MART-NİSAN-MAYIS YÜKSELEN DESTİNASYONLAR

BAHAR’DA NEREYE GİTSEK?

 • En büyük lüksümüzün ‘Zaman’ haline geldiği bugünlerde, yepyeni yerler keşfederken, ruhumuzu ve algılarımızı besleyecek, unutulmaz ve özel destinasyonlar arıyoruz.
 • Gittiğimiz yerlerin birer hikayesi olmasını arzu ediyor, yolculuklarda da kendi hikayelerimizi yazabilmek istiyoruz.
 • İşte Mart-Nisan-Mayıs aylarında  sanatın, tasarımın, modanın, festivallerin, doğanın izinde yeni hikayeler ile zenginleşeceğimiz yükselen destinasyonlar:
 • 2014 World Cup ve 2016 Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak Brezilya şimdiden dünyanın en gözde ülkesi. Kıpır kıpır canlı şehir ritmi için Rio de Janeiro, moda ve tasarım meraklıkları için Sao Paulo, lüks butik otel meraklıları için Florianopolis, deniz, kumsal  ve güneş meraklıları için Trancoso, Brezilya’nın ideal destinasyonları.
 • Yükselen moda şehri Tokyo, Mart’ta Moda Haftası ve Livingroom Moda Fuar’ına ev sahipliği yapıyor.  Tokyo’da iken görülmesi gereken bir mimari harikası ise Louis Vouitton Ginza mağazası. Deneyim kültürünün en cesur örneği bu mağaza, içerden aydınlatılmış yarı şeffaf mermerler ile sanki yaşayan nefes alan bir bina izlenimi yaratıyor. Ayrıca Mart sonu ve Nisan Tokyo’da ‘Cherry Blossom’ zamanı, kiraz çiçekleri ile bezenen tüm ağaçlar büyülü bir görüntü sergiliyor.

 

 

 • Mayıs sonunda Hong Kong’da gerçekleşecek Art Basel fuarı ve birçok uydu fuar sayesinde şehir tam bir sanat üssüne dönüşüyor 
 • Uzak Doğu’nun gizemli dünyasında yükselen iki destinasyon ise el değmemiş budist kültürü, tapınakları ve manzaraları ile Myanmar ve de doğal parkları, ormanları, adaları ve doğal güzellikleri ile Sri Lanka.
 • Her yıl Hindistan’da baharın ilk dolunayında kutlanan Holi Festivali, Rajastan bölgesini capcanlı renklere boyuyor.  Yüzlerini rengarenk boyayan tüm halk sokaklara dökülüyor, coşkulu danslar, şarkılar ve dualar eşliğinde etrafa canlı renklerdeki kök boyalar  saçarak yeniden doğuşu kutluyor. 
 • Safari’nin yeni gözdesi Namibia, uçsuz bucaksız göz kamaştırıcı manzaraları, çölleri, kumulları, okyanus sahilleri, safari parkları ile eşi benzeri bulunmayan el değmemiş bir vahşi doğa deneyimi sunuyor.
 • Başka bir safari destinasyonu ise Madagaskar. Lemurlar, baobab ağaçları, yağmur ormanları, nesli tükenmekte olan hayvan ve bitkileri, çöller, trekking ve dalış imkanları ile doğaseverler için büyülü bir destinasyon olan Madagaskar epik manzaralar sunuyor.
 • Deniz, güneş ve kumsal keyfi arayanlar için ise yükselen destinasyon Mozambik. Güney Afrika’dan kısacık bir uçuş ile ulaşılan Mozambik, el değmemiş bembeyaz kumsalları, muhteşem deniz altı dünyası,  tropikal mangrov ağaçları ile muhteşem bir doğa deneyimi sunuyor.
 • Başka bir deniz, güneş ve kumsal alternatif ise Mauritius. Harika plajları, saydam masmavi suları, akıl almaz günbatımları ile tropik bir mabet olan Mauritius, muhteşem bir servis anlayışı, eşsiz bir misafirperverlik, en taze ve leziz deniz mahsülleri ile kendinizi cennette hissetmenizi sağlarken, renkli festivalleri, özgün lokal mimarisi, doğal parkları, tropik ormanları ile kültürel ve doğal hazineler de sunuyor.
 • Mayıs ve Haziran’da Endonezya’nın incisi Bali’de Bali Sanat Festivali sırasında tüm ada geleneksel el sanatlarını sergilerken, müzikleri ve danslar ile canlanıyor.
 • Mart ayında Valensiya’da  3 hafta süren Las Fallas ayinleri, kutlamaların, geçit törenlerinin, çarpıcı havai fişek gösterilerinin ve paella ziyafetlerinin yaşandığı, çocuk, yaşlı, kadın erkek tüm Valenciya’lıların, tüm işletmelerin zamanı unutup kendilerini kaybettikleri neşeli bir şölene dönüşüyor. Gündüz ve gece süren kutlamalarda, kağıttan kendi yaptıkları ünlülerin ve politikacılın dev kuklarını alaylar halinde tüm eski şehrin caddelerinde geçit törenleri ile taşıyarak dolaştıran halk, son gece Gran Crema isimli bir seremoni ile, havai fişekler ile doldurulmuş kuklaları ateşe veriyor, ve inanılmaz renkli, ateşli, gümbürtülü bir final yaşanıyor.
 • Endülüs’ün yıldızı Sevilla, Nisan ayında biribir ile tezat oluşturan iki önemli etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Nisan başında kutlanan Semana Santa kutsal haftasında, Katolik inançlarını kutlamak üzere başörtülü kadınlar ve ellerinde ikonlar taşıyan erkekler geçit törenleri ve şölenler gerçekleştiriyorlar. Nisan sonunda ise La Feria de Abril Festivalinde, şehir renkli kıyafetlerin, geleneksel dansların, boğa güreşlerinin ve at arabası gösterilerinin cümbüşüne şahit oluyor.

 

 

 

no images were found

Yazının başına dönmek için tıklayınız

  Zeynep Atılgan Boneval