EGE’NİN EN GÜZEL ADALARI II: LİPSİ, LEROS, SİMİ, SANTORİNİ, PAROS, MYKONOS

 

Ege denizlerindeki yolculuğumuz Lipsi, Leros, Simi, Santorini, Paros & Anti-Paros ve Mykonos ile devam ediyor. Adaların pratik mini-rehberlerini sizzler için derledik:

 lipsi

Lipsi: Ege’nin Bakir Güzeli
Bir ucundan diğer ucuna 45 dakikada yürüyebileceğiniz bu küçücük ada, Dodocanese adalarinin en sakin, en alçakgönüllü ve en bakir’. Tam bir balıkçı adası olan Lipsi, tekne ile gelenler için güzel birkaç koy alternatifi, sessiz ve huzurlu bir doğa, ve de kalabalıklardan uzak pırıl pırıl sularda deniz keyfi sunuyor.
Lipsi İpuçları:

Plajlar: Katsadia, Platis Gialos, Kambos, Tourkomnia

Liman Adresleri: Oikos Kairi Fırını, Ouzeri Kargnaio Mezecisi, Steki Stamatis Dönercisi, To Pefko Tavernası, Porto Grill House Restoranı ve Meltemi Club Barı

Koylarda Öğle & Akşam Yemeği: Kastadia Plajı: Dilaila

 

Lipsi keşifleri için: www.yolculukterapisi.com/lipsi/

 

leros
Leros: Türk Yunan dostluğu Adası
Bodrum’a bir saat uzak olması sebebi ile Türklerin favorisi olan Leros çok keyifli bir ada. Panteli koyu ve Alinda’ya giderken denizdeki yer değirmenlerinin hemen önünde yer alan Milos Taverna Türklere en çok rastlayacağınız yer. Adanın en eski yerleşimi olan Agia Marina tepe köyü adeta zamanda asılı kalmış gibi. Marinanın olduğu Lakki kasabası ise ‘art deco’ ve ‘Bauhaus’ binalardan oluşan orjinal bir mimari hakim.

Leros Rotaları: Pandeli Kalesi ve Müzesi, Agios Isidoros kilisesi, Xirokampos Kalesi, Artemis Tapınağı kalıntıları, Belenis kulesi, Agia Marina müzesi,

Oteller: La Maison des Coule: Platonos, Castelo Beach Hotel: Panteli, Hotel Archontiko Angelou: Alinda

Plajlar: Agios Isidoros, Partheni, Gourna, Drymonas ve Blefoutis

Öğle Yemekleri: Panteli Koyu: Sorokos Cafe & Beach Bar, Pyrofani ve Grill of Giannis, Spilia Tepesi: Dimitris, Drymonas: Limoni

Akşam Yemekleri: Milos (Takis): Agia Mariana, Sotos (Gargalis Sotirios): Drymonas, Zorbas  ve Psaropoula: Panteli Koyu

Leros keşifleri için: www.yolculukterapisi.com/leros/

 

simi

Simi: Ege’nin Saklı Cenneti

Marinayı çevreleyen tepelere doğru tırmanan pastel renkli taş binalar ile dünyanın en büyülü ve masalsı limanına ev sahipliği yapıyor Simi. Venedik’lilerden kalma kartpostal güzelliğindeki neo-klasik mimarideki yüzlerce yıllık bu evler, orjinal mimarileri korunarak günümüze kadar gelmeyi başarmışlar. Ege’nin uzak bir köşesinde yer alması sayesinde bakir ve bozulmamış bir güzelliğe sahip olan adanin yerlileri, hem adanın otantik mimari mirasına, hem koy ve denizlerine, hem de özgün karakterine de sahip çıkmayı başarmışlar.

Kayalık ve dağlık bir ada olan Simi’nin daracık koyları genellikle çakıl taşları ile kaplı ve bir çoğuna sadece tekne veya deniz taksi ile ulaşım mümkün. İşte tüm bu zorluklar yüzünden Ege’nin en temiz, berrak ve huzurlu deniz keyfi bu bakir sularda yaşanıyor. Simi ismini bir Yunan efsanesine göre rüzgar Tanrısı Poseidon ile evli olan su perisi ‘Symi’den alıyor.

Simi Rotaları: Gialos limanında Lindos Ship War abidesi, Eski Eczane, Chatziagapitos Evi, limanın tepesinde yer alan Chorio tepe kasabası, berrak suları ile Pedi koyu, otantik balıkçı kayıkları ile Nimborios balıkçı köyü, Panormitis manastırı görülmeye değer yerleri.

Oteller: Hotel Aliki, The Old Market Hotel, Odyssia ve Taxiarchis

Öğle Yemekleri: Agia Marina Taverna, Maratunda Taverna, Katzaras

Akşam Yemekleri: La Vaporetto Restoran, Muses,Mythos ve Mylopetra

 

Simi Keşifleri için: www.yolculukterapisi.com/simi-adasi

 

santorini
Santorini: Keskin Tezatların Görsel Şöleni
Denize 300mt yukarıdan bakan Santorini, bugüne kadar gördüğüm adaların içindeki en heykelsi ve yüce olanı. Santorini sanki denize hükmeder gibi, denizin ortasında, ancak denizden bir o kadar uzakta ve yüksekte. Santorini’de iken gökyüzünün lekesiz, kusursuz, parlak maviliği gözünüzü alırken, kızıl kahve sarp kayalık ve uçurumların keskinliği sizi şaşırtır. Dimdik yükselen kayaların yarattığı vahşi görünümü ile, kayaların içine oyulmuş yumuşak kıvrımlı bembeyaz evler ve yuvarlak çivit mavisi kubbelerin narin görünümü birbirine karışınca, adeta peri masallarındaki ‘uzaklarda ve ulaşılamaz’ krallıkları andırıyor Santorini.Bu adada şahit olduğunuz ışık ve gölgenin hiç bitmeyen dramatik oyunu, zamanında Antik Yunan ve Helen heykeltraş ustalarının başyapıtlarının ilhamı olmuş. Şüphesiz Santorinin en muhteşem anı gün batımları.

Santorini İpuçları:

Oteller: Oia: Perivolas, Katikies, Mystique / Imerovigli: La Maltese, Icons / Firostefani: Tsitouras Collection
Plaj Kulüpleri: Sea Side Lounge, Anemos Beach Lounge, Jojo

Öğle Yemeği: Katina’s ve Sunset Taverna

Gün Batımı: Franco’s Bar, Skiza Cafe

Akşam yemeğ: Ambrosia, Restaurant 1800, Vanilla

Gece Adresleri: Tango Bar, Koo Club,  Enigma

Santorini rotaları ve keşifleri için:  www.yolculukterapisi.com/santorini/ ve www.yolculukterapisi.com/santorini-rehber-otelrestoranbaralisveris/

 

paros
Paros & Anti Paros: Ege’nin Gizli Güzeli
Yunanistan’ın güney doğusunda yer alan Cyclades adalarının yükselen yıldızı Paros, berrak sularında mavinin her tonunu görebileceğiniz plajları, üzüm bağları ve zeytin ağaçlarıyla kaplanmış ovaları, küçük sevimli balıkçı köyleri ve beyaz ve pastel renkli evleri ile doğallığın estetik ile buluşma noktası. Paros’tan dar bir kanal ile ayrılan Paros’un küçük kardeşi Antiparos, pitoresk plajları ile Avrupa jet setin lüks yazlık villalarının bulunduğu, yelken ve yat rotalarının vazgeçilmez uğrak noktası.

Paros Rotaları: Panagia Ekatontapiliani “Yüz Kapılı Kilise”, Paros Arkeoloji Müzesi, liman şehri Parikia, balıkçı liman kasabası Naoussa, dağ köyü Lefkes’den, Karampoli köyüne inen yürüyüş rotasında mermer kaplı Bizans yolunun kalıntıları ve güneyde Agios İlyas dağının altında bulunan derin mağaralar görülmeye değer.

Anti Paros Rotaları: Bir ortaçağ kilisesi etrafına kurulu köyü Agios Ioannis mağarasında yer alan St John şapeli, ve adanın yakınındaki Despotikó adası.
Plajlar: Agia Irini, Kolimbithres, Pounda, Piso Livadi

Oteller: Calme Boutique Hotel: Drios, Yria Hotel: Parasporos, Stelia Mare: Naoussa, Astir of Paros: Kolymbithres
Öğle Yemekleri: Tango Mar Livadia Beach: Paroikia, Viva Punda: Pounda, Punda Beach Club: Pounda
Akşam Yemekleri: Anna: Dryós köyü, Apoplous: Alykí limanı, Albatros ve Levantis: Parikiá, Silence of Fish ve Moskhonas: Náoussa

Paros ve Anti Paros keşifleri için: www.yolculukterapisi.com/paros-antiparos/

 mykonos

Mykonos: Ege’nin Özgürlük Adası
Daracık sokaklarında bembeyaz badanalı, mavi pencereli evleri, sardunya ve zambaklar ile süslü taş terasları, begonvil dolanmış beyaz duvarları, yan yana sıralanmış yel değirmenleri ile göze şiir gibi gelen mimarisi ile Mykonos, beklentiniz ne olursa olsun her beğeniye farklı bir alternatif sunabilen bir ada. Bir yandan pırıl pırıl bir deniz sunan sakin plajlarda gurme lezzetler sunan şık sahil restoranları, diğer yandan hiç eğlencenin hiç durmadığı beach kulüpleri. Bir yandan harika tasarım oteller diğer yandan karakterli küçük oteller, şık ve trendy restoranlar ya da çok rahat ortamda tadı damağımıza uygun lezzetler ile lokal tavernalar, çeşit çeşit orjinal aksesuarlar sunan minik butikler, sofistike galeriler… Bir yanda öğleden sonra başlayıp sabaha kadar kesintisiz süren çılgın eğlence, diğer yanda muhteşem denizin tadına varacağınız sakin ve huzurlu bir tatil. Adanın en özel anı gün batımları, ister sakin bir tatil arayışı içinde olun, ister eğlence, herkes gün batımlarında Little Venice bölgesinde güneş batırma seramonilerinde bir araya geliyor.

Mykonos İpuçları:

Oteller: Belvedere, Harmony, Bill &Coo, San Giorgio, Santa Marina Hotel

Plajlar & öğle yemeği: Psarou Plajı: Nammos, Kalo Livadi Plajı: Sol Y Mar, Paraga Plajı: Kalua, Agios Sostis Plajı: Kiki’s

Akşam Yemekleri: Nobu Matsuhisa, Interni, Sea Satin Market, Koursaros

Gece Adresleri: Caprice, Remezzo, Aroma, Astra

Mykonos keşifleri için:  www.yolculukterapisi.com/mykonos-rehber-otelrestoranbaralisveris/  www.yolculukterapisi.com/mykonos2014/

 

 

ZEYNEP ATILGAN BONEVAL