İBİZA İZLENİM&ROTALAR

AKDENİZ’İN YENİ CAZİBE MERKEZİ

 

60-70’lerde çiçek çocukların ve hippilerin, 80-90’larda ise çılgın eğlence peşindeki kulüpçülerin adası olarak ünlenen İbiza, 2000’lerde moda ve tasarım dünyasından ünlülerin inziva yeri olmaya başladı. Adanın daha elit ve kalburüstü bir kitle tarafından ilgi görmesi sonucu 2010’dan beri İbiza estetik bir dönüşüme şahit oluyor.

 

Sahil kesimi yerine adanın içinde yer alan yemyeşil bölgelerde eski rustik çiftlik evleri renove edilerek şık otellere dönüştürüldü, yüksek kayalıklarda modern tasarımlarda minimalist dekorasyonda zarif ve lüks villalar inşaa edildi. Lüks yatlar koyları doldurdukça, plaj kulüpleri ve restoranları şıklaştı. Gurme restoranların sayısı arttı, Cipriani, Pastis gibi dünyaca ünlü restoranlar İbiza şubelerini açtı. Hangar gibi kulüplerin yanı sıra daha özgün lounge barlar ve dans kulüpleri ve de akşamüstü plaj partileri için kaliteli mekanlar açıldı.  Dev kulüplerde insan seli arasında sabaha kadar dans ve içkiden oluşan yeni yetme eğlence anlayışı, yerini daha oturmuş, olgun, yetişkin ve sofistike bir eğlence deneyimine bıraktı.  Zevk ve stil sahibi otel ve mekanları ile İbiza daha rafine, lüks ve şık bir cazibeye büründü. Yani İbiza son birkaç yıldır rönesansını yaşamaya başladı.

 

Tabi ki eski kimliği hemen silinmiş değil, bir yandan hala uyumayan çılgın eğlencelerin adası. Diğer yandan doğanın güzellikleri ile zamanın akışının hafiflediği, kaliteli ve özenli mekanlarda sofistike deneyimlerin yaşandığı sakin ve dingin bir ada. Bu iki farklı dünyayı uyumla içinde barındıran İbiza , her durumda hedonistik bir zevk adası.

 

Sadece Ağustos ayında yarım milyon ziyaretçinin uçtuğu İbiza yaz aylarının çılgın eğlence üssü olaral her geçen sene daha da kalabalıklaşıyor. Ancak Deniz kıyısından adanın içine doğru ilerlediğinizde, kitlesel çılgın parti turizmi, otantik lokal deneyimlere, Plaj ve gece kulüpleri tabelaları yerini ağaçlık ormanlara ve yemyeşil çiftliklere bırakıyor.

 

En sıcak mevsimlerde bile havanın tazeliği, masmavi gökyüzünün gözalıcı parlaklığı, sizi adadan her an keyif almaya davet ediyor. Çam ağaçları ile kaplı adanın kendi doğal güzelliklerini yaşamak isterseniz, kiraladığınız araba ile dolaşarak, kuzey doğudaki turkuaz renkli tertemiz suları ile saklanmış plajlarda denize girebilir, sadece lokallerin gittiği İspanyol doğallığı ve sıcaklığı içeren plaj restoranlarında da muhteşem deniz mahsulleri ve paellalar ile otantik lezzetlerin tadına varabilir,  restore edilmiş çiftlik evlerinde kalabilir, Zodiac kiralayıp Tagomago adasında özgürce denizin tadını çıkarabilir, Cala D’aubarca’da piknik yapabilir, Cumartesi Can Sort organik pazarında adalıları gözlemleyebilirsiniz.

 

Kalabalığa karışıp biraz hareket, biraz dans, biraz enerji isterseniz eğer; Es Chiringuito, Es Torrent, veya Yemenja’ da öğle yemeği yedikten sonra, Ushuaia, Amante, Babylon, Atzaro veya Blue Marlin plaj kulüplerinde eğlenceye başlayıp, ardından Cafe Del Mar, Sunset Ashram ya da Cap D’es Falco’da güneşi batırıp, akşam yemeğinden sonra KM5 veya Aura gibi lounge bar’larda devam ederek, geceyarısı klüplerlere geçip, son olarak da afterclub’lar da ertesi gün öğle vaktine kadar hiç uyumadan dans edebilirsiniz.

 

 

Hangi sebepten gidiyor olursanız olun, akşamüstleri San Antonio’da nefes kesici kızıllıkta günbatımları herkesi buluşturuyor. Unutmayın Öğle yemekleri 3’de akşam yemekleri 11:00’de başlıyor.

 

 

 

İBİZA ROTALARI

 

Yunanca ismi ‘Islas Pitiusas – Çamların Adası’ olan İbiza, yüzlerce yıllık çam ağaçları ile gerçekten isminin hakkını veriyor. Akdenizin ortasında yer alan İbiza’nın sahillerinde yüzlerce koy, mağara ve plaj kouranklı ve sakin bir atmosfer sunarken, dik ve sarp kayalıkların olduğu el değmemiş sahiller ise vahşi bri doğa sergiliyor. Adanın her yerine yayılmış zeytin, limon, incir, badem ağaçları arasında beyaza boyalı kübik ‘finca’ çiftlik evleri harika bir Akdeniz estetiği sunuyor.

 

 

CANLI VE ÇILGIN İBİZA KEŞİFLERİ:

 • Adanın en canlı ve kalabalık merkezi Tarihi eski şehire ve limana ev sahipliği yapan Eivissa’nın  Dalt Vila mahallesi sayısız bar, restoran ve gece kulübünü  barındırıyor. Eski şehir duvarları arasında kalan antik şehir UNESCO koruması altında ve alacakaranlıkta harika manzaralar sunuyor.
 • Santa Eularia ise ikinci merkez. Harika bir kilise olan Es Puig de Missa, gündüz ve gece Hippy Pazarı olan Las Dalias, birçok kafe, restoran ve barın bulunduğu Santa Gertrudis de Fruitera mahallesi ve popüler plaj Cala Llonga burada yer alıyor.
 • Sant Antonio ise gün batımında adanın kalbi haline geliyor, akın akın insan muhteşem manzaraları izlemek için Sant Antonio’ya geliyor, yanyana dizilmiş barlarda ya da kumsalda yerini alıyor.
 • Adanın başka bir çekim merkezi ise Sant Joseph. Bembeyaz kumsalları ile 80 kilometrelik plaja, Es Vedra adacığına, aralarında Es Chiringuito, Es Torrent ve Cap D’es Falco’nun da bulunduğu trendy restoran ve plaj kulüplerine, Ses Salines tuz rezervine, dizi dizi şarap bağları ile bezenmiş San Agusti tepelerine ev sahipliği yapıyor.

 

 

DOĞA İLE İÇİÇE ALTERNATİF İBİZA KEŞİFLERİ:

Sadece Ağustos ayında yarım milyon ziyaretçinin uçtuğu İbiza yaz aylarının çılgın eğlence üssü olaral her geçen sene daha da kalabalıklaşıyor. Ancak deniz kıyısından adanın içine doğru ilerlediğinizde, kitlesel çılgın parti turizmi, otantik lokal deneyimlere, Plaj ve gece kulüpleri tabelaları yerini ağaçlık ormanlara ve yemyeşil çiftliklere bırakıyor.

 • Gün batımında yeşilliklerin arasında muhteşem deniz ve doğa manzalarına nazır bir tepede yer alan taş çiftlik evi La Granja otelin terasında ‘çiftçi masası’ konseptinde tarladan sofraya 5 faklı lezzet sunan yemeklerinin tadına varmak.
 • Sa Caleta’nın kızıl renkli kayalıklarından aşağı inip eski balıkçı kızaklarının üzerinde kayalara vuran dalga ve kuş seslerini dinleyerek, denizi & kayaların vahşi görünümü ve renklerini izleyerek, sessizliğin ve ıssızlığın tadını çıkarmak.
 • Ufacık bir plaj olan Cala Saladeta’ya 10 dakika tırmanış/yürüyüş mesafesinde küçücük ve ıssız turkuaz koy’da sadece bir avuç insan ile karşılaşarak güneşlenmek ve yüzmek.
 • İbiza’nın kuzeybatısında, çok az bir nüfusa sahip, el değmemiş doğal güzellikleri ile Sant Joan ise adanın bakir ve dingin bölgesi. Zamanda asılı kalmış harika bir köy olan Benirras ve de Cova de Con Marça doğal mağarası Sant Joan da yer alıyor.
 • Zodiac kiralayıp Tagomago adasında özgürce denizin tadını çıkarabilir, Cala D’aubarca’da piknik yapabilir, Cumartesi Can Sort organik pazarında adalıları gözlemleyebilirsiniz.
 • San Antonio’nun batısı ve Playa d’en Bossa’nın güneyinde ise bozulmamış plajlar, basit ve sade lokal restoranlar yer alıyor.
 • Cala Llentrisca, Cala Tarida bakir plajlar
 • Playa d’es Cavallet ise ünlü çıplaklar plajı.
 • Kuzeyde yer alan S’Illa Blanca hala hipilerin yeri.

 

 

Sanatseverler için ise sanat koleksiyoneri Lio Malca’nın Eski bir depodan sanat galerisine dönüştürtüğü La Nave (Carrer la Canal, 2) modern sanat meraklıları için güzel bir durak.

 

 

 

BALEARIC ADALARI YOLCULUK TERAPİSİ YAZILARI

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

 

Zeynep Atılgan Boneval

2 comments

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

 2. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir