KAHİRE ROTALARI VE REHBERİ

Dünyanın en eski ve gizemli uygarlığının beşiği olan Mısır’ın başkenti Kahire, Arap Baharı hareketleri sırasında biraz tahribata uğramış  olsa da, hala büyüsünü koruyor.  Yaşanılan isyan ve protestolar sonrası kalabalıkların ve trafiğin azaldığı Kahire aslında turistler için son derece güvenli. Binlerce yıl öncesine ait tarihi eserler, el işleri, mumyalar ve mücevherler ile muhteşem koleksiyonları sergileyen müzeleri ve de birçok üniversitesi ile Kahire, Arap dünyasının kültürel merkezi  olmaya devam ediyor.

 

KAHİRE ÇARŞISI İZLENİMLERİ

Bir köşeye çömelmiş, konuşmadan, hareket etmeden, neredeyse hiçbirşeyle ilgilenmeden hülyalara dalıp gitmiş insan manzaraları. Güneşin bunaltıcı sıcağı sanki gündüz vakti bedenlerin ve beyinlerin durmasına sebep oluyor.

 

Oysa akşam vakti kıpır kıpır bir hareket başlıyor, bakışlar keskinleşiyor, baygın vücutlar diriliyor, dükkanını kapatan esnaf, alışverişini bitiren anne ve kız, okuldan dönen gençler ve çocuklar, tefler ve darbukalar eşliğinde hep birlikte ilahiler söylüyor, alkış tutuyor, dans ederek eğleniyor. Müslüman bir ülkede orta yerde insanların kendilerini ilahinin ritmine bırakarak, coşkuyla, içlerindeki gücü dışarı haykırarak, kendilerinden geçebildiğini görmek büyüleyici.

 

Ve Kahire’de insanlar sanki akşam vakti serpiliyor, asıl yaşam sanki gece başlıyor.

 

Bu aslında Mısır’da çok eskiden kalma bir ritüel. Özellikle Mısır çölünde yaşayan kabilelerin, çölün akşam vakti inen keskin ve dondurucu  soğuğu karşısında direnebilmek için çareyi şarkılarda, danslarda, çalgılı eğlencelerde ve nargilede bulmaları…

 

Herkesin bugünkü Mısır’ın eski Mısır İmparatorluğunun ihtişamı  ile alakası yok diye azımsadığı, pis, kalabalık,  rutubetli diye  önyargı ile ziyaret etmekten kaçındığı  Mısır, geçmişi ve bugünü ile sizi rüya gibi bir hayal alemine götürüyor. Bugüne kadar insanlığın geliştirdiği en ileri medeniyetin izlerini görmek için mutlaka ziyaret etmeyi hak ediyor.

 

KRAL MEZARLARI VE PİRAMİTLER

Mısır İmparatorluğu inancına göre,  Firavunların öldükten sonra çeşitli sınav ve badireleri aşarak mutlaka yaşama geri dönüyor. Tüm çabalar, öldükten sonra dirilecek olan Firavun ruh ve bedenlerinin, gelecek yaşama gözlerini açacağı mezarlarını korunaklı ve doğru şekilde inşaa etmeye odaklanmış. Firavunların bedenin zamana karşı direnebilmesi için vucütlarını dikkatle mumyalayarak, altın ve ahşap tabutlar içine güvenle yerleştirmişler. Mezarların güvenliğini sağlamak için bu tabutları yerin altına labirent gibi daracık yollardan geçip ulaşılacak şekilde yerleştirmişler. Ve ruhlar bedene tekrar girip dirildiğinde, yeni yaşantısında zorluk çekmemesi için, klavuzluk etmek üzere yaşam bilgilerini duvarlara hiyeroglif yazıları ile işlemişler.  Bu daracık koridorlardan ulaştığınız mezar yerlerinde, duvarlardaki muhteşem işlemeler öyle mistik bir duygu bırakıyor ki insanda, bir süre sonra gözünüzü kapattığınızda hiyeroglifler canlanıp sanki etrafınızda dönmeye başlıyor.

 

Firavunların ölümü, gömülmesi ve yeniden hayata dönüşü önemli bir ritüeli temsil ediyor. Firavun öldükten sonra ‘mezar’ ile sembolize edilen ölüler dünyasına iniyor, burada birçok zorluk ve engel ile karşılaşıyor, Ölüler Kitabından öğrendiği sihirli formüller sayesinde tüm bu sınavları aştıktan sonra, ‘lahit’ katmanları tarafından sembolize edilen ‘Osiris ilahi ahiret Krallığı’na kabul ediliyor. ‘Altın tabut’ ise firavunun bozulmaz vücudunun, ruhunun ışığa çıkarak ilahi babası güneş tanrısı Ra ile buluştuğu, ilahi ve tanrısal bir varlığa dönüşümünü tamamladığı yer.

 

Bilim ve teknolojinin son hızla geliştiği bugün bile, en ileri fizik, matemetik ve mimari beyinlerin  sırrını çözemediği piramitleri, bundan 5000 yıl önce Mısır’lılar nasıl yapabilmiş diye hayrete düşüyorsunuz.   İnsan ‘kendimizi teknoloji ve makinalara tamamen teslim ederek, acaba içimizdeki gücü ve potansiyeli azımsıyor ve köreltiyor muyuz?’ Bu kadar kendi dışımızdaki ‘şey’ lere bağımlı olmak iyi mi acaba? diye düşünmeden edemiyor…

 

Beyaz insan 1500’lü yıllarda dünya düz der iken, Mısır’lıların bundan 5500 sene önce evreni, yıldızları ve dönen dünyayı algılayıp haritasını çıkartabilmiş olması, ilk yazıyı bulanlar olup, tüm bunları yazıya dökmüş olmaları inanılmaz geliyor bana. O zamanlar insanlar başlarını kaldırıp gökyüzüne, sonsuzluğa, karanlığa ve bilinmeze cesaretle bakarlarmış demek ki…

 

 

 

KAHİRE ROTALARI

Şehir İçinde:

  • Antik Mısır Müzesi:  Mısır İmparatorluğuna ait yüzbin parçalık dünyanın en geniş koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzede, Tutankamon’un mezarından çıkan hazine ve 15yy’a ait Dendur Tapınağı müzede sergilenen en önemli eserler.
  • İslam Sanatı Müzesi: Dünyanın en zengin İslam sanatı koleksiyonunlarından birisine ev sahipliği yapıyor..
  • Ortaçağdan kalma şehir sur duvarları içinde camiler, mezarlar ve müzeler yeralıyor. Şehrin en eski camii Amr ibn al-As, eski kilisesi Al-Muallaka ve de en eski sinagogu Ben Ezra görülmeye değer hazineler. Şehrin en güzel manzarası ise Ahmad ibn Tulun camisinden izleniyor.
  • Kahire Çarşısı (Souk) Kahire’nin olmazsa olmazı. Akşamüstü gildilirse daha az kalabalık oluyor, ve de esnafın halk ile birlikte cami kenarında dualar ve şarkılar söyleyerek yaptığı ‘chanting’ e şahit olmak muhteşem bir deneyim oluyor.
  • Kasr el Nil ve Talat Harb, Kahire’nin en şık semtleri

 

 

Şehir Dışında:

  • Kahire’nin güneybatısında arabayla 30 dakika mesafedeki Giza’da dünyanın 7 harikası arasında yer alan Kahire’nin sembolleri sizi karşılıyor: Keops, Kefren, Menkor piramitleri ve de Kefren’in mezarını beklen insan başlı dev aslan heykeli Sfenks. Anısına inşaa edildikleri Firavunların isimlerini taşıyan piramitlerin her biri, yaklaşık 30 yılda, yüzbinlerce işçi tarafından 10-15 ton ağırlığında 2 milyondan fazla taşın üstüste yerleştirilmesiyle tamamlanmış. Piramitlerin nasıl yapıldığının gizemi hala çözülebilmiş değil.
  • Saqqara Piramitleri ise 4000 yıllık tarihi ile Mısır İmparatorluğunun en eski piramitleri.

 

 

KAHİRE RESTORANLARI

Şık ve Trendy Restoranlar

Abou el Sid, Zamalek / Mısır mutfağı

Tamarai, Corniche El Nil / Akdeniz Mutfağı

Charwood’s, Mohandiseen / Steakhouse

The Moghul Room, Mena House Oberoi / Hint mutfağı

Birdcage, Garden City / Thai mutfağı

L’Asiatique, Zamalek / Uzak Doğu mutfağı

La Bodega, Zamalek / Bistro mutfağı

 

Lokal Restoranlar

Naguib Mahfooz

Cafe Riche

Khan El-Khalili Restaurant

El Fishawy

Estoril

 

 

KAHİRE BAR VE KULÜPLERİ

Cairo Jazz Club

Le Tabasco

Absolute

Upstairs

Andrea, Pyramids

 

 

KAHİRE OTELLERİ

Kempinski Nile Hotel, Garden City, Corniche el Nil

Four Seasons Cairo at the First Residence, Giza

Mena House Oberoi Hotel, Giza

Four Seasons Cairo at Nile Plaza, Garden City

Grand Hyatt, Rhoda Island

Cairo Marriott Hotel, Zamalek

Conrad Cairo, Corniche el Nil

 

 

Nil Nehri izlenim, rota ve rehberi: http://www.yolculukterapisi.com/misir/

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval