KÖLN İZLENİM&ROTALAR

Ren Nehri’nin batısında yer alan Köln nehri, Almanya’nın dördüncü büyük şehri. Fuarları ile ünlü Köln, Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin en büyük şehri olarak, demir ve havayolu ulaşım ağının kesişim noktası ve eyaletin en önemli kültür, bilim, sanat, ticaret ve eğlence merkezi.

 

Kente damgasını vurmuş en ünlü yapı, gotik mimaride inşaa edilmiş devasa Dom Katedrali. UNESCO Kültür Mirası listesinde yer alan katedral, kapladığı 7 bin m² alan ile Avrupa’nın en geniş kiliseleri arasında yer alıyor. İnşaası 632 (1248-1880) yılda tamamlanabilmiş bu gotik katedralin, ikiz kulelerinin yüksekliği 157 metreyi buluyor. Güney kuleye 509 merdiveni aşarak tırmanmak biraz zorlu olsa da, sonuçta sizi bekleyen muhteşem Ren nehri ve Köln manzaraları bu çabaya değiyor. 2007 yılında bu tarihi katedralin güney kanadına Alman sanatçı Gerhard Richter’in tasarımı olan çağdaş bir vitay pencere eklendi. 80 farklı renkteki 11,500 eş büyüklükte cam parçasından oluşan vitray sanki 113m2’lik dev bir halıyı andırıyor. Gündüz vakti güneş ışıklarının bu dev vitraya vurması ile katedralin içerisinde yarattığı renk ve ışık oyunları kesinlikle görülmeye değer.

 

Almanya’nın en önemli katedralinin hemen yanıbaşında yer alan Ludwig Müzesi ise gösterişli bir modern ve çağdaş sanat koleksiyonu sunuyor. 20yy. sanatının farklı evrelerini ve gelişimini çok güzel yansıtan bu müzede, Amerikan pop-art akımının en önemli ikonları olan Roy Lichtenstein’ın “Maybe“, Andy Warhol’un “Brillo Boxes“ ve George Segal’in “Restaurant Window” eserleri yer alıyor. Müze binasında yer alan Agfa Photo-Historama ise dünya fotoğraf tarihinin en önemli kültürel koleksiyonuna sahip. Käthe-Kollwitz Museum ise 20yy’ın en önemli kadın sanatçılarından birisi olan Käthe-Kollwitz’e adanmış. Klasik sanatın büyük ustaları için ise adres Wallraf-Richartz Müzesi. Müzenin ana odağı Ortaçağ sanatı olsa da, Rubens, Rembrandt gibi ustaların Barok eserleri ve de Romantizm, Realizm, Empresyonizm ve Sembolizm dönemlerine ait önemli tablolara da ev sahipliği yapıyor.

 

Köln ayrıca zengin bir Roma mirasına ev sahipliği yapıyor. Katedral meydanından aşağıya inen merdivenler ile Utter Fettenhennen’e ulaştıktan sonra sola Komodienstrasse caddesine dönünce 45 numaradan itibaren karşınıza eski Roma Şehir Surları çıkıyor. Tüm cadde boyunca ilerleyip Zeughausstrasse’ye ulaştığınızda ise çok iyi korunmuş ortaçağdan kalma Roma Kulesi ve St. Clara Manastırı yer alıyor. Biraz ileride ise Dorint-Kongress otel’in yanında eski Roma hamamı ve de otelin arkasında İmparator Konstantin’in annesine ithafen inşaa edilmiş St. Helena Kulesi’nin kalıntıları yer alıyor.

 

Katedralin meydanından şehir merkezine doğru uzayan ünlü alışveriş caddesi ise Hohe Strasse. Hohe Strasse boyunca ve yan sokaklarında mağazalar, kafeler, kitapçılar yer alıyor. Alışveriş için en iyi butiklerin yer aldığı caddeler ise Mittelstrasse ve Ehrenstrasse. Zülpicher Platz civarında ise sanat galerileri ve bohem kafeler yer alıyor.

 

Köln’ün ayrıca dünya çapında meşhur olduğu bir başka konu ise, düşük konsantreli hafif parfüm ve kolonyalar. Öyleki Köln’ün orjinal ismi Cologne, ‘eau de cologne’ tabirine isim babası olmuş. 1709’den beri hazırladığı ‘eau de cologne’ lar ile dünyanın en eski parfüm evi olarak bilinen Farina-Haus’un müşterileri arasında Kral Louis XV, Louis XVI ve Napoleon yer almış. Köln’ün yeni nesil parfüm evi ise taze ve ferah kolonya şelaleri ile 4711.

 

Köln aynı zamanda Avrupa’nın en fazla bira fabrikasına sahip şehri olmasıyla ve Avrupa’nın en renkli karnavallarından birine imza atmasıyla tanınıyor. Her Kasım ayının 11. gününde sabah 11’i 11 geçe başlayan Köln Karnaval’ında tüm hafta boyunca geçit törenlerine ve şenliklere şahit oluyorsunuz. Köln ayrıca Nisan ayında “Art Cologne” sanat fuarına ev sahipliği yapıyor. 1967 yılından beri düzenlenen dünyanın en eski sanat fuarı olan Art Cologne, her sene 6 gün boyunca tüm dünyadan yaklaşık 250 farklı sanat galerisini ve binlerce sanatseveri ağırlıyor.

 

 

 

 

 

  • Nasıl Gidilir?

Lufthansa Hava Yolları ile 173 USD’den başlayan fiyatlar ile İstanbul-Köln uçuşları hakkında bilgi almak için:  www.lufthansa.com/tr/en/flights-to-europe?specialid=11417

 

 

 

 

 

TARİH, KÜLTÜR & SANAT

Dom Katedrali, Dompropstei Margarethenkloster 5
Museum Ludwig, Bischofsgartenstraße 1
Wallraf-Richartz-Museum, Martinstraße 39
Käthe Kollwitz Museum Köln, Kreissparkasse Köln Neumarkt 18-24
AgfaPhoto-Historama, Bischofsgartenstraße 1
Art of the Middle Ages Museum Schnütgen, Cäcilienstraße 29
Kölnisches Stadtmuseum, Zeughausstraße 1-3

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir