KUALA LUMPUR İZLENİM&ROTALAR


Şehre daha uçaktan yaklaşırken, aşağıda gördüğünüz yeşillik denizi sizi çarpıyor, ve sık ve yoğun yemyeşil palmiye ormanların arasından birdenbire Kuala Lumğur beliriveriyor. Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur, Malay, İslam, Hint ve Çin kültürlerinin bir arada bulunduğu kozmopolit bir şehir. Trafiğin sağdan aktığı, hayatın dünyadaki birçok yere göre son derece ucuz olduğu şehirde sıcaklık ve nem bir arada. Bir anda bardaktan boşanırcasına yağmur yağıyor ardından pırıl pırıl bir güneş açıyor. Garip çelişkiler ile dolu şehirde camiler ile parıltılı gökdelenler ve gösterişli alışveriş merkezleri yanyana yer alıyor. Malezyalı, Çinli, Hintli ve binlerce Avrupalı ve Amerikalı expat bir arada yaşıyor. Yüksek binalar şehre kozmopolit bir hava verirken yeyemyeşil parklar şehre nefes aldırıyor.

 

 

 

İki nehrin kesişim noktasında yer alan Kuala Lumpur, Malezya lisanında “çamurlu kavşak” anlımına geliyor. 1857’de Çinliler tarafından ormanı keserek kurulmuş Kuala Lumpur, iddiasız, izbe hatta kirli bir sahil şehri iken, önce İngilizler tarafından kolonileştiriliyor ve hem kolonyal hem de Çin mimarisinin izlerini taşıyan şık binalar inşa ediliyor. Malezya’nın 1957’de bağımsızlığını ilan etmesinin ve de son 30 yılda Kuala Lumpur’un ciddi bir ticaret merkezi haline gelmesinin ardından, hızla yükselen gökdelenleri, şef restoranları ve parlayan gece hayatı ile şehir kendini yeniden tanımladı ve güneydoğu Asya’nın çekici bir metropolü haline geldi.

 

 

Lokallerin kısaca KL diye hitap ettiği Kuala Lumpur’da görülmesi gerekenler:

• Mimar Cesar Pelli tarafından 1998’de yapılan ve yapıldığı zamandan 2004’e dek dünyanın en yüksek binaları olan Petronas Kuleleri’nden tüm şehri keyifle seyretmek mümkün.. 452 metre yüksekliğindeki binalar, 1999’da enteresan bir olaya sahne olmuştu. Fransız ‘şehir dağcısı’ Alain ‘Spiderman’ Robert hiçbir alet kullanmadan binanın camlarına ve çelik duvarlarına tırmanmış ancak polis tarafından 60.katta tutuklanınca amaçladığı gibi tepeye (88.kat) kadar ulaşmayı başaramamıştı. Siz asansörleri tercih edin daha iyi.

• 100 yıl önce İngiliz kolonyal yaşamın merkezi olan palmiyelerle süslü ve şık Merdeka Meydanı Fas, Arap ve Moğol mimarisinin izlerini taşıyan Sultan Abdul Samad binası görülmeye değer yerler.

• İslam Sanat Eserleri Müzesi (Jalan Lembah Perdana) Kaligrafi ve ikonografi örnekleri, mücevherlerle süslenmiş kılıçlar, işlemeli kumaşların yer aldığı turkuaz kubbeli müze, sadece muhteşem mimarisi için bile görülmeye değer. Dört galeriden oluşan Ulusal Müze ise Malezya kültürüne dair el işleri ve yadigarlarını sergiliyor.

• Pembe ve fildişi renkli mermerleri ile şehrin en eski camii Masjid Jamek (Jalan Tun Perak)

• Sin Sze Si Ya Tapınağı (14a Lebuh Pudu), kırmızı fenerlerle süslenmiş tütsü kokuları ile dolu buğulu bir Budist tapınağı

• Kelebekler Parkı (Jalan Cenderawasih) görebileceğiniz en ilginç yerlerden birisi. Üstü bir ağla kapatılmış olan bu minik parkta binlerce çeşit, rengarenk kelebeği gözlemleyebilirsiniz. 6000’in üzerinde kelebeğin bulunduğu parkın çıkışındaki hatıra dükkanından ilginizi çekiyorsa, çerçevelenmiş kelebekler satın alın.

• Kampung Baru, begonvillerle süslü sokaklarında pastel renklerde ahşap dikmeli evlerin yer aldığı köyde Malezya’nın gerçek lokal yaşantısını görmek mümkün.
•13 km uzaklıktaki. Kuala Lumpur’a 13 km uzaklıkta Salamon bölgesinde yer alan, Batu Mağaraları bir Hindu Tapınağı. 1891 yılında ortaya çıkarılan 43 metre yüksekliğindeki tapınağa 272 basamak çıkılarak ulaşılıyor ve çıkışta sizi Hinduların kutsal tanrısı Muruga’nın pirinç heykeli karşılıyor
• Kuala Lumpur’un en büyük açık hava sineması etkinliği, Starlight Cinema. Her sene haziran ve temmuz aylarında gerçekleştirilen açık hava sinemasının bir önemli özelliği de burasının, Asya’daki tek açık hava surround-sound sistemine sahip olması. İsterseniz yanınıza bir piknik sepeti alıp gecenizi daha da eğlenceli kılabilirsiniz. (Bukit Kiara Equestrian and Country Resort; Jalan Bukit Kiara)


Kuala Lumpur Takvimi
Tüm yıl boyunca ziyaret edilebilen Kuala Lumpur genel olarak sıcak (21- 33°C arası) ve de rutubetli (% 82ve üzeri) bir iklime sahip. En yoğun yağış alan aylar ise iki muson dönemi olan Mart – Nisan ve Eylül – Kasım arası.
Çiçek Festivalinde (Ocak / Şubat) tüm şehir çiçekler ile bezeniyor.
Mart ayında Uluslararası Kule Atlayışı sırasında Menara’dan atlayış ve gösteriler gerçekleşiyor. Mart /Nisan’da Malezya Grand Prix ve de Mayıs’ta 2 hafta Malezya’nın Renkleri Festivali gerçekleşiyor.

 

 

 

 

Kuala Lumpur otel, restoran ve alışveriş rehberi için: http://www.yolculukterapisi.com/kuala-lumpur-rehber/

 

 

 

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir