LİZBON

 

 

Bunca yıldır es geçtiğim Lisbon’dan aslında çok fazla beklentim yoktu. Belki duyduğum ‘kasvetli ve köhne şehir’ yorumlarından, belki de bazı Avrupa şehirlerinin turist akınları ile yorulmuş atmosferinden biraz sıkılmış olmamdan kaynaklanan bir önyargım vardı. Ancak Lizbon tüm bu yorum ve önyargıları boşa çıkardı.

 

Evet, yüzlerce yıl yaşanmışlığı ile tarihi binaları biraz eskimiş, ekonomik krizden nasibini alarak biraz yıpranmış, ancak Lisbon sarsılmayacak kadar canlı, renkli ve güçlü bir ruha sahip. Evet bugi bugi yükselip alçalan tepelerdeki arnavut kaldırımlı daracık sokakları inip çıkmak biraz meşakkatli, ancak desen desen rengarenk çiniler ile kaplanmış binaları ve her biri ayrı bir sanat eseri gibi boyanmış renkli tramvayları görmek için tüm bu zorlu yokuşları arşınlamaya değiyor.

 

Sırtınızdan terler damlıyor keşfetmek için evet, ancak tırmandığınız tepelerin ardından, ufuktaki denizi, ve şiir gibi aşağıya dökülen daracık sokaklarda karşılaştığınız, orjinal tabelalar, sokak lambaları, kapılar ve özgün grafitileri görmek, tüm bu yorgunluğu silip atıyor. Terk edilmiş gibi duran sokaklarda yürürken bir anda, bohem sıcacık bir kafe karşınıza çıkıveriyor. Yüksek tavanlı, kocaman camlı, tuğla duvarların tarihi dokusu ile, çağdaş mobilyalar, lambalar, tablolar öyle güzel harmanlanmış ki, ağzınız açık kalıyor. İşte tüm bu sürprizler, emeklerinize değdiğini hissettiriyor.

Bu güne kadar gördüğüm en doğal, en bohem ve de en gururlu Avrupa başşehri Lizbon. Yapmacık oyunlar sergileyerek turist avına çıkmıyor, kendini sadece zorluklarını aşacak sabrı ve özene gösterene açıyor. Şık olacağım diye balkonlarda asılı çamaşırlarını, köşebaşında terk edilmiş topuklu bayan ayakkabılarını, bir saatin üzerine atılmış spor ayakkabılarını, duvarlarındaki protesto yazılarını kaldırmıyor. Göz boyamak için değil, aktaracak çok mesajı, söyleyecek çok sözü olduğu için rengarenk Lizbon.

 

Lizbon’un sokaklarını arşınlarken Huzursuzluk Kitabı ile hayran olduğum  ünlü yazar ve şair Fernando Pessoa’nın dizeleirni çok daha iyi anladım:

 

Para ser grande, sê inteiro  / To be great, be whole;

Exclude nothing, exaggerate nothing that is not you.

Be whole in everything.

Put all you are Into the smallest thing you do.

So, in each lake the moon shines with splendor 

Because it blooms up above.

– Fernando Pessoa 

 

Türkçe çevirisini bulamadığım ve çevirmeye de cüret etmediğim bu harika şiir, sanki olduğu gibi kendisini ortaya koyan, kendisine ait olmayan hiçbirşeyi mübalağa etmeyen, tevazusu, onuru ve bütünlüğü ile parlayan Lizbon’u yansıtıyor.

 

 

 

Lizbon rotaları: 

Alfama, daracık sokakları, herbiri farklı renk ve desende fayans kaplı binaları, kırmızı tuğla çatıları, küçücük balkonlara asılmış çamaşırları, güvercinleri, kilise çanlarına karışan 28 nolu tramvayın çanı ile gerçekten zamanda geriye yolculuk yaptığınız bir bölge. Wim Wenders Alfama’dan o kadar etkilenmiş ki, 1994 yılında sadece Lizbon’a adadığı Lisbon Story filmini çekmiş. Yokuşlar ile inişli çıkışlı bir bölge olan Alfamayı keşfetmenin en otantik yolu 28 numaralı tramvayı almak. Bir yandan ağzına kadar dolu tamvayın daracık sokaklardan nasıl geçebildiğine, nasıl savrulmadan o keskin dönüşleri yapabildiğine ve de dimdik yokuşlardan nasıl tırmanabildiğine hayret ederken, diğer yandan da açık hava müzesi görüntüsündeki binaları hayranlıkla izleme şansınız oluyor. Alfama’da ziyaret edilecek yerler ise: Nossa Senhora do Monte manzara noktası, Feira da Ladra bit pazarı ve Mağrib MeydanıLizbon katedraliConvent of the GraceSão Vicente de Fora manastırı, şimdi ulusal panteon’a ev sahipliği yapan Santa Engrácia barok kilisesi.

 

Alfama ile Baixo arasındaki, Lizbon’un 7 tepesinin bir tanesinde yer alan 5. yy’dan kalma Castelo de São Jorge (Porta de S Jorge, Rua de Chao da Feira),  1147’de Portekiz kralının ikametgahı olmuş. Surları boyunca yürüyerek Lizbon panaroması ve deniz manzaralarını seyretmek için ideal bir manzara noktası. Özellikle gün batımında gökyüzünün ve denizin aldığı nefes kesici renkler, şehrin bina cephelerine ve çatılarına yansıdığında büyülü bir manzara ortaya çıkıyor.

 

 

Şehrin başka bir tarihi bölgesi Baixa. Bölgenin iki çekim merkezi var, Praça do Comércio ve Praça do Rossio. Zafer anıtına ev sahipliği yapan Praça do Comércio, denizin hemen kenarında yer alan dev bir meydan. Meydandaki kemerin altından geçerek ulaştığınız Rua Augusta trafiğe kapalı bir yaya caddesi, yanyana dizilmiş mağazalar ve sokağın ortasında yer alan lokal kafeler ile Beyoğlu caddesini andırıyor.

 

Rua Agusta’yı kesen Rua do Santa Justa’dan sola dönüp Rua do Ouro’ya kadar ilerlediğinizde, neo-gotik tarzındaki dövme demirden yapılmış asansör: Elvador de Santa Justa’ya ulaşıyorsunuz. 1902 yılında mimar Raul Mesnier de Ponsard tarafından Baixa ve Bairro Alto’yu birbirine bağlamak için inşaa edilmiş asansör, 45 metre yüksekliğe çıkıyor. Ve Baixa’nun keyifli manzaralarını sunuyor. Rua Aurea’dan yukarı devam ettiğinizde ise Praça do Rossio meydana ulaşıyorsunuz. Yerleri dalga görünümlü 19yy Portekiz mozaikleri ile kaplı meydan, neo klasik Nacional D. Maria II tiyatro binasına, Portekizli ünlü piyes yazarı Gil Vicente’nin heykeline, Dom Pedro IV’nun dev sütununa, bronz Fransız çeşmelerine ev sahipliği yapıyor.

 

Yine Rossio meydanında yer alan tren istasyonu ise, heykelcikler ile bezenmiş at nalı şeklindeki iki adet giriş kapısı ve tepedeki süslü saat kulesi ile gösterişli bir ön cepheye sahip. Praça do Rossio meydanından yukarı doğru çıkan Avenida Liberdade ise eski saraylardan dönüştürme lüks otelleri ve dünya markalarının mağazaları ile şehrin en şık caddesi.

 

Baixa’nın yanında yer alan Chiado ise şehrin alışveriş ve kültür merkezi. Mağazaları, üniversite binaları, müzeleri, tiyatroları restoranları ve barları ile gece gündüz hareketli ve cıvıl cıvıl bir bölge olan Chiado’da en keyifli sokakları,  Rua Serpa Pinto, Rua Garret, Calçada do Sacremento, Travessa do Carmo ve Rua do Carmo.

 

Bairro Alto renk renk çiniler ile kaplanmış yanyana dizilmiş tarihi binalar, köşe başı karşılaştığınız yaratıcı ve şaşırtıcı sokak grafitileri ile yokuşları inip çıktığınız bohem bölge. Köşebaşında beliriveren özgün bir mekan serap gibi yardıma yetişiyor, ve leziz kahveler ile yorgunluk atmanıza imkan tanıyor.  Bairro Alto’nun tepesinde yer alan Principe Real caddesi ve parkı ise, Portekizli özgün tasarımcıların butikleri, tasarım dükkanları, antikacıları ve de bugüne kadar gördüğüm en hoş park kafesi  Esplanada ile, tırmanışın her adımına değecek güzellikte. Bairro Alta’nın en güzel sokakları Rua do Norte, Rua da Atalaia, Rua da Rosa ve Rua de Sao Pedro de Alcantara. Bu sokakları kesen alçalıp yükselen daracık sokaklarda ise yine küçük sürpriz keşifler ile dolu.

 

Santos ise yeni gelişmekte olan başka bir bohem bölge. Tasarımcılar, modacıların oluşturduğu Santos Design Distrcit hareketinin damgasını taşıyan mağazaları ve şef restoranları ile şehrin yükselen mahallesi.

 

Praça do Comércio meydanından 15 nolu tramvayı alarak, önce limanı sonra da antrepo ve depolar ile dolu sahil mahallelerini izleyerek geçen 20 dakikalık yolculuk ile ulaşacağınız Belem, eski kraliyet yazlık sahil kasabası.   Belem’de yer alan 16. yüzyıldan kalma Jeronimos Manastırı, Avrupa’nın en büyük manastırlarından birisi. UNESCO kültür mirasları arasında yer alan manastırın, ince ince işlenmiş her detayı ve bahçeleri çok güzel korunmuş ve restore edilmiş.   Belem’in yeni gözdesi ise 2016’de açılan Museu de Arte, Arquitetura e Tecnologia (MAAT) müzesi. Denizin kıyısında İngiliz mimar Amanda Levete tarafından yükselen bir beyaz dalga şeklinde tasarlanmış MAAT, şehrin yepyeni sanat, mimari ve teknoloji merkezi.

 

Sahilin hemen dibinden yer alan otobanda vızır vızır geçen arabalar, sakin yürüyüşlere izin vermese de, Kaşifler Heykeli (Padrao dos Descobrimentos) ve Bélem Kulesi (Torre de Bélem) arasında okyanus kenarında kıyıya vuran dalgaları seyrederek ve rüzgarı hissederek keyifle yürüyebilirsiniz. Vasco de Gama ve Macellan gibi büyük Portekizli kaşiflerin anısına yapılmış Kaşifler Heykelinin tepesine çıktığınızda, Lizbon sahilleri ve köprüsü ve Jeronimos Manastırı ve bahçeleri harika manzaralar sunuyor.

 

Seferden dönen kaşiflerin ganimetlerinin vergilerini ödemek için uğradıkları bir kule olan Bélem Kulesi, 1515-21’den kalan mimarisi  ile esrarengiz bir atmosfere sahip. Sergilere, konserlere, dans ve diğer performanslara ev sahipliği yapan Centro Cultural de Belem ise dev bir kültür merkezi. İçinde yer alan Museu Colecao Berardo 1900’lerden günümüze Picasso, Miro, Warhol ve Dubuffet gibi çağdaş sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan çağdaş sanat müzesi. Belem’de meraklılarının ziyaret edebileceği diğer adresler ise Milli Arkeoloji Müzesi ve Deniz Müzesi.

 

 

KÜLTÜR, SANAT VE KEŞİF NOKTALARI

 • Kaluste Gülbenkyan Müzesi,(Fundacao Calouste Gulbenkian, Avenida de Berna 45) Gülbenkyan aslında Osmanlı İmparatorluğunun yükselme döneminde yaşamış İstanbul’lu bir Ermeni. Petrol ticareti ile uğraşan Gölbenkyan kazandığı mirasın çoğunu Lizbon’da kurduğu bir vakfa bırakmış. Şahsi koleksiyonundan oluşturulan müzede, bugüne kadar gördüğüm en güzel İznik çini ve seramiklerinin yanı sıra, Çin porselenleri, mobilya ve halılar, Lalique kristalleri ve Rembrandt, Rodin, Manet, Monet, Renoir ve Degas gibi ustaların resimleri de yer alıyor.
 • Centro de Arte Moderna, Gülbenkyan Müzesi’nin bahçelerinden geçerek kısa bir yürüyüş ile ulaştığınız modern sanat müzesinde ise, Portekizli sanatçıların 20yy’dan günümüze modern ve çağdaş eserleri sergileniyor.
 • Museu Nacional de Arte Contemporanea/Museu do Chiado, Rua Serpa Pinto 4, Chiado / Portekizli sanatçıların 20yy’dan günümüze modern ve çağdaş eserleri sergileniyor.
 • Milli Eski Sanat Müzesi:15 – 18. yüzyıllar arası yüzlerce değerli milli esere ve de eski sömürge ülkelerden gelen sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. sıra Hint, Afrika ve Sino-Portekiz sanat çizgisiyle çok zengin bir sanat arşivine sahip.
 • Museu do Design e da Moda, Rua Augusta 24, Baixa / Kısaca Portekizce değişim anlamına gelen MuDe ismi ile de anılan müze, modanın tarihinde bir yolculuk sunuyor. Müzede aralarında Jean Paul Gaultier, Vivienne Westwood ve Yves Saint Laurent gibi modacıların da bulunduğu 230 tasarımcının 1200 kıyafet ve aksesuarı, ve de Phillipe Starck, Charles Eames, Arne Jacobsen ve Tom Dixon gibi ünlü tasarımcının, 1000 adet mobilya, cam ve mücevher tasarımları sergileniyor.
 • Sao Roche at Largo Trindade Coelho:16 ve 17 yy’larda inşaa edilen bu Barok kilisenin, heykeller bezenmiş etkileyici bir mihrabı ve resimler ile süslenmiş harika bir tavanı var.
 • Sé Cathedral,Largo da Sé / 12. ve 13. Yüzyıldan kalma bu katedralin yanıbaşında Romalılar dönemine ait manastır kalıntıları yer alıyor.
 • Expo 98 alanı: 1998 World Expo alanı olarak yeniden düzenlenen Expo 98, Santiago Calatrava’nın tasarladığı tren istasyonu Estacao do Oriente ve Alvaro Siza Vieira’nın tasarladığı  Portugal Pavyonu gibi, modern mimarinin harika örneklerine ev sahipliği yapıyor.  Expo 98’in içinde yer alan Parque dos Naçöes’de, Peter Chermayeff’in tasarladığı Oceanarium Akvaryum binası hem mimarisi hem de penguen, fok, köpek balığı, ahtapot, deniz atı, mercanlar gibi deniz altı dünyasının tüm canlılarını yakından görebildiğiniz dev akvaryumları ile görülmeye değer.
 • LX Factory,Rua Rodrigues de Faria 103 / Eski bir fabrika alanının modern bir dönüşüm hikayesi olan LX Factory, Lizbon’un en ilginç ve keyifli duraklarından birisi. Dış cepheleri aynen bırakılan eski fabrika ve depo binaların içinde her biri farklı ve özgün karaktere ve dekora sahip kitapçı, sanat galerileri, butik, tasarım ofisleri, organik pazar, kafe ve restoranlar yer alıyor.

LİZBON DENEYİMLERİ

 • Fado, Lizbon ile özdeşleşmiş bir deneyim. Portekizin acıklı ağıtları olan Fado, benim pek tarzım olmasa da, bu romantik ve duygusal deneyimi yaşamakta fayda var.
 • Lizbon’un ulusal içeceği özel bir likör olan Ginjiha, ve de genç, hafif ve ferahlatıcı bir köpüklü şarap olan Vinho Verde, Lizbon’da iken tadına bakılası içecekler. Ginjiha’nın tatmak için otantik bir adres olan Ginginha do Carmo (Calçado do Carmo, 37 A, Chiado), Ginjinha da Se (Rua Sao Joao da Praca 3) ve A Ginjinha (Largo de Sao Domingos 8)yı öneririm. Portekiz şaraplarını tatmak için en keyifli şarap barı ise Wine Bar do Castelo (Rua Bartolomeu de Gusmão 11/13)
 • Lizbon körfezinde yelken ile açarak Belem’de bulunan Kaşifler Heykeli ve Torre de Belem’e uzanan bir deniz yolculuğu yaparak, denizden şehir panaromalarını izlemek ise başka keyifli bir keşif.

 

 

LİZBON YAKINLARINDA SÜRÜŞ ROTALARI

 • Lizbon’a 24 km uzaklıktaki Sintra tarihi şehri ve 40 km uzaklıktaki Cascais sahil kasabası, 1 günlük keyifli bir sürüş rotası sunuyor.Unesco koruması altında olan Sintra kasabası, Gotik, Mısır, Mağrib ve Rönesans izleri taşıyan mimarideki kilise, bina ve sarayları ile adeta bir peri masalı Sintra. Sintra yolunda yer alanQueluz Sarayı, Sintra’nın merkezinde yer alan 15. ve 16. Yüzyıllarda inşaa edilmiş Kraliyet Sarayı, manueline ve pombaline akımlarının izleri taşıyan 16. yüzyıldan kalma Ribafrias Sarayı, neo-gotik, Hint ve Mısır etkilerinin ektektik bir karışım olan 19yy’dan kalma Montserrate Sarayı ve bahçeleri, romantik akımın temsilcileri olan Seteais Sarayı ve Quinta da Regaleria malikanesi, Serra tepesinde yer alan Portekizli mimar Possidónio da Silva tarafından tasarlanan Pena Sarayı, ve de kökleri Vizigotlara dayanan 9.yüzyılda Mağribliler tarafından işgal edilen Sintra Kalesi, Sintra’da iken görülmeye değer tarihi binalar.  Sintra’dan okyanus kıyısına inerek, Avrupa anakıtasının en batı noktası olan Cabo do Roca sarp kayalıkları, ünlü Guincho plajı ve Boca do Inferno – Şeytan Ağzı- yarığı duraklarını tamamladıktan sonra ulaştığınız Cascais ise çok şirin bir sahil kasabası. Dönüşte başka bir sahil kasabası olan Estoril’e uğradıktan sonra tekrar Lisbon’a dönebilirsiniz.
 • Lizbon’dan 1 saat uzaklıkta yer alanFatima’da, Hristiyan dünyası için çok kutsal sayılan ve her yıl 5 milyon kişiyi ağırlayan Fatima Tapınağı ve ortaçağ mimarisindeki Batalha Tapınağı yer alıyor. Ardından sahil boyu yapılacak bir sürüş rotası üzerinde, Nazare kayalıkları, şirin bir sahil kasabası olan NazareFoz do Arelho ve Sao Martinho do Porto köyleri ve de romantik bir atmosfere sahip ortaçağ tepe köyü Obidos yer alıyor.
 • Lizbon’dan,Vasco da Gama köprüsü üzerinden Tagus nehrinin öbür yakasına geçerek 45 dakikada Setubal kalesine ulaşılıyor. Troia yarımadası, Sado nehri ve Setubal kasabasının harika manzaralarını seyrettikten sonra Portekizin gurme cenneti Setubal’e inip geleneksel balık pazarını gezerek, enfes ve taze deniz mahsüllerini görmek mümkün. Ardından Arrabida Doğal parkının tepe noktasında Atlantik Okyanusu’nun muhteşem manzaralarını izleyip, Portinho da Arrabida kumsalında bir yürüyüş yapıp, pitoresk bir balıkçı köyü olan Sesimbra’da balık ve deniz mahsülleri ağırlıklı bir öğle yemeği molası verebilirsiniz. Ardından Azeitao’da şarap tadım yapıp, Palmela şarap bağları, yel değirmenleri ve şarap mantarlarının elde edildiği Portekize has meşe ağaçları arasından yola devam edip, Palmela Kalesin kulesine çıkabilir, ardından Criso Rei’de muhteşem Lisbon manzarası için durup, Ponte 25 de April köprüsünden geçerek Lizbon’a ulaşabilirsiniz.

 

 

 

OTELLER

Butik ve Tasarım Oteller (mahallelere göre sıralanmıştır)

 • Independente Hostel & Suites, Rua De São Pedro De Alcântara 81, Bairro Alto / Tagus Nehri ve São Pedro de Alcântara manzaralı, yüksek tavanlı bu harika Art Deco stili otelin harika bir de avlu bahçesi var. Modern yatakhane stili odaları ve nehir manzaralı balkonlu klasik döşenmiş özel süitleri ile toplam 17 odası olan bu zevkli ve cool otel, gece hayatı çok canlı Miscordia mahallesinde yer alıyor.
 • Bairro Alto’nun diğer şık butik otelleri ise: Memmo Principe Real, Bairro Alto Hotel, Casa das Janelas com Vista ve Mercy Hotel

 

 

 • Flora Chiado Apartments, Rue Anchieta 13, Şehrin en gözde sokaklarından birisi üzerinde tarihi bir binada, son derece zevkli ve karakterli döşenmiş 2 veya 4 kişilik kiralık apart daireler.
 • Martinhal Chiado Family Suites:Rua das Flores 44, Chiado/ 37 odalı, Kids Club ve Baby Concierge servisleri ile küçük çocuklu Aileler için Lizbon’un en harika oteli.
 • Chiado’nun diğer şık butik otelleri ise: AlmaLusa, Baixa House, LX Boutique Hotel, Hotel Lisboa Regency Chiado, Internacional Design Hotel, Lisboa Carmo Hotel, Casa Balthazar ve Chiado 16

 

 

 

 • Memmo Alfama, Alfama / Şehrin en eski bölgesinde daracık sokaklardan birisinde, Lizbon’un en tarihi semtinin kalbinde yer alan, sadece yetişkinlerin konaklayabildiği, bembeyaz çağdaş ve ferah dekorasyonlu, şık ve zevkli butik otel, teras havuzu ve lounge alanından gün batımında enfes şehir ve nehir manzaraları sunuyor.
 • Solar do Castello, Rua das Cozinhas 2, Alfama / Şehrin tarihi kalesinin mutfak bölümünde gerçekleştirilen geleneksel ile moderni buluşturan renovasyonlar sonucu ortaya çıkan butik otel, konuklarına şatoda konaklama deneyimi yaşatacak bir ortam sunuyor.
 • Alfama’nın diğer şık butik otelleri ise: Solar dos Mouros ve Palacete Chafariz d’el Rei.

 

 

 • As Janelas Verdes, Rua das Janelas Verdes 47, Lapa & Estrella / Nehirden biraz yukarıda, Antik sanat müzesi Museu National de Arte Antigua’nın yanı başında 18. Yüzyıldan kalma tarihi bir konakta yer alan butik otel, neo-klasik stilde döşenmiş 29 odası ile romantik ve sevimli bir alternatif. Otel misafirleri çağdaş sanat müzesi MNAC ve antik sanat müzesini ücretsiz gezebiliyor.
 • Olissippo Lapa Palace, Rua do Pau de Bandeira 4, Lapa / Lizbon’da şehrin kalbinde, ancak sessiz sakin bahçeler arasında ihtişam içinde konaklamak isteyenler için, görkemli tarihi binası, tropik çiçek, bitki ve ağaçlar ile çevrili bahçeleri, seramik ve yağlıboya eserler ile donanmış salonları, zevkli ve zarif döşenmiş 109 odası, havuzu ve spası ile Lapa Palace ideal bir otel.
 • Lapa’nın diğer şık butik otelleri ise York House ve Palacio Ramalhete.

 

 

 • Altis Avenida, Rua 1 de Dezembro 120, Baixa / Şehrin tam merkezindeki Rossio ve Restauradores meydanları yakınında, tarihi bir Portekiz binasına Art Deco esintiler taşıyan 70 odalı butik otel, misafirlerine Altis zincirinin diğer otelleri Grand ve Belem’deki spa ve havuz gibi ayrıcalılardan faydalanma imkanı sunuyor.
 • Baixa’nın diğer şık butik otelleri ise Hotel Metropole, Hotel Fontecruz, Inspira Santa Marta Hotel ve Hotel Britania

 

 

 • Pestana Palace, Rua Jau 54, Belem / Belem’de 19. Yüzyıldan kalma bir tarihi sarayda yer alan lüks ve ihtişamlı otel, orijinal antikalar ve vitraylar ile bezenmiş salon ve odaları, görkemli avlusu, havuzları, manzaralı şık restoranı ile krallara ve aristokratlara layık bir konaklama deneyimi yaşamak isteyenler için en doğru otel.
 • Altis Belem, Belem kültür merkezinin çaprazında nehir manzaralarına nazır şık ve lüks otel, modern stilde dekore edilmiş 50 süit odası, Michelin yıldızlı gurme restoranı, gözde teras barı ve tasarım spası ile şehrin en lüks otellerinden birisi.
 • Jeronimos 8, 8 rua dos Jeronimos, Belem

 

 

 • Casa Amora,Amoreiras / Sakin bir mahallede yer alan konukevi tarihi Portekiz antikaları ile çağdaş dekoru buluşturuyor.

 

 • Hotel Praia Mar,Rua Gurué 16, Carcavelos

 

 

Büyük Oteller

 • Four Seasons Hotel Ritz, Rua Rodrigo da Fonseca, 88
 • Lapa Palace, Rua du Pau de Bandeira, 4
 • Pestana Palace, Rua Jau, 54
 • Heritage Av Liberdade, Avenida da Liberade 28
 • Sofitel Lisbon Liberdade, Avenida da Liberdade 127
 • Altis Grand, Rua Castilho 11,
 • Palacio Belmonte, 14 Páteo Dom Fradique
 • Dom Pedro Palace  Eng. Durate Pacheco, 24
 • Hotel Tivoli Lisboa  Da Liberdade, 185
 • Le Meridien Park Atlantic Lisboa Rua Castilho 149

 

 

Uygun Fiyatlı Oteller

 • Inspira Santa Marta Hotel & Spa, Rua de Santa Marta 48, Baixa-Chiado
 • Independente Hostel & Suites, Rua De São Pedro De Alcântara 81, Bairro Alto
 • Lisboa Plaza, Tv Saltre 7, Avenida Liberdade’ye yakın
 • Browns Downtown, Rua dos Sapateiros 73, Chiado
 • Hotel Florida, Rua de Palmela 34, Avenida Liberdade’ye yakın
 • NH Liberdade, 180B Avda. da Liberdade
 • Vila Galé Ópera, Travessa Conde Ponte, Chiado’ya 10 dakika uzaklıkta

 

 

Şehir Dışı Otel

Sublime Comporta, Comporta / Lizbon’a bir saat uzaklıkta, Portekizin rustik Alentejo bölgesinde, sessiz sakin bir balıkçı köyü olan Comporta’nın biraz dışında çamların arasında 2014’de açılan bu çağdaş doğa & çiftlik evi, açılır açılmaz tasarım, moda ve sanat camiasının yeni inziva noktası oldu. Terracotta binanın içinde İtalyan tasarımı ve dünyanın dört bir köşesinden taşınmış etnik parçaları ile çok keyifli bir amosfer yaratılmış. Özel teraslı süitler ve bembeyaz minimalist odalar doğa ile müthiş uyumlu bir ambiyans sunuyor. 14 odanın hepsinde tavandan yere kadar inen camlar sayesinden 17 hektarlık çam ormanını odanın içinde hissedebiliyorsunuz. Mis gibi çam kokuları arasında yürümek, mükemmel sonsuzluk havuzunda yüzmek, harika spa’sında havuz, sauna, masaj veya bakım keyfi yapmak, Portekizin genç yeteneklerinden şef David João’nun sağlıklı, yaratıcı ve ilham verici mükemmel lezzetlerinin tadına bakmak, ateş çevresinde akşam içkileri yudumlamak, bisiklet veya araba ile 10 dakika uzaklıkta Portekizin en güzel plajlarından Carvalhal ve Pego’da denize girmek yapabileceğiniz harika aktiviteler. Sublime Comporta özellikle çiftler için romantik ve dinlendirici bir tatil imkanı sunuyor.

 

 

 

RESTORANLAR

Fırın & Pastaneler

Pasteis de Belem, Rua de Belem 84 – 88, Belem / Lizbon’un sayfiye kısmı Belem’de Jeronimos müzesinin yanında yer alan, 1837’den kalma pastanede meşhur spesiyal kremalı tarçınlı ‘Pasteis de nata’ tatlısını deneyin.

Confeitaria Nacional, Praca de Figueira 18B , Baixo / 1829’dan kalma pastane

A Padaria Portuguesa, Rua do Ouro 175, Baixo / Fırın

La Boulangerie, Rua da Madalena 57, Chiado / Fırın & Pastane & Kafe

Tartine, Rua Serpa Pinto 15A, Chiado / Fırın & Pastane

Quinoa, Rua do Alecrim 54, Chiado / Organik fırın ve kafe

Pastelaria-Padaria São Roque, 57 Rua Dom Pedro V, Baixa / Pastane

Nata, Rua dom Pedro V 74, Baixa / Pastane

Pastelaria & Cafe Versailles, Avenida da Republica 15 A , Saldanha / Fırın & Pastane

Doce Historia, Rua Dom Pedro V 1, Bairro Alto & Principe Real / Tatlı

Claudio Corallo, Rua  Cecilio de Sousa 85, Bairro Alto & Principe Real / Kahve ve Çukulata

Landeau Chocolate, LX Factory, Rua Rodrigues de Faria 103

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kahve ve Brunch Adresleri

A Luz Ideal, Rua General Schiappa Monteiro, 2A, São Domingos de Benfica, Laranjeiras / Şehir merkezinin biraz dışındaki Laranjeiras mahallesinde, tarihi bir köşe binanın içinde yer alan A Luz Ideal, yüksek tavanları, ışıl ışıl camları, orjinal yer çinileri, renkli seramik tabakları, vinatge masa ve sandalyeleri, duvar posterleri ile barış elçisi bir kafeterya. Mükemmel bir brunch ve hafif öğle yemeği adresi.

Copenhagen Coffee Lab, R. Nova da Piedade, 10, Príncipe Real

KaffeeHaus, Rue Ancieta 3, Chiado

Wish, LX Factory, Rua Rodrigues de Faria 103 / ‘Slow coffee’ mottolu şirin bir kahveci, tatlılar, tart ve kişler de çok leziz

Hello Kristof, Rua do Poço dos Negros 103, Sao Bento / Nefis bir 3. Dalga kahve evi vejeteryan lezzet durağı

Este Oeste, Centro Cultral de Belem/ Belem keşifleriniz sırasında ister kahve molası isterseniz de okyanus ve Kaşifler Anıtı manzaralı öğle yemeğiniz için açık havada harika bir alternatif.

Cruzes Credo, Rua Cruzes da Se 29, Alfama / Lizbon sokaklarında dolaşırken soluklanmak için şirin bir kafe

Claudio Corallo Cacao e Caffe, Rua Cecilio de Sousa 85, Principe Real

Fábrica Coffee Roasters, r. das Portas de Santo Antao 136, Baixa – Chiado

Choupana Caffe, Av da Republica 25A, Baixa – Chiado

Tartine, rue Serpa Pinto 15A, Baixa

The Mill, r. do Poço dos Negros 1, Baixa – Chiado

Pois Café, R. de Sao Joao Praça 93-95, Baixa – Chiado

Cafe No Chiado, Largo do Picadeiro 12, Chiado

Cafe dos Teatros, Rua do Antonio Cardoso 58, Chiado

Fabulas, Calcada Nova de Sao Francisco 14, Chiado / Brunch

Orpheu Caffe, Praca do Principe Real 5A, Bairro Alto/ Brunch

Cantinho do Avillez, Rua Duques de Bragança 7, Chiado / Brunch

Esplanade, Principe Real Parkı, Principe Real

Café Nicola Praça Dom Pedro IV, 24 -25

Arte Cafe, 17-23 Rua das Escolas Gerais, Alfama

Casa de Chá, 18 Calcada Bento da Rocha Cabral / Çay evi

 

 

 

 

Öğle Yemeği Adresleri

Cantino do Avillez, Rua dos Duques de Bragança 7, Chiado / Belcanto restorandan tanıdığımız, Portekizin gururu genç ve yetenekli şef José Avillez’in, kantin gibi rahat ve samimi bir atmosferde, basit ancak sofistike bir mutfak sunmak yıllardır hayaliymiş. Chiado mahallesinde açtığı Cantinho do Avillez, Ana Anahory ve Felipa Almeida tarafından keyifli, zevkli ve sıcak bir ortam olarak tasarlanmış. Geleneksel Portekiz mutfağına getirilen modern yorumların eseri olan tartar soslu kızarmış yeşil fasülye, avokadolu marine deniz tarağı, marmelatlı ve soğanlı tavuk ciğer sote, Portobello mantarlı bacon, parmesan ve fesleğenli risotto, karamelize soğan ve fuagralı “Barrosã DOP” hamburgeri, ‘pregos’ et sandviçleri gibi lezzetlerin hepsi bir harika.

Time Out Market Lisboa, Av. 24 de Julho 49 / Nehrin kıyısında yer alan tarihi pazar yeri Mercado da Ribeira’da yer alan Time Out Market, bir çatı altında toplanmış 30 self servis restoranı, gastronomi butiği

Tasca da Esquina, Rua Domingos Sequeira 41X, Campo de Ourique/ Portekizli ünlü şef Victor Sobral’in gurme lezzetlerini sunan şık restoran, sofistike bir öğle yemeği için ideal.

Aqui Ha Peixe, Trinidade 18A, Bairro Alto / Lizbon’un en iyi deniz mahsülleri restoranlarından birisi olan şirin ve keyifli restoran lokaller arasında gözde

O Piteu, Largo de Graca 95, Graca/ Portekiz lezzetleri ile meşhur rahat samimi ve keyifli restoran.

Pizzaria Lisboa, Rua dos Duques de Bragança, nº5 H, Chiado / Yerinde duramayan ünlü şef José Avillez’in Cantinho do Avillez’in biraz aşağısında açtığı pizzacısı, sıcak Akdenizli aile restoranı atmosferini taşıyor. Tabii ki sunulan pizzalar, salatalar, ev yapımı makarnalar, risottolar ve tatlıların hepsi mükemmel.

Caminho do Castello, Rua da Saudade 2A, Alfama / Kaleye çıkan yol üzerinde Portekiz ve Peru esintileri taşıyan tatlı kafe salata, sandöviç, tatlı ve kahve molası için ideal

Cafe A Brasileria, Rue Garret 120, Chiado / yüzyıldan uzun bir süredir Fernando Pessoa gibi entellektüellerin buluşma noktası olan, Lizbon’un kültürel mirası sayılabilecek tarihi kafe, orjinal mimarisi ve leziz kahveleri için uğramaya değer.

Café Lisboa, Largo de S. Carlos, nº23, Chiado / Ulusal Tiyatro içinde ünlü şef José Avillez’in lezzetlerini sunan nefis bir bistro.

Cervecacia Ramiro, Av. Almirante Reis nº1 – H / Aile restoranı atmosferinde geleneksel tarifler ile hazırlanmış deniz mahsülleri sunan otantik bir adres.

Zero Zero, Rua da Escola Politecnica 32, Principe Real/ Şehrin en cool ve lezzetli pizzacısı

Le Chat, Jardim 9 de Abril, Lisbon, Janelas Verdes /Antika Müzesinin yanındaki bu gizli modern kafe, muhteşem Targus manzaraları sunuyor

Bistro & Brecho Gato Pardo, Rua de Sao Vicente 10, Alfama / Portekiz & Amerikan lezzetleri

Santo Antonio da Alfama, 7 Beco de São Miguel, Alfama / Portekiz lezzetleri

Flower Power, Calçada do Combro 2, Chiado / Salata & Hafif lezzetler

Clara Chiado, Largo Rafael Bordalo Pinheiro 27, Chiado /Tapas Bar & Şarap

Infusao,  Rua da Trindade, Chiado / Salata ve Krepler

Garraferia Alfaia, Rua do Diario de Noticias 125, Bairro Alto / Tapas ve Şarap Bar

Cantina, LX Factory, Rua Rodrigues de Faria 103 / Portekiz ve Akdeniz lezzetleri

Kiss the Cook, LX Factory, Rua Rodrigues de Faria 103 / Modern Portekiz lezzetleri

Pizzeria Maritaca, 68 F Avenida, 24 de Julho, Santos / Pizza

La Trattoria Rua da Artilharia Um, 79, Amoreiras / İtalyan lezzetleri

A Floresta do Salitre, Rua do Salitre 42D, Liberdade & Castilho / Portekiz lezzetleri

Cervejaria Ramiro, Av. Almirante Reis nº1 – H, Alfama / Deniz mahsülleri ve balık

 

 

 

AKŞAM YEMEĞİ ADRESLERİ

 

Trendy Restoranlar 

O Asiatico, Rua da Rosa 317/ Lizbon’lu karizmatik ve ünlü şef Kiko Martins’in modern ve zevkli bir atmosferde sunduğu Asya esintileri taşıyan yaratıcı lezzetleri çok gözde.

Mini Bar, Rue Ntonio Maria Cardoso 58/ Şef Jose Avillez’in tapas barı gözde bir buluşma noktası

A Cevicheria, Rua dom Pedro V 129, Principe Real / Şef Kiko Martins’in Peru usulü çiğ deniz mahsülleri sunumuna getirdiği yaratıcı dokunuşlar

O Prego da Peixaria, Rua da Escola Politecnica 40, Principe Real / Nefis deniz mahsülleri ve et lezzetleri sununa şehrin gözde restoranı.

Tapisco, Rua dom Pedro V 81,  Principe Real / Şef Henrique Sa Pessoa’nın bistro atmosferindeki tapas barı çok gözde.

SeaMe, Peixaria Moderna, Rua do Loreto 21 / Modern ve minimalist bir dekorasyona sahip bu yeni restoran, Portekiz deniz mahsülleri ve sushi lezzetleri ile çok trendy.

Cantinho do Avillez, Rua Duques de Bragança 7, ChiadoLizbon’un dahi şefi Jose Avillez’in yeni restoranı, rahat ve modern Portekiz bistrosu atmosferinde yine enfes Portekiz lezzetleri ile trendy adreslerin başında geliyor.

Bistro 100 Manerias, Largo da Trindade 9, Chiado / 100 Maneiras’ın kardeş bistrosu olan bu trendy restoranın, 2 katlı binasının alt katı trendy bir bar ve lounge olarak hizmet verirken, üst katındaki bistro bölümü yaratıcı lezzetler sunuyor.

The Insólito, Rua de São Pedro de Alcântara 83, Bairro Alto / Lizbon’un yeme – içme sahnesinin yenilerinden olan trendy bar & restoran, gece hayatına yepyeni bir soluk getirdi. 19. Yüzyıldan kalma bir binanın çatı katında yer alan restoranın teras barı, gün batımında eski şehir ve deniz manzaraları üzerinden nefes kesici gün manzaralar sunuyor. Sıradışı anlamına gelen “Insólito”nun tepesine çıktığınızda hiç beklemediğiniz bir vaha ile karşılaştığınız kesin. İçeride vintage mobilyalar ile yaratılmış eklektik atmosferde oturup açık mutfakta şefi izleyebiliyorsunuz. Geleneksel Portekiz mutfağından esinlenen meze ve başlangıçların yanı sıra, yaratıcı ana yemekler var menüde. Insólito gece hayatının gözdeleri olan Bairro Alto, Principe Real ve Chiado mahallerinin kesişiminde yer alıyor.

Palácio Chiado,  R. do Alecrim 70/ 18. Yüzyıldan kalma tavan freskoları ile muhteşem bir binada yer alan: sağlıklı lezzetler sunan Local Chiado, et lezzetleri sunan Meat Bar, Cod fish (morina balığı) çeştirleri sunan Bacalhau Lisboa, lokal şarküteri lezzetleri sunan Charcutaria Lisboa, sushi ve Japon lezzetleri sunan Sushic Chiado restoranları Lizbon’un en gözde gastronomik durağı.

1300 Taberna, LX Factory, Rua Rodrigues de Faria 103 / modern Portekiz lezzetleri sunan, tavandan sarkan dev tabaklar ve çatal bıçaklar, barok koltukları ile frapan ve göz alıcı bu dev mekan en gözdeler arasında.

560 Restaurante, Rua das Gaveas 78, Bairro, Bairro Alto / Geleneksel Portekiz mutfağını modern yorumlar ile buluşturan bu yeni restoran kocaman camları ahşap dekoru ile sıcak ancak şık bir atmosfere sahip.

Restaurante Manifesto, Largo de Santos 9C, Santos / Siyah dekorunda parlayan kırmızı, pembe ve turuncu kolonlarına yazılmış  60 ve 70’lerin şarkı sözleri, vinil plak görünümündeki Amerikan servisleri ve fonda çalan rock klasikleri ile müziğe adanmış  bu restoran/bar et ve deniz mahsülleri sunuyor.

Largo, Rua Serpa Pinto 10 A, Chiado / Yüksek tavanlı ve tuğla duvarlı eski bir manastırın içinde açılan bu deniz mahsülleri restoranı, ışıl ışıl mermer barı, modern lambaları ile çağdaş bir tasarıma sahip.

Faz Figura, Rua do Paraiso, 15 B, Alfama /Askeri Müze’nin hemen yan sokağında yer alan restoran/bar, özellikle terasındaki mükemmel nehir manzarası için tercih ediliyor.

La Brasserie de L’Entrecote, Rua do Alecrim 117, Chiado /Bistro ortamında et lezzetleri

Umai II, Rua da Cruz dos Poiais 89, Santos, Asya lezzetleri
Zocco Rua da Cintura Porto, Docas / İtalyan lezzetleri

Japa Praça de Touros Campo Pequeno, 605 / Portekiz lezzetleri

Ibo Restaurante, Cais do Sodre, Armazem A / Mozambik lezzetleri

 

 

Şık ve Gurme Restoranlar

Bairro do Avillez, R. Nova da Trindade 18 / Lizbon ve gastronomi denince akla ilk gelen 2 Michelin yıldızlı şef Jose Avillez şüphesiz.

100 Manerias, Bairro Alto, Rua do Teixeira 35.Bairro Alto / Portekiz mutfağına getirilen yaratıcı dokunuşları tadım menüleri şeklinde sunan restoran gözde bir gurme durak. Cervejaria da Esquina, Rua Correia Teles 56 / Şef Vitor Sobral’ın yeni şık ve gurme deniz mahsülleri restoranı

A Travessa, Travesse do Convento das Bernardas 12, Bairro da Madragoa, Lapa / Lapa mahallesinde, 17. yüyıldan kalma tarihi bir manastırın mistik atmosferinde ve Fas stili dekorasyonunda, Lizbon’a 35 yıl once gönül vermiş Belçikalı şef Viviane Durieu’nun, Fransız, Belçika ve Portekiz mutfaklarından yaratıcı ve deneysel lezzetleri ile Travessa, Lisbon’un en romantik restoranları arasında yer alıyor.

Belcanto, Largo de São Carlos 10, Chiado /’Portekizli ünlü şef Jose Avillez’in, Michelin yıldızlı gurme lezzetlerinin tadına bakmadan dönmek, gerçek bir Lizbon seyahatini yarım bırakmak anlamına gelir’ der Lizbon’lular. Yarattığı ortam, lezzetler ve servis ile şefi takdir etmemek mümkün değil.

Alma, Calçada Marques de Abrantes, 92/94, Santos / İsmi Ruh anlamına gelen bu modern restoran, Portekizin deniz mahsülleri geleneğini yaratıcı bir ruh katarak sunuyor.

Loco, Rua dos Navegantes 53-B, Lapa-Estrela / Moleküler gastronomi sevenler için ihtişamlı döşenmiş tarihi binada şef Alexandre Silva’nın Michelin yıldızlı deneysel gurme lezzetleri ve tadım menüleri.

Feitoria, Altis Belem Otel, Belem / Altis Belem otelin içinde şık yemek salonunda şef Joao Rodriguez’in Michelin yıldızlı gurme tadım menüleri.

Cafe Colonial, Memmo Principe / Nefis şehir manzaraları seyrederek Portekiz ve Latin Amerika füzyon lezzetleri tatmak isteyenler için ideal bir adres.

Pap’Açorda, Rua de Atalaia 57/59 , Bairro Alto / Portekiz lezzetlerinde şehrin bir vazgeçilmezi.

Restaurante Kais / Cais da Viscondessa, Rua da Cintura, Santos / Eski bir tramway deposundan dönüştürülmüş bu şık restoran gurme Portekiz lezzetleri sunuyor.

Assinatura, Rua do Vale Pereiro 19 / Şef Henrique Mouro’nun lezzetleri

Tavares, Rua da Misericordia 35, Chiado /Portekizli ünlü şef Aimé Barroyer’in, Michelin yıldızlı gurme lezzetleri

Restaurante Eleven, Rua Marques de Fronteria, Jardim Amalia Rodrigues, Estremadura
11 arkadaşın açtığı Michelin yıldızlı şef restoranı, Lizbon ve Targus Nehri manzarasına nazır mekanında modern Akdeniz lezzetleri sunuyor.

Bica do Sapato / Avenida Infante Dom Henrique, Santa Apolonia, Armazem B, Alfama

Alfama’nın altında deniz kıyısında ye alan antrepo bölgesindeki eski bir gemi fabirkasında yer alan bu şık restoran, gurme deniz mahsülleri ve Akdeniz mutfağı sunuyor.

Fortaleza do Guincho, Fortaleza do Guincho Hotel / Şef Antoine Westermann’ın Michelin yıldızlı gurme restoranı

 

 

 

Rahat ve Samimi Restoranlar 

Mar Ao Carmo, Largo do Carmo 21, Chiado / Geleneksel Portekiz mutfağı

Taberna Ideal, Rua Esperança 112, Santos/ Geleneksel Portekiz mutfağı

Taberna Moderna, Rua dos Bacalhoeiros 18A, Chiado / Portekiz ve İspanyol mutfağı

Tagide, Largo Acad. Nacional de Belas Artes 20, Chiado / Şarap ve Tapas barı

Taberna Vintage, Rua do Monte Olivete 63, Bairro Alto & Principe Real

Honorato Hamburgueres, Travessa do Monte do Carmo19, Bairro Alto & Principe Real / Hamburger

Pharmacia, Rua Marechal Saldanha 1, Bairro Alto & Principe Real/ Portekiz mutfağı

The Decadente, Rua Sao Pedro de Alcantara 81, Bairro Alto & Principe Real / Portekiz mutfağı

Fidalgo, Rua da Barroca 27, Bairro Alto & Principe Real/ Portekiz mutfağı

Black Swan, Rua da Atalaia133, Bairro Alto & Principe Real / Portekiz mutfağı

Duk, Hotel Turim Av. Liberdade, Rua Duque de Palmela 20, Liberdade & Castilho /Pizza

Pabe, Rua Duque de Palmela 27A, Liberdade & Castilho / Portekiz Mufağı

 

 

Lokallerin gözdesi geleneksel Portekiz Restoranları 

Cervejaria Trindade, Rua Nova da Trindade 20C, Chiado

A Taberna da Rua das Flores, Rua das Flores 103, Chiado

Bairro do stop, Rua Tenente Ferreira Durao 55 A, Estrella

Adega de S. Roque, Rua Misericórdia 120, Bairro Alto

Trempe, Rua Coelho da Rocha 11/13, Estrela

O Policia Rua Marquês Sá da Bandeira, 112A

Ramiro, Avenida Almirante Reis, Estefania / deniz mahsülleri

Espaço Lisboa Rua da Cozinha Economica, 16 , Alcantara

Cervejaria Ramiro, Avenida Almirante Reis 1

Cantinho Do Bem Estar, Rua do Norte, 46, Bairro Alto & Principe Real

As Velhas, Rua Conceiçao da Gloria 21Liberdade & Castilho

 

 

FADO KULÜPLERİ:

St Vinho, 18 Rua do Meio à Lapa

Clube de Fado, Rua Sao Joao da Praça 86-94

O Povo, Rua Nova do Carvalho, 32

Cafe Luso Fado, Travessa da Queimada, 10-12

A Tasca do Chico, 39 Rua Diario de Noticias, Bairro Alto

 

 

BARLAR

The Insólito, Rua de São Pedro de Alcântara 83, Bairro Alto / Lizbon’un yeme – içme sahnesinin yenilerinden olan trendy bar & restoran, gece hayatına yepyeni bir soluk getirdi. 19. Yüzyıldan kalma bir binanın çatı katında yer alan restoranın teras barı, gün batımında eski şehir ve deniz manzaraları üzerinden nefes kesici gün manzaralar sunuyor. Sıradışı anlamına gelen “Insólito”nun tepesine çıktığınızda hiç beklemediğiniz bir vaha ile karşılaştığınız kesin. İçeride vintage mobilyalar ile yaratılmış eklektik atmosferde oturup açık mutfakta şefi izleyebiliyorsunuz. Geleneksel Portekiz mutfağından esinlenen meze ve başlangıçların yanı sıra, yaratıcı ana yemekler var menüde. Insólito gece hayatının gözdeleri olan Bairro Alto, Principe Real ve Chiado mahallerinin kesişiminde yer alıyor.

Kokteyl Barı: Cinco Lounge, Rua Ruben A. Leitao 17 A, Principe Real / Kokteylleri ile şehrin en iddialı barı

Kokteyl Barı: Memmo Principe Bar, Memmo Principe Real: Rua D. Pedro V, 56 J

Cin Barı: Gin Lovers, Praço do Principe Real 26

Bar: Pensao Amor, Rua do Alecrim 19, Chiado

Bar: Pavalihao Chines Rua D. Pedro V, 89-91, Bairro Alto

Bar: Bistro 100 Maneiras, Largo da Trindade 9, Chiado

Bar: Bar do Rio Armazém A, porta 7, Cais de Sodre

Bar: Chiado Trendy, Largo do Picadeiro 8A

Bar: Alcantra Cafe, 15 Rua Maria Luisa Holstein, Alcantra

Şarap Barı: Winebar do Castello, Rua Bartolomeu de Gusmao 11-13

Bira evi: Sol e Pesca, RUa Nova do Carvalho 44

 

 

 

KULÜPLER

Beco Cabaret Gourmet, Bairro do Avillez, Rua Nova da Trindade 18, Jose Avillez imzalı avangart ve burlesque eğlence mekanının 19.30-21.45 ve 22:00-00:00 arası iki farklı gösterisi var, biletleri internetten alabilirsiniz.

LUX Frágil, Av. Infante D. Henrique, Armazém A / Şehrin en ‘in’ ve popüler underground kulübü.

Kapital, Avenida 24 de Julho 68

A Capela, 45 Rua Atalaia

BBC – Belém Bar Café Av. Brasilia, Pavilhao Poente

Speakeasy, Cais das Oficinas, Armazem 115

Op Art Doca de Santo Amaro

Bedroom Rua do Norte 86

Buddha Bar Gaer Maritima de Alcantara

Fragil,  Rua da Atalaia 126

Kumarhane: Casino Lisboa Parque das Naçoes, Alam. Dos Oceanos

 

 

LİZBON ALIŞVERİŞ ADRESLERİ

Lizbon’un dünya markalarının mağazaları ile dolu en işlek alışveriş bölgeleri Baxia, Avenido de Liberdade ve Rua Castilho. Ancak orjinal ve lokal tasarımlar ile dolu butik ve dükkanlar Principe Real, Bairro Alto ve Chiado’da yer alıyor.

 

 

Alışveriş Merkezi: Colombo Av. Lusiada, Letras CC

Alışveriş Merkezi: El Corte Inglés Av. Antonio Augusto de Aguiar, 31

Alışveriş Merkezi: Forum Tivoli, Avenida Da Liberdade

Alışveriş Merkezi: Paris Em Lisboa Ourivesaria Alianca, Rua Garrett, Chiado

Alışveriş Merkezi: Vasco de Gama Alışveriş Merkezi Av. D. Joao II

Konsept Mağaza: 21PR Concept Store, Praça do Principe Real, Principe Real

Konsept Mağaza: Dandi, Calçada do Combro 87, Bairro Alto & Principe Real

Konsept Mağaza: New Black Urban Concept Store, Rua Dom Pedro V 120, Principe Real

Konsept Mağaza:  Rua Dom Pedro V 120

Konsept Mağaza: Fashion Clinic, Aveida da Libertade 180

Portekizli Tasarımcılar: Apaixonarte, Rua Poiais de Saobento 58

Portekiz Vintage Tasarımları: Sapataria do Carmo, Largo do Carmo 26

Hediyelik Eşya:  A Vida Portuguesa, Rua Anchieta 11, Principe Real

Hediyelik Eşya: Arte da Terra, Rua Augusto Rosa, 40

Hediyelik eşya: O Espirito dos Coisas, Rua do Seculo

 

Vintage Gözlük & Aksesuar: Amazing Store, Rua dom Pedro V 77,

Giyim:  Alves & Gonçalves, 15B Rua Serpa Pinto, Chiado

Giyim:  Chiado No:8, Rua İvens 8, Chiado

Giyim: Aerosoles Rua do Carmo, Chiado

Giyim: Ana Salazar, Rua do Carmo 87, Chiado

Giyim: Au Bontieur des Dames, Rua do Carmo, Chiado

Giyim: Chi Coraçao, Rua da Misericordia 51-53, Chiado

Giyim: Sousa, Rua Garrett, Chiado

Giyim: Storytailors, Calçada do ferragial 8, Chiado

Giyim: Osklen, Rua do Carmo, Chiado

Giyim: Salsa, Largo do Chiado 13, Chiado

Giyim: Marc by Marc Jacobs, Largo do Sao Carlos 5, Chiado

Giyim: A Outra Face da Lua, Rua do Norte, Bairro Alto

Giyim: Aleksandar Protich, 112 Rua da Rosa, Bairro Alto

Giyim: Agenzia, Rua do Norte, Bairro Alto

Giyim: Annette Strootmann, Rua da Rosa,Bairro Alto

Giyim: Eldorado, Rua do Norte, Bairro Alto

Giyim: Fatima Lopes, Rua da Atalaia 36, Bairro Alto

Giyim: Fashion Clinic, Aveida da Libertade 180

Giyim: Mao Mao, Rua da Rosa, Bairro Alto

Vintage: O Outra Face da Lua, Rua do Norte, Bairro Alto

Giyim & Ayakkabı: Fake, Rua do Norte, Bairro Alto

Giyim: Kolovrat, Rua Dom Pedro V 79, Principe Real

Giyim: American Vintage, Rua Dom Pedro V 81, Principe Real

Giyim: Alexandra Moura, Rua D. Pedro V. 77, Principe Real

Giyim: Isabo, Praça das Flores 46, Bairro Alto & Principe Real

Giyim: My Lisbon Fashion, Largo Trindade Coelho 14-17, Bairro Alto & Principe Real

Giyim: Ricardo Preto, Jardim do Principe Real 20, Bairro Alto & Principe Real

Giyim: Galleria De Exclusivos, Materia Prima, Rua da Rosa 195, Bairro Alto&Principe Real

Giyim: As De Espadas, Rua Luz Soriano 18, Bairro Alto & Principe Real

Giyim: Fuga Doledo, Travessa do Fala – S 15, Bairro Alto & Principe Real

Giyim: Adolfo Dominguez, Avenida Da Liberdade

Giyim: Ayer, Avenida Da Liberdade

Giyim: Betty Barclay, Avenida Da Liberdade

Giyim: Carolina Herrera, Avenida Da Liberdade

Giyim: Fadas e Brava, Rua da Escola Politecnica

Giyim: Fashion Clinic, Avenida Da Liberdade

Giyim: LA Lanidor, Avenida Da Liberdade

Giyim: Philosophie, Avenida Da Liberdade

Giyim: Purification, Avenida Da Liberdade

Giyim: Sacoor Brothers, Avenida Da Liberdade

Giyim: +351, Rua Polais de Sao Bento 18

Giyim: Chi Coraçao, Rua Augusto Rosa, 22

Giyim ve Takı: Alma Lusa, Rua de Sao Bento

Eldiven: Luvaria Ulisses, Rua do Carmo 87A

Şapka: D’ Aquino, Rua Comercio 16A, Baixa

Ayakkabı: Marallo, Rua do Carmo, Chiado

Ayakabı: Cubanas, Rua Serpa Pinto, 12A, Chiado

Ayakkabı: Sapataria do Carmo, Largo do Carmo 26, Chiado

Spor Ayakkabı: Sneakers Delight,Rua do Norte, Bairro Alto

Çanta & Takı & Aksesuar: Pelcor, Patio do Tijolo, Principe Real

Çanta & Cüzdan & Aksesuar: Garbags, Calçada da Graça 16

Ayakkabı, Çanta, Takı: Rutz, LX Factory, Rua Rodrigues do Faria 103

Ayakkabı: Nae Vegan Shoes, LX Factory, Rua Rodrigues do Faria 103

Çanta: Champ, Avenida Da Liberdade

Çanta: Fun and Basics, Rua Garrett, Chiado

Çanta: Muu, Rua da Emenida 48, Baixa

Eldiven: Luvaria Ulisses, 87A Rua do Carmo, Chiado

Takı: ILS, 67 Rua Escola Politecnica

Takı: Sesim,Rua da Atalaia, Bairro Alto

Takı: Tereza Seabra, Rua da Rosa, Bairro Alto

Aksesuar: Margarida Pimentel, Centro Cultural de Belem Loja 2

Mücevher: Antonio da Silva, Largo do Chiado, Chiado

Mücevher: David Rosas, Avenida Da Liberdade

Mücevher: Joalharia do Carmo Rua do Carmo 87B

Mücevher: Ourivesaria Alianca, Rua Garrett, Chiado

Mücevher: Silva’s Joalheiros, Praça Luis de Camoes 40-41, Bairro Alto

Erkek Giyim: Up!Town Lisboa, Rua da Misericordia 68, Bairro Alto & Principe Real

Çocuk Kıyafetleri: Papo d’ Anjo, Rua Ivens 8, Chiado

Outlet: Freeport Alcochete /Outlet’e gitmek için yeni köprüden geçmeniz gerekiyor

 

Ev Tasarım: Lojadatalaia, Armazém B, Loja 1, Avda. Infante Dom Henrique, Alfama

Ev tasarım: A Loja do Gato Preto, Rua do Carmo, Chiado

Ev tasarım: Roof, Rua do Almada 1, Chiado

Ev tasarım: Espaço Minimo, Tv do Carmo 1, Chiado

Ev Tasarım: Vintage Department, Rua da Escola Politecnica 46, Principe Real

Ev tasarım: Mobler, Rua Nova da Piedade 49, Bairro Alto & Principe Real

Ev tasarım: O Sotao, Pateo do Tijolo 1, Bairro Alto & Principe Real

Ev tasarım: Cork & Co, Rua Das Salgadeiras 10, Bairro Alto & Principe Real

Ev tasarım: Yoyo, By RPVP Designers, R. Mamede 87 A, Bairro Alto & Principe Real

Ev tasarım: Art Now, R. Nova de  S. Mamede 28, Bairro Alto & Principe Real

Ev tasarım: Arquitectonica, Rua da Escola Politecnica

Ev tasarım: Dom Henrique Armazem, Avenida Infante, Santa Apolonia

Ev tasarım: Lojad Atalaia, Santa Apolonia

Ev tasarım: Domo Design, 1 g Largo de Santos, Santos

Ev tasarım: Interna Emporio Casa, Rua da Escola Politecnica

Ev tasarım: Izu Interiors, Rua de Sao Bento

Ev tasarım: Tom Tom Shop, Rua do Seculo

Ev Tasarım: Prego Sem Estopa, Calçada do Combro 36

Ev tasarım: Paula Varella Cid Interiores, Rua da Trinadade 8

Ev tasarım & aksesuar: Muito Muito, LX Factory, Rua Rodrigues do Faria 103

Geri Dönüşüm Tasarımları: Re-mind, LX Factory, Rua Rodrigues do Faria 103

Art Deco Mobilya & Tasarım: Linhas & Formas, Rua Sao Bento 365

Retro Mobilya: Cinco 50 Zero, Rua de Sao Bento

Antika: Brique a Braque de São Bento, Rua de Sao Bento

Antika: Cavalo de Pau, Rua de Sao Bento

Antika: Estantes and Moveis, Rua de Sao Bento

Antika: Janelas de São Bento, Rua de Sao Bento

Antika: Luis Lopes, Rua de Sao Bento

Antika: Mayer, Rua do Loreto, Chiado

Antika: Camara dos Pares, Rua de Sao Bento

Antika: Sao Roque, Rua de Sao Bento 199

Porselen: Jorge Welsh, Rua da Misericordia 41, Chiado

Porselen: Vista Alegra Largo do Chiado 23

Cam: Deposito da Marinha Grande, Rua de Sao Bento

Cam: Soc Comercial a Rocha, Rua de Sao Bento

Kristal: Lalique, Largo do Chiado, Chiado

Fayans: Solar, Rua Dom Pedro V

Kozmetik: Organii, LX Factory, Rua Rodrigues de Faria 103

Mum: Caza das Vellas Loreto, Rua do Loreto, Chiado

Müzik: Flur, Santa Apolonia

Kitap: Bertrand Liveiros, Rua Garrett, Chiado

Fotoğraf: Moldura do Bairro Alto, Rua da Rosa, Bairro Alto

İllüstrasyon & Poster: No Projectos, LX Factory, Rua Rodrigues do Faria 103

 

Organik Kozmetik: Organii, Rue Anchieta 9

Şarap & Zeytinyağı & Seramik: More Than Wine, LX Factory, Rua Rodrigues do Faria 103

Şarap: Espumante Bairrada, Rua da Rosa,Bairro Alto

Gurme:  Deli Delux, Armazém B, Loja 8, Avda. Infante Dom Henrique

Gurme:  Casa Havaneza, Largo do Chiado 25, Chiado

Gurme:  Casa Pereira, 38 Rua Garrett, Chiado

Gurme: Mercearia di Atalaia,Rua da Atalaia, Bairro Alto

Kahve: Casa Pereira, Rua Garrett, Chiado

Çay: Companhia Portugueza do Cha, Rua Poço dos Negros 105

Pazar: Feira da Ladra Alfama

Pazar: Feira Numismatica Praça do Comércio

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval