Havayollarının Sunduğu İlginç Mil Ödülleri

Havayollarının mil biriktirme programları artık sadece biriken miller ile yeni bir uçak bileti almaktan ibaret değil. Bir çok havayolu ‘sosyal sorumluluk’ ya da yardım amaçlı önerileri sık uçan müşterilerinin kullanımı için mil harcama programlarına dahil etti.
Bununla da bitmiyor, evlilik tekliflerinden, Justin Timberlake konser biletine kadar pek çok cazip alternatif de mil programlarının standart uygulamalarının sınırlarını aşıyor.

koala
Qantas Havayolları, ‘Eartwatch’ adı altında Avustralya’nın Otway Milli Parkı’nda, koalaların günlük rutinlerini takip etmekten, ağaçların biyolojik örneklerini almak gibi hayat boyunca bir defa deneyimlenebilecek türden 10 günlük bir programı mil harcama programına dahil etti.
Qantas Havayolları’nın mil programına katılan bir diğer alternatif ise, Pekin’de İngilizce konuşan motorsikletli bir sürücünün yanına ilave edilmiş 2 kişilik araçla turladıktan sonra Yasak Şehir’de şampanya ikramı ve ardından 600 senelik bir Budist Tapınağı’nda bir öğle yemeği. Yeterince eğlenceli değil mi?

Cycle-China-Sidecar-Tours-1024x768
All Nippon Havayolları’ndan mil karşılığı alınabilecek ürün ise oldukça ilginç. Evinizde Boeing 747’nin business class’ına ait bir koltuğa yer açmak istiyorsanız milleri biriktirmeye başlayabilirsiniz.
Yüzüklerin Efendisi filminden Gandalf’ın şalının bir replikası, filmin çekildiği Yeni Zelanda’nın havayolu Air New Zeland’ın yolcu mil programında yerini aldı.

gandalf-the-hobbit
İsrail’in havayolu şirketlerinden El Al’ın ilginç uygulamasına ise çok az mille ulaşılabilir. Uçuş sırasında evlenme teklif etmeyi planlayan damat adayları, evlenme teklifinden sonra şampanya servisi ve duty-free’deki premium çikolata seçeneklerinde %20 indirim alıyorlar.
Tayvan’daki havayollarından EVA Air, mil programındaki ‘diamond’ ve ‘gold’ statüsündeki üyelerine, uçuş simulatör’ünde profesyonel bir eğitmen tarafından eşlik edilen 90 dakikalık bir deneyim sunuyor.

Boeing737_flightsimulator_102
Ve son olarak, Amerikan Airlines, ‘all-in-one’ bir paket sunuyor. İki kişilik uçak bileti, otel konaklaması, transferler, yemekler ve 600 Dolar’lık bonus yüklenmiş bir Mastercard ile Justin Timberlake konser biletinin dahil olduğu paket pek çok kişi için oldukça cazip.