HONG KONG İZLENİM&ROTALAR

 

SÜREKLİ KENDİNİ YENİDEN YARATAN ŞEHİR – HONG KONG

 

Uzun yıllar ‘Doğunun İncisi’ olan Hong Kong, şimdilerde  ‘Asya’nın Dünya Şehri’ olarak şöhret kazandı.

Hong Kong, Kowloon, Lantau adaları ve New Territories’den oluşan Hong Kong, Çin’in dünyaya açılan finans başkenti. Batı ile Doğu kültürünün iç içe geçtiği, Çin’in en zengin şehri olan Hong Kong, simalarına yükselen sayısız gökdelenin gölgesi altındaki Budist tapınakları, lüks alışveriş merkezlerinin yanıbaşında yer alan egzotik pazarları, dünya mutfağının en lezzetli örneklerini sunan Micehlin yıldızlı şık restoranların  yanındaki lokal yüzen restoranları, İngiliz çay saati seramonileri ve Chinese New Year kutlamaları ile tam bir tezatlar şehri.

Bir zamanlar mis gibi kokular yayan ağaçların bolluğu sebebiyle “güzel kokulu” anlamına gelen “hong kong” kelimesinin bu şehre yakıştırılmasıyla temelleri atılan kent 2006 yılında tüm dünyada “Hong Kong’u Keşif Yılı” olarak ilan edilmesiyle adeta yeniden keşfedildi. Keşif yılı kapsamında açılan Hong Kong Disneyland, Wetland Parkı, Tung Chung Teleferiği ve Asya Dünya Fuarı ile zenginliğine zenginlik katan bu şehir, üç köprüyle Hong Kong’un merkezine bağlanan muhteşem bir de havaalanına sahip.

Hızla gelişen ekonomisi dünyanın büyük oyuncularını Hong Kong’a çekerken, ardı ardına açılan oteller, restoranlar ve barlar ile expatler ve turistler için alışveriş, gurme yeme içme ve sınırsız eğlence, yani göz kamaştırıcı parıltılı bir hayat tarzı vaad ediyor. Yerel Kanton mutfağının yanı sıra dünya mutfaklarının erime noktası olan Hong Kong adeta bir gastronomi cenneti, harika gurme deneyimler sunan restoranlar ile dolu.

Opium savaşları sonuna kadar İngiliz sömürgesi olan Hong Kong adeta bir uyuyan güzel iken, kısa bir sürede ekonomide ve nüfusta yaşadığı büyük patlama ile, hızlıca canlı bir hi-tech dünya metropolüne dönüştü.

 

Ancak şehrin asıl cazibesi yanyana sıralanmış ışıldayan cam ve çelik gökdelenlerin arasında karşınıza çıkan eski kolonyal binalar ve antik tapınakların sunduğu Batı -Doğu füzyon atmosferi: Norman Foster tasarımlı HSBC binasının aşağısında yer alan WWII – scarred lions, gökdelenlerin arasından bir vaha olarak yer alan antik Man Mo tapınağı, ve de yeni Peninsula gökdeleninin eski kardeşinin 1920’lerden kalma lobisi…

Hong Kong’da sürekli bir eski yeni sentezi karşınıza çıkıyor.  Gucci çantalarını koluna takmış şık bayanlar saatlerce noodle kuyruğunda bekliyor, en şık sanat galerilerinin hemen dibinde hurdacı dükkanları yer alıyor.

Her türlü kıyafet, yiyecek içeceği bulabileceğiniz Temple Sokağı Gece Pazarı, Mücevher ve heykellerin yer aldığı Yeşim Pazarı (Jade Market), vintage bibloların yer aldığı Cat Caddesi Pazarı gibi tipik sokak pazaları şehrin lokal atmosferini deneyimlemeye imkan tanıyor.

Şaşırtıcı bir şekilde Hong Kong yemyeşil bir şehir. % 40’ı parklar ve yeşil alanlara ayrılmış şehrin yanıbaşında MacLehose, Dragon’s Back, Lantau (Phoenix Trail) ve Wilson Trail gibi birçok treking ve hiking rotaları, açık havada bol oksijen ile spor yaparken ana adanın muhteşem manzaralarını izleme imkanı sunuyor.

Etrafındaki adalarda ise bozulmamış lokal bir köy hayatı hüküm sürüyor: Lantau adasındaki Tai O balıkçı kasabası Island, Kat Hing Wai’de duvarlarla çevrili Punti köyü ve Cheung Chau adasındaki korsan mağarası gibi geleneksel köyleri ve sakin kuytu köşeleri barıdırıyor. Güney Çin Denizine yayılmış adalara yapılan günübirlik turlar ise haftasonlarını deniz keyfi ile geçirmek için ideal.

Hong Kong Budizm ve Taoizm’in simgelerini de barındırıyor: Po Lin manastırında yer alan dünyanın en büyük açık hava bronz Buda heykeli Tian Tan Buddha ve Lantau dağında yer alan tapınağı Tao Wong Tai Sin Hong Kong’un kutsal hazineleri.

Japonya, Kore ve Güney Doğu Asya ülkelerine yakınlığı sebebi ile bir hub haline gelen Hong Kong, civar ülkeleri keşfederken mola durağı ya da bir haftasonu kaçamağı için bile ideal bir destinasyon.

 

Ne Zaman Gidilir?

Ocak-Şubat arasında yer alan ‘Chinese New Year’ kutlamalarında şehir süslemeler ve havai fişek gösterileri ile rengarenk ve ışıl ışıl oluyor. Mart ayında düzenlenen Rugby Sevens Hong Kong’un en önemli spor etkinliklerinden biridir. Haziran ayı başlarında düzenlenen Dragon Boat Yarışları ise Hong Kong’u adeta bir karnavala dönüştürür. Yarı tropik iklimi sebebi ile Hong Kong yazları çok sıcak ve rutubetli, ziyaret için en güzel aylar Ekim – Mart arası.

 

Hong Kong Rotaları

 • The Peak – Hong Kong’un en ünlü gözetleme noktası ve en trendy semti olan Victoria Peak, tepeye tırmanmanın en iyi yolu 1888’den beri faaliyet gösteren Peak Tram Tramvayına binmek ve dimdik yükselen teleferikten şehrin manzaralarının tadına varmak. 373 metreye kadar çıkan tramvay o kadar dik bir tepeye tırmanıyor ki yakınından geçtiğiniz binalar 45 derecelik bir açıyla eğiliyor gibi görünüyor. Tepeye vardıktan sonra dünyaca ünlü Viktoria Limanı, Kowloon ve Hong Kong simalarına yükselen sayısız gökdelen ve Macau’ya kadar uzanan nefeskesici uçsuz bucaksız bir manzara sizi bekliyor. Lugard Caddesinde yürümek, Peak Tower’da ise Madame Tusssaud’a yer alan ünlülerin mumyalarını ziyaret etmek mümkün.
 • Sheung Wan Bölgesi – 1906’da inşaa edilen Edwardian stili Western Market’ta hediyelik eşyalar, teksil mağazaları ve restoranlar yer alıyor. Pazardan On Tai Street’e çıkıp, New Market Street (Bird’s Nest), Ginseng Street, Wing Lok Street, Ko Shing Street üzerinde yürüyerek lokal elişi satıcılarını ve ‘Chinese medicine’ satan dükkanları gezin. Queen’s Road West üzerinde ise el yapımı kağıt, tütsü ve mumları bulabilirsiniz. Hollywood Road ise Hong Kong’un antika bölgesi, dükkanlarda çeşit çeşit seramikler, yeşim oymalar, Çin motifi dekoratif eşyalar yer alıyor. Gough Street ise eski baskı evlerinden dönüştürülen mekanlar trendy restoran ve butikler ile dolu, Kui In Fong üzerinde ise Museum of Medical Science (2, Caine Lane) yer alıyor. Square Street üzerinde yer alan Man Mo Temple ise Hong Kong’un mihenk taşı tapınaklarından. Upper Lascar Row üzerinde ise rengarenk sokak dükkanlarında biblolar ve andaçlar yer alıyor.
 • Po Lin Manastırı– Budistlerin hac rotaları arasında yer alan bu manastır dev oturan Buda heykeli ile daha da ünlendi. Tian Tan Buddha diğer adı ile Big Buddha dünyanın en uzun açık hava bronz Buda heykeli .
 •  Wong Tai Sin – Kowloon’un kuzeyinde yer alan ünlü Tao manastırı
 •  Kam Tin – New Territories bölgesinde yer alan bölge Punti halkının evi 1600’lerde kurulmuş duvarlarla çevrili Kat Hing Wai köyünde hendekler ve tarihi demir kapı hala sağlam duruyor.
 • Star Ferry – Geceleri saat 8’de şehrin Kowloon bölgesinde yer alan “Symphony of Lights” multimedya lazer ve ışık gösterisini izlemek için en iyi yöntem Star Ferry’e binerek limanı karşıdan karşıya geçmek.
 • Ngong Ping 360 – Lantau adası üzerinde 25 dakika süren teleferik gezisi yapmak.
 • Hong Kong Park ve Botanik Bahçesi – Şehrin ortasında yer alan bu vahalar hem evlenen Hong Kong’lu çifleri hem de egzotik çiçek ve bitkileri görmek için ideal. Chi Lin Rahibe Manastırında (5 Chi Lin Drive) ise çeşit çeşit bonsaileri ve göletlerden fışkıran lotus çiçeklerini görmek mümkün.
 • Stanley – Eski bir balıkçı köyü olan Stanley’de kurulan günlük pazar esas turist çekim merkezi olsa da, bölgede asıl kaçırılmaması gereken mücevherler başka: kolonyal mimari harikası Murray Binası ve 1767’de inşaa edilen denizcileri koruyan tanrılara adanmış Tin Hau tapınağı.
 • Dragon’s Back rotasında yürüyüş ve tırmanış yaptığınızda, şehrin ve plajların büyüleyici manzaralarına şahit olabiliyorsunuz. Doğa ile şehrin bir yandan kontrast bir yandan da uyumu çok etkileyici.
 • PMQ, 35 Aberdeen Street, Shang Wan / 2014’de bir kültür, sanat ve yaşam merkezine dönüştürülen bu mekan 100’den fazla sanat galerisi, stüdyo, atölye, pop-up mağaza, kafe, restoran ve bara ev sahipliği yapıyor. Sürekli sahnelenen yeni etkinlkleri ile Hong Kong’lu lokal tasarımcı, sanatçı ve modacının yaratıcı dünyasını keşfetmek ve de enfes hediyelik eşyeler almak için harika bir nokta.
 • Plajlar – Eğlenmek için South Bay Beach’de yer alan beach club, sörfçüler için Big Wave Bay, yüzmek için Tai Long Wan / New Territories
 • At Yarışları – Eylül – Haziran ayları arasında yapılan at yarışlarını izlemek Hong Kong’luların en büyük hobisi Çarşamba akşamları Happy Valley, haftasonları ise Shatin parkurlarında yapılan yarışlar bahisçiler ile dolu.
 • Disneyland ve Ocean Park – Disney’in küçük tematik eğlence parkında rollercoasterlara binmek ve Ocean Parktaki 4 katlı akvaryum ve deniz aslanların ve pandaları görmek mümkün.
 • Macau – Hızlı feribot ile bir saat süren eski Portekiz kolonisi Macau adası günübirlik gezi için ideal.

 

 

Müzeler ve Sanat Galerileri

 • Hong Kong Museum of History, 100 Chatham Road South
 • Liang Yi Museum, 181-199 Hollywood Road, Sheung Wan
 • Flagstaff House Museum of Tea Ware, 10 Cotton Tree Drive
 • Ben Brown Fine Arts, 301 Pedder Building. 12 Pedder Street. Central
 • Gagosian Gallery, 7/F Pedder Building 12 Pedder Street Central
 • Saamlung, 26/F Two Chinachem Plaza, 68 Connaught Rd. C. Central
 • Shoeni Gallery, 27 Hollywood Road, Central
 • Adapta (Shoeni) Gallery, 21-31 Old Bailey Street, Central
 • Upper Station, 22 Upper Station Street
 • Para/Site Art Space, 4 Po Yan Street
 • Plum Blossoms, 1 Hollywood Road
 • Hanart TZ Gallery, 2.kat, 5 Queen’s Road
 •  

 

 

Hong Kong otel, restoran ve alışveriş rehberi için: http://www.yolculukterapisi.com/hong-kong-rehber-otelrestoranbaralisveris/

 

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir