturalya Futbolu. Mart ve Ağustos arasında dünyanın en büyük stadyumlarından birisi olan 90,000 izleyici kapasiteli Melbourne Kriket Sahasında yer alan kriket maçları.

 

ŞEHİR DIŞI ROTALARI:

 • Yarra Vadisi: Şehire ortalama yarım saat uzaklıkta bulunan Yarra Vadisi, Avusturalya’nın en iyi 55 ve de dünyada hatrı sayılır en iyi şaraphaneye sahip. Ayrıca, romantik bir atmosfer sunan restronlarında bu muhteşem şarapları deneyimleme şansına da sahip olabilirsiniz. Healesville Sanctuary’de adanın eşsiz vahşi yaşamını görmek mümkün.
 • Phillip Adası: Her gün batımında kıyıya çıkan penguenlerin resmi geçidini izlemek için şehre 90 dakika uzaklıkta yer alan Phillip Adasında bir gece konaklayabilirsiniz.
 • Mornington Peninsula (Portsea/ Sorrento): Mekan, güzel plajları ve keyifli yaşam tarzıyla dikkat çekiyor. 19. yüzyıla tarihlenmiş binaları, restoran ve pubları ile görülmesi gereken mekanlar arasında yer alıyor. Ayrıca, balık tutabilir, surf yapabilir ve yunuslarla yüzebilirsiniz…
 • Great Ocean Road: Great Ocean Road, Avustralya’nın en gözalıcı sahil şeridini sunuyor. Mutlaka görülmesi gerekenler arasında yer alan Great Ocean Road, muhteşem plajları, 12 Apostles ve Port Campbell Ulusal Parkı ile ünlü.
 • Melbourne’e 90 dakika uzaklıkta Daylesford ve Hepburn Springs mineral kaplıcaları yer alıyor.

 

 

KÜLTÜR, SANAT VE DENEYİMLER

 

Melbourne Museum

Australian Centre for Contemporary Art
National Gallery of Victoria
Ian Potter Centre ,National Gallery of Victoria
Old Melbourne Gaol

Flinders LaneGallery
Matt Irwin Fotoğraf Galerisi
HelenGory Galerie
Alcaston Gallery

Melbourne Theatre Company
Malthouse Theatre
Forum Theatre
Melbourne Recital Centre, Southbank
Chunky Move Dance Theatre
Luna Park
Melbourne Zoo
Melbourne Aquarium

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir