FİLİCUDİ VE ALİCUDİ – AEOLİAN ADALARI IV

 

 

AKDENİZ’DE 7 GİZLİ CENNET

Denizin ortasında gökyüzüne uzanan yedi volkanik adadan oluşan Aeolian takımadaları, zamanın neredeyse geçmişte asılı kaldığı son gizli kalmış Akdenizin cennetleri.

 

Denizen mavisi, üzüm bağlarının yaprakları ve ağaçların yeşili ile cennetteymiş hissi uyandıran bu adaların her biri, medeniyete aslında çok yakın olmalarına rağmen, el değmemişliğin hüküm sürdüğü gözden uzak noktalar.

 

Aeolian Adaları, göz kamaştırıcı manzaraları, masmavi parlak gökyüzü, telşasız ve huzurlu atmosferi ile ilk andan itibaren insanı hayatın koşuşturmasından çıkartıp İtalyan zamanına geçiriyor.

 

Doğayla bağlantı kurmanızı sağlayan bu bakir adalar İtalyan rahatlığı ve samimiyeti eklenince ile ruhunuzu yavaşlatıp dinginleştiriyor.

 

Siyah volkanik çakıl taşlarının ve sünger taşı sarp kayalıkların hakim olduğu bu 7 ada, son 60 yıldır dramatik gün batımlarının yarattığı muhteşem manzaraları ile ünlü yönetmenlere ilham kaynağı olmuş.

Rossellini’nin Stromboli ve Terra Di Dio filmlerine , Antonioni’s L’Avventura ve Michael Radford’un Il Postino filmlerine ev sahipliği yapmış adalar, hala ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor.

 

Adalara ulaşmakta, virajlı yollarında hareket etmekte, dik merdivenlerinden ve dar plajlarından denize girmekte zor. Ve işin asıl büyüsü tüm bu zorluklara katlandıktan sonra size açılan ve sadece size özel olan özgürlük ile başlıyor.

 

Aeolian takımadaları Lipari, Salina, Vulcano, Stromboli, Filicudi, Alicudi ve Panarea adalarından oluşan 7 küçücük adalar kümesi. Havaalanının bulunmadığı bu adalara çoğunlukla sadece feribot ve özel tekneler ile ulaşılabiliyor, sadece birkaç adada helikopter pisti var.

 

Arabaların giremediği adalarda ulaşım aracınız Vespa ya da adalar arası gidip gelmek için kiralayabileceğiniz tekneler.

 

Her türlü imkanın sunulduğu seyahat alışkanlıklarını kıran adalar, sizi kendi keşif koşullarına ve zamanlarına uymaya zorluyor.

 

Tavsiyem ya bir adayı konaklama üssü olarak belirleyip, zodiac veya fiber tekne kiralayarak her gün tek tek diğer adalı keşfetmeniz.

 

 

 

 

FİLİCUDİ VE ALİCUDİ ADALARI

Filicudi ve Alicudi en uzak ve en az ziyaret edilen adalardan ikisi, pırıl pırıl berrak su ile kutsanmış adaların denizlerinde ve kumsallarında bir başkasına rastlamanız kuşkulu.

 

FİLİCUDİ ADASI İPUÇLARI

 

  • La Canna kayalığında masmavi denize kendinizi bırakın
  • Bue Marino doğal mağarasında muhteşem sualtını keşfedin
  • Sadece deniz yolu ile ulaşılabilen Pecorini kasabasını keşfedin ve ufacık aile lokantasında ev yapımı günlük makarnanın tadına bakın
  • Valdichiesa’daki pembe kiliseyi gezin
  • Filicudi’de hayalet köy Fossa Felci’de harika Stromboli, Salina, Lipari, Panarea, Vulcano ve Alicudi manzaralarına nazır gün batımı yapın

OTELLER:

HOTEL LA CANNA

BELQUIS HOUSE

LA SIRENA

HOTEL PHENICUSA

 

RESTORANLAR:

LA SIRENA

EL PİRATA (ZUCCO GRANDE KASABASI)

RISTORANTE INVIDIA(PECORINI KASABASI )

 

BARLAR:

FILICUDI SALOON

 

 

ALICUDI ADASI İPUÇLARI

  • Alicudi’de artık aktif olmayan yanardağlar arasında konumlanmış Rinella Limanı’nda balıkçıların ıstakoz ağları arasından büyüleyici Etna dağını izleyin
  • Alicudi köyünün tepesindeki Filo dell’Arpa’ya, dimdik taş merdivenlerden yaklaşık iki saat tırmanarak, meşakkatli bir yolculuk sonrası zirveye ulaşıp aşağıda nefes kesen manzaraların tadına varın

 

OTELLER:

CASA MULİNO

HOTEL ERICUSA

 

RESTORANLAR:

DA ROSİNA ALLA MİMOSA

ERICUSA

 

 

 

AEOLIAN ADALARI YOLCULUK TERAPİSİ YAZILARI

Salina: http://www.yolculukterapisi.com/salina-aeolianadalari/

Panarea: http://www.yolculukterapisi.com/panarea-aeolianadalari/

Filicudi & Alicudi:  http://www.yolculukterapisi.com/filicudi-alicudi-aeolian-adalari/

Stromboli: http://www.yolculukterapisi.com/stromboli-aeolian-adalari/

Lipari & Vulcano: http://www.yolculukterapisi.com/lipari-vulcano-aeolian-adalari/

SİCİLYA YOLCULUK TERAPİSİ YAZILARI

Taormina: http://www.yolculukterapisi.com/taorminasicilya/

 

 

 

 

Zeynep Atılgan Boneval