MALDİVLER İZLENİM&ROTALAR

 

Su ülkesi: Maldivler

 

Hint Okyanusu’nda rengarenk mercanlar ile çevrili, 1192 adadan oluşan Maldivler, gerçek bir su ülkesi… Öyleki, toplam ülke yüzölçümünün sadece %4’ü kara, geri kalanı ise mercan deniz, kayalıklar, lagünlerden oluşuyor… Ayrıca Maldivler, yükseklikleri 2.5 metreyi aşmayan adaları ile dünyanın en alçak ülkesi.  850 km boyunca uzanan 26 mercan takımadasında yer alan 1192 adadan, sadece 202 ada üzerinde yerleşim var. Dhagathi ve Himmafushi balıkçı adaları haricindeki adalarda ise yaşam, turizm amacı ile otel ve resortlara gelen turistler için kurgulanmış. Doğal lagünlerle çevrili bu küçük adaların her birinde sadece tek bir otel yer alıyor. Bu lagünler, adaları şiddetli rüzgarlardan ve dalgalardan koruduğu gibi aynı zamanda da turkuvaz sularıyla bir cennet görüntüsü sağlıyor.

 

Male havalimanına indikten sonra konaklayacağınız adaya gitmek ise başlı başına bir macera. İster küçük uçaklar ile olsun, ister sürat teknesi ile, yolculuğunuz sırasında, lacivert denizin üzerinde birden bire beliriveren turkuaz ve yeşim renkli lagunlar, palmiyeler ve bembayaz kumsallar bezenmiş adacıklar, insanı kendine hayran bırakıyor.

maldivs1

Maldivlere ilk ulaştığınızda, ana kıtadan ve medeniyetten uzak, sonsuz denizin ortasındaki bu ufacık ve ıssız tropik adada, günlerce ne yapacağınızı merak ediyorsunuz, ve içinizi ‘ya sıkılırsam’ diye bir endişe kaplıyor. Ancak şehrin tüm koşuşturma ve karmaşasından uzaklaşmak, email, sms, telefon ve medya bombardımanından arınmak, yalınayak kalmak, bir hafta için de olsa durmak, ruhunuza öyle iyi geliyorki, resmen pillerinizi şarj etmişsiniz gibi dinçleşiyorsunuz. Hele dolunayda size eşlik eden gölgeniz ile, parıl parıl parlayan bembeyaz kumsallarda yürüyüş yaparken, sürreal bir dünyada olduğunuzu hissediyorsunuz.

 

Sabah suyun içinde uyanmak, mis gibi deniz kokan meltemi içinize çekmek, gün boyu suyla bütünleşmek, deniz altının ve gökyüzünün gün içerisinde aldığı sonsuz şekillere, renk oyunlarına şahit olmak, doğanın ihtişamını hatırlamanızı ve varlığına şükretmenizi sağlıyor. Birbirinin aynı gibi gözüken günlerin, suyun altındaki rengarenk yaşamı hiç sıkılmadan izleyerek nasıl da akıp gittiğine inanmıyorsunuz. Kısacası, turkuaz suların altında mercan kayalıklarında açmış binbir şekilli su altı bitkileri ve rengarenk balıklar ile kutsanmış bu ülke, deniz altı tutkunları için biçilmiş bir kaftan. Maldivler’de deniz o kadar ılık ve davetkar ki sabah duşunuzu lagüne dalarak yapmak ve tüm gün boyunca denizden çıkmamak gününüzün en önemli aktivitesi. Özellikle suyun üzerinde yer alan ‘su üstü bungalow’lar denizle tam anlamıyla bütünleşmenizi sağlıyor.

 

maldivs

İster snorkel yapanlar için, ister scuba yapanlar için, Maldivler tam bir dalış cenneti. Eğer daha önce bir dalış tecrübeniz varsa Maldivler’de yüzlerce farklı balık ve su kaplumbağası sizi bekliyor. Her otelde mutlaka bir dalış merkezi bulunuyor. Sadece snorkel yapanlar için de çok keyifli seçenekler var, sonuçta odadan denize adımınızı atar atmaz, ayaklarınızın arasında yüzlerce balık dolaşmaya başlıyor. Eğer batık gemilere meraklıysanız, Maldivler’de dünyaca ünlü gemi batıklarına da dalma imkanınız var.

 

 

Deniz altı dışında ise resortlar sabah, öğle ve akşam leziz yemekler sunarken, dünyanın en iyi masaj, terapi ve sağlık merkezlerinde, günün istediğiniz herhangi bir saatinde bakım ve masaj seçenekleri ile sizi şımartmak için elinden geleni yapıyor.

 

Bu toprak fakiri ülkede, denizin ve deniz ürünlerinin girmediği bir alan yok. Eğer yerlilerin hayatını merak ediyor ve görmek istiyorsanız, sadece devletin girilmesine izin verdiği yerlere rehber eşliğinde girebiliyorsunuz. Bunun sebebi, devletin geleneksel yaşamı turist akınlarından korumak istemesi. Ancak Dhagathi ve Himmafushi balıkçı köylerine tekne ile yapılan bir yolculuk, lokal yaşamı  algılamanız için harika bir fırsat. Yerliler gerçekten çok içten ve misafirperver. Ayrıca bu köylerde mercan resiflerinde yapılmış evlerle karşılaşmak ise çok daha şaşırtıcı bir deneyim. Mercan bolluğu zamanında, çimentonun yerine her türlü inşaata mercan kullanılmış. Son 10 yıldır mercanların nesli tükenmek üzere olduğu için, koruma altına alınmışlar. Şimdi doğal ortamlarından çıkarılamıyor ve sadece balıklara ev sahipliği yapıyorlar.

 

Kısacası güneş, bembeyaz kumsallar, plamiyeler, turkuaz sular ve rengarenk mercan ve balıklar ile özdeşleşmiş Maldivler,  ziyaretçilerini istisnasız memnun ediyor. İster balayı, ister su altı dalış keşifleri, isterseniz de çocuklarınız ile doğa ve denizle bütünleşmek için Maldivler sizi bekliyor.

 

maldiv

 

Pratik Bilgiler

  • Maldivler seyahatinde en önemli konu konaklanacak resort seçimi. Bazı bazı aylarda sular çok çekiliyor, ve yüzebilmek için bir hayli açılmanız gerekebiliyor.
  • Denizde ve kumsalda olmadığınız zaman en çok vakit geçirdiğiniz yer odanız olduğu için, karar vermeden önce otellerin internet sitesinden odaların büyüklüğüne ve dekorasyonuna bakmakta fayda var. Sadece size özel terasında huzurla güneşlenebileceğiniz,  göz zevkinize ve ruhunuza hitap eden bir oda olması çok önemli bir faktör.
  • Adanın havalimanına uzaklığı ve eğer küçük uçak ile gidecekseniz uçağın kaç aktarma yapacağı başka önemli bir konu. Eğer adanız uzakta ise, uçaklar birkaç adaya uğrayarak sizi en son bırakıyor ve de yarım saat sürecek yol 2-3 saat sürebiliyor. Ayrıca küçük uçaklarda herkesin bavulunu koymak için yeterli bagaj alanı olmadığı için, bavulunuzu bir gün sonra gönderilecek şekilde organize edebiliyorlar, ve bunu size önceden söylemedikleri için dünyanın en güzel adasında üstünüzdeki kıyafetler ile kalabiliyorsunuz.
  • Ayrıca resortlarda yiyecek ve içecekler konaklama fiyatına dahil değil ve  fiyatlar biraz pahalı olabiliyor. Adadaki resort dışında yemek yemeniz mümkün olmadığı için, extra olarak ödediğiniz fiyatlar, otel konaklaması ücretine yakın olabiliyor. Bir sürpriz ile karşılaşmamak için önceden restoran menülerine bakabilirsiniz.
  • Altın sarısı güneş, bembeyaz kumsallar, turkuaz deniz, plamiyeler, rengarenk mercanlar ve balıklar ile balayı ile özdeşleşmiş Maldivler, sevgiliniz ile başbaşa vakit geçirmek, doğayla bütünleşmek için biçilmiş kaftan. Ancak beklentiniz eğlence ise hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Amacınız kafa dinlemek ise çok odalı ve kalabalık resortlardan uzak durmakta fayda var.

 

 

Ne Zaman Gitmeli?

Yağışlı  ve aşırı sıcak sezona dikkat etmek gerekiyor. Aralık – Nisan arası, havanın sıcak, rutubetin düşük ve yağış ihtimalinin en az olduğu, kuru sezon ayları. Mayıs – Kasım arası ise yağışın çok olduğu, rutubetin arttığı aylar.

 

 

 

 

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir