DOURO VADİSİ REHBERİ

OTELLER 

Aquapura Douro Valley Quinta Do Vale Abraao, Lamego / Sıradışı bir konaklama ve SPA deneyimi sunan ünlü otel zinciri Six Senses Hotel & Spa, Avrupa’daki ilk oteli olmaya Aquapura Douro Valley’i layık görerek 2016’da, 19yy’dan kalma bir quinta yani çiftlik evinden dönüşmüş tasarım oteli satın aldı ve Douro Valley Six Senses oteline dönüştürdü. Bahçesinde yetiştirilen organik taze ürünler ile Portekiz mutfağına modern yorumlar getirilerek hazırlanan lezzetler ve otelin somelier’i tarafından önerilen bölgenin enfes şarapları ile gastronomi konusunda iddialı olan Aquapura Six Senses Otelin spa merkezinde ise, Holistik terapilerin yapıldığı masaj ve bakım odalarının yanı sıra Discover Yoga ve Yoga Detoks programları da yer alıyor. dışında, Sunduğu pürüzsüz ve akışkan deneyimler ile Avrupa’nın en iyi rahatlama ve arınma noktalarından birisi olan otel gerçekten konaklamayı hak ediyor.

Biz 2016’da konaklama şansı bulduğumuz otele, aslında donuk ve soğuk bir tasarım otel ile karşılaşmaktan korkarak gittik. Ancak gerçekten etkileyici bir deneyim yaşadık. 19yy’dan kalma çiftlik evinin dış cephesi orjinal halinde bırakılırken, içeride sıradışı ve tutkulu bir tasarım ve deneyim yaratmayı başarmış otel. Sert ve yoğun Porto şarabınının bordo rengine bürünmüş duvarlar, tavanlar ve yerler, loş aydınlatmalar ve dev tasarım objeler ile heyecan verici ve tutkulu bir atmosfer yaratılmış. Douro nehrine bakan geniş ve ferah odalar ise, yüksek tavanları, yere kadar inen camları ile adeta birer mabet. Perdeler, aydınlatmalar, müzik ve televizyon sistemi gibi tüm teknolojik detayların full otomatik olduğu odaların en güzel yanı içine, gömüldüğünüz kocaman yataklarda, gecenin mutlak sessizliğinde bebekler gibi uyuduktan sonra, sabah başucunuzdaki düğme ile perdeleri açıp, Douro nehrinin nefes kesici manzaralarına uyanmak.  Sıcak, güleryüzlü ve içten görevlilerin vızır vızır çalıştığı otel, sunduğu deneyimler ile kesinlikle bir rahatlama ve arınma noktası.

Quinta do Vallado, Vilarinho dos Freieres , Peso da Régua /Douro’nun bir kolu olan Corgo nehrine bakan bu otel aynı zamanda 300 yıldır şarap üreten bir çiftlik evi. Bağların arasında yer alan 18yy’dan kalma bir malikaneyi otele dönüştüren Ferreira ailesinin bir parçası gibi hissetmek için bu oteli tercih edebilirsiniz.

Quinta da Romaneira dos Sonhos – Cotas do douro, Alijó / 19.yy’dan kalma efsanevi bir Quinta olan Romaneira 400 hektarlık bir araziye sahip. Malikaneden lüks bir otele dönüştürülen mekan geleneksel ve çağdaşı ahenkle buluşturmayı başarmış.

Barao de Forrester, Alijó / 19.yüzyılda yaşamış, Douro’yu dünyanın radarına ve şarap haritasına yerleştirmiş İngiliz şarap tüccarı Joseph Forrester’a adanmış bu ufacık romantik ‘pousada’ konukevi, Douro nehri ile üzüm bağlarının arasında yer alıyor.

Quinta Nova De Nossa Senhora Do Carmo, Covas do Douro, Pinhao / 4 kuşak boyunca Amorim ailesine ait olan üzüm bağlarındaki bu muhteşem şarap oteli, bağların tepesinden harika manzaralar sunuyor. Taraça taraça inen manzalara nazır sonsuzluk havuzu, teraslara serpiştirilmiş hamakları ile mükemmel huzuru sunan ferah ve sıcacık otel.

Quinta de La Rosa, Pinhão / Bergqvist ailesine ait üzüm bağlarında 1815’den beri Port şarabı üretiyor. 1990’larda modern teknikler ile kırmızı şarap üretimine geçişte bölgenin öncü şarap evlerinden birisi oldu.  Konaklama Douro vadisi manzaralarına nazır orjinal Quinta binası ve sonradan inşaa edilen konukevinde yer alıyor.  Birisi bağların içinde diğeri de karşı kıyıda olmak üzere haftalık kiralanabilen iki adet villası da mevcut.

Casa do Visconde de Chanceleiros, Pinhão

Casa de Casal de Loivos, Pinhão / 17.yy’dan kalma bu konal antikalar ile dolu 6 odasını uygun fiyatlar ile ziyaretçilerine sunuyor.

Vintage House Hotel / Lugar da Ponte, Pinhão / Pinhão kasabasında nehrin kenarında yer alan bu Relais & Chateau oteli, yürüyüş mesafesinde bir medeniyet arayanlar için ideal.

Quinta do Portal, Sabrosa / Ultra modern şarap evi Quinta do Portal’ın, yine şık ve modern bir konuk evi muhteşem manzaraları izleyerek Douro’nun keyfine varmanızı sağlıyor.

DİĞER OTELLER

Casa Do Vilarinho De Sao Romao, Lugar da Capela, Vilarinho de São Romão

Casa Das Pipas, Quinto do Portal, Sabrosa

Casa de Loivos, Alijó

Hotel Douro River, Lugar dos Varais – Cambres, Peso da Régua

Casa de Santo António de Britiande, Lamego

Hotel do Pego, Valença do Douro, Tabuaço

Casa de Vilarinho de S. Romão, Sabrosa

Hotel Folgosa Douro, Folgosa, Armamar

Douro Palace Hotel Resort & SPA, Baião

Hotel Porto Antigo, Cinfães do Douro

Quinta do Medronheiro Hotel, Cinfães do Douro

Casa do Tua, Amarante

 

 

 

 

Douro İzlenim ve Rotaları için: http://www.yolculukterapisi.com/douro/

 

 

RESTORANLAR

Folgosa Restoranları

D.O.C. RESTAURANTE, Folgosa (Régua – Pinhão arası) / Douro’nun yetiştirdiği en ünlü şef Rui Paula’nın tadım menüsündeki her tabak adeta farklı birer sanat eseri gibi, lezzetleri ise birbirinden etkileyici. Doura’da doğup büyümüş şef, gençlik yıllarında dünyanın farklı yerlerinde önemli şefler ile çalışarak tecrübe kazandıktan sonra kendi topraklarına dönüp, geleneksel anneanne tariflerine çağdaş yorumlar getirerek eşsiz lezzetler yakalamayı başarmış. Nehir üzerinde yer alan restoran, öğle ve akşam vakti muhteşem manzaralar sunuyor. Yaz günlerinde nehrin üzerindeki terasında yeme şansınız var.

 

Pinhão Restoranları

LBV 79, Pinhão, / Pinhão kasabasında yer alan bu restoranın alt katı lounge & bar olarak hafif lezzetler sunarken, üst katında Douro’nun en iyi şarapları eşliğinde gurme bir öğle yemeği yiyebilirsiniz.
O Rabelo, Hotel Vintage, Pinhão /Pinhao kasabasında nehrin kıyısında yer alan Vintage Otel’in restoranı harika bir brunch adresi

Quinta Nova de Nossa Senhora do Carmo, Covas do Douro / Panaromik manzaralara sahip otelin restoranı geleneksel ve gurme Douro lezzetleri sunuyor.

Redondo, Quinta Da Romaneira, Pinhão / Panaromik manzaralara sahip otelin restoranı Portekiz ve Fransız esintileri taşıyan gurme lezzetler sunuyor.

Foz do Tavora / Pinhão Régua arasında nehrin üzerindeki lokaller ile dolu kafeterya, kahve molası ya da çorba, sandöviç gibi atıştırmalıklar için ideal.

 

 

Régua Restoranları

Douro In, Avenida João Franco, Peso da Régua / Harika manzaralara nazır restoran lokal lezzetler sunarken, barı lokaller arasında çok gözde
Castas & Pratos, Rua Jose Vasques Osorio, Peso de Régua / Eski bir depodan dönüştürülmüş post endüstriyel mekanda gurme menü

Churrasqueira Xanoca, Rua Jose Vasques Osorio 58, Peso de Régua / Hani gittiğiniz yerde lokal bir mücevher keşfetmek istersiniz hep, işte burası o cevherlerden birisi. Daracık sokaklardan birisinde yer alan bu mahalle lokantası, kömürde pişen barbekü etler, soğanlar ve patatesler, tazecik lokal mezeler ve salatalar hem son derece lezzetli hem de çok uygun fiyatlı.

Cacho D’Oiro, Peso da Régua / Lokallerin favorisi bu restoran rahat ve samimi ortamında geleneksel lezzetler sunuyor.
Taberna do Jerere, Peso da Régua / Lokallerin favorisi bu restoran rahat ve samimi ortamında geleneksel lezzetler sunuyor.

 

 

Lamego Restoranları

Almapura ve Vale d’Abraão Restoranları, Aquapura Otel, Lamego/ Biri gurme bir gastronomik restoran diğer ise modern bir brasseri olan restoranlar, Douro’nun manzaralarına nazır keyifli bir yemek deneyimi sunuyor.

 

 

Amarante Restoranları

Largo do Paço, Casa da Calçada, Largo da Paço 6, Amarante  /Michelin yıldızlı Vitor Matos’un 7 farklı tadım menüsü 

 

 

Poiares Restoranları

A Repentina, Poiares / Yerel lezzetleri ile ünlü lokal restoran 

 

 

Escelhão Restoranları

O Lagar, Rua do Barreiro, Escelhão/ Yerel lezzetleri ile ünlü lokal restoran

 

 

Loureiro Restoranları

Varanda da Regua, Lugar da Boavista 4 katlı restoran şarap bağları ve nehrin harika manzaralarına nazır lokal lezzetler sunuyor.

 

 

Vila Real Restoranları

Casa de Mateus, Rua Jaime Campos, Vila Real / Bağların ortasında bir malikane

Cais de Villa, Rua Monsenhor Deronimo do Amaral, Vila Real / Gurme lezzetler

Museu dos Presuntos, Avenida Cidade de Orense 43, Vila Real / Geleneksel lezzetler

Terra da Montanha, Vila RealRua 31 de Janeiro, Vila Real, Douro valley / Romantik ortamda geleneksel lezzetler

 

 

 

 

 Zeynep Atılgan Boneval