FRANKFURT İZLENİM & ROTALAR

 

Almanya’nın iş dünyasının kalbinin attığı Frankfurt, aynı zamanda tarihi, mimari ve sanatsal zenginlikleri, trendleri takip eden tasarım ve moda durakları, ve yeni nesil konaklama, yeme içme ve eğlence adresleri ile ilham verici bir metropol ve cazip bir çekim merkezi.

Main Nehri kıyısında yer alan Frankfurt hem Avrupa’nın finans başkenti, hem de Almanya’nın endüstri, kültür, sanat ve üniversite şehri.

Almanya’nın iş dünyasının kalbinin attığı şehir diye belirtmiştik, bunun en güzel örneği Frankfurt’un lakabı: “Bankfurt”. Bu isim Avrupa’nın finans başkenti olan şehirde yer alan 228 bankadan geliyor.

Tabii bu bankalar ve iş merkezlerinin şehre modern mimari katkıları da olmuş. Almanya’da gökdelenleri görebileceğiniz tek şehir olan Frankfurt’ta, Manhattan’ı aratmayacak gökdelenler arasında; Norman Foster imzalı 259 mt yüksekliğindeki Commerzbank binası, aliminyum kaplı Dresdner Bank Silver Tower ve 205 mt yüksekliğindeki Helaba Tower yer alıyor.

Avrupa’nın en işlek ve kalabalık havalimanı olan Frankfurt Uluslararası Havalimanı adeta bir kesişim noktası. Yılda 54.2 milyon yolcu 300’ün üzerinde destinasyona buradan uçuyor. Belki birçok ziyaretçi Frankfurt’u bir bağlantı noktası olarak görüyor, ancak şehrin yeni yaratıcı kimliğini göz ardı etmeyip, keşfe vakit ayırdığınızda size nefis cevherler sunuyor.

Frankfurt Noel Pazarı

Frankfurt’u ziyaret edenler için en güzel dönemlerden birisi, Noel Pazarları ile ışıl ışıl bir rüya alemine dönüştüğü Aralık ayı. Renk renk oyuncaklar ve ışıklar ile süslenen şehir meydanları, sokakları ve ağaçları, Noel Pazar’larında yan yana dizilmiş tezgahlarda satılan yüzlerce farklı el işi, hediye ve süsleme, lezzet kulübelerinden yayılan nostaljik kokular ve sokaklarda çınlayan Noel şarkıları ile, Frankfurt sizi büyülü bir masal dünyasına taşıyor. 1393’den beri kurulan Frankfurt Noel Pazarı, hem büyüklüğü, hem ziyaretçi sayısı, hem de etkinlikleri ile Almanya’nın ve Avrupa’nın en büyük Noel Pazar’larından birisi. Römerberg ve St Paul Meydanlarında kurulan dev pazarlardan ve Yılbaşı Ağacından yayılan ışıl ışıl ve renkli neşe, coşku  ve sıcaklık, Frankfurt’ta Aralık ayında rengarenk bir festival havası estiriyor.

 

FRANKFURT KEŞİF ROTALARI

 • 1980’lerden itibaren, şehrin imajını iş merkezinden kültür merkezine dönüştürme çabaları meyvelerini vermiş durumda. Bu dönüşüm projesi kapsamında Main nehri kıyısında Schaumankai boyunca rıhtımda inşaa edilen Museumsufer, şehrin 40 müzesinin 8’ine ev sahipliği yapıyor. Artık dünyanın en önemli sanat koleksiyonlarının önemli bir kısmını barındıran Frankfurt, çok canlı kültürel yaşamı ile nüfuzlu sanat koleksiyonerlerinin ve sanat meraklılarının odak noktası haline geldi.
 • 795’den beri yaşayan bir şehir olan Frankfurt’un tarihi şehri 2. Dünya Savaşı sırasında bombalar ile yok olduğu için Eski Şehir bölgesinde tarihi binalara çok rastlamak mümkün değil. 16. yüzyıldan 18. yüzyıla kadar Roma İmparatorları’nın taç giyme törenlerinin yapıldığı Kaiserdom Katedrali en eski tarihi bina. Önemli başka bir tarihi bina ise bir zamanlar Avrupa’nın en büyük hükümet binası olan IG Farben-Haus. Dünyaca ünlü Alman yazar Goethe’nin doğduğu ev bombalardan kurtulamadığı için yeniden renove edilerek yeniden yapılmış. Goethe’nin el yazmaları ve kişisel eşyalarını görmek için edebiyat meraklılarının uğrak noktası. Römerberg Meydanı ise müzeler diyarı. Tabi ki asıl müze cenneti Schaumainkai’da yer alan Museumsufer.
 • Sosyal hayatın adresi ise Fressgasse (Grosse Bockenheimer Strasse). Bu trafiğe kapalı yaya caddesi, kafeleri, restoranlari ve şarap butikleriyle ile Frankfurt’luların gözde haftasonu mekanı. Alışveriş için ise Zeil caddesi şık butikleri, Goethestrasse Armani, Zegna, Prada ve Yves Saint Laurent gibi markaların mağazaları ve Bruckenstrasse ise lokal tasarımcıların orjinal ve bohem butikleri ile haftasonlarında şık Frankfurt’luların uğrak yeri.
 • Dom Katedralinden biraz ileride, eski kentin sınırında, Modern Sanat Müzesi MMK’nın bir arka sokağı olan Fahrgasse ise yeni nesil kafeleri, galerileri, restoran ve biraevleri ile kentin sanat, gastronomi ve cazibe merkezi olarak yeni yükselen yıldızı. II. Dünya Savaşı sonrası yeni şehir planlamacılığı ve kalkınma projesi olarak yanyana inşaa edilen binalar ile çok çekici bir görüntüsü olmasa da, bu upuzun sokak şehrin hip bölgesi.
 • Avrupa’nın en iyi hayvanat bahçelerinden birisi olan Zoologischer Garten ve Palmengarten Botanik Bahçeleri şehrin yeşil alanları. Tropikal iklimden kutup iklimine kadar her çeşit bitkiyi doğal ortamında sergileyen botanik bahçelerinde özellikle çeşitleri göz kamaştırıcı.
 • Sene boyunca dünya çapında çok önemli kurumsal etkinliklere ev sahipliği yapan Frankfurt, Aralık ayında kurulan Noel Pazar‘larının yanı sıra, özellikle Kitap Fuarı ve Motor Show zamanında da tüm dünyanın ilgisini üstüne çekiyor.
 • Frankfurt’a gitmişken bölgeye özel bir elmadan yapılan Apfelwein’ı tatmadan dönmemek gerek.

 

Frankfurt ayrıca etrafında yer alan cezbedici keşifler için mükemmel bir üs:

 • Şehre 35 km uzaklıkta yer alan Darmstadt, Almanya’nın Art Nouveau akımı olan Jugendstill (Genç Üslup) akımının yarattığı Mathildenhöhe Sanat Kolonisi’ne ev sahipliği yapıyor. Ernest Ludwig tarafından yaşam ve atölye olarak tasarlanan Mathildenhöhe, 1901’e ilk sergisini açan binalar Darmstadt stilini yaratmış.
 • Frankfurt’tan bir saat uzaklıkta yer alan Heidelberg, bir masal dünyası kasabası. 2. Dünya Savaşı bombalarından kurtulmayı başarmış tarihi binaları ile Heidelberg, adeta bir yağlıboya tabloyu andıran büyüleyici ve romantik bir kasaba. 1386’da inşa edilmiş Almanya’nın en eski üniversitesine ev sahipliği yapıyor.
 • Frankfurt’a iki saat uzaklıkta yer alan Pfalzerwald ise bir yandan 50’nin üzerinde ortaçağ şatosuna diğer yandan Almanya’nın en ünlü bağlarına ev sahipliği yapıyor. Riesling şarapları ile ünlü Rhine bölgesi ise yine Frankfurt’a yakın. Bu bölgede şarap yapımının geçmişi 12’yy yüzyıla dayanıyor, hatta rahipler tarafından şarap yapılan Eberbach Manastırı, Umberto Eco’s Gülün Adı kitabının sinema uyarlamasına esin kaynağı olmuş ve filme setlik yapmış. Rheingau Riesling Rotası Ren nehri boyunca Lorch’dan Hochheim’e kadar uzanıyor. Bingen’den başlayarak nehir kıyısı boyunca Koblenz’a günübirlik bir gezi yaparak 40’dan fazla ortaçağ şatosu ve kalesi görebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 • Nasıl Gidilir?

Lufthansa Hava Yolları ile 119 USD’den başlayan fiyatlar ile İstanbul-Frankfurt uçuşları hakkında bilgi almak için: www.lufthansa.com/fly/ucuz_ucuslar-istanbul-frankfurt

 

 

 

 

KÜLTÜR & SANAT ADRESLERİ

Städel Museum, Schaumainkai (Museumsufer) 63
Museum of Applied Arts(MAK), Schaumainkai (Museumsufer) 17
Deutsches Film Museum, Schaumainkai (Museumsufer) 41
Deutsches Architekturmuseum, Schaumainkai (Museumsufer) 43
Museum Giersch, Schaumainkai (Museumsufer) 83
Liebieg Museum of Sculpture, Schaumainkai (Museumsufer) 71
Regional Art Museum, Schaumainkai (Museumsufer) 83
Museum of World Cultures / Gallery 37, Schaumainkai (Museumsufer) 29-37
Museum of Modern Art (MMK), Domstrasse 10
Frankfurt Art Association, Steinernes Haus, Markt 44
Portikus, Alte Brücke
Schirn Kunsthalle Art Gallery, Römerberg 6
EXPLORA Museum + Science + Technology, Bunker Glauburgplatz 1
Goethe Museum, Großer Hirschgraben 23-25
Stoltze-Museum, Töngesgasse 34 – 36
Frankfurt Museum of History, Saalgasse 19
Senckenberg Museum of Natural History, Senckenberganlage 25
Archaeological Museum, Karmelitergasse 1
Icon Museum, Brückenstraße 3-7, Sachsenhausen
Höchster Porzellan Museum, Bolongarostraße 152
Money Museum of the Deutsche Bundesbank, Wilhelm-Epstein-Straße 14

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval

1 comment

 1. Pingback: Yolculuk Terapisi | Yolculuk Terapisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir