HAMPTONS İZLENİM&ROTALAR

KUZEY AMERİKA’NIN YAZLIĞI: HAMPTONS 

 

Doğu Yakası’nın ve Manhattan’ın yazlığı olan Hamptons artık dünya çapında bir tatil beldesi haline geldi.

 

Haritada her ne kadar Westhampton başlangıç gibi gözükse de; kalabalık, pejmurde ve genellikle sarhoş, reklam ve medya sektöründen 20’li yaşlardakiler ile dolu olduğu için Westhampton, Hamptons sayılmaz. Quogue belki ucundan Hamptons sınırında sayılabilir, çiftlikler ve çam ormanları ile kaplı harika koylara ve de yine genç bir kalabalığa ev sahipliği yapan doğu Quogue, sessiz, sakin ve alçakgönüllü bir sahil kasabası olmaktan gurur duyar bir hava taşır.

 

Southampton ise eski zenginliğin ve varlığın merkezi,  yaşlanmak üzere heybetli malikanelerine çekilmiş tutucu zenginlerin üssüdür adeta. Kolonyal mimarisi ve de Tarih Müzesi ile gelenekselliğin bekçisi olsa da, rüzgar sörfçülerinin vazgeçemediği  Peconic, Noyac, ve Shinnecock koyları sayesinde ağır atmosferi biraz hafifler.

 

Bridgehampton ise sanatçıların üssüdür. Sembolik olarak Hamptons’ın tam ortasında yer alır; batıdaki tutucu ve geleneksel zenginlik ile, doğudaki ‘bana bakın’ egosunu ayıran noktadır. Bridgehampton her iki profilden de örneklere ev sahipliği yapsa da, şık antika dükkanları, lokal şarap bağlarından elde edilen üzümler ile yapılmış şarapların servis edildiği restoranlar ile, zarif ve sindirmiş bir atmosfere sahiptir. Ayrıca bir at cenneti olan Bridgehampton her yıl Hampton Classic Horse Show ve de Mercedes-Benz Polo Challenge’a ev sahipliği yapar.

 

 

 

Bridgehampton’ın küçük bir köyü olan Sagaponack ise zenginliği ve münhasırlığı ile bilinir. Ayrıca Hamptons’ın sebzelerini sağlayan meşhur Foster Farm ve Pike’s Farm gibi çiflikler burada yer alır.  Gibson Plajı, Wolfer şarap bağları ünlüdür, ayrıca lokallerin her Pazar akşamı farklı bir ev sahibinin çimenlik bahçesinde açık hava sineması seyretmesi modası vardır.

 

Sag Harbor ise tam bir anti-Hampton’dır. Yani eski moda Amerikan usulü bir tatil anlayışı sergiler.

 

East Hampton, işte, herkesin kendini beğendiği kasaba! Martha Stewart. Steven Spielberg, Bill Clinton gibi ünlülerin, medya ve moda patronlarının ve de politikacıların sahil kenarında boy gösterdiği ve de Nick and Toni’s restoranda yanyana yemek yediği, görmek ve görülmek için gidilen yer.

 

Shelter Island ise biraz kaçış isteyenlerin adresi. Üçte biri koruma altında bir doğal park olan ada, doğa ve dalış severler için cennet.

 

Amagansett ise sakin, huzurlu bir balıkçı kasabası havası taşır. Hamptonlar’ı daha sessiz yaşamak isteyipte Montauk’a kadar gitmeye üşenenlerin üssüdür.

 

Montauk ise Hamptonların en sonunda yer alır. Okyanus ile içiçe olduğu için dünyanın her yerinden gelen derin deniz balıkçılarına, görkemli dalgalara maruz kaldığı için sörfçülere, 25’den fazla marinası ile dünyanın her yerinden yat ve yelkenleri ile bohem burjuvalara ev sahipliği yapar.

 

 

HAMPTONS TAKVİMİ

Ağustos ayında Music to Know festivali, East Hampton havalimanı

Ağustos ayında Secret Garden Party’nin yaratıcılarından Escape to New York festivali

 

 

 

New York’tan Hamptons’a ulaşım alternatifleri

StndAir: 8 yolcu alan Cessna Uçaklar: East 23rd Street & East River kalkıp East Hampton’a iniyor.

Hamptons Free Ride: Manhattan – Montauk arası 8 kişilik elektrikli mini van.

The Hampton Jitney: Manhattan – East Hampton arası otobüs, 4 saat

Hampton Luxury Liner: Manhattan – East Hampton arası otobüs, 4 saat

The Long Island Railroad: Manhattan – Montauk arası otobüs.

 

 

Hamptons otel, restoran ve alışveriş rehberi için: http://www.yolculukterapisi.com/hamptons-rehber-otelrestoranbaralisveris/

 

 

 

Yazının başına dönmek için tıklayınız

 

 ZEYNEP ATILGAN BONEVAL

1 comment

  1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir